Маргаритка
Обикновена маргаритка (Leucanthemum vulgare) е тревисто растение, което принадлежи към семейство Asteraceae (Сложноцветни). Нарича се още алфита, бяла рада, маргаритка, едра лайкучка. Бялата рада първоначално е наречена Chrysanthemum leucanthemum от Линей през 1773 г. и това наименование се използва до 90-те години, когато става ясно, че е необходимо да се направи нова класификация на рода Chrysanthemum. Старото име на растението, означава "златно цвете бяло цвете". На френски името на растението означава перла.
Устройство на едра лайкучка
Изображение: Photo by and (c)2008 Derek Ramsey (Ram-Man). Co-attribution must be given to the Chanticleer Garden., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Едрата лайкучка достига височина до 90 см. Корените съдържат водоразтворими червени вещества и по тази причина върховете им са червени. Стъблата са изправени, прости или леко разклонени, обикновено 1-2 на растение, но могат да бъдат и повече.
Листата разположени при основата на растението са зелени, заострени с дължина 10-25 сантиметра. Тези, които са разположени при върха на билката са по- заострени и са с назъбени ръбове. Цъфти през месеците май-юни. Цветовете са бели, групирани са в съцветия с диаметър до 7.5 сантиметра. Цветното легло е голо. Цветната кошничка е съставена от бели периферни езичести цветове и централно разположени жълти тръбести цветове. Семената са плоски и многобройни, като остават жизнеспособни в почвата са около 2 години. Растението е хермафродитно. Опрашва се от насекоми, пчели, мухи и бръмбари.
Използваема част на алфита
- листа;
- цветове;
- корени.
Разпространение на бяла рада
L. vulgare произлиза от Европа и Централна Азия. То процъфтява в широк спектър от условия и може да расте на слънце до частична сянка и на влажни почви. Предпочита умерен и субтропичен климат. Днес растението се среща в Азия, Северна Америка, Австралия, Южна Африка. В България естествено разпространени са 2 вида, а един вид с произход от Пиренеите - Едноцветната маргаритка / Leucanthemum maximum (Ramond) DC / се използва в градините.
Химичен състав на бяла рада
- слузно вещество- при хидролиза се образува D- галактуронова киселина, галактоза, ксилоза;
- гликозиди;
- сапонини;
- танини;
- инулин и декстрин;
- ябълчна и винена киселина;
- каротеноиди;
- аскорбинова киселина;
- стероидни съединения.
Изображение: Geoff Derrin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на маргаритка
Като лечебно растение, употребата на билката датира от хиляди години. Обикновената маргаритка е леко ароматна като близката си братовчедка лайката. Листата и цветовете и са годни за консумация, въпреки че вкусът им е леко горчив. Чаят от растението има отхрачващо действие. В допълнение той притежава диуретичен и антиспазматичен ефект, полезен е за язви. Запарката може да се използва и за вагинални промивки. Растението се използва в кулинарията и за декорация.
Свойства на алфита
- увеличава потоотделянето;
- диуретично;
- тонизиращо;
- антиспазматично;
- апетитовъзбуждащо;
- хепатопротекривно;
- отхрачващо;
- инсектицид;
- спомага за поддържане на хормоналния баланс.
Заболявания, при които се прилага бяла рада
- настинка;
- кашлица;
- бронхит;
- астма;
- треска;
- болки в гърлото;
- липса на апетит;
- мускулни спазми;
- кожни оттоци;
- рани;
- изгаряния;
- конюнктивит;
- язви;
- храносмилателни разстройства;
- предменструален синдром;
- хормонален дисбаланс;
- заболявания на женска полова система.
Начин на употреба
- запарка от маргаритки - 1 супена лъжица изсушени листа и цветове се заливат с 500 милилитра вряла вода. Изпива се за 1 ден.
- в кулинарията;
- за декорация.
Изображение: Elena Andreeva, CC0, via Wikimedia Commons
Интересно за маргаритката
В някои легенди се смята, че когато двата края на маргаритката са свързани, тя изобразява Слънцето и кръга на живота. В други поверия се разказва, че обграждането на малко дете с цветето, ще го предпази от кражба от феи. Момичетата са поставяли цветето под възглавниците на съпругите си, за да видят мечтите им. Фразеологизмът „Свеж като маргаритка” означава да бъдеш изпълнен с енергия и ентусиазъм.
Значение на цветето маргаритка
Цветята и техните символични връзки с човешките чувства са дълбоко вкоренени в нашата култура, хвърляйки в себе си митология и собствен език. Маргаритките имат много различни значения. Във Викторианската епоха те са означавали невинност, чистота, лоялна любов и пазител на тайни. Цветята може да означава жизнерадост и късмет. Съществува една много популярна игра с венчелистчетата им– „Обича ме, не ме обича”. Тези, които са бременни използват играта като оракул за пола на бебето -„момче, момиче”.
Внимание!
Ако сте бременна или кърмите, преди да използвате маргаритка се консултирайте е вашия лекар или фармацевт! Да не се използва от хора, страдащи от бъбречни заболявания!
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БЕЛИС ПЕРЕНИС 9 CH
Библиография
https://en.wikipedia.org
http://www.botanical-online.com
http://www.wildflowers-and-weeds.com/
http://www.cabi.org
http://www.botanical.com
http://www.missouribotanicalgarden.org
https://floridata.com
http://daisythings.com
http://www.auntyflo.com
https://www.anniesremedy.com
https://hemlocklily.wordpress.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Asterales
- Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
- Мастиково дърво
- Явор, Обикновен явор
- Китайска роза, Хибискус
- Воден зюмбюл, Воден хиацинт, Айхорния, Понтедерия
- Турта, Тагерис, Тагетес
- Перила
- Лале
- Рускус хирканус, Месарска метла, Иглица
- Японска вишна, Сакура
- Как да сгънем хавлията във форма на лебед?
Коментари към Маргаритка