Индийски женшен, Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда
Индийски женшен (Withalia somnifera, Ashwagandha) е екзотична билка, която се отглежда в Индия и Северна Америка. Растението е известно още с имената Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда. Принадлежи към семейство Картофови (Solanaceae). В ареала на разпространението му е известен със следните имена: winter cherry, bitterappelliefie, geneesblaarbossie, koorshout, bofepha, ubuvuma, ubuvimbha, ashwagandha.
Устройство на индийски женшен
Изображение: Wowbobwow12 at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката е вечнозелен храст, който израства на височина до 1 метър. Клоните прорастват и се развиват радиално на централното стъбло. Те са покрити с фини власинки. Коренът представлява дълги, месести грудки. Листата са разположени срещуположно на клоните, имат яйцевидна форма, дължина до 10 см и до 5 см ширина. Цветовете са малки, със жълтеникаво оцветяване по вътрешната повърхност на венчелистчетата и зелено по външната. Зрелите плодове са оранжево-червени на цвят. Те се развиват в кутийка, подобна на хартиена, която се нарича каликс. Имат големина около 6 мм в диаметър.
Корените са дълги от 20 до 30 см и широки от 6 до 12 мм в диаметър. Разполагат с няколко - от порядъка на 2-3 на брой - странични корена, с много по-малък размер. Повърхността на корена е оцветена в сивкаво-жълто и по нея се установяват надлъжни гънки. Вътрешността му е мека плътна, с множество пори. Коренът притежава характерен мирис, парлив и горчив вкус.
Разпространение на индийски женшен
Индийският женшен расте в изобилие в Индия (особено Мадхия Прадеш), Пакистан, Бангладеш, Шри Ланка и части от Северна Африка.
Химичен състав на индийски женшен
В индийския женшен са открити повече от 80 съединения. Някои от биологично активните вещества в него са: алкалоиди (ашвагандин, кускохидрин, анахидрин, тропин и др.); стероидни съединения, включително ергостанов тип стероидни лактони, витаферин А, витанолиди A-у, витасомниферин-А, витасомидиенон, витасомнифероли А-C, витанон, стероидни алкалоиди и стероидни лактони, витанолиди, фитостероид, сапонини, съдържащи допълнителна ацилова група, витаноил, ацилстерилови глюкозиди, нишесте, редуцирана захар, хентриаконат, дуцитол, разнообразие от аминокиселини (аспарагинова, пролин, тирозин, аланин, глицин, глутаминова киселина, цистин, триптофан), голямо количество желязо.
Използваема част на индийски женшен
Употребява се коренът на растението. Той се прибира през есента и се изсушава, за по-нататъшна употреба. Изключително рядко в някои страни, с медицинска цел, се използват и листата и плодовете на индийския женшен.
Изображение: freepik.com
Лечебни свойства и приложение на индийски женшен
Индийският женшен действа основно върху репродуктивната, сърдечната, дихателната и нервната системи. Има възстановяващ ефект върху тялото и се използва за подобряване на жизнеността и възстановяването след хронично заболяване. Някои от механизмите на действие на билката не са напълно изяснени.
Свойства на билката
- намаляване на болката при травматични наранявания;
- противовъзпалително;
- диуретично;
- седативно;
- стягащо;
- антиоксидантно;
- подпомага дейността на имунната система;
- антимикробни и антибактериални свойства срещу такива бактерии като салмонела;
- успокояващ и укрепващ ефект върху централната нервна система;
- адаптоген;
- антибиотично;
- афродизиак;
- адстрингентно;
- наркотично;
- успокояващо и регенериращо;
- тонично;
- противообструктивно;
- противотуморно;
- антистрес ефект;
- имуномодулиращо;
- хипнотично.
Изображение: Ton Rulkens00, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ашваганда е един от най-разпространените транквиланти, използвани в Индия, а малко известен на Запад. Листата, плодовете и грудките на билката се употребяват в индийската аюрведическа медицина в продължение на векове.
Изследвания показват, че екстракт от листата на билката съдържа витанолиди, за които е установено, че имат свойствата да регенерират мозъчни клетки на мишки и синапси в човешки клетъчни линии при лабораторни изследвания.
