Великденче лечебно, Гергьовденче, Превара, Вероника, Разгонка
Великденче лечебно (Veronica officinalis) представлява многогодишно, тревисто растение. Принадлежи към семейство Живовлекови (Plantaginaceae). Среща се още със следните имена: Гергьовденче, Превара, Вероника, Разгонка. Интересни негови народни наименования са "изцерение от всичко", "главен изцерител", "мъжка вярност", "главун", "змиено грозде". На латиница е известно като heath speedwell, common speedwell, common gypsyweed, Paul's betony.
Родът Veronica у нас наброява около 40-50 представителя. Поради това, че цъфтят през месеците април и май, по Великден, се наричат и великденчета, като разликата между тях е съответно морфологична и в латинските им наименования.
Устройство на великденче
Изображение: freepik.com
Цялата зелена маса на великденчето е покрита с власинки. Стъблото му е пълзящо, снабдено с вкореняващи се възелчета и разклонено във възходящата си част. Тя достига височина от 10 до 50 см. Големите граници, в които варира дължината на стъблата на лечебното великденче, се определя от вида на почвата, върху която расте.
Има малки, срещуположно разположени листа, с назъбен листен ръб и къса дръжка. Към основата си те са стеснени, а иначе имат обратно яйцевидно-продълговата форма. Оцветени са от сребристо-зелено до различни, по-светли нюанси на зеленото. Имат дължина от 1,5 до 5 см и широчина от 1 до 3 см. Листната маса е покрита с фини власинки.
Стъблата в горната си част преминават в гроздовидни съцветия. Те се сътоят от светло сини или бледо лилави цветчета. Всяко цветче е изградено от четири чашелистчета, четири венчелистчета, две тичинки и един плодник. Периодът на цъфтеж на билката е от май до август месец.
Плодът на великденчето представлява сърцевидна, плоска кутийка, състояща се от две гнезда. Има дължина от 4-5 мм, притежаваща жлезисти власинки и съдържаща много на брой семена.
Използваема част на великденче
Използва се надземната част - стръкове брани по време на цъфтежа на растението. Листата се събират през лятото и се сушат за по-нататъшна употреба. Най-добри за приложение са растенията, които се развиват в горските покрайнини и под дъбова растителност.
Разпространение на великденче
Великденчето вирее сред различна иглолистна и широколистна растителност, в близост до храсти, по поляни и покрайнини на гори. Понякога се приема като плевел, растейки в люцернови насаждения или сред други подобни културни посеви.
Родният ареал на разпространение на великденчето се намира в Европа, Северо-източна Америка (Мериленд) и Западна Азия.
Химичен състав на великденче
Съдържа
- сапонини;
- дъбилни вещества;
- гликозиди, особено аукубозид;
- органични киселини;
- етерично масло;
- провитамин А;
- захари, смоли;
- танини;
- горчиви вещества;
- в много малки количества алкалоиди;
- витамин C.
Лечебни свойства и приложение на великденче
Свойства на билката
- понижаващо телесната температура;
- противовъзпалително;
- болкоуспокояващо;
- отхрачващо;
- успокояващо като цяло организма;
- антисептично действие;
- адстрингентно;
- антиулцерогенно;
- понижаващо кръвното налягане;
- диуретично;
- стимулиращо храносмилането;
- разхлабващо.
Състояния и заболявания, при които се прилага
- бронхити;
- кашлица;
- мигрена;
- проблеми с уринирането;
- високо кръвно налягане;
- при гнойни рани;
- заболявания на черния дроб;
- запек;
- бронхиален задух;
- други белодробни заболявания;
- световъртеж;
- жълтеница;
- ревматизъм;
- хронични възпаления на кожата;
- екзема;
- сърбеж;
- стомашна язва;
- подагра и други.
Използва се още при чревни разстройства и с цел прочистване на стомаха от слузни отлагания. Великденчето в традиционната австрийска медицина се включва в лечението на разстройства на нервната система, дихателната система, сърдечно-съдовата система и метаболизма.
Изображение: freepik.com
В народната медицина се употребява при: суха кашлица, трахеити, бронхити, астма, ангина, затруднено уриниране, хематурия, умствена умора, кръвохрачене, запек, дрезгав глас, треска, в началото на развитието на туберкулоза и други. Локално, под формата на настойка със зехтин в съотношение 1:10, се прилага при изгаряния, наранявания, гнойни рани, циреи. Трудно зарастващи рани могат да се третират по следния начин - първо измиване с чай от растението, после налагане на марлен компрес отново с чай и правене на загряваща превръзка. С превръзката може да се пренощува. Пресен сок се използва външно за облекчаване на болката при подагра и при хронични кожни проблеми. С чай от билката може да се прави гаргара и да се изплаква устната кухина при съответно заболяване.
Великденчето някога е било високо ценено в Англия като здравословен, релаксиращ, билков чай и тоник. В исторически план зелените части на растението са били използвани като лекарство при кашлица, възпаление на средното ухо, както и при стомашно-чревен дистрес.
Билката се съчетава с много други лечебни растения. Влиза в състава на множество билкови лекарства, предназначени за прием през устата или за локална употреба, особено при възпаление на носа и ушите. Използва се предимно като отхрачващо средство при дихателни проблеми. Често се употребява и под формата на лосион при раздразнена или инфектирана кожа.
Великденчето намира приложение и в хранително-вкусовата промишленост. Чаят от него притежава леко горчив и стипчив вкус.
Начин на употреба
- запарка - една супена лъжица билка се прибавя към 400 мл. вода, като така престоява около час. Прецежда се и се пие три пъти дневно по 100 мл., преди ядене.
- отвара - към половин литър вода се добавят две супени лъжици от билката. Варят се 5 минути. След прецеждане се приема в доза по една винена чаша, 4 пъти на ден, преди хранене.
- пресен сок от великденче - измити и още мокри съцветия се пресоват в сокоизтисквачка. Отделеният сок се съхранява в стъклено шише в хладилник. Приема се по една чаена лъжичка 2-3 пъти на ден.
- тинктура - бутилка от 1 литър се пълни със ситно нарязани съцветия от растението, които се заливат с водка или 40-градусова ракия. Така се оставят да престоят на слънце в продължение на 14 дни. Получената течност се прецежда и се съхранява в хладилник. Дозата, в която се използва е по 30-40 капки 2-3 пъти на ден. Накои автори я препоръчват в доза по 15 капки, три пъти на ден с вода.
Заглавно изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ДЕМИР БОЗАН * 90
БИОХЕРБА БИЛКОВ ЧАЙ ДЕМИР БОЗАН ФИЛТЪР * 100
БИОХЕРБА ТИНКТУРА ДЕМИР БОЗАН 100 мл
НАЗО - ХИЛ S перорални капки, разтвор 30 мл
ЧАЙ ЦЯР ГОРНИ ДИХАТЕЛНИ ПЪТИЩА филтър * 30
БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН капсули 240 мг * 100
БИОХЕРБА ТИНКТУРА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН 100 мл
НовБИЛКОВА СМЕС №3 200 г ЗДРАВНИЦА
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА МЪЖА 100 мл
ДЕРМОАКТАЛ тинктура 100 мл
БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 200 мл МИРТА МЕДИКУС
БИЛКОВА СМЕС №10 ПРИ ВЪЗПАЛЕНИЕ НА ПРОСТАТНАТА ЖЛЕЗА 200 г ЗДРАВНИЦА
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Plantaginaceae (Живовлекови)
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Домашни средства при задух
- L20-L30 Дерматит и екзема
- Лечение на сърбеж
- Мигрена
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Поява на задух в легнало положение
Коментари към Великденче лечебно, Гергьовденче, Превара, Вероника, Разгонка