Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
Болестта на Базедов е автоимунно заболяване, по-често срещано при жени, характеризиращо се основно с увеличен размер на щитовидната жлеза, сърцебиене и други. Механизмът на възникване на заболяването включва погрешен свръхактивен имунен отговор срещу клетките на щитовидната жлеза. При това заболяване има повишено производство на щитовидни хормони, което резултира в повишаване на метаболизма на организма.
Симптомите на Базедова болест включват:
- безпокойство;
- нервност;
- раздразнителност;
- безсъние;
- усилено изпотяване;
- ускоряване на пулса, който много често не е ритмичен;
- сърцебиене;
- треперене;
- загуба на тегло;
- намаляване на либидото;
- диария;
- ускоряване на чревната перисталтика;
- нарушения на менструалния цикъл;
- косопад;
- чупливи нокти и коса;
- в по-късните етапи има и екзофталм (изпъкване на очните ябълки);
- увеличаване на размера на щитовидната жлеза;
- бързо изморяване;
- виене на свят;
- кожата става кадифена и мека;
- фотофобията.
Алтернативно лечение на Базедовата болест
Алтернативното лечение на Базедовата болест има за цел да подпомогне конвенционалната терапия, повлиявайки основните симптоми на заболяването. Обикновено включва противовъзпалителна диета, витамини, минерали и други хранителни добавки, билки, техники за намаляване на стреса.
Хранене при Базедова болест
Противовъзпалителна диета при Базедова болест
Противовъзпалителната диета се отнася до консумацията на храни, които не са дразнещи, поради което не предизвикват възпалителни процеси в стомаха. Към продуктите, които се препоръчват за тази диета спадат: праскови, круши, сладки картофи, бадеми, спанак, розмарин, босилек, риган, мента.
Изкуствени подсладителите и Базедова болест
Според редица проучвания, аспартамът може да влоши състоянието при наличие на Базедова болест. Предполага се, че изкуствените подсладители имат токсично въздействие върху щитовидната жлеза и стимулират процесите на деструкция на щитовидната жлеза.
Гоинтрогени и Базедова болест
Гоинтрогените представляват субстанции, които пречат на нормалното усвояване на йода от щитовидната жлеза, намаляват производството на щитовидни хормони и намаляват симптомите на тиреотоксикозата. Храни богати на гоинтрогени са броколи, карфиол, брюкселско зеле, зеле, ряпа, просо, алабаш, горчица, соя. Препоръчва се тези зеленчуци да се приемат сурови или преминали лека термична обработка (задушаване). Причината за това е, че при термична обработка гоинтрогените се разрушават и не могат да осъществят действието си.
Глутен и Базедова болест
Има изследвания, които доказват връзката между Базедова болест (болест на Грейвс) и други автоимунни заболявания. Често Болестта на Базедов се среща в комбинация с Цьолиакия (Целиакия). Като основна причина за това се смята, че е глутена или глианидина, които стимулират имунната система на чувствителни към глутен индивиди. Сходството на тези антигени с антигени в стомаха и щитовидната жлеза предизвиква кръстосана имунна реакция, която се явява пряка причина за автореактивност на имунната система.
Храни, които не съдържат глутен са:
- елдата;
- киноа;
- кафяв ориз;
- чиа.
Препоръчва се да замените хляба и пшеничните изделия с такива, приготвени от безглутенови продукти.
Народна медицина и билки при Базедовата болест
Билките, които имат положителен ефект при болни от Базедова болест се използват основно като симптоматично средство. Сред основните им ефекти са намаляване на сърцебиенето, тревожността или пък наличие на антиоксидантен и противовъзпалителен ефект.
Дяволска уста и Базедова болест
Тази билка е известна още като Motherwort или Leonurus cardica и е популярна с тиреостатичните и антиаритмични свойства. ТИзползва се повече като симптоматично средство повлияващо един от най-честите симптоми на базедовата болест – сърцебиенето. Освен полезните ефекти върху сърдечно-съдовата система, билката има положителен ефект и върху очите. Изследване направено в Германия показва, че Дяволската уста намалява фотофобията (свръхчувствителност към слънчевата светлина) при пациенти с болест на Грейвс.
Начин на употреба: в 500 милилитра вряла вода се слагат 2 супени лъжици от билката и се накисват за около 2-3 часа. Приема се по 100-150 милилитра, 4-5 пъти дневно преди хранене.
Жълт кантарион и Базедова болест
Той се препоръчва, когато се предполага, че Базедовата болест е възникнала като последици от вирусна инфекция. Основните активни съставки на растението са тодиантрони, псевдохиперицин, хиперицин, фенолни съединения, флавоноиди.
Псевдохиперицин, хиперицин са се оказали ефективни срещу няколко вируса, които притежават капсид (обвивка). Освен това, жълтият кантарион е известен с антидепресантните си свойства, затова може да бъде полезен и при симптоматичното лечение на хипертиреоидизма, намалявайки чувството на тревожност, редуцирайки нервността.
Механизмът, по който билката осъществява своя ефект все още се проучва, но има доказателства, че увеличава количеството на глутамата в синаптичната цепка (разстоянието между два съседни неврона, в което се реализира предаването на нервните импулси). Повишените нива на глутатиона подобряват функцията на нервните синапси, с което имат основно значение за овладяване на депресивното състояние. Друг вероятен механизъм на действие на жълтия кантарион включва хиперицин. Той повлиява хипоталамо-хипофиза-надбъбречна ос като намалява количеството на кортизол в кръвта.
Начин на приложение: може да използвате билката за направата на чай или да я приемате под формата на хранителна добавка. Препоръчват се не повече от 5 чаши чай от жълт кантарион дневно. Приема се за минимум месец и половина, без прекъсване.
Куркума и Базедова болест
Куркумата се препоръчва при хипертиреоидизъм, защото има силни антиоксидантни свойства и намалява вредното въздействие на свободните радикали. Приемът на куркумата може да ограничи проявата на усложненията от Базедова болест като кардиомиопатия и миопатия. Предполага се, че антиоксидантното действие на куркумата се дължи на куркумина и етеричните масла, които съдържа. Освен антиоксидантни, куркумата има силни противовъзпалителни и антимикробни свойства.
Начин на употреба: може да бъде използвана като подправка на почти всякакви ястия или да се приема под формата на таблетки.
Витамини, минерали и други хранителни добавки при Базедова болест
Витамин С и Базедова болест
Витамин С има антиоксидантни и съдово укрепващи свойства, поради които е много подходящ за болни от болест на Грейвс.
Препоръчителната доза е 1500 милиграма дневно разделена на 3 приема.
Витамин E и Базедова болест
Подобно на витамин С, витамин Е е антиоксидант. Освен това, има изследвания, които потвърждават неговия противовъзпалителен ефект.
Препоръчителната дневна доза е 400 IU.
Витамини A и витамин Д при Базедова болест
Скорошни изследвания доказали, че комбинацията от тези два витамин е много полезна при болестта на Базедов. Причината – тези витамини имат модулиращ ефект върху имунната система и са отговорни за нормализиране на анормалния отговор на имунната система към щитовидната жлеза. Препоръчителните дози се определят индивидуално, според състояние на болния и съобразени с кръвните изследвания за наличието на витамините в организма на пациента. Терапията с тези витамини трябва да бъде назначена и контролирана от лекар, защото предозирането им може да крие сериозна опасност за здравето на приемащия ги!
Селен и Базедова болест
Клетките на щитовидната жлеза имат изразен афинитет към селена. Селенът, освен силен антиоксидант има решаващо значение и за нормалното функциониране на жлезата. Освен това, селенът е полезен и за очите, като ги предпазва от офталмопатията - често развиваща се като усложнение на Базедовата болест.
Начин на приложение: 200 микрограма дневно, сутрин на гладно.
Л-Карнитин и Базедова болест
Според проучванията проведени с Л-карнитин при болни от тиреотоксикоза се установява, че продължителната употреба на аминокиселината води до намаляване на чувствителността на тъканите към щитовидните хормони. Л-карнитинът не въздейства върху щитовидната жлеза, не променя секрецията на тироксин. Предполага се, че Л-карнитинът блокира навлизането на тироксина на ниво клетка и предотвратява вредното въздействие на тироксина върху сърцето, очите, бъбреците и мозъка.
Интересен е фактът, че когато хранителната добавка се приема от хора с хипофункцията на жлезата или с нормална функция този ефект не се наблюдава.
Ленено масло и Базедова болест
Лененото масло е богато на омега-3 мастни киселини, които имат силен антиоксидантен и противовъзпалителен ефект. Омега-3 мастните киселини допринасят за по-бързо възстановяване на стомашната лигавица, затова се предполага, че може да има и позитивно въздействие върху щитовидната жлеза. Препоръчителната дневна доза е 2 супени лъжици, сутрин след ставане от сън.
Литий и Базедова болест
Литият намалява производството на хормони от щитовидната жлеза, освен това е много ефективен за овладяване на депресивното състояние на болните. Препоръчителната доза е индивидуална и трябва да бъде назначавана само от лекар. Проследяване на състоянието от лекар е много важно, защото литият много често има странични ефекти.
Стрес и Базедова болест
Редица изследвания показват, че болестта на Грейвс се предизвиква от стрес, тоест съществува определена генетична предразположеност към това заболяване, но повишеният стрес води до активация на този автоимунен процес.
Според някои проучвания, намаляването на стреса, успокояването и релаксирането на тялото може да доведе до регресия на заболяването. Има много техники за релаксация. Опитайте няколко или всичките и изберете тези, които са най-ефективни за Вас лично. По-подробна информация за тях може да прочетете:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 500 мг * 60 SW1362
ПРОМОБИОТЕЧ L-ТИРОЗИН капсули * 100
ТИРОИД КОД + ЙОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
НАУ ФУДС L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 120
ВИТАУЪРЛД ЦИНК + СЕЛЕН капсули * 100 07518160
НовХАЯ ЛАБС КАЛИЕВ ЙОДИД таблетки 32.5 мг * 30
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Базедова болест
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Лечение с радиоактивен йод
- Билки при увеличена щитовидна жлеза
- Тиреостимулиращ хормон (ТСХ/TSH)
- Щитовидни хормони
- Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
Коментари към Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
Анастасия
Благодаря за статията. Наистина полезна. Аз съм с тази болест от 2017 г. Очите ми доста пострадаха, хормоните бързо влезнаха в норма, очите ми се оправиха, но след няколко месеца пак се оцъклих. След това едното око се прибра и ми остана другото така. Сложих очила, защото се появиха проблеми със зрението. И това око си ми е все така. Хормони и антитела са си в норма. 2 г пиех Метизол под наблюдение. Вече и него го спряхме. Ако някой може да помогне, моля за съвет.
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог
Благодаря за статията. Наистина полезна. Аз съм с тази болест от 2017 г. Очите ми доста пострадаха, хормоните бързо влезнаха в норма, очите ми се оправиха, но след няколко месеца пак се оцъклих. След това едното око се прибра и ми остана другото така. Сложих очила, защото се появиха проблеми със зрението. И това око си ми е все така. Хормони и антитела са си в норма. 2 г пиех Метизол под наблюдение. Вече и него го спряхме. Ако някой може да помогне, моля за съвет.