Вътрешно, индийският женшен например се използва за тонизиране на матката след аборт, а също така и при затруднено раждане. Други заболявания и състояния, при които се прилага билката са:
- нервно изтощение;
- слабост;
- безсъние;
- тежки заболявания;
- нарушен растеж при деца;
- импотентност;
- безплодие;
- настинка;
- лека кашлица;
- множествена склероза;
- подагра;
- артрит и треска;
- проблеми със съня;
- умствена умора и загуба на паметта;
- преждевременно стареене;
- измършавяване.
Външно се прилага под формата на лапа при циреи, отоци и болезнени области от тялото.
В аюрведическата медицина е широко използван като болкоуспокояващо и транквилизиращо наркотично средство. Индийският женшен е много често използвана билка в този вид медицина. В нея, плодовете и листата се прилагат външно при тумори, туберкулозни жлези, антракс, язви, а коренът като универсално лечебно средство.
Изображение: freepik.com
Все още се изследва благотворното влияние на ашваганда при редица заболявания и състояния като безпокойство, дефицит на внимание и хиперактивност, церебеларна атаксия, диабет, високо ниво на холестерол, стерилитет при мъжете, артрит, Болест на Паркинсон. Резултатите показват, че индийският женшен в комбинация с други билки или методите на Аюрведа медицината действа до някъде оздравително при изброените патологии. Неоходими са и повече доказателство за поставянето на убедителни заключения, че билката помага и при неоплазии, туберкулоза, чернодробни заболявания, възпаления, язви, стрес, повръщане, като имуностимулант, че предотвратява стареенето, че помага при фибромиалгия и други.
В китайската медицина коренът на ашваганда се препоръчва в случаи на нервност, безсъние, слабост, анемия, ревматични болки, импотентност и безплодие.
Начин на употреба
Билката може да се приема ежедневно, но в умерени дози - около 2-6 грама на ден. Плодовете се използват от местните народи за подсирване на мляко.
Те са богати на сапонини, затова могат да се използват като заместител на сапуна. Листата имат отблъскващо насекомите действие.
Внимание!
Препоръчителен е приемът на индийски женшен да става след лекарско предписание.
Употребата на растението трябва да се извършва с повишено внимание, поради нейната токсичност. Не трябва да се приема от бременни жени, както и в комбинация с успокоителни, сънотворни или наркотични вещества.
Индийският женшен може да провокира зависимост. Приемът му в комбинация с алопатични имуносупресивни лекарства намаля тяхната ефективност.
При пряка консумация растението е токсично. Големи дози от Ashwagandha може да предизвикат стомашно разстройство, диария и повръщане.
Консултирайте се с лекар, ако решите да приемате индийски женшен, но страдате от едно от следните заболявания: диабет, високо или ниско кръвно налягане, язва на стомаха, автоимунно заболяване, заболявания на щитовидната жлеза или Ви предстои операция.
Не приемайте билката едновременно с имуносупресори, седативи, хормонални медикаменти с активна съставка хормони на щитовидната жлеза.
Заглавно изображение: Wowbobwow12 at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТИРО ЕКС тинктура 100 мл БИОТИКА
САПЕРА ФОРТЕ таблетки * 100
БИОБИ АРТРИ ХЕРБ капсули * 180
СОЛГАР АШВАГАНДА КОРЕН капсули * 60
СЕРЕНИ - ПРО капсули * 90 BIOCLINIC NATURALS
АДРЕНАСЕНС капсули 460 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
МАГНАЛАБС ЕС-ПМС капсули * 30
ФУШИ ОРГАНИЧНА АШВАГАНДА капсули * 60
СУОНСЪН АШВАГАНДА капсули 450 мг * 100 SW957
ПРОМООБЕНИЛ таблетки * 50
ХИМАЛАЯ МЕНТАТ таблетки * 30
ХИМАЛАЯ АБАНА таблетки * 30
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- Сем. Solanaceae (Картофови)
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Бронхит
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Спастична кашлица
- Кодеин
- Как да свалим температурата в домашни условия
Коментари към Индийски женшен, Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда
Ралица Симеонова
Могат ли едновременно да се приемат шатавари и ашваганда. Първото сутрин по половин ч.л., а ашвагандата вечер същата доза преди лягане. Благодаря!
Здравейте! Да, възможно е.
Могат ли едновременно да се приемат шатавари и ашваганда. Първото сутрин по половин ч.л., а ашвагандата вечер същата доза преди лягане. Благодаря!