Колоцинт
Колоцинт, Див пъпеш (Citrullus colocynthis) предствалява влачещо, подобно на култивирания пъпеш растение, но е отровно, като също се класифицира към семейство Тиквови (Cucurbitaceae). C. colocynthis може да се консумира след подходяща обработка, да се преработва за по-нататъшна употреба в медицината и като източник на енергия, напр. маслодайни семена и биогориво. Характерното малко семе на колоцинта е намерено в няколко ранни археологически обекта в Северна Африка и Близкия Изток, по-специално в неолитния арман, Нагада в Египет; в обекти, датирани от 3800 г. пр.н.е. до римско време в Либия; и пред-грънчарските неолитни нива на пещерите Нахал Хемар в Израел.
Устройство на колоцинт
Изображение: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Корените на билката са едри, месести и многогодишни, което води до висок процент на оцеляване поради здравината и дължината им. Лозовите стъбла се разпространяват във всички посоки в продължение на няколко метра, търсейки нещо, над което да се изкачат. При наличие на храсти и билки се закачат и се изкачват с помощта на спомагателни разклоняващи се клони. Много подобни на динята, листата са палмирани и ъглови с три до седем разделени дяла. Цветовете са жълти и по единични разположени в осите на листата, като се носят от жълто-зеленикави дръжки. Всяко от тях има субкампанулирана петолистна корола и петделна чашка. Те са еднородни, затова мъжките (тичинки) и женските репродуктивни части (плодници и яйчник) се раждат в различни цветя на едно и също растение. Каликсът на мъжките цветя е по-къс от венчето. Те имат пет тичинки, четири от които са свързани и една е единична с моноделфен прашник. Женските цветя имат три стаминоиди и триплоден яйчник. Двата пола се различават по наблюдаване на кълбовидния и космат долен яйчник на женските цветя.
Плодът е гладък, сферичен с диаметър от 5 до 10 см и изключително горчив вкус. Каликсът поглъща жълтозелените плодове, които при зрелост стават мраморирани със жълти ивици. Мезокарпът е изпълнен с мека, суха, бяла каша, в която се вграждат семената. Всяка от трите части на плода носи шест семена. Всяко растение дава 15 до 30 плода. Семената са сиви и дълги 5 мм с ширина 3 мм. Те са годни за консумация, но по подобен начин горчиви, с орехов вкус и богати на мазнини и протеини. Ядат се цели или се използват като маслодаен източник. Семената са без мирис.
Разпространение на колоцинт
Билката обитава предимно Средиземноморския регион и Азия, Северна Африка през Арабия до Афганистан и Пакистан. Вирее на пясъчни дюни.
Използваема част на колоцинт
Употребяват се плодовете и техните семена.
Химичен състав на колоцинт
Изображение: Mark Marathon, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката съдържа гликозиди, протеини, пектин, смоли; етерични масла в семената. Семената съдържат 30-34% бледо жълто масло, което съдържа алкалоид, глюкозид и сапонин. Масло в семената се състои от 67-73% линолова киселина, 10-16% олеинова киселина, 5-8% стеаринова киселина и 9-12% палмитинова киселина. Добивът на масло е около 400 л / хектар. В допълнение, семената съдържат високо количество аргинин, триптофан и съдържащи сяра аминокиселини.
Лечебни свойства и приложение на колоцинт
Изсушената, неузряла плодова каша представлява лекарството „колоцинт“, което е много силно слабително. Използва се също като антиревматично, антихелминтно, потогонно и като средство за лечение на кожни инфекции. Плодовете и семената се използват при лечението на диабет. Корените имат чистителни свойства и се използват за лечение на жълтеница, ревматизъм и пикочни заболявания.
Свойства на колоцинт
- силно слабително действие, поради съдържанието на гликозиди;
- влиза в състава на силни лаксативи;
- стимулира черния дроб;
- силно отводняващо действие на организма - при отоци.
Колоцинтът се използва широко в традиционната медицина от векове. В предмодерната европейска медицина билката е била съставка в електора, наречена сладкарски хамеш, или диакатоликон и други слабителни хапчета.
В Арабия колоцинтът има многобройни приложения в традиционната медицина, като слабително, диуретично или за ухапване от насекоми. Прахът от колоцинт понякога се използва външно с алое, унгвенти или превръзки. Трохите, изработени от колоцинт, са наречени "тролове от алхандал", използвани като еметик - повръщателно.
В традиционната арабска ветеринарна медицина колоцинтният сок се използва за лечение на кожни обриви при камили.
Употреба на колоцинт при диабет
Изображение: Ji-Elle, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Citrullus colocynthis се съобщава в множество етнофармакологични проучвания от различни части на света като традиционно средство за лечение на различни заболявания, включително стомашно-чревни, мускулно-скелетни, неврологични, сърдечно-съдови и респираторни такива, а захарният диабет е известен като най-популярното традиционно показание за С. colocynthis.
Общо 46 проучвания върху животински модел на диабет са изследвали антидиабетни ефекти на C. colocynthis. Независимо от дозата и частта от растението, която е била използвана, във всички проучвания C. colocynthis показва ефект на понижаване на кръвната захар.
