Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Трахеостома Хирургично лечение

Трахеостома

от 11 юни 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Трахеостома - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Редица заболявания, травми и увреждания могат да доведат до нарушения в нормалното функциониране на дихателната система, създавайки обструкция в горните дихателни пътища.

Това може да са хронично протичащи заболявания, при които се наблюдава постепенно и прогресивно запушване на дихателните пътища или остри състояния, при които в резултат от травма, инцидент или болестни увреждания се развива остро, внезапно запушване на дихателните пътища с невъзможност за осъществяване на дихателни движения.

При запушване на дихателните пътища, независимо от причината или факторите, довели до състоянието, е необходима своевременна хирургична намеса и изкуствено създаване на алтернативен път за осъществяване на дишането.

В подобни ситуации се налага извършване на трахеостомия и създаване на трахеостома, през която се осъществява дишането.

Поставянето на трахеостома се осъществява от обучен медицински персонал, като в зависимост от ситуацията и условията манипулацията се извършва в лечебно заведение или на мястото на инцидента.

Какво представлява трахеостомата?

Какво представлява трахеостомата?

Трахеостомата представлява изкуствено създаден по хирургичен път отвор в предната част на шията, в областта на трахеята.

Трахеостомата позволява проникване на въздух и извършване на дихателни движения при наличие на фактори и процеси, които затрудняват дишането.

При тази манипулация след създаването на отвор в областта на трахеята с помощта на специални тръбички или канюли, прикрепени за отвора, се осъществява нормалното вдишване. Тези тръбички или канюли се предлагат в различни размери и с различна структура (материал, от който са изработени) и с различни индивидуални особености с цел задоволяване на потребностите и покриване на нуждите при всеки конкретен пациента.

Предлагат се тръби за еднократна употреба и такива, които могат да бъдат използвани повторно. Материалът, който се използва при употребата на тръбите, обикновено е полуподвижна пластмаса, ригидна пластмаса или метал. Тръбата се предлага с или без вътрешен маншет, като всички тръби притежават външен маншет (основен вал) и гърлена пластинка.

При избора на конкретното устройство се взимат под внимание редица фактори, като с най-голямо значение са размерите на отвора, видът и тежестта на основното заболяване, индивидуалните особености и здравословно състояние на пациента, необходимостта от поддържаща апаратура за вентилация и други.

Трахеостома се поставя при планирана процедура в лечебното заведение след хоспитализация на пациента и неговата подготовка за манипулацията.

В условия на спешност (пътнотранспортни произшествия, бедствени ситуации, инциденти, травми) манипулацията се извършва на мястото на инцидента с цел намаляване на риска от влошаване състоянието на пациента и летален изход.

В най-честия случай трахеостомията се извършва в лечебното заведение, в подходяща за целта оперативна зала, под пълна упойка (обща анестезия, пациента не вижда, не чува, не усеща и не помни нищо).

Видът на използваната хирургична техника при поставянето на трахеостома се определя от тежестта и вида на основното заболяване на пациента, като най-общо са налице две опции:

  • хирургична трахеотомия: може да бъде извършена в операционната зала или в стаята на пациента в лечебното заведение. След хоризонтална инцизия през кожата в областта на ниската предна част на шията, хирургът внимателно си прокарва път към трахеята, отдръпвайки настрани шийните мускули и преминавайки през щитовидната жлеза. При осигуряване на достъп до трахеята, хирургът прави малка дупка и вмъква в нея трахеостомата. С помощта на специална каишка се осъществява застопоряването на тръбата и осигуряването на стабилност. При необходимост се извършват шевове с цел намаляване на риска от разместване или изпадане на тръбата
  • минимално инвазивна трахеотомия: обикновено се извършва в болничната стая, до леглото на пациента, в състояния на спешност. Разликата е в размера на създадения отвор в основата на предната част на шията. С помощта на специална визуализираща техника се прониква през устата и се проследява локализацията на отвора и се напътства хирурга. След създаването на малкък отвор с помощта на специална игла, последният се разширява до степен, до която може да поема трахеостомата. Отново се използва специален тип каишка за прикрепяне на трахеостомата и намаляване на риска от изпадане и разместване

След извършването на процедурата (независимо от използваната хирургична техника и вида на трахеостомата) обикновено са необходими няколко дни престой в болничното заведение до стабилизирането на пациента. През това време добре обучен медицински персонал запознава пациента с особеностите на трахеостомата и факторите, за които трябва да внимава при грижата си за нея.

Трахеостомата обикновено е временно решение на обструктивен или други дихателен проблем, но при някои пациенти се налага дългосрочна употреба и съответно последните трябва да бъдат обучени за боравене и поддръжка на трахеостомата.

