Домашно лечение при ларингит
Събуждате се сутрин и установявате, че гласът ви е променен и дрезгав...съществува голяма вероятност да имате ларингит.
Какво представлява ларингитът?
Ларингитът е възпаление на гласовата кутия (ларинкса) в резултат на прекомерна употреба (силно говорене, викане), дразнене или инфекция. В ларинкса са разположени гласовите струни - две лигавични гънки, покриващи мускулите и хрущялите. Обикновено гласните струни се отварят и затварят гладко, като при тяхното движение и вибрации се образуват звуци. При наличие на ларингит, гласните струни са възпалени или раздразнени, в резултат на което набъбват и настъпва промяна на звуците, произвеждани от въздуха, преминаващ над тях. В резултат на това, гласът звучи дрезгаво. В някои случаи на ларингит, гласът може напълно да изчезне.
Ларингитът може да бъде краткотраен (остър) или дълготраен (хроничен). Най-честата причина за ларингит е вирусна инфекция, която продължава около 1 до 2 седмици. Други често срещани причини за ларингит са прекалено напрежение на ларинкса (пеене, викане например) или влияние на химичен или аерозолен дразнител. Въпреки това, има и други по-сериозни състояния (например, рак на гърлото), които също могат (рядко) да са причина за ларингит. Постоянният дрезгав глас понякога може да е сигнал за по-сериозно медицинско състояние.
Как да разпознаем симптомите на ларингит при възрастни?
Признаците и симптомите на ларингит могат да включват:
- дрезгав глас;
- отслабване или пълна загуба на гласа;
- усещане за дразнене в гърлото;
- възпалено гърло;
- сухо гърло;
- суха кашлица;
Как протича ларингитът при деца и кои домашни средства може да се използват за лечение може да научите в темата: Ларингит при деца - какво можем да направим у дома.
За щастие, ако нямате симптоми на по-тежко състояние, можете да опитате да лекувате симптомите си у дома, с естествени средства и чайове:
Лечение на ларингит у дома
Промивка с топла солена вода
Гаргарa със солена вода e просто, безопасно и пестеливо домашно лекарство при болки в гърлото и ларингит. Може да бъдат ефективно както за облекчаване на инфекциите, така и за предотвратяване на влошаването им.
Самата процедура е доста лесна. Необходими са само две съставки - вода и сол - и отнема много малко време. Освен това е напълно безопасно за деца на възраст над 6 години.
Разбъркайте 1/4 до 1/2 чаена лъжичка сол в 250 мл топла вода. Вземете глътка в устата си и направете гаргара с нея, след това я изплюйте. Повторете няколко пъти.
Натуралният органичен ябълковият оцет има антимикробни свойства, които могат да помогнат на тялото да се пребори с инфекцията. За целта, налейте 1 до 2 супени лъжици суров, нефилтриран ябълков оцет в малка чаша вода, добавете чаена лъжичка мед, за да подобрите вкуса и да добавите допълнителни лечебни качества на сместа. Пийте това веднъж или два пъти на ден, докато симптомите отшумят. Може да добавяте малко ябълков оцет и към солената вода за гаргара.
Чай с мед
Няма нищо по-успокояващо за раздразнено гърло от топла чаша чай с мед. Освен че действа успокояващо на възпалените тъкани, билковите чайове, съдържат антиоксиданти, които могат да укрепят имунната система. Една от най-популярните и достъпни билки за целта е лайка, Изследванията показват, че тя има успокояващи и противовъзпалителни свойства. Подходящи за приготвяне на чай при възпалено гърло и ларингит са още билките хлъзгав бряст, женско биле, куркума, зелен чай,
Още по-добър ефект може да се очаква от комбинацията на билков чай с натурален пчелен мед. Освен че подобрява вкуса, според редица проучвания, медът облекчава възпалението, намалява производството на слуз и лекува кашлицата толкова ефективно, колкото и конвенционалните лекарства без рецепта.
Чай от хлъзгав бряст с лимон
Чай от хлъзгав бряст се приготвя от изсушената кора. Отдавна се използва в източната и индийската билкова медицина за лечение на възпаление на горните дихателни пътища, тъй като покрива и успокоява гърлото, което улеснява гласообразуването. Кора от хлъзгав бряст може да се намери като билкова добавка или чай. Също така е и съставка в голяма част от чайове и пластири срещу болки в гърлото. С добавянето на резен лимон в чая ще дадете допълнителен тласък на имунната система.
Джинджифил
Коренът на джинджифил е добре известен с множеството си ползи за здравето. Той се използва в традиционната медицина от хиляди години. Джинджифилът работи добре за потискане на сухата, дразнеща кашлица, която често съпътства ларингита. Също така може да помогне за лечение на инфекции на гърлото.
