Подлистна иглица, Италиански рускус
Подлистна иглица, Италиански рускус (Ruscus hypophyllum) представлява вечнозелено полухрастовидно растение. Принадлежи към семейство Аспарагусови (Asparagaceae). Достига на височина до 1 метър. В Холандия и Флорида е известен като израелски див чемшир, защото се произвежда с търговска цел в Израел, Флорида, Колумбия и Близкия Изток и се продава в холандските градове. Други негови имена са Greater Butchers Broom, беладонна (в Малта), Spineless Butchers Broom. "Hypophyllum" произлиза от гръцкото "hypo", което означава "под" и "phyllon" - в превод "листо".
Устройство на подлистна иглица
Изображение: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Стъблата на подлистната иглица са единични, прави, без разклонения, оцветени в зелено. Коренът му представлява коренище, чрез което растението се размножава. Листата имат елипсовидна до яйцевидна форма, дълги около 8-10 см и широки 4 см, с разположени по средата им околоцветници. Листната маса представлява модифицирани стъбла, изглежда като пластмасова, без бодлести върхове, оцветена в по-тъмно зелено.
Растението е двудомно. Цветчетата прорастват в пазвата на прицветник дълъг 4,5-9 мм, който е установен около средата на листото. Цветя се развиват освен по горната повърхност на листата и по долната такава или едновременно и от двете страни на листа. Оцветени са в бяло-зеленикаво със синьо-лилав център. Периодът им на цъфтеж е през пролетта.
Цветчетата се заместват от ярко червени плодове, с големина около 1,3 см в диаметър. Съответно развитието на плода може да бъде от едната или от другата страна на листото. Понякога се наблюдава растеж на две плодчета в съседство.
Разпространение на италиански рускус
Приема се, че родното място на растението е Северозападна Африка, но е възможно да бъде и южната част на Испания. Изключително разпространено е в субтропична Австралия, Пакистан (бившата провинция North West Frontier), както и на Канарските острови, Турция, Сицилия, Малта и Гозо, Югозападна Испания.
Използваема част на подлистна иглица
Използва се цялото растение с декоративна цел. Много рядко се предпочита за консумация от някои животни и птици.
Химичен състав на подлистна иглица
Коренището на италианския рускус съдържа седем стероидни сапонини, глюкозид, рускогенини, холестанови гликозиди.
Изображение: TCdeOLiveira, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на подлистна иглица
Италианският рускус намира приложение във флорални дизайнерски решения, както във, така и извън дома. По време на зимните празници, ако плодовете й са се запазили, се използва за декорация с различни цели. Растението може да се употребява в суров или сушен вид. Изсушено и съхранено при 4°C, то се запазва до 5 месеца.
Може да се прилага като основно покритие в ландшафта, особено в сенчести места. Отглежда се успешно в саксии и на земята, като се нуждае от малко грижи.
Ruscus hypophyllum принадлежи съответно към род Ruscus, заедно с европейските си сродници Ruscus aculeata и Ruscus hypoglossum. В коренището на всички представители са открити рускогенини. Но въпреки това, подлистната иглица не се използва с лечебна цел, за разлика от европейските видове от род Ruscus, от чието коренище се правят билкови лекарства с противовъзпалително и съдосвиващо действие. Плодовете на растението представляват интерес за някои птици и бозайници.
Внимание!
При консумацията на части от подлистната иглица, настъпва отравяне.
Заглавно изображение: laurha from España, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ГРАФИКС ТИКСО С МОТИВИ ЗА ДЕКОРАЦИЯ 3 м В КУТИЯ 40 БРОЯ 6606100267
ЧАЙЛДХОУМ КАРТИНА "СЛОНЧЕ СЪС ЗЛАТО" CH1261
ГРАФИКС КУТИЯ С БАЗОВ КОМПЛЕКТ ЗА ДЕКОРАЦИЯ 6605260298
ЧАЙЛДХОУМ КАРТИНА "ТИ СИ ОБИЧАН" CH1266
ГРАФИКС КОМПЛЕКТ ТВОРЧЕСКИ МЕГА 6605260291
ЧАЙЛДХОУМ КАРТИНА "БЪДИ СМЕЛО, ДЕТЕТО МИ" CH1267
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- ОТДЕЛ MAGNOLIOPHYTA (SPERMATOPHYTA, СЕМЕННИ РАСТЕНИЯ)
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Каламинов лосион
- Явор, Обикновен явор
- Атропин
- Китайска роза, Хибискус
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
- Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Пираканта
Коментари към Подлистна иглица, Италиански рускус