Триделен бутрак
Триделен бутрак (Bidens tripartita) представлява многогодишно тревисто растение, често срещан, широко разпространен вид от семейство Сложноцветни. Включен е в списъка на лечебните растения съгласно Закона за лечебните растения. Малко се използва в медицината в настоящето, но преди се е смятало за важно средство за лечение на кръвоизливи, бъбречни проблеми и язви. Младите листа на билката са годни за консумация след готвене.
Устройство на триделен бутрак
Билката е едногодишен вид с твърди стъбла и влакнести корени. Израства на средна височина от 60 см до максимум 150 см. Листата често са нарязани с дълбоки дялове, зелени, противоположно разположени по стъблата, покрити с власинки, с назъбени листни ръбове. Имат дължина до 150 мм и елипсовидна до яйцевидно-елипсовидна форма. Растението произвежда бели или жълти цветя и дълги, тесни, оребрени черни семена. Цветната глава има тръбести дискови цветя в центъра и лъчеви цветя, които често са с форма на ремък, около периферията. Големината на цветята е 16-28 мм в диаметър. Цъфтежът се наблюдава от юли до септември месец. Видът е хермафродит (има мъжки и женски плодни органи) и се опрашва от пчели и мухи. Плодовете са ахени.
Разпространение на триделен бутрак
Билката е родена в голяма част от Евразия, Северна Африка и Северна Америка, с натурализирани популации в Австралия и на някои тихоокеански острови. Широко разпространена е в умерените и тропическите региони. Счита се за относително рядък вид в югозападна Британска Колумбия.
Вирее на влажни, открити местообитания като брегове, канавки, блатисти пасища и оризища, на надморска височина до 1700 метра. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва. Понася засушаване.
Използваема част на триделен бутрак
Растението се събира, докато цъфти, и се изсушава за по-късна употреба. Употребява се целият триделен бутрак.
Химичен съства на триделен бутрак
Билката съдържа хлорогенна киселина, цинарозид и лутеолин, флавоноиди, ксантофили, летливо масло,
ацетилен, полиацетилен, стероли, аурони, халкони, кофеин, антраценови производни, тритерпени, кумарини, антоцианозиди, танини и много други вторични метаболити.
Лечебни свойства и приложение на триделен бутрак
Растението се добива от дивата природа главно за местна употреба като лекарство, но понякога и за храна и материали за бита. В днешно време рядко се прилага като лекарство. В миналото триделният бутрак е бил ценен заради кръвоспиращите му свойства, особено при маточни кръвоизливи и кървене от пикочния тракт.
Свойства на триделен бутрак
- антисептично;
- отхрачващо - корени и семена;
- противовъзпалително;
- стягащо;
- диуретично;
- стимулиращо менструалния поток;
- температуропонижаващо;
- наркотично;
- седативно;
- успокоително;
- кръвоспиращо;
- потогонно;
- антибактериално;
- антивирусно;
- противогъбично;
- антиоксидантно;
- противораково, антиангиогенно, цитотоксично;
- аналгетично;
- антималарийно;
- антипротозойно;
- антипсориатично;
- противоязвено;
- холеретично.
Това е отлично лекарство за спукани кръвоносни съдове и кървене от всякакъв вид. Използва се вътрешно за лечение на проблеми с пикочния мехур и бъбреците, кръв в урината, кървене от матката, улцерозен колит и пептични язви. Обикновено се комбинира с газогонна билка като джинджифил, когато се използва за лечение на заболявания на храносмилателния тракт, включително хронична дизентерия
Външно растението се прилага като средство за измиване при лечение на алопеция, хронична екзема и др.
Билката се включва и в лечението на треска, пясък/камъни в пикочния мехур, бъбреците и жлъчката. Използва се и за заздравяване на рани, за лечение на заболявания на черния дроб, далака, бронхит, диабет, лошо храносмилане, настинки, за подобряване на храносмилането.
B. tripartita има мощна антидиабетна активност и неговите активни съставки могат да бъдат полезни при диабет и неговите усложнения.
Въз основа на традиционната медицина, инфузии от видове Сложноцветни успешно се използват при лечението на остър и хроничен ентерит. Освен това, етнофармакологични доклади, демонстриращи стомашно-чревната, гастропротективната, противовъзпалителната, антиулцерогенната и имуномодулиращата активност на Bidens tripartita и неговите химични вещества, правят растението особено интересен кандидат за билкови лекарства за поддържащо лечение на функционални стомашно-чревни и двигателни нарушения.
В тази посока получените резултати от изследвания сочат, че наборът от функционални стомашно-чревни нарушения, при които триделният бутрак може да се очаква да донесе ползи, включва предимно констипативните фази на синдрома на раздразнените черва и диспептичните оплаквания, при които лечебните протоколи обикновено включват стимулиране на перисталтиката.
Растението се оказва полезно и при лечението на псориазис. Клинично, 70% етанолов екстракт от надземните части на растението и мехлем, съдържащ 2,5% екстракт са използвани от 53 пациента с псориазис. След една седмица перорално приложение на екстракта (по 20 капки три пъти дневно) и нанасяне на мехлема върху засегнатите области на кожата веднъж на ден, лющенето на кожата е намаляло и се наблюдава обезцветяване на псориатичните плаки. 29 от пациентите са клинично възстановени, 22-ма от пациентите са имали клинично подобрение, а неуспех на терапията е регистрирана при 2 пациента.
Други употреби на триделен бутрак
От билката се получава черно багрило, което се използва като боя за коса. Цветята й дават жълто багрило с различно качество.
Горящата билка прогонва насекомите - съответно действа като репелент.
Внимание!
Известно е, че когато растенията растат на ръба на водни басейни, семената им убиват рибки, като се закрепят с прилежащите им кукучки към хрилете им.
Токсичността на алкохолен екстракт от билката е дозозависима. Демонстрира се със следните признаци на токсичност вариращи от липса на апетит, депресия, неподвижност и респираторен дистрес до смърт.
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA
https://en.wikipedia.org/wiki/Bidens_tripartita
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/bidens/tripartita/
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Bidens+tripartita
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5110660/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874120301124
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10343270/
https://www.drugs.com/npp/bur-marigold.html
https://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Bidens+tripartita
https://www.researchgate.net/publication/313698260_CHEMICAL_CONSTITUENTS_AND_PHARMACOLOGICAL_IMPORTANCE_OF_BIDENS_TRIPARTITUS_-A_REVIEW
Коментари към Триделен бутрак