Дафиново дърво, Лаврово дърво
Дафиново дърво, лаврово дърво (Laurus nobilis) представлява ароматно дърво, принадлежащо към семейство Лаврови (Lauraceae).
Интересно за дафиново дърво:
Листата на лавровото дърво са се използвали за направата на лавров венец в древна Гърция, знак за най-висок статус. Такъв са получавали победителите на Питийските игри, посветени на Аполон. Символиката е пренесена към римската култура, при която лавровите листа са били символ на победата.
Овидий разказва в "Метаморфози" за нимфата Дафне, дъщеря на Гея и речния бог Пеней. В разказа тя дава обет за девственост. Аполон се влюбва в нимфата, уцелен от стрелите на Ерос. Дафне, уморена от преследванията на бог Аполон, помолила баща си да промени вида си, за да се избави от него. Боговете се смилили над нея и са я превърнали в лаврово дърво. Аполон, съкрушен, направил венец от дървото, което впоследствие става негов символ.
В християнството дафиновото дърво символизира възкресението на Христос. В Италия завършващите студенти носят венец от такова дърво вместо нормалните за дипломирането шапки.
Устройство на дафиновото дърво
Лавровото дърво е двудомно и достига 10-18 метра височина. Листата му са тъмнозелени, лъскави и ланцетовидни, с дължина 6-12 см и широчина 2-4 см.
Цъфти с бледожълти цветове, достигащи до 1 см в диаметър. След това по женските растения се появяват черни плодчета, тип ягода, които съдържат едно семе.
Разпространение на дафиново дърво
Родината на дървото е Средиземноморието. Сега се отглежда в Южна Турция, Северна Сирия, Южна Испания, Северна и Централна Португалия, Северно Мароко, Канарските острови и остров Мадейра.
Най-добре се развива на варовити и богати почви. У нас по-често се среща като декоративно растение.
Използваема част на дафиново дърво
Употребяват се листата, плодовете и кората (на младите клончета).
Химичен състав на дафиново дърво
Листата и плодовете са богати на етерично масло, наречено евкалиптол. Листата съдържат около 1,3% от него, както и рутин, манган, калций, калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий, цинк.
Лечебни свойства и приложение на дафиново дърво
Свойства на дафиново дърво
- общотонизиращо;
- детоксикиращо;
- противотемпературно;
- противовъзпалително;
- противоревматично;
- газогонно;
- възбуждащо апетита;
- контролиращо холестерола;
- контролиращо кръвната захар;
- жлъчегонно.
Някои заболявания и състояния, при които се използва дафиново дърво
- при нарушения в менструалния цикъл;
- диабет;
- високо кръвно налягане;
- гъбички;
- ревматизъм;
- алергии;
- възпаление на венците;
- холецистити;
- синузит;
- камъни в бъбреците;
- невралгия;
- кашлица;
- коксартроза.
Екстрактът на листата проявява антимикробна активност срещу някои от най-често срещаните патогени, като Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Aspergillus fumigantus и Candida albicans. Той помага за подобряване на здравето на сърдечно-съдовата система и за намаляване риска от развитие на сърдечни заболявания, също така предотвратява образуването на плаки в артериите и предпазва от артериосклероза, инсулт и сърдечни пристъпи.
Пресните дафинови листа съдържат ензими, които предизвикат производство на инсулин. За химичното съединение лауросид, изолиран от лавровото дърво, е доказано, че потиска развитието на клетките на кожния рак, приложено в големи дози.
Начин на употреба
- запарка - приготвя се от 9-10 дафинови листа, които се заливат с двеста милилитра вряла вода. Запарва се една нощ. Приемат се 15 милилитра преди всяко хранене. Подходящо при ревматизъм и за понижаване на кръвната захар.
- спиртен извлек - 20 листа от билката се киснат в 250 милилитра спирт. Оставят се да престоят пет дни, след което течността се прецежда. Масажират се с него болни стави. Подходящ при болки в ставите.
- чай от лаврови листа - приготвя се по следния начин: в 300 милилитра вода се варят 5 грама лаврови листа. Престояват четири часа и получената течност се приема на равни части за 12 часа. Добър лек при кашлица, бронхит, за предизвикване на менструален цикъл.
- маслен извлек - в дървено хаванче се счукват трийсет листа на фино брашно, което се залива с чаша зехтин. Съдът се държи на топло.
Лавровото дърво, благодарение на съдържащите се в него етерични масла, се използва в ароматерапията. Втриването му в областта на слепоочията облекчава мигрената и главоболието. Масажи с него при различни ставни заболявания, намалява значително болката.
Дафиново дърво в кулинарията
Дафиновият лист се използва в кулинарията. Лавровите листа се поставят в ястията и се отстраняват 10-15 мин. преди топлинната обработка. Дългото престояване в храната на лаврови листа придава лек, неприятен и горчив вкус. Тази подправка се използва за приготвяне на говеждо месо, риба и дивеч.
Дафиново дърво в козметиката
Етеричното масло се използва в козметичната индустрия. Лавровото масло е отличителен белег на сапун Алепо.
Дафиново дърво в домашната козметика
- при акне може да се приготви естествен тоник от пет грама листа, сварени в чаша вода за 5-6 мин. С него се мажат кожните нарушения два пъти на ден. Топлият компрес на лицето с отвара от дафинов лист (4 листа на литър вода) прилаган ежедневно, помага за намаляване на акнето.
- при бръчки - Петър Дънов препоръчва следната маска: три броя белтъци, разбити на пяна, се смесват с 15 мл. зехтин и отвара от дафинови листа (5 листа варени 10 минути в 300 мл вода), разбиват се добре и към тях се прибавя 10 грама стипца. Върху парче бархетен плат се нанася сместта и се слага на лицето, като се пренощува с него.
- при косопад - прави се отвара от 10 листа от лаврово дърво - вари се в литър вода за около час. С тази течност се маже цялата коса, увива се в кърпа и се стои час, след което се измива.
Флорална декорация
Дафиновите дървета се използват за декорация на градини и балкони. Подходящи са и за направата на ниски живи плетове.
Взаимодействия на дафиново дърво с медикаменти
Подправката взаимодейства с медикаменти против болка, като меперидин, хидрокодон, морфин. Лавровото дърво взаимодейства и с успокоителни, като това може да доведе до прекалена сънливост у пациента. Такива лекарства са: клоназепам, лоразепам, фенобарбитал, золпидем.
Внимание!
Няма надеждна информация за безопасността на употреба на лавровото дърво при бременни или кърмещи жени, така че е препоръчително те да не го използват!
Дафиновите листа трябва да се използват с повишено внимание и от пациенти, имащи проблеми с нивото на кръвната захар!
Прием на лаврови листа (в подходяща форма) в съчетание с анестезия на пациента, могат да доведат до потискане дейността на централната нервна система.
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ДИАБЕТ ГАРД капсули * 60 AYURLIFE
ПРАНАРОМ АРОМАФОРС ПАСТИЛИ * 21
ПРАНАРОМ ОЛЕОКАПС 5 ГИНЕКОЛОГИЧЕН КОМФОРТ капсули * 30
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ФЛОРЕНЦИЯ 250 г
ПРАНАРОМ БУКАРОМ ГЕЛ ЗА УСТА 15 г
КАЛМИА ЛАТИФОЛИА 15 СН
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Магнолииди (Magnoliids)
- Разред Laurales
- Сем. Lauraceae (Дафинови)
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Западнонилска треска: лечение и предпазни мерки
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
- Защита от насекоми
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Предпазване от ухапване от бълхи
- Калуна-обикновена
Коментари към Дафиново дърво, Лаврово дърво