Алтернативни решения при суха кашлица
- Инхалаторна и хидратираща терапия
- Билки и натурални продукти
- Хомеопатични продукти
- Облекчаване на кашлицата с помощта на акупресура
- Лечение на суха кашлица с камъни и кристали
Кашлицата е често срещан симптом и един от основните признаци на заболяване на дихателната система. По същество представлява сложен защитен рефлекс, който пречиства дихателните пътища от слуз, секрети или нежелани вещества. Обикновено кашлицата се инициира от дразнене на бронхите, но може да се дължи на дразнене във фарингеалната кухина, ларинкса, ушния канал, плевралната мембрана, инхалаторни дразнения, фиброза, кръвни съсиреци, тумори на белия дроб, сърдечна недостатъчност и други. Приблизително половината от хората, които търсят медицинска помощ през зимата страдат от възпалителни заболявания на дихателните пътища. Остро респираторно заболяване е една от най-честата причина за краткосрочно отсъствие от работа. В зависимост от причината и вида (остра, хронична, влажна, суха) на кашлицата съществуват и различни лечения.
Наред широко разпространените и използвани сиропи и таблетки, често хората търсят натурални, алтернативни средства, с които да подпомогнат излекуването и да избегнат някои недостатъци и нежелани ефекти на конвенциалните лекарства.
Непродуктивната или т.нар суха кашлица е често срещана при острите инфекции на дихателните пътища с вирусен причинител. Обикновено те започват със суха и спастична кашлица, като с напредване на инфекцията започват да се произвеждат малки, гъсти бели секрети (храчки). Сухата кашлица може да бъде доста упорита и болезнена. Тя може да бъде облекчена със средства потискащи кашлицата или да се направи продуктивна посредством отхрачващи средства (експекторанти).
Алтернативно лечение на суха кашлица
Намаляване на излагането на дразнители като топъл и сух въздух, запрашаване, тютюнев дим, остри газове са важно средство за намаляване на кашлицата. Адекватната хидратация е от съществено значение, за да се избегне изсушаване на дихателната лигавица. Вдишване на водни пари също може да бъде подходящо за намаляване на дразненето и облекчаване на кашлицата.
Някои съставки в лекарствата предписвани за потискане на кашлицата често оказват и странични ефекти като изсушаване на дихателната лигавица, стесняване на дихателните пътища, гадене, повръщане и запек. Това кара много хора да търсят средства от народната медицина, като билки и натурални продукти, които да помогнат за облекчаване на кашлицата и да подпомогнат лечението й в домашни условия.
Инхалации при суха кашлица
Вдишването на пара е едно от най-широко използваните домашни средства за облекчение на симптомите на настинка, сред които често са суха кашлица и хрема. Смята се, че топлият влажен въздух разрежда слузта в носните проходи, гърлото и белите дробове и по този начин помага за по-лесното и изхвърляне от организма.
За да направите инхалация срещу кашлица у дома ще ви трябват голяма купа, вода, тенджера или чайник, печка за загряване на вода и хавлиена кърпа. Ето процеса:
- Загрейте водата до кипене и внимателно изсипете горещата вода в купата.
- Поставете кърпата върху главата и се наведете над купата с отделящата се пара. Включете таймер.
- Затворете очи и бавно наведете главата си към горещата вода. Бъдете изключително внимателни, за да избегнете директен контакт с водата.
- Вдишвайте бавно и дълбоко през носа си поне две до пет минути.
- Не правете инхалации повече от 10 до 15 минути за всяка сесия. Можете обаче да повторите вдишването с пара два или три пъти на ден, ако все още имате симптоми.
Още по-добър ще е ефектът, ако бъдат добавени няколко капки етерични масла. Подходящи рещу кашлица са евкалиптово, ментово масло, масло от кедър, борово масло, масло от хвойна и други.
Друг вариант за домашно приложение на инхалации срещу кашлица е чрез електрически парен инхалатор. При него просто трябва да добавите физиологичен разтвор в предназначеното за целта отделение и да включите системата. Изпарителят използва електричество, за да направи пара, която се охлажда преди излизане от машината. Обикновено инхалаторите се предлагат със специална маска (за деца и възрастни), която приляга около устата и носа.
Редно е да се знае, че вдишването на пари всъщност не убива вируса, отговорен за инфекцията, но може значително да облекчи симптомите, докато тялото се бори с причинителя на заболяването.
Подходящ метод за облекчаване на сухата кашлица е и поставяне на овлажнител за въздух в стаята.
Освен при суха кашлица, инхалациите са от полза за облекчение от симптомите на:
- обикновената настинка
- грип
- инфекции на синусите
- бронхит
- алергии
Овлажнителите и инхалаторите трябва редовно да се почистват, за да се отстранят бактериите и други патогени, които могат да влошат симптомите и да доведат до инфекция.
Ароматерапия с евкалипт
Ароматерапията представлява практика, при която етерични масла се използват за успокояване и оздравяване.
Евкалиптовото етерично масло може да помогне за облекчаване на сухата кашлица, тъй като действа като деконгестант. Може да добавите евкалипт към овлажнител или инхалатор. Можете също да добавите няколко капки към купа гореща вода в купа и да вдишате парата.
Уханието на стаята с евкалипт може да подобри сънят Ви, ако нощната кашлица ви държи будни.
Странични ефекти и рискове от инхалации при суха кашлица
Инхалациите у дома се считат за безопасно домашно средство, ако се изпълняват правилно, но, ако не се внимава, човек може да си навреди. Съществува опасност да се приближите твърде близко до отделящата се гореща пара или случайно да се залеете гореща вода, което може да причини изгаряния. За да избегнете изгаряния:
Уверете се, че купата с топла вода е на равна и здрава повърхност и не може да падне!
Не разклащайте и не се опирайте на купата!
Избягвайте да допускате контакт на парата с очите! Очите ви трябва да бъдат затворени.
Поставяйте купата с гореща вода на място, недостъпно за деца или домашни любимци!
Вдишването на пара от гореща вода не се препоръчва за деца поради риск от изгаряне. Проучване е установило, че всъщност, повечето хора, които са получили изгаряния от терапия с парна инхалация, са деца. Затова, когато се касае за дете, можете да го накарате да седи в банята, докато пускате топла вода под душа за подобен ефект.
Електрическите инхалатори, които можете да се закупят, като цяло са по-безопасни, тъй като водата в тях е затворена в специален контейнер, не е гореща и е в малко количество.
Солена вода срещу суха кашлица
Гаргара със солена вода също е ефективен метод за облекчаване на сухата кашлица. Към чаша топла вода добавете 2 супени лъжици сол, разбъркайте добре и правете гаргара с получения разтвор. Повторете това няколко пъти, без да преглъщате водата. Солената вода разтваря гъстите секрети, а също оказва антисептично и противовъзпалително действие.
Препоръчително е и пиенето на голямо количество вода, тъй като водата има свойството да разрежда гъстите секрети и да намалява сухотата в гърлото, което също ще доведе до облекчаване на състоянието.
Билки и домашно лечение при суха кашлица
Приготвянето на домашни сиропи за кашлица е хубав начин да използвате билкови лекарства в семейството си. С тяхна помощ може да успокоите досадната суха кашлица и да облекчите възпаленото гърло по вкусен начин.
Преди да посегнете към домашните средства за лечение на кашлица, трябва да знаете, че те не са универсален лек за кашлица. Може да се наложи да опитате няколко, преди да намерите тези, които действат най-добре при Вас. В допълнение, не всички от тези средства са напълно проучени и доказано ефективни. Някои лечения са неподходящи за бебета или малки деца, затова се консултирайте с педиатър, преди да ги прилагате при тях!
Билков чай и домашен сироп срещу суха кашлица
Билковите чайове са особено подходяща напитка за облекчаване на сухата кашлица. Освен, че оказват затоплящ ефект върху гърдите, тяхното отхрачващо, противокашлящо и антимикробно действие може да допринесе за облекчаване на кашлицата.
Ефективни са горещи чайове от лимонова трева, листа от мащерка, корен от женско биле, листа от зелен чай, лайка, джинджифил, черен оман, розмарин, кора от череша, червена детелина, подбел, копър, анасон и други. Горещите чайове може да действат и подобно на аромотерапевтичните масла, тъй като топлината на чая освобождава активни вещества в парата, което може да подпомогне успокояването на дихателните пътища.
Как да превърнем една билка в сироп за кашлица?
Най-лесният начин да приготвите домашен сироп за кашлица е да сварите билката (или билките) по избор във вода. Получената течност вече е билков чай, който може да се прецеди и да се приема самостоятелно. Ако искате да направите сироп обаче, ще трябва да оставите прецедения чай леко да се охлади и след това да добавите мед към сместа. Количеството мед, което добавяте ще варира в зависимост от количеството чай, което имате, но получената смес трябва да е достатъчно гъста, за да покрие гърлото.
Медът служи за две цели: първо, той придава гъстата консистенция, която покрива гърлото, за да сведе до минимум кашлицата и второ - подслажда чая, който в някои случаи може да бъде малко горчив.
Куркумата съдържа куркумин - съединение с противовъзпалителни, антивирусни и антибактериални свойства, което я прави препоръчван домашен лек при редица състояния, включително суха кашлица.
Куркуминът се абсорбира по-добре в кръвния поток, когато се приема с черен пипер. Можете да добавите 1 чаена лъжичка куркума и 1/8 чаена лъжичка черен пипер към напитка, например сок от портокал или топъл чай.
Загрейте половин чаша вода до кипване. Добавете една чаена лъжичка куркума на прах, една чаена лъжичка черен пипер и една супена лъжица мед. Може също така, да добавите и канела. Варете получената смес около 2-3 минути. Пийте всекидневно, до подобряване на състоянието.
Женско биле (Glycyrrhiza glabra)
Освен като успокояващо средство с приятен вкус, неговите производни имат централен антитусивен ефект, подобен на кодеина. Счита се също, че подпомага отхрачването. В допълнение, неговите съставки имат антивирусно и имуностимулиращо действие. Дозата е около 30 капки течен екстракт (като 15 капки екстракт се равняват на 1 грам прах от билката). Въпреки това, дългосрочната употреба на големи количества сладък корен (женско биле) е опасно, поради риска от повишаване на кръвното налягане и загуба на калий.
Корен от зефир (Althea officianalis) и кора от хлъзгав бряст (Ulmus fulva) са източници на клей, който потушава възпалението и облекчава кашлицата.
Кората от дива череша е средство против кашлица, което действа чрез намаляване на дразненето на дихателните мембрани в областта или над фаринкса. Прунасин (prunasin) е съединение в кората от дивата череша, което в големи дози може да бъде токсично, но в малки количества облекчава дразненето на лигавицата и кашлицата. Препоръчва се приема на 20 до 40 капки от течния екстракт. Може да се използва още като чай или сироп. Как да си направите домашен сироп? Покрийте дъното на глинен съд с кора о дива череша и добавете достатъчно количество мед, което да покрие кората.
Джинджифил (Zingiber officinale)
Джинджифилът притежава добре изразени антибактериални и противовъзпалителни свойства. Доказан е и като ефективно средство за подсилване на имунната система и облекчаване на болката и дискомфорта.
Джинджифил може да се открие като съставка в много билкови продукти и чайове. Можете да приготвите домашен чай от джинджифил - нарежете пресен джинджифил на малки парчета и ги пуснете в малко вряща вода. Оставете да се накисне 5-10 минути. Добавянето на мед може да го направи още по-полезен при суха кашлица. Пийте от билковия чай 3-4 пъти на ден.
Дъвченето на пресен джинджифил е друг полезен метод да се лекуват пристъпите на кашлица. Може да се комбинира с лимонов сок и мед. Можете също така да приемате джинджифил под формата на капсули или да дъвчете корен от джинджифил, за да облекчите сухата кашлица.
Чесънът освобождава ароматни вещества, които са сред най-мощните и широкоспектърни антибиотици. Туй като тези ароматни вещества лесно се отделят през белите дробове, използването на чесън може да има благоприятен ефект. Сварете две скилидки чесън в чаша вода и добавете една чаена лъжичка риган. Оставете да се охлади до стайна температура, добавете малко мед и пийте от получения сироп. За възпалено гърло може да приемате смачкана скилидка чесън с една-две капки карамфилово масло и малко мед.
Едно от най-мощните домашни средства срещу кашлица. Вдишването на изпаренията от лук помагат за спиране на кашлицата. Може да си направите сироп за кашлица от печен лук, чай от черен оман и мед. Друг вариант е смесването на половин чаена лъжичка сок от лук с една чаена лъжичка чист пчелен мед. Приемайте от сместа най-малко два пъти на ден за успокоение на гърлото и облекчаване на сухата кашлица.
Мед срещу суха кашлица
Медът е универсален и високо ценен лек в алтернативната медицина. Той може да успокои стягането в гърдите и дразненето в гърлото, настъпващи при суха кашлица. Освен това е отличен антибактериален агент. Лъжичка мед е често предписвано естествено средство против кашлица за деца (над една година). Медът може да се комбинира с билките, изброени по-горе, като и да подобри действието на билковите чайове. Други рецепти против кашлица, включващи мед са:
Топло мляко с мед – за най-добри резултати се препоръчва да се пие преди лягане. За успокояване и изчистване на слузта от гърлото ще помогне приемането на една чаена лъжичка мед сутрин на гладно.
Сок от алое вера с мед. Смесете равни части мед и сок от алое. Средството е особено ефективно за суха кашлица, съпроводена с дразнене в гърлото, а също и за кашлица при пушачи.
Сок от моркови и мед. Включва равни части сок от моркови и мед, като се добавя и малко топла вода.
Лимонов сок и мед:
- Смесете две супени лъжици лимонов сок и една супена лъжица мед и загрейте до търпимост. Пийте от получения сироп няколко пъти на ден.
- Сварете един лимон за около 10 минути, за да омекне. Нарежете го на половина и изцедете сока. Смесете сока с мед и добавете 1 чаена лъжичка глицерин.
- Друг начин за използването на лимонов сок е да се смеси с малко мед и щипка лют червен пипер.
Гроздов сок и мед. Чаша гроздов сок с една чаена лъжичка мед също има благоприятно действие при суха кашлица.
Куркума и мед. На слаб огън загрейте 1-2 щипки куркума на прах при постоянно разбъркване, до получаване на златисто-кафяв цвят (без да изгаря). Махнете от котлона и добавете 1 лъжица мед. Приемайте от сместа вечер, преди лягане. Тази рецепта е ефективна при суха и влажна кашлица през нощта. Може да повторите процедурата и през деня, но тя е по-ефективна, когато се приема преди лягане.
Бадеми и мед. Накиснете няколко бадема във вода за една нощ. Сутринта обелете бадемите, нарежете ги на ситно и ги стрийте до получаването на фина паста. Добавете чаена лъжичка мед и вземайте през деня от получената смес.
Друга алтернатива може да бъде сиропът приготвен от пасирани стафиди, смесени с мед, портокалов или гроздов сок.
Още интересни факти за меда може да прочетете в Апитерапия - лечебата сила на меда.
Натурален сироп срещу кашлица от бадеми
Накиснете 7 бадема във вода за една нощ, след това обелете ципата им и ги смачкайте до получаването на паста. Добавете 2 супени лъжици масло и 2 супени лъжици захар. Разбъркайте добре и приемайте сутрин и вечер по няколко лъжици от сместа.
Хомеопатия при суха кашлица
Наред с другите алтернативи за лечение на кашлица, хомеопатията също се смята за доста ефективна. Хомеопатичните лекарства се произвеждат от естествени вещества и почти нямат странични ефекти.
В хомеопатията, успехът в голяма степен зависи от съответствието на специфичните симптоми на индивида с показанията на лекарството. Ключът тук е да се обърне особено внимание на характера на кашлицата и придружаващите я симптоми - през деня или през нощта е по-силна, постоянна ли е, променя ли се при определени фактори като топлина, студ, движение или лежане и редица други. Всичко това значително затруднява определянето на конкретни хомеопатични продукти като такива "срещу кашлица, настинка, грип и т.н., поради което, за да изберете най-подходящото хомеопатично лекарство срещу кашлица е добре да се консултирате с лекар-хомеопат. Ето някои от често срещаните лекарства, използвани за лечение на кашлица и обикновена настинка:
- Антимониум тартарикум – подходящ е за задушаваща и къртеща суха кашлица с трудно отделяне на секрет.
- Беладона – за кратка, суха кашлица, съпроводена с гъделичкане в гърлото и влошаване през нощта.
