Стрихниново дърво
Стрихниново дърво (Nux vomica strychnos, Ignatia amara) представлява вид от който се добива алкалоида стрихнин. Известно име на растението, при включване в състава на лекарствени средства е Sudh kuchla. Принадлежи към семейство Loganiaceae.
Устройство на стрихниново дърво
Изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Това е средно голямо, широколистно дърво, което расте на открити местообитания, с къс, дебел ствол. Дървесината е плътна, твърда, бяла и зърнеста. Клоните са неправилни и са покрити с гладка пепелява кора. Младите издънки са с наситено зелен цвят с лъскава покривка. Листата имат противоположно декусатно разположение (всяка противоположна двойка листа под прав ъгъл спрямо следващата двойка по стъблото), с къси дръжки и овална форма, имат лъскава повърхност и са гладки от двете страни. Те са яйцевидни и са с размери 5,1-8,9 см. Цветята са малки, с бледозелен цвят и форма на фуния. Те цъфтят през студения сезон и имат лоша миризма. Плодовете са с размерите на голяма ябълка с гладка и твърда обвивка, която при узряване е с мек оранжев оттенък. Месото на плодовете е меко и бяло с желеобразна каша, съдържаща пет семена, покрити с меко, вълнено вещество. Семената имат формата на сплескан диск, изцяло покрит с власинки. Това им придава много характерен блясък. Те са много твърди, с тъмносив рогов ендосперм, където се помещава малкият ембрион, който не дава мирис, но има много горчив вкус.
Разпространение на стрихниново дърво
Дървото произлиза от Индия и Югоизточна Азия, Бирма, Тайланд, Китай и Северна Австралия.
Използваема част на стрихниново дърво
Употребяеми части на билката са нейните изсушени зрели семена.
Химичен състав на стрихниново дърво
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Фитохимичните изследвания на различни части на стрихниновото дърво разкриват наличието на различни съставки, главно алкалоиди, заедно с флавоноиди, иридоиди и фенолни гликозиди. Основни вещества в растението са алкалоиди (стрихнин), бруцин, глюкозиди (логанин). Той е основен източник на силно отровните, силно горчиви алкалоиди стрихнин и бруцин, получени от семената му. Семената съдържат приблизително 1,5% стрихнин, а изсушените цветове съдържат 1,0%. Незначителни алкалоиди, налични в семената, са протострихнин, вомицин, n-оксистрихнин, псевдострихнин, изострихнин, хлорогенова киселина и гликозид. Кората на дървото съдържа бруцин и други отровни съединения.
Лечебни свойства и приложение на стрихниново дърво
Strychnos nux vomica е широко разпространено отровно лечебно растение. Различни части от това растение предимно семена са били използвани в традиционните китайски и индийски системи на медицината. Въпреки че nux vomica е изключително отровен, той все още се смята за полезен за лечение на много заболявания като паралитични и невралгични пристрастия, диспепсия, сърбеж, пикочни нарушения, болки в ставите, дизентерия, емоционални разстройства, епилепсия, ревматизъм и безсъние. Различни видове препарати и съставки на nux vomica проявяват хепатопротективни, антиоксидантни, антиноцицептивни, антиалергични, противовъзпалителни, антимикробни, противоракови, антипиретични, гастропротективни, антидиабетни, антиалкохолни, антидотни на змийска отрова и неврофармакологични свойства.
Изображение: Vinayaraj, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Клиничните проучвания на препарати nux vomica показват положителен резултат срещу синузит, безсъние и ринит. Повечето от фармакологичните и клинични проучвания обаче са твърде предварителни, за да се заключи ефективността на nux vomica. В бъдеще трябва да се изискват повече усилия за in vitro и in vivo проучвания, както и за клинични изпитвания, за да се потвърди клиничната ефикасност и да се определят активните съставки и начин на действие, участващи във всяка дейност на nux vomica. Освен това, nux vomica е изключително токсичен и това се дължи на наличието на алкалоиди, главно стрихнин и бруцин. Следователно, трябва да се обърне повече внимание, за да се сведе до минимум неговият токсичен потенциал чрез усъвършенствани процеси на детоксикация, без да се променя терапевтичния потенциал.
Екстрактите от S. nux-vomica показват антихипергликемична активност при опитни животни. Семената на билката се използват традиционно за лечение на диабет, астма, като афродизиак и за подобряване на апетита.
Стрихнинът
Стрихнинът сам по себе си е изключително отровно вещество, но когато се дава в малки дози това ще насърчи апетита, ще подпомогне храносмилането, и увеличи честотата на уриниране. В големи дози, обаче стрихнинът индуцира загуба на апетит, свръхчувствителност, депресия, тревожност и скованост на ръцете и краката. Токсичните дози могат да предизвика конвулсии и смърт. Намира приложение при следните състояния:
- непоносимост към кафе;
- повръщане, веднага след хранене;
- непреодолима нужда от сън след хранене;
- нервност.
Изображение: ??????, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; J.M.Garg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Стрихнинът е стимулант на централната нервна система. Действа облекчаващо при заболявания вследствие на гняв, противоречия, упреци, срам, унижение, смущение и уплаха. Облекчава алергични състояния, при които се наблюдават следните признаци:
- запушен нос;
- сухи лигавици през нощта и чести кихания сутрин, при ставане от сън;
- хрема, която се облекчава от чист въздух.
Начин на употреба на стрихниново дърво
- в медицината - екстракт от семена;
- в хомеопатията.
Плодът на дървото е много силен афродизиак.
Внимание!
Употребата на стрихнин е силно регулирана в много страни и се използва най-вече в примамки за убиване на диви бозайници. Повечето случайни отравяния се причиняват от вдишването на праха или от абсорбцията през кожата.
Заглавно изображение: Lalithamba from India Uploaded by Vinayaraj, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НУКС ВОМИКА 30 СН
ИГНАТИА АМАРА 9 СН
НУКС ВОМИКА 5 СН
КОКУЛИН таблетки * 30
ИГНАТИА АМАРА 15 СН
НУКС ВОМИКА 9 СН
ИГНАТИА D1000 пилули 10 г
ГАСТРОЦИНЕЗИН таблетки * 60
ИГНАТИА АМАРА 30 СН
НУКС ВОМИКА 15 СН
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Strychnos_nux-vomica
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5787976/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3371563/
https://www.jbclinpharm.org/articles/strychnos-nuxvomica-a-poisonous-plant-with-various-aspects-of-therapeutic-significance-3540.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Loganiaceae
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Кока
- Хомеопатия при фарингит
- Каламинов лосион
- Хомеопатия при диария
- Атропин
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
- Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
- Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
Коментари към Стрихниново дърво