За поставянето на трахеостома се извършва трахеостомия (крайната цел при трахеостомияя е създаване на комуникация между трахеята и външната среда), но също и в хода на трахеотомия (хирургично отваряне на трахеята).

При кои заболявания и състояния се поставя трахеостома?

При кои състояния и заболявания се извършва трахеостомия и поставя трахеостома?

Най-честите причини за поставяне на трахеостома включват осигуряване на въздушния поток при дишане при налична обструкция (запушване), почистване и отстраняване на секрети и вещества, запушващи дихателните пътища, при продължителна механична вентилация и за сигурно и безопасно доставяне на кислород към белите дробове.

Редица заболявания, увреждания и състояния изискват поставянето на трахеостома, като е възможно да се касае за ситуации на спешност или при престой в болничното заведение по решение на лекуващия медицински екип.

Най-честите показания за поставяне на трахеостома включват:

  • медицински състояния, които блокират или силно стесняват дихателните пътища, като такива например са новообразувания в областта, парализа на гласните връзки и други
  • обструктивни белодробни заболявания
  • парализа, неврологични увреждания и други проблеми, затрудняващи изхвърлянето на натрупаните секрети
  • като част от комплексните мерки при подготовка на пациенти за операция в областта на главата и шията
  • при тежка травма в областта на шията
  • при фрактури на разположените в областта на шията костни структури
  • вродени аномалии на органите и структурите, разположени в областта на шията (хипоплазия, нарушения в кръвоснабдяването и инервацията)
  • вродени аномалии на ларинкса
  • тежка инфекция или неоплазма в областта на шията
  • остър епиглотит
  • стридор
  • злокачествено новообразувание на ларинкса
  • кистозна фиброза
  • подкожен емфизем
  • оток на горните дихателни пътища в резултат от травма, изгаряне, инфекция, алергична реакция, анафилаксия
  • тежка сънна апнея
  • дихателна недостатъчност, изискваща продължителна механична вентилация

В състояния на спешност по преценка на пристигналия на мястото на инцидента медицински екип се извършва трахеотомия и се поставя трахеостома. В този случай е налице по-висок риск от развитие на различни по тежест странични реакции, инфектиране, увреждане на разположени в съседство структури и други. Въпреки това при необходимост манипулацията се извършва, тъй като притежава животоспасяващ характер и осигурява време на медицински екип до транспортирането на пациента до най-близкото лечебно заведение.

В състояние на спешност всяко забавяне, колебание и несигурност от страна на медицинските специалисти може да коства живота на болния или да доведе до сериозни и с дългосрочен характер увреждания.

Какви рискове крие поставянето на трахеостома?

Какви рискове крие поставянето на трахеостома?

Като цяло се счита, че поставянето на трахеостома е относително безопасна процедура, криеща ниски рискове от нежелани ефекти. Повечето рискове, свързани с процедурата се развиват и наблюдават по време на самата манипулация или скоро след нейното извършване.

Рисковете нарастват многократно при извършването на трахеостомия по спешност, извън болничното заведение, на мястото на инцидента във връзка с необходимостта от бързи и спешни мерки, липсата на подходящи условия (главно от санитарно-хигиенна точка) и наличието на допълнителни фактори, оказващи въздействие.

Едни от най-честите усложнения, наблюдавани по време на извършването на процедурата, включват:

  • кървене (при засягане на кръвоносните съдове)
  • инфекция или целулит на мястото на трахеостомата
  • увреждане на трахеята (при нецелесъобразно проникване)
  • подкожен емфизем (наличие на задържан въздух в тъканите под кожата), който от своя страна може да доведе до различни по тежест увреждания
  • засягане и увреждане на хранопровода (езофагуса)
  • развитие на пневмоторакс (задръжка на въздух между гръдната стена и белите дробове), който може да доведе до болка в гърдите, задух и затруднение на дишането, белодробен колапс
  • формиране на хематом (колекция от кръв)
  • неправилно поставяне на тръбата, разместване
  • запушване на тръбата
  • пулмонален или сърдечно-съдов колапс
  • трахео-езофагеална фистула

Дългосрочни усложнения се развиват по-рядко, главно при лица, при които е необходим продължителен престой с трахеостомата (няколко седмици до месеци). Най-често се наблюдава разместване, извиване или обструкция (запушване) на трахеостомата, формиране на абонормална тъкан в трахеята, формиране на фистула между трахеята и езофагуса, което значително повишава рисковете от попадане на храна в белите дробове и свързаните с това усложнения.

При продължителен престой с трахеостома нараства значително рискът от инфектиране, бактериална колонизация и проникване в организма с развитие на различни по тежест усложнения, включително тежка пневмония, системна инфекция, сепсис.

За намаляване на краткосрочните и дългосрочните рискове и усложнения, свързани с трахеостомата, се препоръчва стриктно проследяване и мониториране на състоянието на пациента, поддръжка на трахеостомата, обучение на болния за особеностите в поддръжката и други.

Наличието на тежки подлежащи увреждания, полиморбидност, напреднала възраст и някои индивидуални особености могат значително да повишат риска от развитие на усложнения.

Като цяло не съществуват абсолютни противопоказания за извършване на манипулацията във връзка с нейния животоспасяващ характер, но процедурата се извършва с повишено внимание при лица с хемофилия, болест на Бехтерев, увреждания в шийната област и други.

Полезни съвети и грижа за трахеостома

Полезни съвети и грижи след поставянето на трахеостома:

  • стриктно следвайте наставленията на вашия лекуващ лекар и не се притеснявайте да задавате въпроси в случай, че нещо не ви е ясно или ви притеснява
  • следвайте стриктно назначената ви лекарствена терапия и при поява на нови симптоми, нежелани ефекти или влошаване на общото състояние се обърнете към вашия лекар, без да предприемате самолечение
  • в някои случаи се налагат определени промени в диетата и нормалното хранене в зависимост от тежестта на състоянието ви
  • при невъзможност за прием на хранителни продукти през устата се предприема интравенозно хранене, хранене през тръба или друг вид, щадящ организма
  • като цяло не би следвало да имате проблеми с приема на храна след възстановяване на общото ви състояние
  • спазвайте стриктно съветите на лекуващия ви екип относно санитарнохигиенните изисквания при поддръжката на трахеостомата (полезна информация може да намерите в раздел Заболявания: Грижи за трахеостома)
  • използвайте подходящи овлажнители за въздух за намаляване на дразненето и изсушаването от сухия въздух в помещенията
  • редовно проветрявайте помещенията
  • избягвайте тежките натоварвания и спорт (джогинг, аеробика, каране на колело, вдигане на тежести, плуване) за период от поне 6 седмици или съгласно препоръките на вашия лекар
  • по възможност не мокрете трахеостомата при къпане
  • при първи данни за поява на страничен ефект или притеснения относно трахеостомата не се притеснявайте да се консултирате с вашия лекар

След отстраняване на трахеостомата изкуствено създаденият отвор се затваря с помощта на шевове или по естествен път.

Още по темата:
  • Интубация Интубация
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие) Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
  • Шънт Шънт
  • Лечение на анална фисура Лечение на анална фисура
4.1/5 8 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Трахеостома

  • Други вродени аномалии на ларинкса
  • Злокачествено новообразувание на ларинкса
  • Кистозна фиброза
  • Остър епиглотит
  • Стридор

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА N 9
17.70лв.

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА N 9

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА №8
17.70лв.

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА №8

МУКОЗИМ сироп 125 мл
16.60лв.

МУКОЗИМ сироп 125 мл

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА С БАЛОН 8.5 мм
30.90лв.

ТРАХЕОСТОМНА КАНЮЛА С БАЛОН 8.5 мм

Нов
КАРДИОВАСКУЛАР РИСЪРЧ МУКОПОЛИЗАХАРИДЕН КОНЦЕНТРАТ капсули * 90
64.00лв.

КАРДИОВАСКУЛАР РИСЪРЧ МУКОПОЛИЗАХАРИДЕН КОНЦЕНТРАТ капсули * 90

Нов
ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА
2.30лв.

ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/865068-overview
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tracheostomy/about/pac-20384673
https://www.rch.org.au/rchcpg/hospital_clinical_guideline_index/Tracheostomy_Management_Guidelines/
https://www.medicinenet.com/tracheostomy/article.htm
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17568-tracheostomy-care
https://www.hopkinsmedicine.org/tracheostomy/about/what.html
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zy1382
https://www.everydayhealth.com/tracheostomy/guide/

Коментари към Трахеостома

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Трахеостома
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:19
    Коментирайте "Трахеостома"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хирургично лечение
  • Хирургически дренаж
  • Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
  • Шънт
  • Домашни средства при задух
  • Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
  • Поява на задух в легнало положение
  • Интубация
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • Д-р Дани Хусеин Раед
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 257 дни, 13 часа и 51 мин.

Стичане на секрет в гърлото - причини, лечение и предупреждения

преди 1846 дни, 14 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 24 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival