Едролистно махагоново дърво
Едролистно махагоново дърво (Swietenia macrophylla) представлява лечебно растение от семейство Meliaceae. Това е един от трите вида махагонови дървета, които дават истинска махагонова дървесина. Swietenia macrophylla е вечнозелено дърво, произхождащо от тропическа Америка, Мексико и Южна Америка. Дърветата се регенерират естествено чрез семена в родните си страни и растат пищно при благоприятни условия. Растението е добре известно със своя бърз растеж и адаптивност. Тази екзотика е въведена в Индия през 1872 г, използвайки семена, получени от Хондурас, като декоративно дърво и за дървен материал. Едролистният махагон има дълга и успешна история по отношение на използването на неговите дървета и семена. Дървесината се използва като дървен материал за много цели. Той е толкова широко използван в тропическа Америка и изнасян, че търговията с него приключва през 50-те години на миналия век. Семената му отдавна са известни със своето етномедицинско значение срещу редица заболявания, използвани за лечение на лайшманиоза, хипертония, диабет и малария.
Устройство на едролистно махагоново дърво
Изображение: jayeshpatil912, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Махагонът се характеризира с големите си листа (до 45-60 см дължина). Листчетата са равномерни на брой и са свързани с централна средна жилка. Дървото обикновено има височина от 30 метра и прав, цилиндричен ствол с диаметър до 120 см. Кората е тъмно червеникаво-кафява, дебела и дълбоко набраздена. Малките цветчета са жълто-кремави цветни метлици. Плодът е дървесен, състоящ се от капсула, яйцевидна, цвят светлокафяв, който се отваря на 5 дяла, с 10 до 14 крилати семена/дял. Плодовете се наричат "небесни плодове" поради растежа си нагоре към небето. Могат да бъдат с дължина до 40 см. Всяка плодова капсула може да съдържа 71 крилати семена. Те могат да достигнат дължина от 7 до 12 см.
Разпространение на едролистно махагоново дърво
Растението е родено в Южна Америка, Мексико и Централна Америка, но е натурализирано във Филипините, Сингапур, Малайзия и Хавай и се култивира в плантации и ветрозащитни зони на други места. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва. Може да понася силни ветрове, но не и морска експозиция. Среща се главно в открити дъждовни гори, полушироколистни и широколистни такива.
Едролистното махагоново дърво е силно застрашено поради прекомерна експлоатация заради много търсения му дървен материал и поради загуба на местообитания. Махагонът е най-ценният дървен материал в американските тропици. Районът, в който расте в южна Амазония, също е една от основните зони на обезлесяване. Поради високата си стойност е сечено незаконно от паркове, резервати и местни райони. В продължение на няколко години на усилията за включване на този вид в договора CITES се съпротивляват от основните страни износителки като Бразилия и Колумбия, но през 2002 г. той най-накрая е включен в Приложение II, което означава, че компаниите ще трябва да променят начина, по който събират реколтата от вида и докажат, че е получена законно от устойчив източник. Това е голяма стъпка напред, тъй като компаниите за дърводобив на махагон отварят много пътища, за да достигнат до разпръснатите популации на дивия махагон, което дава на фермерите достъп до отдалечени райони.
Дървото не се отглежда за храна, тъй като нито една част от него не е годна за консумация. Използва се в практики за повторно залесяване или като дърво за сянка в плантационни култури.
Използваема част на едролистно махагоново дърво
Съобщава се за различни медицински употреби на това растение. Кората се използва за лечение на диария и треска. Натрошените плодови черупки се използват като среда за засаждане. Кората произвежда венци и се използва за боядисване и дъбене на кожа. Ядките на семената дават масло, което е много горчиво и очистително. Дървесината се цени за висококачествена за изработката на дограма и мебели, музикални инструменти, фурнир, кораби, врати, ковчези, декори и др.
Химичен състав на едролистно махагоново дърво
Фитохимичните изследвания показват, че лимоноидите и техните производни са основните съставки на S. macrophylla. Съдържа алкалоиди, терпеноиди, антрахинони, сърдечни гликозиди, сапонини, феноли, флавоноиди, летливи масла, фосфолипиди и дълговерижна ненаситена киселина.
Изображение: Ping an Chang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
От семената на билката са изолирани катехин и епикатехин, мастни киселини (палмитинова киселина (12,50%), стеаринова киселина (16,42%), арахидова киселина (0,56%), олеинова киселина (25,30%), линолова киселина(33,87%) и линоленова киселина (11,32%)), мазнини и терпеноиди. Изобилието от полиненаситени мастни киселини, особено линолова и линоленова киселина показва, че маслото от семена на S. macrophylla има способността да осигури полза за човешкото здраве.
От издънки, стареещи и зрели листа са изолирани γ-химахален, гермакрен D, гермакрен А, кадина-1,4-диен, хексадеканова киселина и етил хексадеканоат, като състав на масло.
Лечебни свойства и приложение на едролистно махагоново дърво
Изображение: © 2009 Jee & Rani Nature Photography (License: CC BY-SA 4.0), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Последните проучвания показват, че S. macrophylla, освен употребата си в дърводобивната промишленост, също има забележителна стойност и ползи във фитомедицината поради разнообразието от биологични свойства, които представя. Почти всички части на растението се използват в традиционната медицина за лечение на различни заболявания.
Свойства на едролистно махагоново дърво
- стимулира усвояването на глюкоза в мускулните клетки;
- противовъзпалителни;
- повлиява положително невродегенеративни и невровъзпалителни разстройства;
- подобрява кръвообращението и състоянието на кожата;
- антиеректилна дисфункция;
- антибактериални;
- антимикробни;
- антиоксидантни;
- цитотоксични;
- противоязвени;
- противогъбични;
- антивирусни;
- анти-ХИВ активност;
- активност на инхибитори на тромбоцитната агрегация;
- антиинфекциозни;
- противоракови и противотуморни;
- антимутагенни;
- антиноцицептивни;
- хиполипидемични;
- антидиарейни;
- акарицидни;
- фиторемедиация на тежки метали - добър избор за възстановяване на замърсени места с тежки метали;
- бъбречна защитна активност.
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Семена от едролистно махагоново дърво
Семената имат противотуморно, противовъзпалително и антимутагенно действие. Те се използват като антидиабетно средство в традиционната медицина на Индонезия и Индия. Научни изследвания на екстракти от кората и листата на билката също показват налични антидиабетни свойства. Свитенинът се счита за ключов фитохимикал в антидиабетния потенциал на билката. Семената се прилагат и за лечение на малария, анемия, диария, треска, дизентерия, хипертония, рак, кашлица, болки в гърдите, чревен паразитизъм и язвена болест.
В Малайзия отварата от натрошени семена, традиционно е използвана за лечение на различни кожни заболявания, а суровите семена се дъвчат за облекчаване на болката и лечение на хипертония и диабет като хронични заболявания. Пюре от семена на S. macrophylla е било използвано външно за лечение на лайшманиоза. Инфузия от семената се използва като тонизиращо, болкоуспокояващо и за лечение на коремен тиф. В Индонезия се прилагат като народно лекарство при диабет, хипертония и малария. Маслото от семена бива влагано в козметични продукти.
Листа от едролистно махагоново дърво
Установено е, че водните, етаноловите, петролевите, етерните и хлороформните екстракти от листата на S. macrophylla имат антибактериален потенциал срещу резистентни към метицилин Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa и Escherichia coli и противогъбичен потенциал срещу Candida spp., Trichophyton mentogrophytes, Aspergil lus flavus и Aspergillus niger. Екстрактите показват и антиоксидантна и цитотоксична активност.
Плод от едролистно махагоново дърво
Плодът на едролистното махагоново дърво е използван за стимулиране на кръвообращението и състоянието на кожата в продукти за здравеопазване.
Кора от едролистно махагоново дърво
Отвара от кората се е използвала като антипиретик (понижаващо температурата) и като противопаразитно средство, което може да бъде свързано с употребата й като антималарийно лекарство. Тя е стипчива, горчива и противовъзпалителна. Инфузия от нея се употребява за лечение на диария и треска; приема се и като тонизиращо средство (повишава тонуса на организма); като адстрингентно за рани.
Други употреби на едролистно махагоново дърво
Дървесината на билката е била използвана за много цели - в архитектурата, производство на мебели, в строителството, за направата на музикални инструменти, шкафове, вътрешна облицовка, ламперия, изящни фурнири, лодки, в стругарството и дърворезбата; подови настилки, каросерии и лайсни на автомобили.
Изображение: Fred Almeida2016, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Дървото е използвано в проекти за повторно залесяване и се е доказало като подходящо в райони, които не са защитени от паша. Едролистният махагон се внедрява като дърво за сянка, например за какао, кафе и млади насаждения. В Пуерто Рико фермерите са го засадили сред култури за препитание като царевица, боб, банани, сладки картофи и маниока. Натрошените плодови черупки са използвани като среда за засаждане.
Смолата отделена от дървесния ствол се предлага в чиста форма, така и в смес с други смоли. Кората се използва за боядисване и дъбене на кожи. Масло, което е много горчиво и очистително, може да се извлече от ядките на семената. Може да има известна търговска стойност.
Сърцевината на дървото е червеникава, розова, с цвят на сьомга или жълтеникава при младите растения. С напредване на възрастта тя става наситено червена или кафява. Блясъкът й златист; текстурата е доста фина до груба; зърното е право до зърнесто, вълнообразно или къдраво, често с привлекателна фигура. Плътното дърво е със средно тегло, сравнително издръжливо, но не се счита за подходящо за приложения в контакт със земята. Дървото се обработва лесно с ръчни инструменти; завършва до гладка повърхност; свойствата за залепване и заковаване са добри, но може да се появи обезцветяване при контакт с желязо, мед и месинг при влажни условия; придобива добър блясък и не се напуква или огъва, което го прави ценен при производството на качествени мебели. Неговите изключителни технически качества го правят особено подходящ за прецизна дървообработка като модели и шаблони, кутии за инструменти, часовници, принтерни блокове и части от музикални инструменти.
Листата на едролистното махагоново дърво могат да се използват за боядисване.
Внимание!
Има съобщения за увреждане на черния дроб или хепатотоксичност след консумация на семена от махагон както в сурова форма, така и смлени и опаковани под формата на капсули. Тежестта на чернодробното увреждане варира. Има и съобщения за единичен случай на бъбречно увреждане и полиартралгия. В повечето случаи чернодробната функция се възстановява след спиране на консумацията. Точният механизъм на тези нежелани реакции понастоящем не е известен.
Заглавно изображение: J.M.Garg, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АЛКЕМИЛА ALKHAIR БИО БАЛСАМ ЗА КОСА ЧЕРВЕН МАХАГОН 200 мл
АЛИН ЧАЙ МАГАРЕШКИ БОДИЛ ЦВЯТ 30 гр.
ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН 35 г ИНБИОТЕХ
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ таблетки 500 мг * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Swietenia_macrophylla
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/swietenia-macrophylla
https://apps.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Swietenia_macrophylla.PDF
https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Swietenia+macrophylla
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270564/
https://www.researchgate.net/publication/257929765_A_review_on_the_phytopharmacological_effect_of_Swietenia_macrophylla
https://saspublishers.com/media/articles/SAJP_111_6-12.pdf
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Meliaceae
- За моментално сваляне на кръвното налягане, яжте кисело мляко с канела
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- I11.9 Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Високо кръвно
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
Коментари към Едролистно махагоново дърво