Ароматна кализия
Ароматна кализия (Callisia fragans) представлява многогодишно растение. Принадлежи към семейство Commelinaceae. Други нейни научни наименования са Rectanthera fragrans, Spironema fragrans. На руски език се нарича Золотой ус, в превод Златен мустак. На латиница е известна с имената Basket Plant, Chain Plant, Inch Plant, Fragrant inch plant, Purple succulent, Spironema. Тя е непретенциозно, топлолюбиво, водолюбиво и слънцелюбиво цвете. Известна е като биостимулатор, чието приложение в народната медицина е широко застъпено. Наричана е още домашен женшен. В България лечебните свойства на ароматната кализия не са особено популярни.
Устройство на ароматна кализия
Стъблото й е изправено, облистено, крехко. На височина, при домашни условия, стига до 80 см, а в природата - над 150 см. По външен вид приличат на малка царевица. От изправеното стъбло на растението израстват хоризонтални стъбла (ластуни), подобни на въздушни корени. Те са многоколенни, достигат обща дължина над 100 см и са покрити с недоразвити листа. На края завършват с облистена розетка - метличка. Когато ластунът полегне върху почва (както при ягодите), розетката се самовкоренява и дава началото на ново растение. Това е естественият начин на размножаване на ароматната кализия в природата.
Листата й са продълговато-елипсовидни, с дължина от 18-20 до 25-30 см и ширина от 3,5-4 до 6 см. Те са плътни, сочни, жълто-зелени, покрити с лъскав восъчен налеп.
Всички части на ароматната кализия са оцветени в зелено, само при наличието на повече светлина добиват генерализиран или на ивици виолетов цвят.
Растението цъфти рядко. Има дребни, бели цветчета, с големина най-много до 1 см. Събрани в съцветие метлица, което достига на дължина до 0,6 метра и се състои от отделни малки, подобни на класовидни съцветия. Ароматът им е силен, приятен, нежен, приличащ на този на момина сълза.
Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons; JMK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на ароматна кализия
Ароматната кализия расте главно в Южна Америка. За нейна родина се смята Мексико. В природни условия расте в тропичните и субтропични области на Централна Америка, Антилските острови и Югоизточна Азия. Отглежда се в цяла Европа, Азия и Америка, а специално в Русия като лечебно растение.
Понякога се счита за инвазивна, поради бързият й растеж и изместването на много местни растителни видове.
Използваема част на ароматна кализия
Предимно сокът от надземната част на растението - стъблото, ластуните и листата, но най-често ластуните.
Химичен състав на ароматна кализия
Ароматната кализия съдържа флавоноиди (кверцетин и кемферол), фитостероиди, бета-ситостерол, голямо разнообразие от витамини - (С, В2 (рибофлавин), пантотенова киселина, витамин RR (никотинова киселина); микроелементи (мед, желязо, никел и др.).
Лечебни свойства и приложение на ароматна кализия
Изображение: Phó Nháy, Public domain, via Wikimedia Commons
Като стайно растение ароматната кализия се използва от преди повече от 100 години. Изразените противовъзпалителни, противооточни и регенериращи свойства правят кализията ефективно средство за помощ при лечение на варикозна болест на краката.
Множество изследвания на сок от ароматна кализия са правени в Америка, Канада, Санкт Петербург. Резултатът от тях е, че той притежава лечебни свойства срещу много заболявания. Използва се при артрити, артрози, кожни заболявания, за масажи и по-задълбочени разтривки.
Кверцетинът установен в състава й е антиоксидант, притежава антиалергични свойства, намалява пропускливостта на капилярите, стабилизира мембраните. Използва се за лечение на възпалителни заболявания, артрит и артроза, бронхиална астма, алергични заболявания на кожата и лигавиците, сърдечно-съдови заболявания.
Кемферолът тонизира капилярите и действа диуретично. Той се използва за лечение на пикочната система и алергични заболявания.
