Отровна цикута
Отровна цикута (Cicuta virosa) представлява многогодишно тревисто растение. То може да бъде сбъркано с пащърнак поради своите струпвания от бели грудкови корени. Принадлежи към семейство Apiaceae. Всички части на билката са токсични и могат да причинят смърт само за 15 минути. Въпреки факта, че растението е изключително токсично и вредно за хората, практикуващите хомеопатична медицина го използват за лечение на асортимент от заболявания, включително менингит, епилепсия и тетанус.
Изкопаеми плодове на Cicuta virosa са описани рядко в плиоцена на Европа, но често срещани в плейстоценовите междуледникови флори на Източноевропейската равнина.
Устройство на отровна цикута
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Това е многогодишно тревисто растение, което расте до 1-2 м височина. Стъблата му са гладки, разклонени, набъбнали в основата, с набраздена повърхност и кухи, с изключение на местата от които прорастват листа. В напречно сечение стъблата имат една плоска страна, а другите страни са заоблени. Разполага с късо, цилиндрично и кухо коренище, разделено на въздухоносни камери. Листата са редуващи се по клоните, тристранни, грубо назъбени. Приосновните и стъбловите листа са с кухи дръжки, двойно до тройно перестонаделени; горните листа са приседнали или на къси дръжки. Цветята са малки, бели и струпани в съцветия с форма на чадър, характерни за семейството. Сенниците са сферични, с 30-40 цвята, с 8-12 линейноланцетни прицветника. Венчелистчетата са дълги около 1 мм. Многобройните цъфтящи чадъри имат неравни стъбла, които варират от 5 до 11 см по време на плододаване. Плодът е почти сферичен, с жълто-кафяви ребра. Растението се опрашва от насекоми. Размножава се чрез семена. Цъфтежът е юли-септември.
Разпространение на отровна цикута
Отровната цикута е вид местен за Северна и Централна Европа, Северна Азия и Северозападна Северна Америка. Вирее на влажни поляни, покрай бреговете на потоци, басейни и реки, блатисти райони, ливади. У нас се среща само в Североизточна България (ез. Сребърна).
Използваема част на отровна цикута
Употребява се коренището на билката. Мазна, жълта течност се секретира при нараняване на стъблата и корените. Тази течност има миризма, наподобяваща тази на пащърнак или моркови. Предвид отровността на билката, споменати в публикации, консумации на сварени нейни листа са нелогични.
Химичен състав на отровна цикута
Отровната цикута съдържа полиен-цикутоксин (конвулсивна отрова). Установените вещества в нея са отровни и имат много опасни ефекти върху организма.
Лечебни свойства и приложение на отровна цикута
Изображение: Kristian Peters -- Fabelfroh 09:00, 2 October 2006 (UTC), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Тази билка се използва от време на време от практикуващите конвенционална медицина за лечение на подагра. Всички части на растението са силно отровни - 2-3 грама от коренището са достатъчни за да причинят летален край при човек. Случайни отравяния обикновено се появяват, когато е сбъркано с ядливи растения като артишок, целина, сладки картофи, сладък анасон или див пащърнак.
Признаци на отравяне: появяват се до 1/2 h след приема - тежест и болка в корема, гадене, повръщане, световъртеж, сензорни нарушения и слабост в краката, сърдечна недостатъчност и парализа на дишането, опистотонус.
Използва се в
- хомеопатията - хомеопатичното лекарство от отровна цикута се приготвя от прясно изцеденият сок на растението. Това се е правело още в миналото;
- под формата на екстракти.
Растението съдържа цикутоксин, който нарушава работата на централната нервна система. При хората цикутоксинът бързо предизвиква симптоми на гадене, повръщане и коремна болка, обикновено в рамките на 60 минути след приема. Отравянето може да доведе до треперене и припадъци. Еднократно отхапване от корена (който е с най-висока концентрация на цикутоксин) може да бъде достатъчно, за да причини смърт. При животни токсичната доза и смъртоносната доза са почти еднакви. Един грам на килограм тегло ще убие овца, а 230 грама са достатъчни за убиване на кон. Поради бързото появяване на симптомите, лечението обикновено е неуспешно.
Въпреки че е изключително отровен, той се използва като лекарство срещу мигренозно главоболие, болезнена менструация и глисти в червата. Някои хора го прилагат директно върху кожата при зачервяване и подуване (възпаление).
Дори нанасянето на водна лапа върху кожата ви може да доведе до смърт. Незабавно потърсете медицинска помощ. Първите симптоми на отравяне са: гадене, повръщане, хрипове, изпотяване, замаяност, болки в стомаха, зачервяване, слабост / умора (летаргия), делириум и неконтролируемо движение на червата. Те са последвани от по-сериозни симптоми, включително проблеми с дишането, гърчове, сърдечни проблеми, бъбречна недостатъчност, кома и смърт. Смъртност при децата се наблюдава след като просто са използвали кухи стебла за свирене.
Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Отравянето може да се лекува медикаментозно чрез използване на активен въглен за намаляване на стомашно-чревната абсорбция на токсичния принцип заедно с поддържаща грижа, която включва приложение на антиконвулсивни лекарства, като бензодиазепин. Всъщност обикновено са необходими много високи дози антиконвулсивни лекарства, за да се спре пристъпи на активност. Освен това пациентът може също да се нуждае от допълнителна медицинска помощ, като интубация и механична вентилация.
При бременност и кърмене употребата на билката е забранена!
Свойства на отровна цикута
- аналгетични;
- антиспазматични;
- повръщателни;
- седативни;
- стимулиращи отделянето на кърма;
- успокоителни.
Растението е използвано за лечение на епилепсия, менингит и други заболявания, засягащи мозъка.
Смола от отровна цикута
Когато отрежете корените или стъблата на растението започва секрецията на жълтеникава, мазна смола. Тази смола има малко остра миризма и съдържа отровна субстанция наречена цикутоксин - антагонист на рецептора за токсична гама-аминомаслена киселина. Цикутоксинът или отровната субстанция е най-смъртоносен, когато е пресен и се знае, че губи голяма част от своята токсичност, когато е дехидратиран или изсушен.
Изключително отровното вещество, всъщност нарушава дейността на централната нервна система. В случай, че възрастен консумира корена на растението, той ще изпита гадене и мъчителна болка в коремната област само за час. Впоследствие индивидът може също да получи гърчове, спазми, тремор, делириум. Отровата има потенциал да причини респираторна парализа и в крайна сметка да доведе до смърт. Тъй като тялото е засегнато от отровата толкова бързо, много хора не са в състояние да получат навременна медицинска помощ и това влошава клиниката.
Една от често срещаните причини, поради които хората могат да консумират билката е, че я бъркат с подобно растение. Тъй като миризмата на Cicuta virosa има прилика с тази на дивия пащърнак, има няколко съобщения, че хората са консумирали корените на това отровно растение, вярвайки, че е пащърнак. Освен това, има и случаи на индиректно отравяне с Cicuta virosa. В тези случаи те консумират мигриращи птици, които са се хранели с отровна цикута.
Навременна медицинска помощ е от особено значение за оцеляването на отровения. Главното в такива случаи е специалистите по спешна медицинска да поддържат чисти и функциониращи дихателните пътища. Всъщност досега учените не са успели да идентифицират ефективен антитоксин за Cicuta virosa. Медицинските специалисти препоръчват лекарства за прочистване на стомаха и червата. На някои пациенти се прилагат лекарства за спиране на конвулсии, гърчове и тремор.
Хомеопатично лекарство от отровна цикута
Това растение, което съдържа такива изключително токсични вещества, се използва за приготвяне на хомеопатично лекарство, което се употребява за лекуване на гореспоменатите симптоми. В по-ранните времена тази билка се използвала особено за лечение на менингит и епилепсия. Понастоящем редица практикуващи хомеопатични лекари използват определено количество от екстракт от корен на Cicuta virosa за лечение на тетанус и различни заболявания, които водят до спазми. Тези практикуващи хомеопати считат, че е възможно да се разрежда смолата, получена от корените на растението Cicuta virosa. Те твърдят, че когато смолата на това растение се разрежда до желаната степен, тя вече не е вредна за човешка употреба.
Изображение: Holger.Ellgaard, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В хомеопатията са на разположение редица лекарства за лечение на епилепсия, каталепсия или конвулсии и всеки от тях се използва следвайки закона на симилия - един от основните принципи на хомеопатията, което означава, че „като лекува като“. Хомеопатичното лекарство cicuta се използва ефективно за лечение на всички гореспоменати състояния. Пациентите с цикута обикновено имат усещане за аура в стомаха, след което се появяват конвулсии. Атаката винаги започва в центъра и се разпространява към периферията, което означава, че атаките първо започват в главата, лицето и гърдите и след това стигат до крайниците.
Хомеопатичното лекарство cicuta се предписва за лечение на треперене и спорадични конвулсии, особено когато главата е обърната към гърба - например в случай на менингит, епилепсия, еклампсия и парализа, както и за лечение на последствията от наранявания на главата. Хората, които изискват това хомеопатично лекарство, понякога имат желание да консумират неядливи вещества като тебешир например.
Cicuta е ефективна в лечението на всякакъв вид заболяване, възникнало след нараняване на главата - независимо от физическото или психическото състояние. Всъщност използването на това хомеопатично лекарство в такива случаи е установено, че върши чудеса. То също е ефективно за лечение на кожни обриви или екземи на брадата или скалпа. Това лекарство се счита за отлично при сърбежа на бръснаря (възпаление на космените фоликули). В допълнение, цикутата е също отлично средство за кожни проблеми, пустули, които се съпътстват от гъсти, жълти струпеи по лицето, главата и други части на тялото.
Хората, претърпели епилептични припадъци, които се отличават с рязко, насилствено потрепване на тялото, реагират добре на cicuta. Всъщност в хомеопатията цикутата е най-доброто лекарство за такива състояния. Лечението с цикута действа особено добре при хора, които имат мускулни спазми при докосване. Други хора, които се възползват от употребата на цикута, са тези, които имат симптоми, като заключена челюст, зачервено лице, страдащи от тетанус и от конвулсии, които обикновено са последвани от прострация; пациенти, при които тялото им е огънато назад, а мускулите стават твърди, докато треперят; сътресение на мозъка или гръбначния стълб.
CICUTA е едно от най-добрите лекарства за гърчове!
Внимание!
Природозащитен статус на растението - критично застрашено.
Заглавно изображение: Anneli Salo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЦИКУТА ВИРОЗА 15 CH
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cicuta_virosa
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-948/water-hemlock
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cicuta+virosa
https://elmaskincare.com/homeopathy/cicuta.htm
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/cicuta-virosa=cowbane.php
https://practicalplants.org/wiki/Cicuta_virosa
https://www.materiamedica.info/en/materia-medica/james-tyler-kent/cicuta-virosa
https://www.vithoulkas.com/learning-tools/materia-medica-nash/cicuta-virosa
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Сем. Apiaceae (Umbelliferae, Сенникоцветни)
- Хомеопатия при фарингит
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
- Бензодиазепини
- Хомеопатия при диария
- Каламинов лосион
- Хомеопатия при автоимунни заболявания
- Хомеопатия при кървене от носа
- Туя, Божо дърво, Божие дърво, Западна туя, Бял кедър
Коментари към Отровна цикута