Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Asterales Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни) Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур

Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур

от 18 апр 2012г., обновено на 29 март 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Земна ябълка, Йерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур (Helianthus tuberosus, Jerusalem artichoke) представлява тревиста многогодишна растителност. Отнася се към семейство Сложноцветни (Compositae, Asteraceae).

Интересно за гулия

Името на растението няма нищо общо с Йерусалим. То е резултат от асоциации при разпространението му в различни краища на света.

В началото на 1600-та година, грудките на гулията са били широко използвани като храна от индианците и новите заселниците на Америка.

грудки гулия

Изображение: freepik.com

През 80-те години на миналия век топинамбура придобива известност в Средния Запад на САЩ, като зеленчук, който спасява семейните ферми от фалит и от недостиг на хранителни продукти. Това усилие е опит независимите земеделски производители да повишат собствената си производителност. Тогава съществува малък пазар за гулиената грудка в САЩ. Но по същото време се осъществяват контакти с производители на захар, петролни и газови компании. Фруктозата все още не е установена като естествена суровина, нито се е използвала като основна горивна единица, както е днес. Единствената реална печалба от засаждането на големи количества гулия се реализира от няколко производители през първата година от началото на процеса. В резултат на това много от фермерите, които са засадили големи количества от културата, са загубили пари.

Устройство на гулия

Земната ябълка израства на височина от 1,5 до 3 метра. Листната й маса е покрита с власинки и има груба текстура. В горната част на растението тя е разположена срещуположно, а неговата долна част последователно. По-долу стоящите листа са широки, яйцевидни с дължина до 30 см, а израстващите към върха на ствола са малки и по-тесни.

Цветовете на гулията много приличат на тези на слънчогледа. Те представляват големи жълти глави, с диаметър от 5 до 10 см. Състоят се от 10-20 лъча и около 60 дисковидни формации. Цъфтежът е през октомври месец, а зреенето на семенцата през ноември.

Грудките на билката на външен вид се оприличава до известна степен на джинджифил и картоф, но на вкус са много по-хрупкави и твърди. Най-често са с неравна повърхност, с дължина от 7,5-10 см и дебелина 3-5 см. Оцветяването им варира от бледо кафяво до бяло, червено или лилаво. Те растат до ноември месец. Добре е да се събират колкото е възможно по-късно, за да може хранителните вещества да преминат в грудката от надземната част на растението.

гулия

Изображение: Ludwik Polak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Разпространение на гулия

Произхожда от Северна Америка. Открит е от източната част на Канада и Мейн на запад до Северна Дакота и на юг до Северна Флорида и Тексас. Отглежда се широко в умерената зона от своята родина, като там главно се използва коренът й като зеленчук.

Преди пристигането на европейците, местните американци култивират H. tuberosus като източник на храна. Грудките на растенито съществуват в продължение на години, след като са били засадени, така то се е разпространило от Централна Северна Америка до Източна и Западна Америка. Ранните европейски колонисти са научили за това и са изпратили грудки в Европа, където гулията е станала популярна, като бива култивирана и натурализирана там. По-късно тя постепенно попада в забвение в Северна Америка, но се опитват да я продава на пазара в края на 1900 и началото на 2000 година.

Гулията е лесна за култивиране, което изкушава градинарите и те просто оставят сама да расте и да се размножава. Но, дори и малко парченце от грудката да остане в почвата, тя започва да се развива и размножава. Така се стига до неконтролирано размножаване и превръщане на билката в инвазивен вид. Тя бързо заема все по-големи и по-големи площи, засенчва и унищожава околната растителност. Това налага градинарите да използват препарати, предназначени за борба с плевелите, за да контролират развитието на гулията. Всеки корен може да направи допълнителни 75 до 200 клубена за една година.

Използваема част на земна ябълка

Употребяват се грудките на растението. При добро почистване, те могат и директно да се консумират.

Химичен състав на гулия

Земната ябълка съдържа 650 мг калий на 1 чаша суровина (150 гр). Тя е с високо съдържание на желязо. Съдържа още фибри, витамини (предимно от група С и В - ниацин, тиамин), различни минерали и микроелементи - фосфор и мед, следи от алуминий, хлор, йод, магнезий, сол, сяра и цинк; пуринови бази аргинин, хистидин, бетаин, холин и хемаглутинин. Не съдържа мазнини.

Грудките на гулията съдържат около 2% протеин и от 8 до 13% инулин. Промените в температурата на околната среда влияят върху количеството на инулин в тях. Когато расте извън тропически райони, земната ябълка произвежда по-малко инулин, отколкото когато е в по-топъл регион. Клубените, съхранявани за известно време, превръщат своя инулин в неговата съставна фруктоза. Ерусалимският артишок има основен сладък вкус, заради фруктозата, която е около един и половина пъти по-сладка от захарозата.

гулия

Изображение: Syrio, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Лечебни свойства и приложение на земна ябълка

Ерусалимският артишок е народно средство с приложение при диабет и ревматизъм.

Свойства на земна ябълка

  • повлиява благоприятно обмяната на веществата;
  • значително подобрява обмяната на мазнини (холестерин, фосфолипиди и триглицериди);
  • играе ролята на пребиотик като по този начин спомага за правилното функциониране на храносмилателния канал;
  • стомашен тоник;
  • особено полезно за хора с диабет или такива, придържащи се към ниско гликемична диета;
  • разхлабително;
  • жлъчегонно;
  • диуретично.

Споменават се и нейни действия на афродизиак и сперматогенни свойства.

Тя е част от диетично хранене - при затлъстяване, камъни в бъбреците и жлъчката, сърдечни заболявания, атеросклероза, артрити, както и като превантивна мярка срещу някои онкологични заболявания.

Кулинарни употреби на земната ябълка

За разлика от повечето клубени, но заедно с много други членове на Asteraceae (включително артишока), грудките на гулията съхраняват въглехидратите си като инулин (да не се бърка с инсулина), а не като скорбяла. За разлика от картофите, гулията не съдържа нишесте, а инулинът в нея е вид фруктоза - естествена захар. Вкусът на му е сладък и задоволява като нишестето, но не се усвоява и може да се толерира от диабетици. Така клубените на земната ябълка се оказват важен източник на инулин, използван като фибри в производството на храни.

гулия

Изображение: Gilabrand at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Понякога клубените се използват като заместител на картофите. Те имат еднаква консистенция, а в суровата си форма имат подобна текстура, но по-сладък, по-осезаем аромат от картофения. Сурови и нарязани на тънки резенчета или настъргани, те са годни за добавяне към салата. Тяхната инулинова форма на въглехидратите дава на клубените тенденцията да стават меки и гъсти при варене. Инулинът не може да бъде разграден от човешката храносмилателна система, но се метаболизира от бактериите в дебелото черво. Това може да причини метеоризъм и в някои случаи стомашна болка - ефект, който е цитиран от учени още през 1621 година. Грудките могат да се приготвят варени и по всякакви други начини по които се приготвят и картофите. Имат сладък вкус и са много добро допълнение, настъргани към салатата на спазващите диета. Печени те са саместител на кафето. Варени и пюрирани приличат на картофите и могат да се използват като тях в различни рецепти. Британците правят кремообразна супа от тях. Могат да се пържат или пекат с пилешко, със сметана и сирене или да бъдат добавени настъргани към различни ястия.

Хранителна стойност на 100 грама клубени: енергия - 73 ккал; въглехидрати - 17,44 гр; захари - 9,6 гр; фибри - 1,6 гр; мазнини - 0,01 гр; протеин - 2 гр; витамини: B1 - 0,2 милиграма, B2 - 0,06 мг, B3 - 1,3 мг, B5 - 0,397 мг, B6 - 0,077 мг, B9 - 13 мкг; C - 4 мг; минерали: калций - 14 мг; желязо - 3,4 мг; магнезий - 17 мг; фосфор - 78 мг; калий - 429 мг.

Хранителните грудки, произведени от ерусалимския артишок, са вкусни и питателни. Могат да бъдат събирани по всяко време, започвайки около две седмици след като цветята повехнат. От 2 до 5 килограма клубени се набавят от едно растение. Могат да се съхраняват свежи в пластмасова торбичка в хладилника в продължение на няколко седмици, но е по-добре да бъдат оставени в земята, докато решите да ги използвате. Преди консумация е необходимо много добре да бъдат почистени и измити. Не е нужно да се белят.

Други приложение на гулия

Изображение: freepik.comгулия

Растенията са добър източник на биомаса. Клубените се използват в индустрията за производство на алкохол. Известно е, че алкохолът, ферментирал от тях, е с по-добро качество от този на захарното цвекло.

Ерусалимският артишок може да се използва като храна за животни, като не трябва да бъдат измити, преди да бъдат дадени на животните. Свинете могат да си ги изровят и консумират директно от земята. Дръжките и листата на растението могат да се събират и да се използват за силаж, макар че рязането на надземната му част значително намалява реколтата на корените.

Добивът от културата е висок, обикновено 16-20 тона / ха на грудки и 18-28 тона / ха на зелено тегло за листата. Ерусалимският артишок има и потенциал за производство на етанолно гориво, използвайки адаптирани към инулин щамове на дрожди за ферментация.

Земната ябълка много добре се вписва в цветното оформление  на градините. Развива добра височина, поради която може да се използва като зелена ограда или с нея да се оформят алеи и цветни пътеки. Красивите й и големи жълти цветове създават необходим контраст в градината, привличат освен погледи и много насекоми. Някои пойни птички използват за храна семената направо от цветната глава.

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Манголд Манголд
  • Киноа Киноа
  • Алабаш Алабаш
  • Кайсия Кайсия
4.0/5 17 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

КИЛОЛЕК капсули 475 мг * 40 МИРТА МЕДИКУС
32.70лв.

КИЛОЛЕК капсули 475 мг * 40 МИРТА МЕДИКУС

ДИАБЕТАЛ капки 100 мл
48.00лв.

ДИАБЕТАЛ капки 100 мл

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_artichoke
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Helianthus+tuberosus
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=277201&isprofile=0&cv=4
https://gobotany.newenglandwild.org/species/helianthus/tuberosus/
https://floridata.com/Plants/Asteraceae/Helianthus%20tuberosus/864
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Helianthus_tuberosus.htm

Коментари към Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 19:43
    Коментирайте "Земна ябълка, Иерусалимски артишок, Гулия, Топинамбур"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Asterales
  • Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Диабет
  • Сярна гъба
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Лечение при панкреатит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 105 дни, 3 часа и 40 мин.

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 134 дни, 9 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 22 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 22 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 23 часа и 6 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 23 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече
Калкулатор индекс на телесната маса Калкулатор индекс на телесната маса

Калкулатор индекс на телесната маса

от 15 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival