ОТДЕЛ MAGNOLIOPHYTA (SPERMATOPHYTA, СЕМЕННИ РАСТЕНИЯ)

Обща характеристика: С около над 250 000 сега известни вида семенните растения доминират в сухоземните съобщества на планетата. От тях около 600 са от подотдел Pinophytina и около 200 от подотдел Cycadophytina. Преобладават представителите на подотдел Magnoliophytina. Доминирането на семенните растения и специално на покритосеменните се сравнява с масовото развитие на папратовидните през палеозойската ера. Спорофилите на семенните растения почти винаги се образуват на къси клонки с ограничен растеж. Наричат се цветове или шишарки. Цветът е еднополов, ако включва само тичинки или семепъпки и двуполов, ако включва тичинки и семепъпки. Околоцветник се рзвива при двуполовите (хермафродитни) цветове, но също така и при някои еднополови цветове. Подреждането в цвета на микро- и мегаспорофилите подпомага опрашването. Органът, в който се намират зрелите семена при покритосеменните растения, осигуряващ разпръскването им, се нарича плод.
Най-старите намерени фосили на семенни растения са датирани от горен девон. Оттогава пропорционалният дял на семенните растения се увеличава сред сухоземните представители.
Класификацията на семенните растения винаги е противопоставяла две еднакви подразделения - Gymnospermae (голосеменни) и Angiospermae (покритосеменни). Това разделяне се е основавало главно на различието между голите семепъпки при голосеменните и на плодолистите, които затварят семепъпките при покритосеменните. По-малко диференцираните цветове, по-малко редуцираните мъжки и женски гаметофити и по-примитивната структура на ксилема и флоема при голосеменните са използвани при обособяването на тези две основни групи.
Еволюция на отдел Spermatophyta може да се обобщи по следния начин:
* първичните голосеменни растения (Progymnospermatophytina) възникват през девон от комплекса Rhyniophyta-Psilotophyta. Те не са произлезли от група Eusporangiatae на отдел Polypodiophyta или от отдел Lycopodiophyta, но се развиват паралелно с тях и с другите по-висши папратоводни
* многобройните прилики между пототделите Pinophytina и Cycadophytina са разбираеми, ако се приеме, че те произхождат от първичните голосеменни - с това се потвърждава запазването на таксона Magnoliophytina.
* пототделите Pinophytina и Cycadophytina са се развили независимо един от друг. Спорофилите им имали различна степен на сложност и са се развивали независимо едни от други от таломноподобни представители на филогенетично по-старите първични голосеменни растения. Двата пототдела не са произлезли един от друг, тъй като са се появили едновременно.
Коментари към ОТДЕЛ MAGNOLIOPHYTA (SPERMATOPHYTA, СЕМЕННИ РАСТЕНИЯ)