Ефективността и безопасността на C. colocynthis при пациенти със захарен диабет тип II се оценяват в шест клинични проучвания. В тези проучвания са използвани различни дози C. colocynthis от 125 до 1000 мг дневна доза (предимно 300 мг / ден разделена на три дози) в продължение на 1-3 месеца. Резултатът от тези проучвания показва подобрение на гликемичните индекси (кръвно ниво на глюкоза на гладно и HbA1c) и липиди [общ холестерол, липопротеин с ниска плътност (LDL), липопротеин с висока плътност (HDL) и триглицериди] на пациенти с диабет, получаващи С - колоцинтна добавка в сравнение с плацебо. Намаляване на тежестта на невропатичната болка и подобряване на нервната функция също се отчита чрез локално използване на масло от C. colocynthis при пациенти с болезнена диабетна полиневропатия.
Бета-пиразол-1-ил-аланин и сапонинови фракции са основните инсулинотропни активни съставки на C. colocynthis. Неговият инхибиторен ефект върху абсорбцията на глюкоза, глюконеогенезата и пътищата на гликогенолизата се подкрепя от множество изследвания. Citrullus colocynthis е често използвано лекарствено растение, особено като хипогликемично такова.
Начин на употреба
- в медицината;
- в хомеопатията.
Прилага се под формата на екстракт.
Други приложения на колоцинт
Изображение: Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Маслото, получено от семената (47%), може да се използва за производство на сапун. Производството не отнема много време и енергия поради способността на колоцинта да расте на лоши почви с малко влага и органичен тор. Плодовете се берат още неузрели на ръка, корите се отстраняват чрез обелване и вътрешната пулпа, пълна със семена, се изсушава на слънце или в пещи. Добивът на семената е около 6,7-10 t / ha, което означава, че за печалба от масло от 31-47%, добивите на масло могат да достигнат до 3 t / ha.
Олеиновите и линоловите киселини, изолирани C. colocynthis, показват ларвицидна активност срещу комари.
Кулинарни употреби на колоцинт
Пъпешите първо се сваряват с няколко смени на водата, за да се отстрани горчивината им, след което се влагат в туршии и консерви. Семената също могат да се консумират варени, както и печени, смлени и вложени в различни ястия. От семето се добива ядивно масло.
Семената на колоцинт, които са били нагрявани, за да станат годни за консумация, са били използвани още от древността като хранителен източник в райони на Сахара и Сахел, където културите често са загивали или редовното отглеждане е невъзможно. Енигматичните ранноегипетски керамични пръстени Клейтън, открити в Западната пустиня, може би са били преносими фурни за печене на колоцинтни семена. За пустинните бедуини се казва, че правят вид хляб от смлените семена. Тясно свързаната диня (Citrullus lanatus) е била опитомена в Древен Египет и може да е разработена за ядливи семена от култивиран колоцинт. В Западна Африка съществува известно объркване между този вид и динята, чиито семена могат да се използват по същия начин. По-специално наименованието "egusi" може да се отнася до едно или двете растения (или в по-общ смисъл до други тиквови) в качеството им на посевни култури или до популярна супа, приготвена от тези семена. Брашното от семена е богато на микроелементи, поради което може да се използва в хранителни състави, особено в региони с ендемични микроелементози, като Западна Африка.
Внимание!
Изображение: Mark Marathon, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението съдържа редица потенциално токсични съединения и може да бъде вредно, ако се използва в голямо количество. Тези съединения включват елатермидин, гликозиди, смола, дихидричен алкохол, хелтиаконтан, цитрулин и цитрулинова киселина. Приети в излишък те могат да причинят стомашно-чревна болка, диария, повръщане, хипотермия, сърдечни нарушения, церебрална конгестия и некроза на чернодробните и бъбречните клетки.
При колоцинтна интоксикация основният клиничен белег е острата ректорагия, предхождана от лигавична диария с тенезъм, която постепенно прогресира до кървава диария и явна ректорагия в рамките на 3 до 4 часа. Единственото колоноскопско наблюдение е лигавичната ерозия, която е напълно овладяна при последваща колоноскопия след 14 дни. Мембранолитичната активност на някои съставки на C. colocynthis е отговорна за чревните увреждания. Пациентите и билкарите трябва да бъдат запознати с правилната употреба и страничните ефекти на билката. Клиницистите трябва също да знаят за C. colocynthis като вероятна причина за кръвотечение при пациенти без друга предполагаема анамнеза, особено при диабетици.
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КОЛОЦИНТИС 9 СН
КОЛОЦИНТИС 15 СН
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Citrullus_colocynthis
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780080552323615077
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128138229000047
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128138229000321
https://www.hindawi.com/journals/criem/2013/652192/
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Citrullus+colocynthis
https://examine.com/supplements/citrullus-colocynthis/research/#sources-and-composition
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-60367-9_4
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Citrullus+colocynthis
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Cucurbitales
- Сем. Cucurbitaceae (Тиквови)
- Описание на метода на Ханеман за разреждане на хомеопатичните лекарства
- Хомеопатично лекарство от 1975г.
- Разреждане на лекарствата – втори основен принцип на Ханемановата хомеопатия
- Метод на Корсаков за разреждане на хомеопатичните лекарства от 1829 година
- Джоузеф Меркола и неговата измамна алтернативна медицина
- Създаване и развитие на фармацевтичната компания „Боарон“
- Възход на хомеопатията в САЩ до 80-те години на 20 век
- Още писмени сведения, свързани с лечебната сила на куркумата от средата на 20-ти век
- История на алтернативната медицина
- История на натуропатията
Коментари към Колоцинт