Ручейно омайниче
Ручейно омайниче (Geum rivale) представлява цъфтящо, медоносно, многогодишно, тревисто растение от семейство Розоцветни (Rosaceae). Други имена на растението са кимащи авени, увиснали авени, водно цвете и индийски шоколад. Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Устройство на ручейно омайниче
Изображение: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението достига височина на стъблото от 15 до 40 см. Има люспести коренища. Листата са предимно приосновни, лировидно-перести, дълги до 30 см. Цветовете му са увиснали надолу, звънчевидни, 1-1,5 см в диаметър. Чашката е от два кръга от по 5 кафявочервени листчета, външните 2 пъти по-къси от вътрешните. Венчелистчетата са 5, 10-15 мм дълги, розово-червени до жълтеникаво бели, повече или по-малко равни на чашелистчетата. Цъфти с кимащи цветя от май до септември месец. Семената са елипсовидни, 3-4 мм дълги, твърдо влакнести. Разпространяват се като бъдат уловени в козината на зайци и други дребни бозайници и чрез растеж на коренището.
Разпространение на ручейно омайниче
Билката е родена в умерените райони на Европа, Централна Азия и части от Северна Америка, където е известна като пурпурен авен. Расте в блата и влажни ливади и до надморска височина от 2400 м. Отсъства в Панонския басейн и западна Франция; на италианския полуостров се среща на разпръснати места в северните и централните Апенини, докато на Иберийския полуостров е ограничена между 1000 м и 2200 м. В България се открива в планините на от 1200 до 2100 метра надморска височина.
Растението се развива на бавно дрениращи се или влажни почви и може да понася умерено кисели до варовити такива. Вирее на слънце или на частична сянка. Местообитанията му включват брегове на потоци, ръбове на езера, влажни широколистни гори и сенокосни ливади.
Geum rivale се опрашва предимно от пчели, по-рядко от мухи и бръмбари. Когато цветето узрее, удължаването на тичинките гарантира, че то се самоопложда, ако вече не е кръстосано опрашено.
Използваема част на ручейно омайниче
Изображение: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Употребява се предимно корена на билката с лечебна цел и в кулинарията. Той се събира най-вече през пролетта, тъй като по това време е най-ароматен. Голяма част от аромата може да се загуби при изсушаване, така че той трябва да се суши с голямо внимание, след което да се съхранява на хладно и сухо място в херметически затворен контейнер, като се нарязва и стрива на прах само преди употреба. Свежите цъфтящи растения също се използват за производство на лекарства.
Химичен състав на ручейно омайниче
Младите листа на растението съдържат витамин С и витамин А. Коренът му е богат на танин и е мощно стягащо средство.
Лечебни свойства и приложение на ручейно омайниче
Билката намира приложение както в медицината така и в кулинарията. Коренът й притежава противовъзпалително, антисептично, ароматно, стягащо, потогонно, тонизиращо стомаха, кръвоспиращо и общо тонизиращо свойство.
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Инфузия от него се приема вътрешно при лечение на диария (подходяща за употреба от деца), чревни и стомашни оплаквания, чернодробни заболявания и др. Прилага се и външно за измиване при различни кожни заболявания - твърди се, че премахва петна, лунички и обриви от лицето.
Ручейното омайниче се използва при проблеми с храносмилателния тракт, включително диария, катарален колит и улцерозен колит. Използва се и при маточно кървене и треска.
В източните щати на Северна Америка (където се нарича индийски шоколад, лек за всички и водно цвете) се използва като популярно лекарство при белодробни проблеми, диспепсия и заболявания на червата, стомашни разстройства, и се цени като температуропонижаващо и тонизиращо средство.
Кулинарна употреба на ручейно омайниче
Билката може да се добавя като подправка към храната. Младите листа могат да се използват за салата.
Изсушеният или пресен корен може да се вари във вода, за да се направи вкусна шоколадова напитка. Може да се използва и като подправка. Най-добре е да се събира през пролетта или есента, като може да се използва през цялата година. Някога е бил прилаган за овкусяване на ейл.
Други употреби на ручейно омайниче
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Растението се прилага масово в бордюри и алпинеуми. Листата му правят атрактивна почвена покривка след цъфтежа. Изсушеният корен прогонва молците - репелентно действие.
Внимание!
Билката не трябва да се използва по време на бременност и кърмене, както и в комбинация с лекарства, които се приемат през устата. Water avens съдържа голямо количество химикали, наречени танини. Танините абсорбират вещества в стомаха и червата. Приемането им заедно с лекарства, взети през устата, може да намали процентът им на абсорбция, пропорционално и ефективността им. За да предотвратите това взаимодействие, приемете билката поне един час след лекарствата, които вземате през устата.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЛОНГ ЛАЙФ сироп 200 мл МИРТА МЕДИКУС
ОМАЙНИЧЕ СТРЪК 30 г АПТЕКА БИЛКАРИЯ
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ КОЛИТ 150 г
ДР.ТИША АНТИ - ЕЙДЖ ПЕПТИДЕН КРЕМ С АРБУТИН 15 г
ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ПАЛИ 22 гр.
НЕОТОН СЕРУМ ЗА ИЗБЕЛВАНЕ 30 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Geum_rivale
https://bgflora.net/families/rosaceae/geum/geum_rivale/geum_rivale.html
https://www.gardenia.net/plant/geum-rivale
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=286350
https://burkeherbarium.org/imagecollection/taxon.php?Taxon=Geum%20rivale
https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Geum+rivale
https://practicalplants.org/wiki/geum_rivale/
https://www.rxlist.com/water_avens/supplements.htm
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/g/geum-rivale=water-avens.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-210/water-avens
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/a/avens085.html
https://ohiodnr.gov/discover-and-learn/plants-trees/flowering-plants/water-avens1
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Натурални средства за лечение на розов лишей
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Каламинов лосион
- Натурални средства срещу нервен стомах
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Приложение на хидрокортизон
- Пероралното лекарство на Pfizer за лечение на улцерозен колит получи разрешение за употреба от FDA
- Лечение при язвен (улцерозен) колит
- Енчец, Жълт енчец, Горски енчец, Златна пръчица, Златник
- Петнисти обривни елементи
Коментари към Ручейно омайниче