Манголд
Манголд (Beta vulgaris var. cicla) представлява култивиран вид зеленчук, разновидност на червеното цвекло Beta vulgaris. Отнася се към сортова група наречена Crassa Group. Носи имената - мангел цвекло, полско цвекло, фуражно цвекло и корен на недостига. Големите му бели, жълти или оранжево-жълти, обемни корени са развити през 18 век като фуражна култура за хранене на добитъка. Наистина прилича на цвекло, но манголдът събира всичките си полезни вещества в дръжките и листата, а не в кореноплода. Растението достига височина до 70 см, а освен многобройните си полезни свойства е и много красиво и може да краси всяка градина. Особено красиви са сортовете манголд с издълбани листа и червени дръжки.
Устройство на манголд
Изображение: Doug Noon, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Растението се състои от голям грудковиден корен и широка листна маса. Листата прорастват директно от кореновата глава - характерно за цвеклото. Те са тъмно зелени, със светли белезникаво-зелени или червеникаво-зелени дръжки.
Разпространение на манголд
Изображение: Ping an Chang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Зеленчукът е много податлив на щети от замръзване. Подходящ е за отглеждане в южните части на Англия, където климатът е твърде топъл и сух за успешния растеж на различни видове ряпа и цвекла. Манголдът предпочита рохкава и плодородна почва и изисква достатъчно количество вода. Въпреки това е много непретенциозен и дори начинаещи градинари успешно го отглеждат. Считан за култура за хладен и умерен климат, манголдът, засят през есента, може да се отглежда като зимна култура в топъл умерен до субтропичен климат. Това растение често се засажда с декоративни цели, тъй като има няколко различни цвята на дръжките, всеки от които е уникално красив: зелен, сребрист, червен и жълт.
Използваема част на манголд
Изображение: Karen and Brad Emerson, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Съвременната употреба на растението е предимно за едър рогат добитък и прасета като фураж за тях, въпреки че може да се яде от хората, особено когато е младо. Могат да се ядат както листата, така и корените му. Листата могат да бъдат леко приготвени на пара за салати или леко сварени като зеленчук, ако се употребяват като спанак. Отглеждани добре вкопани, в добре компостирана почва и редовно напоявани, корените стават нежни, сочни и ароматни. Те се приготвят варени като картофи за приготвяне на пюре, нарязани на кубчета или в сладки къри сосове. Известно е, че животните много обичат това растение - както листата, така и корените му осигуряват питателна храна. Джордж Хендерсън, английски фермер от 20-ти век, описва цвеклото като един от най-добрите фуражи за млекодайни животни, тъй като от консумацията му производството на мляко се увеличава многократно.
Химичен състав на манголд
Изображение: D. Brandsma from Toronto, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
100 грама манголд съдържат: калории 19 kcal, протеини 1,8 гр; мазнини 0,2 гр; въглехидрати 2,14 гр; витамин B4 18 mg; витамин PP 0,4 mg; витамин K 830 mg; витамин E 1,89 mg; витамин C 30 mg; витамин B9 14 mg; витамин B6 0,99 mg; витамин B5 0,172 mg; витамин B2 0,09 mg; витамин B1 0,04 mg; витамин A 306 mg; бета-каротин 3,647 mg; селен 0,9 mg; цинк 0,36 mg; желязо 1,8 mg; фосфор 46 mg; калий 379 mg; натрий 213 mg; магнезий 81 mg; калций 51 mg.
Лечебни свойства и приложение на манголд
Манголдът има история на използване в Англия за спорт („хвърляне на манголд“) на празненства, като фураж за животни и за приготвяне на силна алкохолна напитка. Шотландската готварска книга от 1830 г. The Practice of Cookery, включва рецепта за бира, приготвена с растението.
По време на глада в Ирландия (1845-1852), Poor Law Guardians в Голуей Сити наемат (на 999-годишен лизинг) бивш женски манастир с площ от осем хектара (двадесет акра), за да приютят 1000 сираци или изоставени момчета на възраст от пет до около 15 години. Тук момчетата са обучавани на шивашки, обущарски и земеделски умения. На терен от два хектара (пет акра) те отглеждаха картофи, зеле, пащърнак, моркови, лук, шведска ряпа и манголд, както за консумация, така и за търговия.
Както при повечето храни, изхранването само с една култура може да доведе до диетичен дефицит. Недостигът на храна в Европа след Първата световна война причинява големи проблеми, включително случаи на болестта на "мангел-вурцел", както я наричат хуманните работници. Тя е следствие от яденето само на манголд.
Растението е използвано за първи път в Древна Гърция и Древен Египет, като редовно консумирано заедно с други зеленчуци. В Русия отделни сортове от тези полезни растения започват активно да се отглеждат в началото на 21 век, с разделянето на листа и грудки. В древни времена това растение е използвано като лекарство в чист вид за борба с треска или инфекции. Листата от манголд се препоръчвали да се прилагат върху кожата при различни заболявания, включително язви, а през 16 век дори се използвали за пречистване и подобряване на кръвта. Семената на растението се приемат като ефективно облекчение при запек, когато се приемат per anum (през ануса).
Изображение: Jean-noël Lafargue, FAL, via Wikimedia Commons
Манголдът има много лечебни свойства, по-специално се препоръчва да се включи в диетата на тези, които страдат от диабет или тежка анемия. Растението помага добре на тези, които имат камъни в бъбреците или високо кръвно налягане. Листата на растението съдържат каротин във висока концентрация, както и много минерални соли и растителен протеин. Именно полезните свойства на растението и неговата непретенциозност в условията на отглеждане го правят толкова широко разпространено и популярно по целия свят. Голямо количество витамин К, съдържащ се в растението, стимулира коагулацията на кръвта и му помага да се изчисти от някои вредни примеси. Зелените листа съдържат много калций, който помага за укрепване на костите и зъбите, поради което растението е толкова полезно за децата. Люляковата киселина, съдържаща се в него, помага за нормализиране на кръвната захар, поради което често се препоръчва за употреба от пациенти с диабет. От своя страна антиоксидантите в манголда намаляват риска от развитие на рак.
Кой ще има полза от манголд - хора с наднормено тегло; страдащи от анемия; пациенти с диабет; хора с дефицит на витамини. Само 200 г от това растение осигуряват на организма повече от половината дневна норма магнезий поради високата му концентрация в него. Според последните проучвания манголдът е в състояние дори да стимулира регенерацията на панкреаса, така че ще бъде полезен при проблеми с този орган.
Веществата, съдържащи се в листата на билката, стимулират мозъка, така че манголдът е подходящ за тези, чиято работа е свързана със сериозен интелектуален стрес, както и за ученици и студенти. Манголдът стимулира нормалното функциониране на черния дроб и освен че нормализира кръвното налягане, помага на сърдечно-съдовата система. Поради факта, че това растение е в състояние да подобри функционирането на лимфната система, то се предписва, включително за тези, които страдат от лъчева болест.
Изображение: Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / /
Манголдът също има добър ефект върху състоянието на косата - стимулира растежа й, помага за премахване на пърхота и действа общоукрепващо. За да помогнете на косата си, най-добре е да използвате сок от листа и дръжки на манголд, който е желателно да оставите цяла нощ върху нея. Това ще помогне при косопад и ще я укрепи. За борба с пърхота е достатъчно да нанесете сок върху скалпа, да престои 30-60 минути и след това да изплакнете.
Листата на това растение често се използват в козметиката, тъй като е в състояние добре да овлажнява кожата, да почиства порите и дори да има ефект против стареене. За да направите маска за лице, просто нарежете листата, налейте гореща вода, добавете малко мед и в тази форма нанесете върху лицето за 15-20 минути. Ако няма време или желание да смилате листата, използвайте ги цели, просто потопете предварително във вряща вода за няколко секунди, охладете и прикрепете към лицето си.
Много проучвания показват, че консумацията на повече растителни храни като манголд намалява риска от затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания и обща смъртност и насърчава здрав тен, повишена енергия и общо по-ниско тегло.
Хората, чиито диети са с ниско съдържание на минерали калций, магнезий и калий, са по-склонни да имат високо кръвно налягане. Смята се, че тези минерали намаляват кръвното налягане, като отделят натрий от тялото и помагат на артериите да се разширят. Приемането на тези минерали под формата на добавки няма да осигури същите ползи за здравето като консумацията им в храната. Манголдът съдържа и трите здравословни минерала и може да помогне за подобряване на приема, особено на магнезий.
Проучване от 2013 г. установява, че храните с високо съдържание на диетични нитрати, като манголд, имат множество ползи за съдовете. Те включват намаляване на кръвното налягане, инхибиране на агрегацията на тромбоцитите и запазване или подобряване на ендотелната дисфункция.
Борба с рака
Изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Манголдът съдържа хлорофил, който може да бъде ефективен при блокиране на причиняващите рак хетероциклични амини, генерирани при печене на храни при висока температура. Консумирането на листни зеленчуци и други зеленчуци с високо съдържание на хлорофил заедно с месо на скара може да попречи на някои от тези канцерогенни ефекти.
Управление на диабета
Швейцарският манголд съдържа антиоксидант, известен като алфа-липоева киселина. Доказано е, че това вещество понижава нивата на глюкозата, повишава инсулиновата чувствителност и предотвратява промените, предизвикани от оксидативен стрес при пациенти с диабет.
Проучванията показват, че може също да намали симптомите на периферна невропатия или автономна невропатия при хора с диабет. Може също да предпази от ретинопатия, увреждане на кръвоносните съдове, което може да засегне хората с диабет.
Но изследваната алфа-липоева киселина е приложена интравенозно. Някои проучвания показват, че оралният прием не е достатъчно ефективен.
Предотвратяване на остеопороза
Адекватната консумация на витамин К може да подобри здравето на костите. Витамин К модифицира протеините на костния матрикс, подобрява усвояването на калций и намалява екскрецията на калций с урината. Ниският прием на витамин К е свързан с по-висок риск от фрактури на костите.
Един от начините за увеличаване на приема на витамин К е чрез консумация на листни зеленчуци като манголд, рукола и спанак. Те също така добавят допълнителен калций към диетата.
Една 36-грама чаша суров манголд съдържа 298 микрограма (мкг) витамин К. Препоръчителната дневна доза в Съединените щати е 120 мкг за мъже и 90 мкг за жени.
Подобряване на атлетичните постижения
Доказано е, че хранителните нитрати подобряват оксигенацията на мускулите по време на тренировка. Това предполага, че по-високият прием на нитрати може да подобри толерантността към упражнения по време на дълги такива за издръжливост.
Преглед, публикуван през 2015 г. Trusted Source предполага, че допълнителен прием на нитрати вероятно има малък или никакъв ефект върху представянето на упражненията, особено при тренирани спортисти. Въпреки това, благоприятното въздействие на нитратите върху сърдечно-съдовата система може да означава, че може да подобри качеството на живот на тези със сърдечно-съдови, респираторни или метаболитни заболявания. Тези състояния могат да затруднят ежедневието поради липса на оксигенация.
Кулинарна употреба на манголд
По принцип манголдът се събира веднага след пълното отваряне на листата - това означава, че растението е достатъчно узряло за консумация. Но това важи само за сортовете с дръжки - листният манголд, напротив, се бере, когато все още не е узрял напълно и е запазил деликатна структура. За съжаление, пресните листа и дръжки не могат да се съхраняват дълго време, дори в хладилник няма да издържат повече от два дни, така че трябва да се консумират в същия ден, когато са били събрани. Или веднага след брането те трябва да бъдат обработени, за да могат да се съхранят възможно най-дълго. Ако искате да си купите манголд, най-лесният начин е да го намерите по пазарите, тъй като поради краткия срок на годност супермаркетите не го продават. Разбира се, най-добрият вариант е да го отглеждате.
За кулинарни цели се използват листа и дръжки на манголд, които съдържат много витамини и минерали, както и органични киселини. Той има добър вкус, много здравословно е и дава много добра реколта, по-специално повече от килограм ядливи части могат да се съберат само от едно растение. Друго предимство на манголда е, че започва да цъфти в началото на пролетта, когато все още има много малко зеленина, наситена с витамини и минерали. Както всяка друга зеленина, тя се използва главно за салати, често се добавя към първи ястия и студени закуски. Но е подходящ за втори ястия, по-специално може да се задушава в масло като спанак. И листата могат да бъдат ферментирали, като зелето, а резниците могат да бъдат дори мариновани.
Изображение: THOR, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Листата и дръжките на растението могат да бъдат безопасно мариновани или консервирани, като всеки друг зеленчук. Те са в състояние да запазят максимален вкус и полезни свойства, а през зимата можете да ги използвате за приготвяне на голям брой от любимите си ястия. По принцип за готвене се използва консервирано растение, а киселото се сервира просто като студена закуска, тъй като изразеният му вкус трудно се комбинира с други съставки.
Растението е разделено на няколко части, всяка от които се приготвя по свой собствен начин. Например, дръжките за максимален вкусов ефект и запазване на ползите им, първо се варят за няколко минути, а след това се панират и бързо се запържват. Има много рецепти за приготвяне на манголд и по принцип те са подобни на рецептите за аспержи. Това растение се отличава и със свежата си форма, в която най-често се добавя към салати или като прясна добавка към основните ястия. Най-лесният вариант е да замените листата от маруля в ястия с листа от манголд, включително и за украса. Едно от основните предимства на манголд за готвене е, че при готвене той не само не губи вкуса си, за разлика от обикновените листни зеленчуци, но и става много по-сладък и по-наситен, а също така запазва обема си, което му позволява да образува красиви ястия. Освен това листата от манголд често действат като заместител на зелето - например с тях се правят зелеви ястия, задушават се и ферментират или се добавят към първични ястия. Някои готвачи използват листа от манголд за създаване на десерти, но тези рецепти са направени за специални ценители на това растение.
Необходимо е да се спазва мярка на консумация, дори ако наистина харесвате вкуса на този зеленчук, тъй като съдържа много голямо количество витамин К. В крайна сметка дори много полезни вещества могат да бъдат вредни, ако се превиши дозата. По-специално, излишъкът от витамин К е вреден за тези с прекомерно вискозна кръв, тъй като може да причини тромбоза. Ето защо не бива да се увличат по манголд тези хора, които страдат от прекомерен вискозитет на кръвта или които имат разширени вени. Освен това трябва да внимавате с манголд и тези, които имат твърде висок холестерол в организма или мигрена. Оксаловата киселина, съдържаща се в билката, може да раздразни лигавиците на стомаха, така че преди употреба трябва да се вари поне за кратко, за да се елиминира. Това особено важи за хора, които страдат от стомашни проблеми или такива с производството на жлъчка. Дори и да знаете всичко за ползите от прясно изцедените сокове, не се увличайте по пресен сок от манголд, тъй като поради прекомерен прием може да предизвика гадене и повръщане. Опитайте се да го използвате не веднага, а след няколко часа след изцеждане.
Включване на повече манголд в диетата
Потърсете манголд с твърди, наситенозелени листа. По-малките листа ще бъдат по-нежни и имат по-мек вкус. Съхранявайте го в хладилник, за да остане свеж. Може да се консумира суров в салати или на сандвичи, задушен, варен, сотиран или добавен към супи и гювечи.
Ето няколко съвета как да включите повече манголд (листа и стъбла) в ежедневието си:
- добавете шепа пресни листа от манголд към омлет или бъркани яйца;
- хвърлете шепа листа и стъбла от манголд в пресен сок или смути, преди да смесите;
- запържете листата и стъблата на манголд в малко количество екстра върджин зехтин и подправете с прясно смлян черен пипер, смлян чесън и прясно настърган пармезан. Яжте като гарнитура или като печен картофен топинг;
- добавете манголд към салати, сандвичи, хлябове.
Изображение: Alex from Ithaca, NY, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Внимание!
Хората, които приемат разредители на кръвта като кумадин или варфарин, не трябва внезапно да променят броя на храните, които ядат, съдържащи витамин К. Витамин К играе голяма роля в съсирването на кръвта, така че може да повлияе на ефективността на разредителите на кръвта. Важно е да запомните, че цялостната диета или цялостният режим на хранене е най-важен за предотвратяване на заболявания и постигане на добро здраве. По-добре е да се храните с разнообразна диета, отколкото да се концентрирате върху отделните храни като ключ към доброто здраве.
Заглавно изображение: Photograph by Mike Peel (www.mikepeel.net)., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БОБ МУНГ 400 г ЗДРАВНИЦА
ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН 35 г ИНБИОТЕХ
АРМИНА БИО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 50 мл
АЛИН ЧАЙ МАГАРЕШКИ БОДИЛ ЦВЯТ 30 гр.
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ таблетки 500 мг * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Mangelwurzel
https://farmer-online.com/mangold-benefits-benefits-and-harms-of-calories/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/284103
https://www.healthline.com/nutrition/swiss-chard
https://farm-en.desigusxpro.com/posadka/ogorod/drugie-rasteniya/chto-takoe-mangold-kak-ego-pravilno-est.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Анемия
- За моментално сваляне на кръвното налягане, яжте кисело мляко с канела
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение при панкреатит
- I11.9 Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диабет
- Високо кръвно
- Диета № 9 - при диабет
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
Коментари към Манголд