- Бриониа алба – за суха кашлица, причиняваща силна болка в гърдите
- Калкареа карбоника и пулсатила пратензис – подходящи са за кашлица, която е суха през нота, но влажна сутрин
- Ферум фосфорикум – за суха кашлица съпроводена от висока температура, кървави храчки и болка и стягане в гърдите
- Калиум бихромикум – за суха кашлица с наличие на оскъдни, но гъсти и плътни храчки
- Хепар сулфурис – за круп и суха кашлица при деца, причинена от студен и сух вятър.
- Дросера и Игнатиа Амара – за суха, магарешка кашлица, която води до позив за повръщане.
- Ипека – за суха, задушваща кашлица
- Рус токсикодендрон – за суха, нощна кашлица, появяваща се с кървав вкус, но без наличие на кървави храчки.
- Цина – за силна, дразнеща и спастична кашлица през нощта
- Самбукус нигра – спастична суха кашлица и астматични пристъпи
Още за хомеопатията може да прочетете в:
Облекчаване на кашлицата с помощта на акупресура
Акупресурата е терапия в алтернативната медицина, разработена преди повече от 5000 години в азиатската и китайската народна медицина. Състои се в прецизно позициониране на пръст/пръстите на ръката и оказване на натиск върху специфични точки по тялото. Тези точки следват конкретни канали, наречени меридиани (същите, използвани и при акупунктурата). Според азиатската народна медицина, активирането на тези точки чрез натиск (или игли) може да подобри притока на кръв, да освободи напрежението и да увеличи жизнената енергия, известна като „Ци енергия”, което насърчава релаксацията и правилното функциониране на тъканите и органите. Използването на тази техника в комбинация с други средства облекчаващи кашлицата може да бъде изключително ефективно. При наличие на пристъп на кашлица може да настъпи спазъм на мускулите в горната част на гърба. Натискът върху отделни точки в горната част на гърба, шията и гръдния кош може да помогнат за облекчаване на кашлицата и отпускането на мускулатурата. Не е необходимо да се използват всички споменати точки. Достъпът само до една или две точки може да има благоприятен ефект.
Точка CV 22
Представлява кухина, намираща се между двете ключици или точно под адамовата ябълка при мъжете. Поставете показалеца си върху точката и приложете натиск за 2-3 минути. Правете това 3-4 пъти на ден, когато усетите секрет или дразнене в гърлото, предизвикващи кашлица. Това ще ви помогне при суха кашлица, болки в гърлото, бронхит, парене и чувство за тежест в гърдите.
Точка Небесен стълб (B 10)
Използва се за облекчаване на стреса, тежест в главата, напрежение и възпалено гърло. Намира се на около 4 сантиметра под основата на черепа и около 4 сантиметра, странично от двете страни на гръбначния стълб. Поставете показалеца и средния пръст върху тези точки на натиск и ги масажирайте с кръгови движения в продължение на 7-8 минути. Повтаряйте три пъти на ден за по-добри резултати.
Точка Динг Чуа (Extra Point 17)
Тази точка е полезна за намаляване на кашлицата, дисбаланс на щитовидната жлеза, проблеми с гърлото, шията и раменете. Намерете прешлена, който изпъква, при навеждане на главата надолу. Масажирайте в тази позиция в продължение на 2-3 минути всеки ден.
Точка Elegant Mansion
Акупресурната точка Elegant Mansion се разполага във вдлъбнатината под ключицата, отстрани на гръдната кост.
За да я стимулирате, поставете два пръста върху нея и притискайте леко в продължение на около 5 минути. Повтаряйте често за постигане на максимален ефект. Овен за успокояване на суха кашлица, тази акупресурна точка се използва и при проблеми с гърлото, болки във врата и рамото, дисбаланс на щитовидната жлеза.
Точка В38
Акупресурна точка B38 се намира между плешките и гръбначния стълб. Притикането й е използва за облекчаване на кашлицата, дихателни смущения и за уравновесяване на емоционалното състояние.
Масажни техники
Поставете две топки за тенис и легнете на килима, като поставите топките между плешките, на нивото на сърцето. Затворете очи и направете три дълбоки вдишвания, като едновременно притискате точките Elegant Mansion в горната част на гърдите. След това бавно приплъзнете топките за тенис към основата на врата си и притискайте така 3-4 минути.
