Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Ericales Сем. Balsaminaceae (Слабоногови) Жлезиста слабонога

Жлезиста слабонога

от 25 май 2016г., обновено на 26 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Жлезиста слабонога - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Жлезиста слабонога (Impatiens glandulifera, Jewelweed, Himalayan balsam) е голямо храстовидно, едногодишно растение, родено в Хималаите. Отнася се към семейство Слабоногови (Balsaminaceae). Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие у нас.

Интересно за жлезистата слабонога

жлезиста слабонога

Изображение: Katrin Schneider, korina.info – CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Този вид слабонога е медоносно растение. Формата на цвета й е изключително удобна за събиране на прашец от пчелите в района на нейното разпространение, поради това че те разполагат с къси близалца. Жлезистата слабонога вирее най-вече около водни басейни и речни корита. Тя насърчава ерозията на почвата и брега на водните корита, като така става причина за разлив на водата в тях.

Устройство на жлезиста слабонога

Растението достига височина от 1 до 2,5 метра. Стъблото е меко, оцветено в зелено или червено-зелено. Има корен с дължина около 20 см. Листата са срещуположно разположени на клонките, с копиевидна форма, дълги от 5 до 23 см, широки от 5 до 18 см. По-горните прорастват в прешленовидни образувания. При смачкване излъчват миризма на мухал. Под листата, по стъблата на растението се установяват жлези. Те произвеждат лепкав, благоуханен нектар.

жлезиста слабонога

Изображение: Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons; Mnolf, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Цветовете имат предимно розово оцветяване, подобна на качулка форма, от 3 до 4 см дълги и около 2 см широки. Понякога формата им е сравнявана с тази на полицейска каска. На едно местообитание може да се наблюдават разлики в багрите на цвета, например бели, лилави и розови (в различни нюанси последните два цвята). Събрани са в съцветия от 5 до 12 индивидуални цвята. Цъфти в периода от юни до октомври месец. Плодът представлява кутийка, дълга от 2 до 3 см и широка 8 мм. Пълен е със семена, като при докосване буквално експлоадира и ги разпръсква на голямо разстояние до 7 метра.

Разпространение на жлезиста слабонога

жлезиста слабонога

Изображение: Katrin Schneider, korina.info – CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Както вече бе споменато, родният ареал на разпространение на растението са Хималаите, като расте на надморска височина до 4000 метра. С помощта на човека този вид слабонога е масово разпространен в Северното полукълбо. В някои негови части се смята за инвазивен вид. Като градинско цвете се отглежда в Индия. Расте по бреговете на реките и запустели места във Великобритания.

В България вирее покрай реки и влажни места с надморска височина 1000 - 2000 метра. Среща се в Западна Стара планина и Западните Родопи.

Използваема част на жлезиста слабонога

Употребяемите части на растението са неговите листа, семена и извлеченото от тях масло.

Химичен състав на жлезиста слабонога

Билката съдържа следните вещества: 2-метокси-1,4-нафтохинон, противовъзпалително и фунгицидно средство; алкалоиди, гликозиди. Маслото, извлечено от семената на растението съдържа линоленова киселина.

Лечебни свойства и приложение на жлезиста слабонога

Жлезистата слабонога е едно от цветята на Бах, използвано за направата на еликсир, който се препоръчва за прием при състояния на раздразнителност, нетърпение, състояние на остра тревожност, високо психическо напрежение и с цел протекция от стрес. Тя е една от петте съставки на така нареченото "Спасително лекарство" (Rescue remedy).

жлезиста слабонога

Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Някои медицински приложения на жлезистата слабонога в миналото и в настоящето

Смачкани корени и листа са прилагани на челото, ръцете и краката, за да осигурят охлаждащ ефект. Листната отвара се е използвала при стрес и психическо напрежение. Цветята са използвани срещу ухапване от змии.

В Северна Америка билката е била използвана като билковo лекарствo за лечение на пчелни ужилвания, ухапвания от насекоми и обриви от коприва. Прилагана е и след контакт с отровен бръшлян, но проучванията в този случай за лечебните свойства на жлезистата слабонога са противоречиви. В този аспект проучване през 1958 г. установява, че друг вид слабонога - Impatiens biflora е ефективна алтернатива на стандартното лечение на дерматит, причинени от контакт с отровна смрадлика. Други изследвания пък показват, че растенията от съответния род нямат противосърбежни свойства.

Изследователи преразглеждат противоречивите мнения за употребата на билката, като изтъкват, че евентуална причина за успеха и неуспеха на приложението й се свежда до начина й на приготвяне и времето на третиране на болните места с нея (късно или рано), както и от комбинацията на различните представители на рода.

Жлезистата слабонога в кулинарията и други нейни употреби

Зелените шушулки, семената, младите листа и леторастите са годни за консумация, като се използват за това предимно в района на родния ареал на разпространение на растението - Хималаите. Понякога цветовете му се употребяват за направата на напитка, която се сервира със сламки, изработени от кухите стъбла на слабоногата.

Полученото масло от семената на билката се използва и за осветление.

В древен Китай венчелистчета от слабонога, роза и орхидея, заедно със стипца са били приготвяни на пюре за получаване на лак за нокти - розов или червеникав.

Декоративна стойност на жлезистата слабонога

Понякога тя се отглежда заради нежните й цветове и гъстата й растителност. Включва се прекрасно във флоралната декорация на паркове и градини, особено такива, в които има водни басейни. Отглежда се и като градинско цвете в много домове. Като рязан цвят за декорация на букети не е особено трайно растение.

Инвазивни способности на жлезистата слабонога

жлезиста слабонога

Изображение: Bankhall, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Склонността на растението да се проявява в растежа си като агресивен плевел, налага предприемането на мерки за неговото отстраняване от местата му на виреене. Освен разпръскването на семената му на голямо разстояние, производството му на апетитен нектар и привличането на пчелите допринасят за бързото и масовото му разпространение, чрез постоянно и богато опрашване на цветовете му. В същото време жлезистата слабонога успешно измества местни растителни видове и създава условия за развитието на други, с подобна степен на инвазивност.

В миналото във Великобритания по-бедните хора от населението й купували букети от растението, като заместител на орхидеите, които са били "цветя за богатите". Днес и на Острова и в Германия се водят мероприятия и се работи по проекти, чиято цел е да се установи ползата и вредата от растителния вид и да се предприемат най-удачните мерки за ограничаване на неговия растеж. В същото време се цели и запазването му като полезна част от флората на страните. Най-подходящият метод за контролиране на разпространението на билката остава изкореняването й, за сега.

Внимание!

Растението е горчиво, като този вкус най-вероятно се дължи на гликозидите или алкалоидите, влизащи в състава му. При прекомерна консумация, растението довежда до интоксикация на организма, демонстрираща се с диария и повръщане.

Заглавно изображение: Udo Schmidt from Deutschland, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Канна, Скелетиум Канна, Скелетиум
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Елеутерокок, Сибирски женшен Елеутерокок, Сибирски женшен
  • Червен конски кестен Червен конски кестен
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №  10 ЛИБИДО 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 10 ЛИБИДО 30 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 12 АНТИ СТРЕС 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 12 АНТИ СТРЕС 30 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 6 ТРЕВОЖНОСТ 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 6 ТРЕВОЖНОСТ 30 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №16 АГРЕСИН 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №16 АГРЕСИН 30 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл

Коментари към Жлезиста слабонога

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жлезиста слабонога
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 04:07
    Коментирайте "Жлезиста слабонога"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Ericales
  • Сем. Balsaminaceae (Слабоногови)
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • Седативни лекарства
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Червен конски кестен
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Флуоксетин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 7 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 30 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 26 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 26 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 19 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival