Лешник, Леска, Цариградска леска, Цариградски лешник

Лешник, Леска, Цариградска леска, Цариградски лешник (Corylus maxima) е многогодишно храстовидно растение с височина до 6-8 (понякога 10) метра, характеризиращо се с образуването на множество издънки. Може да се отглежда и като дървовидно растение. При храстовидно отглеждане, растенията встъпват в плододаване на петата - шестата година след засаждането им, а при дървовидно (когато растенията са присадени) по-рано. При подходяща агротехника те плододават 15-20 години. Цариградската леска се събира от дивата природа за местна употреба като храна и източник на материали.
Устройство на лешник
Изображение: Hladac, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лешникът е еднодомно, разделнополово растение. Мъжките му цветни органи са събрани в увиснали реси, а женските представляват пъпки. По време на цъфтежа близалцата на женските цветове са покрити с многобройни папили, увеличаващи площта за приемане на прашеца. Опрашването се извършва от вятъра. Лешникът е ранно цъфтящ овощен вид в нашата страна. При едни от сортовете цъфтежът започва още през есента, а при други от началото до средата на зимата. Характерна особеност на лешника е дихогамията (не едновременен цъфтеж на мъжките и женските цветове).
Стъблата на растението са дебелина до 20 см в диаметър. Листата му са заоблени, дълги 5-12 см, широки 4-10 см, с грапави, груби двойни зъбчета по листния ръб. Цветовете започват да се образуват в края на зимата. Мъжките са бледожълти, дълги 5-10 см, докато женските яркочервени и дълги само 1-3 мм. Плодът е орех, произведен на гроздове от 1 до 5 на брой заедно. Съдържащата се ядка в плодчето е с големина от 1,5-2,5 см, а самото то с дължина 3-5 см.
Разпространение на лешник
Този вид лешник е с роден ареал на разпространение Балканския полуостров и Мала Азия. От него е култивиран сортът - Corylus maxima 'Purpurea', който има тъмно лилави листа и се използва главно като декоративен вид.
Използваема част на лешник
Цялото растение се употребява като декоративно. Ядливата негова част е ядката на плода, а дървесината му се използва като твърдо гориво и за получаване на дървени въглища.
Химичен състав на лешник
Изображение: Peter Trimming from Croydon, England, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
В ядките на лешника е открито значително количество йод, което ги прави особено полезна храна за страдащите от ендемична гуша.
Лечебни свойства и приложение на лешник
Лешниците се прилагат при болки в ставите. От тях се прави специална паста, като счукани лешници се размесват с чист пчелен мед в равни количества. Приема се вътрешно, по 1 чаена лъжичка от пастата, 3 пъти на ден. Тя е полезна и като общоукрепващо средство.
Кулинарни употреби на лешниковото семе (ядка)
Лешниковите ядки се консумират сурови, варени, печени, съответно включени в различни хранителни продукти. Богати са на масло. Добре овкусена, ядката може да се яде сурова, приготвена в питки, пайове, хляб и т.н. или да се използва за получаване на растително мляко.
Плодовете узряват от средата до късна есен. Когато се съхраняват на хладно място и не се обелват от черупката, семената могат да издържат около 12 месеца. Маслото получено от тях е ядливо.
Други употреби на лешника
Семената съдържа до 65% от несъхнещо масло, използвано в бои, козметика и др. Цялото семе може да се използва за полиране и омазняване на дървесината - много лесно и ефективно. Растенията могат да се отглеждат като висок жив плет. Те трябва да бъдат оставени непокътнати или само леко подрязани, ако се изисква от тях плододаване. Дървесината е мека, лесна за цепене, не много издръжлива, красиво жилава. Използва се за направата на инструменти, дребни мебели, врати, кошнички, пръчки и др. Клонките се използват като теглещи пръти от водни гадатели. Дървесината дава и висококачествен въглен, използван от художниците.
Хеджиране с пурпурна леска (Corylus Maxima Purpurea)
Изображение: Eric in SF, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Пурпурната леска, Corylus maxima Purpurea, е сорт със страхотно богати лилави листа. Това декоративно дърво е също много продуктивен реколта и големите му вкусни ядки имат красив, винено-лилав оттенък вътре в тях. Той е много издръжлив и подходящ за всяка почва, въпреки че не е толкова добър на сянка, колкото обикновените видове леска.
Тя е добро хеджиращо растение. Лилавата леска може да достигне около 8 метра височина, ако расте свободно като дърво. Може да расте като саксийно растение. Образуването на жив плет от растението е лесно, поради безпроблемното му отглеждане и приспособимост към различни почвени и климатични условия на живот. Може да се добави към смесени живи плетове. При това растенията се засаждат на отстояние 33 см едно от друго.
Внимание!
Не е известна токсичност на части от растението.
Заглавно изображение: Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НУКС ПОЧИСТВАЩО МЛЯКО С 3 РОЗИ 200 мл.
ЛОГОНА ШАМПОАН С ЕСТЕСТВЕНА КЪНА ЗА ЧЕРВЕНИ ИЛИ ОЦВЕТЕНИ В ЧЕРВЕНО КОСИ 250 мл
ЖАН Д'АРСЕЛ ДЪЛБОКО ХИДРАТИРАЩ КРЕМ БОГАТ 50 мл.
Безплатна доставка за България!ЛОГОНА ШАМПОАН С ЛЕШНИК ЗА КЕСТЕНЯВИ ИЛИ ОЦВЕТЕНИ В КЕСТЕНЯВО КОСИ 250 мл.
ЖАН Д'АРСЕЛ 24 ЧАСА СЕБУМ КОНТРОЛ 50 мл.
БИОХЕРБА БИО ЛЕШНИКОВ ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ БИО ЛЕШНИКОВИ ЯДКИ 250 г
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0
https://en.wikipedia.org/wiki/Corylus_maxima
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Corylus+maxima
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=277857&isprofile=0&
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/corylus-maxima=filbert.php
https://practicalplants.org/wiki/Corylus_maxima
http://temperate.theferns.info/plant/Corylus+maxima
https://www.ashridgetrees.co.uk/purple-hazel-tree-corylus-maxima-purpurea
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fagales
- Сем. Betulaceae (Брезови)
- Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Кодеин
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
Коментари към Лешник, Леска, Цариградска леска, Цариградски лешник