Битински синчец
Битински синчец (Scilla bithynica) представлява рядък вид синчец, който принадлежи към семейство Аспарагусови (Asparagaceae). Той е тревисто и многогодишно растение, застрашено от изчезване.
Устройство на битински синчец
Изображение: Katya from Moscow, Russia, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Прораства от луковица. Размножава се чрез нея и семена. Луковицата е с големина от 3 см в диаметър и има подобна на яйце форма. Покрита е с твърди люспи, които имат червено-кафяв цвят. От нея израстват едно или две цветоносни стъбла и до 5 листа. Достигат височина до 30 см.
Образува съцветие, в което са събрани от 3 до 25 цвята. Всяко цветче се състои от 6 венчелистчета, с дължина до 9 мм, които са оцветени в светло син, изглеждащ като прозрачен цвят. Общата големина на цвета е от около 1,5 см в диаметър. Разполага с шест тичинки, които имат оцветени в тъмносиньо прашници. Цъфти през месеците май и юни. Плодовете му представляват кръгли, плътни кутийки, съдържащи няколко семенца.
Разпространение на битински синчец
Родният ареал на разпространение на битинския синчец е установен на Балканския полуостров (България, Турция) и в Мала Азия. В България се среща в ограничени количества в населените места на Северното и Южното Черноморие, както и в североизточната чст на страната и Източна Стара планина (и двете находища не са потвърдени). Очевидно е реликт за посочените области. У нас това растение е застрашено и е включено в Червената книга на Република България. Много добре вирее на влажни тревисти и гористи места, намиращи се малко над морското равнище.
Използваема част на битински синчец
Цялото растение има декоративна стойност, като употребата му е свързана главно с него. Слабо проучени са лечебните му качества.
Химичен състав на битински синчец
Билката съдържа отровни вещества, които не са подробно изследвани.
Приложение на битински синчец
Изображение: Katya from Moscow, Russia, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Общо, като род цветя, всички видове синчец са отровни и притежават диуретични и кардиотонични свойства. От тези техни ефекти пациентите трябва да се възползват само по лекарско предписание в подходящата лекарствена форма - екстракт, тинктура и други. Много малко са данните за лечебните свойства на битинския синчец. Някои изследвания, показват че той предизвиква временно стимулиране жизнеността на организма, и че води до увеличаване на секрецията и отделянето на урина. Говори се за неговото бързо действие като активен диуретик, като стимулиращ сърцето агент, подобряващ кръвообращението и засилващ пулса.
Декоративна стойност на битински синчец
Ако засадите луковица от него в сандъче или сакция и отглеждате растението в домашни условия, то ще цъфти повече от седем години и ще краси домът ви.
Поради оскъдното разпространение на растението и застрашеността му от изчезване, може да помогнете в неговото запазване, като го включвате в интериорната флоралната декорация на вашата цветна градина, алея или алпинеум.
Заглавно изображение: Katunchi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
http://plantwatching.com/
http://encyclopaedia.alpinegardensociety.net/
http://sky-and-earth.blogspot.bg/
https://books.google.bg/books?id=hD2pWN3llxUC&pg=PA68&lpg=PA68&dq=%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B5%D1%86&source=bl&ots=qQPy4dekyV&sig=bJGxK17R1ZXJmJ4Pk3AnUNpHITY&hl=bg&sa=X&ved=0ahUKEwjwjcGCgfzVAhWFI1AKHRpCCM8Q6AEISjAJ#v=onepage&q=%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B5%D1%86&f=false
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Asparagaceae (Аспарагусови)
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Храни и билки естествени диуретици
- Дафиново дърво, Лаврово дърво
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
- Китайска роза, Хибискус
- Калуна-обикновена
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение със спиронолактон
Коментари към Битински синчец