Кукуряк, Миризлив кукуряк, Кукурек
Кукуряк (Helleborus odorus) представлява многогодишно, тревисто растение, което се класифицира към Лютикови (Ranunculaceae). Известно е още с имената: Чемерица, Гороцвет, Чоплеме, Спреж, Съклица. Кукурякът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие у нас.
Устройство на кукуряк
Изображение: Magnus Manske, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Кукурякът има стъбло, достигащо до 60 см височина. Коренището му е пълзящо, дебело, разклонено и чернокафяво. При основата листата са с дълга дръжка, длановидно нарязани с от 5 до 13 остро назъбени дяла. Те презимуват и обикновено са по един. Стъбловите листа са приседнали и са по-дребни.
Цветовете на кукуряка са жълтозелени и увиснали. Има петлистен околоцветник, наброяват от 2 до 4 на стръкче и са с големина от 5 до 7 см в диаметър. Тичинките са многобройни, а между тях и цветните листчета са разположени от 8 до 12 нектарници. Цъфти през ранна пролет.
Плодът е съставен от няколко многосеменни мехунки. При неговото оформяне се запазват, дори в изсъхнал вид, венчелистчетата на цвета.
Разпространение на кукуряк
Развива се на надморска височина до 1800 метра. Установен е в Кавказ, Югозападна Азия, Югоизточна и Централна Европа и по Средиземноморието. Вирее из храсталаци, поляни и широколистни гори в цяла България. Открива се до 1800 метра надморска височина.
Използваема част на кукуряк
Употребяват се коренът с коренището на растението, които се изваждат през февруари-март месец при появата на първите листа. Събирането им може да се случи и в края на лятото и началото на есента след узряване на плодовете на кукуряка. Сушат се на сянка или в сушилни. При събирането на билката трябва да се оставят част от добре развитите растения, за да се осигури по-нататъшното й размножаване и за да не се изгуби видът.
Химичен състав на кукуряк
Съдържа отровни гликозиди хелебореин и хелеборин, хелеборсит, хелибрин, дезглюкохелибрин, хелебригенин, стероидни сапонини, горчиви вещества, мазнини, етерично масло и други.
Лечебни свойства и приложение на кукуряк
Изображение: freepik.com
Билката е лечебна и отровна! Поради това трябва да се употребява само по лекарско предписание.
Кукурякът притежава диуретично, слабително и успокояващо нервната система действие. Усилва сърдечната дейност, засилва съкращенията на сърдечния мускул и забавя сърдечната честота.
Кукурякът е силно токсичен, поради това се използва под лекарски контрол при следните заболявания: плеврит, кашлица, хемороиди, жълтеница, сърдечна недостатъчност, застойни процеси в организма, жълтеница. В народната медицина намира приложение още при туберкулоза и възпалителни заболявания на нервната система.
Външно се употребява при косопад, пърхот, за укрепване и растеж на косата, при гнойни рани, гнойни пъпки по клепачите. Отвара от коренища с дървесна пепел се предлага за прием при раково заболяване.
Начин на употреба
- запарка - половин чаена лъжичка ситно нарязани коренища се заливат с половин литър вряща вода. Престоява 10 минути. Пие се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно, преди ядене;
- при пърхот и за укрепване на косата - корени се сваряват в оцет, като получената отвара се втрива на главата;
- при раково заболяване - приема се отвара от корени с дървесна пепел;
- отвара - половин чаена лъжичка наситнени корени се варят в половин литър вода в продължение на 10 минути. Отварата се приема в доза по една ракиена чашка, 4 пъти на ден преди хранене.
Декоративна стойност на кукуряка
Кукурякът е истински предвестник на пролетта. Засадете растенията в близост до кухненския прозорец, вътрешния двор на къщата или покрай пътеката, така че да се насладите на ранният му цъфтеж. Може да го разположите и частично в сенчести места под дървета и големи храсти.
В горските площи, билката осигурява атрактивна целогодишна покривка. Може също така да бъде включен в натурализирана зона, където бавно ще се разпространи чрез самозасяване.
Заглавно изображение: Claire H. from New York City, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХИПЕРТИН УНИ таблетки * 120 ТОШКОВ
Библиография
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=291600&isprofile=0&pt=8
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Косопад
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Себореен дерматит
- Лечение с кетоконазол
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение
- Миноксидил
- д-р Елка Маринова Станчева
Коментари към Кукуряк, Миризлив кукуряк, Кукурек