Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Същински еудикоти (Core eudicots) Разред Saxifragales сем. Paeoniaceae (Божурови) Обикновен божур, Европейски божур

Обикновен божур, Европейски божур

от 12 окт 2014г., обновено на 27 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Обикновен божур, Европейски божур - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Обикновен божур, Европейски божур (Paeonia officinalis, European peony, Common peony) представлява цъфтящо, храстовидно растение от семейство Божурови (Paeoniaceae). Растението е известно на латиница и с името Piwonia lekarska.

Устройство на обикновен божур

Обикновеният божур достига на височина до 75 см. Има тъмнозелени, разделени на девет части листа и богато пурпурни цветя, с големина 15-20 см. в диаметър при разтваряне. Цветовете се състоят от около осем венчелистчета и пет чашелистчета. Те са хермафродитни и се опрашват от насекоми. Цъфти през май месец, а семената му узряват през юли. Те са събрани в плодна капсула, оцветена в кафяво, а самите семенца са черни и лъскави.

обикновен божур

Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Pancrat, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Разпространение на обикновен божур

Родният ареал на разпространение на растението е Европа. На континента е култивиран в продължение на 500 години. P. оfficinalis се използва предимно за медицински цели, а след това се отглежда като декоративно растение. Множество селекции с негово участие се провеждат в градинарството. Въпреки това все още се намира свободно растящ на европейския континент.

Използваема част на обикновен божур

Годни за използване части на растението са цветовете, корените и семената. Корените се събират до ноември месец. Изсушават се и се съхраняват за по-нататъшна употреба. Така приготвени имат тъмно кафяв цвят и горчив вкус.

Химичен състав на обикновен божур

В корена на растението се откриват следните вещества: алкани, бутироспермол, циклоартенол, лупеол, метиленециклоартанол, кампестерол, ситостерол, сапонинов липид, октанова, деканова, лауринова, миристинова, миристолова, палмитинова, стеаринова, олеинова, линоленова, аспарагинова, бензоена киселини, флавоноиди, пеонифлорин, пеонин, протоанемонин, танинова киселина, тритерпеноиди, летливо масло.

Лечебни свойства и приложение на обикновен божур

Коренът на европейския божур е бил използван като лекарство преди повече от 2000 години и е намерил мястото си в лечението на епилепсия и насърчаване на менструацията. Този вид е много популярен до 16-ти век. Малко се използва в съвременното европейско билколечение, въпреки че понякога намира приложение като спазмолитично и седативно средство. Обикновеният божур се използва в хомеопатията.

обикновен божур

Изображение: Patafisik, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Притежава следните свойства

  • антиконвулсивни;
  • антиревматични;
  • антихипертонични;
  • спазмолитични;
  • диуретични;
  • успокоителни;
  • тонизиращи;
  • противоязвени;
  • седативни;
  • противомикробни.

Поради последните две свойства на билката, в миналото е приемана от жените след раждане. Днес много билкари използват божура за понижаване на кръвното налягане, възпаления и подувания.

В прясно състояние, коренът на европейския божур е с неприятен мирис и лепкав. При обработка губи тази миризма и част от вкуса си. Употребява се в сухо състояние и на прах. Той се прибира през есента от растения, които са на възраст най-малко две години и се изсушава за по-късна употреба. Корените се изчистват внимателно със студена вода и четка. Могат за кратко да се оставят във вода. След това се разтилат на подходяща повърхност и се оставят на слънце или в топла стая, в продължение на 10 дни. Могат да се изсушат и чрез термична обработка.

Коренът се използва успешно за лечение на конвулсии и спазматични нервни заболявания като епилепсия, както и на магарешка кашлица. Под формата на супозитории понякога се прилага за облекчение на анални и чревни спазми.

Чай, направен от изсушени смачкани листенца от различни видове божур, е бил използван като средство при кашлица и за лечение на хемороиди и разширени вени.

Цветовете са с приятна миризма и сладникав вкус.

обикновен божур

Изображение: Wilhelm Zimmerling PAR, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Главно, хомеопатичното лекарство, което се приготвя от тази билка, се използва за лечение на хемороиди, придружени от силен сърбеж, което води до подуване на ануса. В такива случаи, пациентите могат да страдат и от анални фисури, както и от парене в аналната област след изхождане, които също се лекуват ефективно при използването му.

Обикновеният божур се предписва още за лечение на проблеми, свързани със съня - нарушения като безсъние, причинени от проблеми с храносмилането, сънливост по време на следобедните часове и дори кошмари.

В Унани медицината се влага в препарати, които се използват като спазмолитични, противовъзпалителни, тонизиращи сърцето, омекотяващи средства, невропротективни, противоепилептични. Включва се също в лечението на парализи, детска епилепсия, хорея, истерия, церебрална атония и нервна слабост.

В Аюрведа медицината се прилага при заболявания като: жълтеница, воднянка, хепатит, хепатомегалия, метрит, спленомегалия, дисфункция на черния дроб и далака, липса на апетит, цироза на черния дроб.

В китайската медицина е съставка на лекарства използвани за лечение на чернодробни заболявания.

В хомеопатията Paeonia officinalis се използва като диуретик, съдосвиващ агент, успокоително, антиконвулсивно, антиревматично средство, за облекчаване на болката. Включва се в лечението на хемороиди, подагра, камъни в бъбреците, цистит, истерия, бронхоспазъм, астматичен бронхит, жлъчно-каменна болест, жлъчна дискинезия, чернодробни проблеми, затруднения със запаметяването, мигрена, тумори, болки в гърлото, конюнктивит, полово предавани болести, разширени вени, депресия, запек, парализа включително лицева, менингит, епилепсия.

Легендите за божура гласят, че неговите корени са излекували Хадес, богът на подземния свят, който е бил ранен от Херакъл. Лекарите от онези времена, препоръчвали растението при камъни в пикочния мехур, жълтеница, болки в стомаха, диария, родилни болки, кошмари, епилепсия и лудост. Корените и семената на растението са били използвани от времето на Хипократ за лечение на епилепсия. Средновековен арабски лекар, също го препоръчва при епилепсия.

Обикновеният божур в кулинарията

Цветята се консумират варени. Могат да бъдат използвани за ароматизиране на чай. Загряти семена се смилат на прах и се влагат като подправка в различни видове храни и бира.

Внимание!

Трябва де се използва с повишено внимание. В големи дози обикновеният божур може да бъде токсичен. Да не се приема от бременни жени.

Нежелани реакции при употребата на растението: образуване на мехури в устата и гърлото, диария, виене на свят, прилошаване, гастроентерит, хематурия, гадене, слюноотделяне, болки в стомаха, повръщане.

Заглавно изображение: F. D. Richards from Clinton, MI, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Отровна цикута Отровна цикута
  • Айлант Айлант
  • Вълча ябълка, Вълчанка, Вълчовина, Ябълчина Вълча ябълка, Вълчанка, Вълчовина, Ябълчина
  • Цисус Цисус
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ХОМЕОПАТИЧНА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДОКТОР СИЛВЪР 75 мл
8.00лв.

ХОМЕОПАТИЧНА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДОКТОР СИЛВЪР 75 мл

ХОМЕОПАТИЧНА ПАСТА ЗА ЗЪБИ САНТЕ СЪС СМИРНА 75 мл
10.60лв.

ХОМЕОПАТИЧНА ПАСТА ЗА ЗЪБИ САНТЕ СЪС СМИРНА 75 мл

КОРИЗАЛИЯ обвити таблетки * 40
8.79лв.

КОРИЗАЛИЯ обвити таблетки * 40

 ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЛОГОНА С РОЗМАРИН 75 мл
9.50лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЛОГОНА С РОЗМАРИН 75 мл

ЦЕФАМАДАР таблетки * 100
28.92лв.

ЦЕФАМАДАР таблетки * 100

ОСНОВИ НА ХОМЕОПАТИЧНАТА ТЕРАПИЯ - ТОМ 1 -  И. ЕНЕВ, П. ЗАГОРЧЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД
22.00лв.

ОСНОВИ НА ХОМЕОПАТИЧНАТА ТЕРАПИЯ - ТОМ 1 - И. ЕНЕВ, П. ЗАГОРЧЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Обикновен божур, Европейски божур

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обикновен божур, Европейски божур
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 13:13
    Коментирайте "Обикновен божур, Европейски божур"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
  • Разред Saxifragales
  • сем. Paeoniaceae (Божурови)
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Хомеопатия при диария
  • Хомеопатия при фарингит
  • Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
  • Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
  • Канелено дърво, Канела
  • Айлант
  • Бензодиазепини
  • Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли активни европейски програми за подмяна на отоплението от твърдо гориво на климатик?

преди 1971 дни, 15 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 час и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 16 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГАЛАФАРМ БЕЙБИ КРЕМ 250 мл

ЕМОСТОП капсули * 30 НАТУРФАРМА

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival