Нощна красавица, Вечерна красавица
Нощна красавица, Вечерна красавица (Mirabilis jalapa), наричана още чудото на Перу или четиричасово цвете, е най-често отглежданият декоративен вид растение Mirabilis и се предлага в разнообразни цветове. "Mirabilis" на латински означава прекрасен, а "jalapa" (или ксалапа) е столицата на държавата Веракрус в Мексико. Mirabilis jalapa е култивиран от ацтеките за лечебни и декоративни цели, а в световен мащаб като декоративно, за козметични цели и като източник на багрило. Записана е като декоративен вид през 1500-те години. Твърди се също, че е лекарствено билково средство с антивирусни свойства. Класифицира се към семейство Nyctaginaceae.
Обикновено цветята се отварят от късния следобед или привечер (а именно между 4 и 8 часа), което води до едно от често срещаните му имена - четиричасово цвете. След това те произвеждат силен, миришещ аромат през цялата нощ, като последва затварянето им завинаги. На следващия ден се отварят нови цветя.
Растението пристига в Европа през 1525 г. Днес то е често срещано в много тропически региони и също е ценен декоративен вид на континента (не издържлив). Счита се за незначителен екологичен плевел в много части на света, където се е разпространил. Бяга от градините и стига до посевите и други нарушени площи. Способно е да издържа на продължителни суши поради грудкови корени. Той има потенциал да "надхитри" местната растителност. Семената му са отровни при поглъщане.
Устройство на нощна красавица
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Това е многогодишно, тревисто, храстовидно растение, което достига височина около 1 метър, рядко до 2 метра. Може да се отглежда и като едногодишно, особено в умерената зона. Едносеменните плодове са сферични, набръчкани и черни при узряване, като са започнали от зеленикавожълти. Стъблата са дебели, плътни, четириъгълни с много разклонения и възли.
Любопитно е, че цветя с различни цветове растат едновременно на едно и също растение. Едно цвете може да бъде и жълто, и червено, и пурпурно, розово или бяло или да има комбинация от едноцветни цветчета на едно растение. Освен това при различни цветя на едно и също растение могат да се появят различни комбинации от багри.
Друг интересен момент е промяната на цвета. Например, в жълтия сорт, с растежа на вечерната красавица, той може да показва цветя, които постепенно се променят до тъмно розов цвят. По същия начин белите цветя могат да се променят в светло виолетови. Цветята не се формират от венчелистчета - по-скоро представляват пигментирана модификация на чашката. Те са във формата на фуния и пенталобни, нямат чашка.
Съцветията съдържат от три до седем несраснали цветя. Ароматните цветчета се отварят в късния следобед или в ранната вечер, а също и в облачно време, като излъчват аромат, напомнящ на тютюневото цвете, и привличат молци за опрашване. Антитезата продължава от 16 до 20 часа и по този начин присъства и във видимата част от деня. Цветовете се опрашват от молци с дълги езици от семейство Сфингиди.
Разпространение на нощна красавица
Изображение: Vaikoovery, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Mirabilis jalapa води произходът си от Централна и тропическа Южна Америка: Гватемала, Мексико, Чили и Перу, като се натурализира в тропически, субтропични и умерени региони по света. В по-хладните субтропични и умерени региони тя ще загине, обратно при първите студове или когато времето започне да застудява (особено след като напълно узрее и завърши самозасяването си), прораствайки през следващата пролет от грудкови корени.
В момента е натурализирана в много страни от Азия, Африка, Америка, Близкия Изток и Европа. В Реюнион, Mirabilis jalapa първоначално е бил декоративен вид, после обаче се натурализира на западния бряг, между 400 и 700 м н.в., и на южния бряг между 0 и 700 м н. в. Среща се в рудерални отломки и е сравнително честа растителност в бурените полета със захарна тръстика. Високото производство на семена и бързият растеж й позволяват да покрие от 30% до 50% в участъците от тръстика.
Използваема част на нощна красавица
За медицински цели се употребяват предимно корените и листата на билката, а в някои краища на света и цялото растение. Декоративното му приложение е много по-широко застъпено, отколкото използването му като лечебно растение.
Химичен състав на нощна красавица
От цветовете на растението са изолирани осем бетаксантина (индикаксантин, вулгаксантин-I, мираксантин-I, II, III, IV, V и VI). Ротеноидите (мирабиалон А, В, С и D, 9-О-метил-4-хидроксибоеравинон В, боеравинон С и боеравинон F и 1,2,3,4-тетрахидро-1-метилизохинолин-7,8-диол) са извлечени от корените му.
Мастната киселина - 8-хидроксиоктадека-цис-11,14-диенова киселина, се отккрива в незначителни количества в маслото добито от семената на билката.
Анализът на метанолния екстракт от въздушните части на билката води до получаване на бета-ситостерол, стигмастерол, урсолова киселина, олеанолова киселина и брасикастерол.
Изображение: Marktee1, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Фракционирането с биологичен анализ на органичен екстракт от клетъчната маса от манипулирана растителна клетъчна култура на M. jalapa, довежда до изолирането и последващата идентификация на изофлавон, ротеиноид и дехидроротеноид. Две от тези съединения са отговорни за антимикробната му активност срещу Candida albicans.
Фракционирането, ръководено от биологичен анализ на метанолния екстракт от M. jalapa, също довежда до изолиране на активен полифенолен амид: N-транс-ферулоил 4'-О-метилдопамин. Това съединение показва умерена активност като инхибитор срещу многорезистентния Staphilococcus aureus.
Лечебни свойства и приложение на нощна красавица
В билковата медицина части от растението могат да се използват като диуретик и лечебно средство за заздравяване на рани. Смята се, че коренът е афродизиак, както и че притежава диуретични и пургативни свойства. Включва се в лечението на зависимости, краста, мускулен оток, пикочни инфекции, диария, лошо храносмилане, обриви, хемороиди, конюнктивит и треска.
Антивирусните протеини - мирабили, изолирани от билката, свидетелстват за неговите антивирусни и противогъбични действия, включително активност срещу различни мозаечни вируси.
Паста от корена се прилага като лапа за лечение на краста и мускулни отоци. Сокът от него се включва в лечението на диария, лошо храносмилане и треска. Коренът на прах, смесен с царевично брашно (Zea mays), се изпича и използва при лечението на менструални нарушения.
Изображение: Woodlot at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Листата на нощната красавица са диуретични. Те се използват за намаляване на възпалението. Отвара от тях се употребява за лечение на абсцеси, а сокът от тях при рани.
На прах, семената на някои сортове вечерна красавица, се използват като козметика и багрило. Те се считат за отровни.
В Бразилия прахът от сухи цветя се шмърка, за да лекува главоболие и се използва кореновата отвара за измиване на рани и лечение на кожни състояния като проказа. В Перу сокът, извлечен от цветята, се използва за херпесни лезии и болки в ушите. Сокът, извлечен от корена, се използва за лечение на отити, диария, дизентерия, сифилис и чернодробни инфекции. В Мексико отварите от цялото растение се използват при дизентерия, заразени рани и ужилвания от пчели и скорпиони.
Други употреби на вечерна красавица
Растението има потенциал за биоремедиация на почви, замърсени с умерени концентрации на тежки метали като кадмий. Видът привлича дивата природа: птици, включително колибри, насекоми, зайци и елени.
Употреба в кулинарията
Цветята се използват за оцветяване на храни. Младите листа биха могли да се консумират варени като зеленчук, само при кризисни ситуации, при липса на достатъчно храна. От цветята се получава ядливо багрило. Използва се за оцветяване на торти и желета. Семето се натрошава и се използва като заместител на пипер.
В Индия листата се смесват с натрошен чесън и се дават на кокошки с вярата, че ще дадат повече яйца.
Заглавно изображение: Roula30, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХАРТМАН КОМПРЕС ХОТ / КОЛД 13 см х 14 см * 1 522022/522222
ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
Безплатна доставка за България!МАТИСЪН ЧЕРЕН ДРОБ ОТ ТРЕСКА (МАСЛО) капсули * 120 MT2345
АЯН БЕБЕШКИ КРЕМ ПРОТИВ ПОДСИЧАНЕ 100 мл
ВИТ ВИТ ПЕДИАТРИКС КРЕМ ПРОТИВ ПОДСИЧАНЕ 100 МЛ
ЧАЙ ЦЯР СМРАДЛИКА филтър * 30 бр.
Библиография
https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/eafrinet/weeds/key/weeds/Media/Html/Mirabilis_jalapa_(Four_oclock).htm
https://www.wikiwand.com/en/Mirabilis_jalapa
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Mirabilis+jalapa
https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Mirabilis+jalapa
https://www.cabi.org/isc/datasheet/34254
https://en.wikipedia.org/wiki/Mirabilis_jalapa
Снимков материал - източници:
https://www.wikiwand.com/en/Mirabilis_jalapa
https://www.gardenia.net/plant/mirabilis-jalapa
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Mirabilis_jalapa
https://www.amazon.com/OCLOCK-Flower-Mirabilis-Fragrant-Succulent/dp/B07MGCP6F2
https://www.brentandbeckysbulbs.com/Mirabilis/Jalapa/Four-O-Clock
https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/eafrinet/weeds/key/weeds/Media/Html/Mirabilis_jalapa_(Four_oclock).htm
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- сем. Nyctaginaceae
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства за лечение на розов лишей
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Дизентерия
Коментари към Нощна красавица, Вечерна красавица