Коренът от джинджифил може да се използва по много различни начини. Можете да го добавите пресен (обелен) в шейкове и сокове или да го настържете и да го добавите към напитки и ястия. Можете също да добавите пресен корен от джинджифил към вряща вода и да го приемате под формата на чай.
Етерично масло от евкалипт
Етеричните масла съдържат естествените химикали, които придават на растенията тяхната същност (мирис и аромат). Етерично масло от евкалипт помага за разтваряне на слузта и успокоява дразненето на тъканите. Добавете четири или пет капки етерично масло към овлажнител за въздух у дома или нанесете няколко капки върху възглавницата през нощта.
Етеричните масла никога не трябва да се приемат вътрешно!
Чесън
През цялата история много различни култури са използвали чесън за лечение и профилактика на болести. Преглед на проучвания от 2014 година потвърждава, че чесънът има отлични антибактериални свойства, които може да са от полза за справяне с инфекции като ларингит, синузит и бронхит. Най-лесният начин да използвате чесъна е като просто нарежете няколко скилидки и ги добавите към сос, салата или ястие.
Съвети при ларингит
Пийте много течности
Когато сте болни, винаги е добра идея да пиете много течности. Това важи с абсолютна сила и когато имате възпалено гърло. Вода, сок, чист бульон и чай.
Осигурете почивка на гласа
При наличие на ларингит, гласните струни са подути и раздразнени, поради което е нужно да им се осигури покой, за да се излекуват. Опитайте се да избягвате ситуации, които изискват много разговори или викове.
Ако се налага да говорите на среща или пред група, избягвайте напрягането на гласа, а потърсете високоговорител или микрофон.
Пеенето допълнително ще увеличи дразненето на гласните струни, затова най-добре е напълно да се откажете от него за няколко дни. Използвайте гласа си, колкото е възможно по-рядко, като не надвишава естествената сила на гласа.
Добавете влага с овлажнител
Дишането на сух въздух при ларингит може да раздразни допълнително гърлото и да допринесе за възпалението на гласните струни. Това често се случва през зимата, когато отоплителните уреди отделят сух въздух в помещението. Овлажнител за въздух поставен в стаята ще добави влага и ще помогнат за разтваряне на натрупания секрет и съответно по-лесното му отхрачване. Ако нямате овлажнител, вземете топъл душ или постойте известно време в топла вана.
Острият ларингит обикновено се подобрява самостоятелно за около седмица. Ако ларингитът е причинен от вирусна инфекция (като настинка) или прекомерна употреба на гласа, антибиотиците няма да помогнат. В някои случаи (ако сте певец или някой, който задължително трябва да използва гласа си, Вашият лекар може да предпише кортикостероиди за намаляване на възпалението на гласните струни. Не използвайте кортикостероиди без това да е предписано и контролирано от лекар!
Ако дрезгавостта ви продължи повече от две седмици, може да имате хроничен (дълготраен) ларингит, който изисква лекарска намеса, тъй като той може да има основна причина, като киселинен рефлукс или бактериална инфекция.
Заразен ли е ларингитът?
Ларингитът може да бъде заразен, ако е причинен от инфекция, но не всички случаи на ларингит са причинени от инфекции, и следователно не всички са заразни. Повечето изследователи предполагат, че най-заразителният период при вирусен ларингит е, когато заразеното лице има повишена температура.
По-малко чести причини за ларингит, които са потенциално заразни, са бактериална и рядко гъбична инфекция.
Други причини за ларингит, които не са заразни, са:
- механична прекомерна употреба на ларинкса (например, усилено пеене или говорене),
- химични дразнители (замърсители) или
- други основни медицински проблеми (например, рак на гърлото
Снимки: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЙАЛОКЛИЙН РАЗТВОР ЗА НЕБУЛИЗИРАНЕ дози 2 мл * 5 НАТУРФАРМА
ХЕРБАЛСЕПТ ВОЙС АКТИВ СПРЕЙ ЗА КАШЛИЦА 30 мл
ИСЛА МЕДИК ВОЙС пастили * 20
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АТЛАСКИ КЕДЪР 10 мл
ХЕРБАЛСЕПТ СИРОП ЗА КАШЛИЦА И БОЛКИ В ГЪРЛОТО ДУО 100 мл
ФАРЕНЗИМ таблетки за смучене * 20
Библиография
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-laryngitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/laryngitis/symptoms-causes/syc-20374262
https://www.medicinenet.com/is_laryngitis_contagious/article.htm#how_is_laryngitis_spread
https://www.healthline.com/health/salt-water-gargle
http://medicina.dobro-est.com/laringit-lat-laryngitis-opisanie-simptomyi-prichinyi-i-lechenie-laringita.html
https://www.healthline.com/health/best-tea-for-sore-throat
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни рецепти срещу дрезгав глас
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лечение при ларингит
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Хомеопатия при фарингит
- Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
- Алтернативни решения при суха кашлица
- Лечение на възпалено гърло при деца
Коментари към Домашно лечение при ларингит