Лечение на суха кашлица с камъни и кристали
Терапията с камъни и кристали е широко разпространена в областта на енергийната медицина. Употребата на терапевтични камъни има корени в различни култури и направления като Аюрведа и китайската медицина. Скъпоценните камъни и кристали са били част от културата и бита на редица народи като древните гърци, египтяни и римляни. Камъните са съставени от много минерали, но девет от тях са основните компоненти на деветте големи камъни. Това са алуминий, берилий, въглерод, калций, водород, флуор, кислород, силиций и цирконий. Химическата природа на скъпоценните камъни ги прави близки до човека. Те могат да бъдат открити в най-чиста форма в човешкото тяло. Те служат като йонизатори и създават баланс между организма и външната среда. Поглъщат светлината и излъчват съответните честоти, които да балансират тялото. Основите скъпоценни камъни, които се използват и дават най-добри резултати са рубин, седеф, орали, жълт сапфир, син сапфир, изумруд, диамант, хезонит и котешки очи. Полускъпоценните камъни може да се използват като заместител, но не притежават толкова голяма сила както скъпоценните. Скъпоценните камъни най-често се носят под формата на бижута на врата или като пръстени.
Астма - използвайте изумруд и жълт сапфир. При по-остри случаи може да се използва лунен камък.
Бронхит, круп - подходяща е терапията с червени корали, като ако са под формата на пръстен препоръчително е да бъде поставен на първи (палеца) или трети (средния) пръст на ръката.
Ларингит - използвайте родолит.
Бронхиални и белодробни инфекции – препоръчва се комбинирано използване на червен гранат или корали, смарагд или зелен турмалин и бяла перла. Понякога е необходим и син сапфир.
Къде и как да се носят скъпоценните камъни?
Всеки пръст има връзка с различните части на тялото посредством нервите. Нервната система е комуникационната система на организма и тя функционира като огромна мрежа, по която се осъществява преноса на импулси и енергия. Според Източната медицина, всеки пръст е пряко свързан с частите на тялото. Така, например малкият пръст е свързан с половата система, коленете, краката и ходилата. За лечение на заболявания на тези органи скъпоценните камъни трябва да се носят стриктно на този пръст. Затова изборът на съответен пръст за носене на камъните е от първостепенно значение за постигане на най-добър резултат.
Смята се, че палецът не е подходящ за носене на скъпоценни камъни. За лечение на белите дробове и другите органи на респираторния тракт камъните се поставят на показалеца, наричан още Tarjani. В индийската култура останалите пръсти се означават съответно, madhyama (средния пръст), anamika (безименния пръст), kanishtha (малкия пръст).
Кога да потърсите лекар
Сухата кашлица може да продължи с месеци и да бъде изтощителна и разрушителна. Макар често да преминава сама по себе си, трябва да бъдете изключително внимателни и да потърсите лекар, особено ако кашлицата е придружена от други симптоми, като:
- затруднено дишане
- хрипове
- болка в гърдите
- болка в гърба
- повишена температура
Потърсете лекар, ако, въпреки приложените средства за лечение, кашлицата се влоши или не се разсее напълно за 2-3 седмици!
Снимки: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЙАЛОКЛИЙН РАЗТВОР ЗА НЕБУЛИЗИРАНЕ дози 2 мл * 5 НАТУРФАРМА
БЪЗАК 100 г СТЕЛ АРГО
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл
ТУСИНАТ крем 40 мл
НовБиблиография
healthline.com/health/steam-inhalation
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321549.php#natural-home-remedies
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/home-remedies/how-homeopathy-can-help-in-treating-nasty-cough-and-cold/articleshow/70769041.cms
1-800homeopathy.com/blog/homeopathic-remedies-for-coughs/
https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies-for-dry-cough#herbs-and-supplements
https://www.thespruce.com/herbs-to-make-cough-syrups-1762322
СТАТИЯТА е свързана към
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашно лечение при ларингит
- Домашни рецепти срещу дрезгав глас
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Кодеин
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Кашлица с хрипове
- Лечение при ларингит
Коментари към Алтернативни решения при суха кашлица