Стероидите осъществяват биоконтрол стимулират синтеза на протеини, допринася за ранно подновяване на клетките на мускулната тъкан.
Съдържание в Callisia fragrans силно активни вещества като бета-ситостирола, помагат за намаляване нивата на холестерола в кръвта, укрепването и прочистването на стените на кръвоносните съдове. Той се използва за лечение на атеросклероза, метаболитни заболявания, смущения на ендокринната система, възпаления на простатата и т.н.
Външно приложение
- кожни заболявания;
- изгаряния;
- варикозни язви;
- разширени вени;
- рани;
- натъртвания;
- дерматит;
- мехури;
Вътрешно приложение
- високо кръвно налягане;
- атеросклероза;
- разширени вени;
- запек;
- киселини в стомаха;
- възпаление на червата;
- астма;
- бронхит;
- диабет;
- алергии;
- възпаления;
- левкемия;
- остеоартрит;
- главоболие;
- зъбобол.
Ароматната кализия се отглежда и като декоративно, саксийно растение. Част е от цветната аранжировка на домове и градини.
Изображение: Флорист, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
Спиртна настойка за профилактична употреба: Вземат се 12 междуколенни възела на ластун, нарязват се на ситно, поставят се в еднолитрова стъклена бутилка. Заливат се със 750 мл 40%-ов спирт. Бутилката се запушва и стои 14 дни на стайна температура. След това се прецежда и течността се съхранява в тъмна бутилка на прохладно място. Взема се по 1 чаена лъжичка два пъти дневно 40 минути преди ядене.
Масла от ароматна кализия: прилагат се при артрози, артрити, кожни заболявания, за масаж и разтривки.
- Вземат се пресни стъбла, ластуни и листа и се нарязват на ситно. Стриват се до образуването на каша. Тя се поставя в марля и от нея чрез пресоване се изцежда сок. Той се смесва със слънчогледово или маслиново олио. Сместа се разбърква до пълното й хомогенизиране и се оставя да престои 3 седмици на прохладно място в тъмно шише.
- Пресни ластуни се нарязват на ситно. Поставят се в емайлиран съд и се заливат с маслинено или слънчогледово олио. Така приготвени се поставят във фурна, която е предварително загрята на 40 градуса. Оставят се в нея да се задушат в продължение на 8 часа.
Мехлеми от ароматна кализия: използват се при артрити, трофични язви, натъртвания, измръзвания, артрози, кожни заболявания, простудни заболявания, за разтриване.
- Свежи, откъснати ластуни, листа и стъбла се нарязват на ситно. Стриват се до получаване на каша. Към нея се добавя чиста прясна свинска мас, олио, вазелин или детски крем, в съотношение 2:3. Двете съставки се разбъркват до пълно хомогенизиране. Полученото мазило се съхранява в тъмна кутийка, на прохладно място.
- Изстисква се сок от свежи стъбла и листа на растението. Смесва се в съотношение 1:3 със свинска мас, детски крем или вазелин. Разбърква се добре и се съхранява на прохладно място.
Отвара от ароматна кализия: използват се за лечение на много заболявания. В приготвянето й се включват всички части на растението - листа, стъбла, ластуни.
- Отвара за лечение на запек: две по-малки листенца от кализия или две междувъзлия се нарязват ситно. Поставят се в емайлиран съд и към тях се добавя половин литър студена вода и се загряват до момента на кипене, но без да кипят. След като се премахне от огъня се оставя в покой за 7 часа. Прецежда се и се съхранява в тъмен стъклен съд на прохладно място. Приема се в доза по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден, 40 минути преди хранене.
Заглавно изображение: Raffi Kojian, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КАЛИЗИЯ + ХРОМ 50 мл
НовРАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Commelinales
- Сем. Commelinaceae
- Премахване на синини с домашни средства
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Диета №4 - при хронични чревни заболявания
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Теодора Цекова Чолакова
Коментари към Ароматна кализия