Розов божур, Самовилски божур
Розов божур, Самовилски божур (Paeonia mascula) представлява тревисто растение, красиво цъфтящо, застрашен реликт, който се класифицира към семейство Божурови (Paeoniaceae). Медицинското му приложение е слабо застъпено.
Устройство на розов божур
Изображение: Mxanthakis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Самовилският божур е многогодишен вид, който има грудковидни корени и късо коренище. Израства на височина до 60 см. На върха на всяко стъбло развива розов цвят. Листата му са поледователно разположени по клоните, сложни, едно- или триделни.
Развива големи, розови цветове, състоящи се от пет зелени чашелистчета и от 5 до 10 венчелистчета. В центъра на цвета прорастват множество жълти тичинки. Paeonia mascula цъфти само за една седмица от годината, обикновено през май или юни. Цветовете са хермафродитни и се опрашват от насекоми.
Плодът представлява петделна мехунка. Растението го развива през лятото, за да се разпръснат семената през август или септември. Семената в мехунката служат за разпространение на вида, като то е затруднено и слабо изразено.
Разпространение на розов божур
Разстението се развива на каменисти, варовити почви, в широколистния планински пояс. На едно поле могат да се открият най-много до 50 екземпляра. Често расте по единично. В България вирее на надморска височина до 1300 метра и се открива в планините ни. В световен мащаб, розовият божур обитава територията на Франция, Югославските бивши републики, Украйна, България, Кавказ, Испания, Италия, Гърция, Хърватия, Сърбия, Турция, Ирак, Ливан и Израел. Този див божур е натурализиран на два малки острова във Великобритания.
Включен е в списъка на защитените растения съгласно Закона за биологичното разнообразие. Част от находищата попадат в защитени територии (природен парк „Българка“) и защитени зони от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 в България. Поради застрашеният му статус са предприети съответни мерки за опазване на вида и неговото разпространение.
Изображение: Erdem C?r?k, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Дивият божур е въведен на остров Стръм Холм в Бристолския канал, вероятно от монаси. 37 растения са отведени на близкия остров Плосък Холм от Франк Харис, тогавашен земеделски производител, през 30-те години на миналия век, много от които загиват по време на окупацията и укреплението на острова през Втората световна война. Едно останало растение, за което се е погрижил надзирател през 1982 г., е защитено чрез ограждане. Няколко растения, отглеждани от семена, също оцеляват във фермерски градини. Steep Holm и Flat Holm са единствените известни места във Великобритания, където дивият божур се натурализира. Вероятната причина за това е, че островите предоставят местообитание, подобно на средиземноморските острови, откъдето произхождат растенията, а относителната изолация им позволява известна защита.
Използваема част на розов божур
С медицински цели се употребяват корените и венчелистчетата на растението.
Лечебни свойства и приложение на розов божур
Свойства на розов божур
- антиспазматично;
- антитусивно;
- тонизиращо.
Корените на P. mascula се смилат на прах и се използват за лечение на настинки и болки в гърлото. Чай, приготвен от изсушените натрошени венчелистчета от различни видове божури, се употребяват като средство за кашлица и като лечение на хемороиди и разширени вени.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛАНАФОРМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ 10 мл.
СИЙСТАРС РАЗТВОР ЗА ТЯЛО С ДИВ КЕСТЕН 200 мл
ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ ДЖИНДЖИФИЛ перли * 60
КЛОРАН УСПОКОЯВАЩА СТИК - МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ОРГАНИЧЕН БОЖУР 25 г
КЛОРАН УСПОКОЯВАЩ ШАМПОАН С БОЖУР 400 мл
КЛОРАН ГЕЛ - БАЛСАМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛЕН И РАЗДРАЗНЕН СКАЛП С БОЖУР 150 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Paeonia_mascula
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Paemascu.html
https://pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Paeonia+mascula
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Saxifragales
- сем. Paeoniaceae (Божурови)
- Домашно лечение при ларингит
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Хомеопатия при фарингит
- Лечение на възпалено гърло при деца
Коментари към Розов божур, Самовилски божур