Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Asterales Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни) Бенедиктински трън, Пресечка

Бенедиктински трън, Пресечка

от 16 март 2010г., обновено на 10 ное 2022г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Бенедиктински трън, Пресечка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бенедиктински трън, Пресечка (Cnicus benedictus, Blessed thistle) е едногодишно тревисто растение, класифициращо се към семейство Сложноцветни (Asteraceae, Compositae). Това е единственият вид в монотипния род Cnicus. През 17-и век Матиолос пише за бенедиктинския трън: "... едва ли има по-добро лекарство за рак и други заболявания, придружаващи се от гниене и разпад на тъкани." В комедията на Шекспир - "Много шум за нищо", пресечката, под формата на тинктура се препоръчва при простуда. Наричана е още благословен бодил. В миналото благословеният бодил е популярно лекарство при артрит, подагра, ревматизъм и изцеление и почистване на рани.

Устройство на бенедиктински трън

пресечка

Изображение: wikimedia.org

Пресечката израства на височина до 60 см. Коренът й е влакнест и белезникав на цвят. От него прорастват няколко червеникави стъбла. Има плътни, гъсто покрити с власинки, копиевидни листа, с дължина до 30 см и широчина до 8 см. Листният ръб е покрит с малки бодлички, а листната повърхност е прошарена от белезникави вени и изпъкнала централна такава. В основата на растението, листната маса се развива под формата на розетка. Цветовете се развиват по върха на стъблата. Те са жълти, събрани в гъсто съцветие с диаметър 3-4 см, наречено цветна глава и заобиколено от многобройни бодливи прицветници. Цъфти от май до август месец. Ароматът на цветовете е слаб и неприятен.

Разпространение на бенедиктински трън

Пресечката е родена в Средиземноморския регион, от Северна Португалия до Южна Франция и на изток до Иран. Известна е в други части на света, включително в Северна Америка, като въведен вид и често вредна трева. Среща се по тревистите места и близо до морето, по сухи, слънчеви сметища и замърсени терени, по камениста и обработваема почва. Вирее на надморска височина до 1000 метра.

Използваема част на бенедиктински трън

Надземната част на растението, в своята по-горна такава, се използва за направата на билково лекарство. Младите листа могат да се употребяват сурови. Цветните глави, събрани преди отварянето на цветчетата, се използват като заместител на артишока. Те са доста малки и употребата им по този начин е много трудна. Рядко коренът на билката също може да се прилага с лечебна цел варен. Бенедиктинският трън се събира през лятото и се суши за по-нататъшна употреба.

Химичен състав на бенедиктински трън

Пресечката съдържа следните вещества

  • етерично масло;
  • танини;
  • смола;
  • слузести вещества;
  • лигнани;
  • захари;
  • минерали - калций, калий, желязо, магнезий и манган.

пресечка

Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още вещества, които са изолирани от билката са: сескитерпенови лактонови гликозиди като цинин (0,2-0,7%), полиацетилен и абинтин, тритерпеноиди като алфа-амиренон, алфа-амирин ацетат, алфа-амирин и мултифлоренол ацетат, лигнани като трахелогенин, арктигенин и нортрахелозид; флавоноиди; полиени; танини (8%); летливи масла (0,3%) като п-цимен, фенхон, цитрал и цинамалдехид. Открит е и саунтенитолид в пресечката. Лигнаните, като трахелогенин, могат да допринесат за горчивите характеристики на благословения бодил. Горчивината на билката се дължи главно на веществото цинин в нея.

Лечебни свойства и приложение на бенедиктински трън

Благословеният бодил е бил широко култивиран в Средновековието, като тогава се е разглеждал като лек за всички болести, включително и за чумата. В наши дни, все още се наблюдава широкото му приложение, макар че основно се прилага като съставка в билкови тоници.

Понякога билката се използва като стимулиращо лактацията средство. Топла инфузия от нея се смята за едно от най-ефективните средства за увеличаване количеството на кърмата. Отвара от цялата билка се е употребявала като контрацептив и често в лечението на проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Растението се приема и вътрешно за лечение на анорексия, лош апетит, свързан с депресия; диспепсия, бактериален колит и др. Пресечката се използва външно главно за лечение на рани и язви.

От билката се прави хомеопатично лекарство, което се включва в лечение на заболявания на черния дроб и жлъчния мехур. Тя действа добре на целия организъм.

Свойства на пресечка

  • стягащо;
  • горчив тоник;
  • стимулиращо секрецията на жлъчка;
  • диафоретично (потогонно);
  • диуретично;
  • силно еметично в големи дози;
  • стимулиращо менструалния поток;
  • лактогонно;
  • общо тонизиращо;
  • стомашен тоник.

пресечка суха

Изображение: Maša Sinreih in Valentina Vivod, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Благословеният бодил притежава антибиотични свойства, дължащи се на веществото цинин, етеричното масло и полиацетилена в него. Може още да се прилага като стимулиращо имунната система средство. Диуретичните му свойства са полезни при висока температура и състояния на треска. Пресечката може да действа като отхрачващо средство и би могла да се използва при респираторни инфекции, настинки и грип.

Проведени изследвания доказват антибактериалната активност на билката срещу грам+ и грам- бактерии. В тази връзка е установено, че екстрактът от напълно развити цветове е по-силен, отколкото полученият от все още неузрели достатъчно. Активността е различна към различните микроорганизми.

Ефекти на бенедиктински трън

  • антимикробни ефекти - антимикробната активност на благословения бодил е била приписана на съставките му цинин и полиацетилена. Антибактериалната активност на цинина и етеричното масло от билката са наблюдавани in vitro срещу Bacillus subtilis, Brucella species, Escherichia coli, Proteus species, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus и Streptococcus faecalis. Други проучвания не показват активност срещу Klebsiella, Pseudomonas, S. aureus, S. tyhpi или дрожди. Няколко лигнани са били изследвани като антивирусни (особено анти-HIV) и като противоракови агенти;
  • противовъзпалителни ефекти - при стандартния модел на възпаление, билката оказва лек противовъзпалителен ефект. Лигнаните, като арктигенин и трахелогенин, оказват инхибиторен ефект върху цикличният аденозинмонофосфат, фосфодиестеразата и освобождаването на хистамин в мастните клетки на плъхове. Наблюдавана е антагонистична активност срещу калциевите йони и фактора за активиране на тромбоцитите;
  • антипролиферативни ефекти - цининът и арктигенинът проявяват цитотоксична активност срещу някои туморни клетъчни линии, включително левкемия (HL-60), хепатоми и саркоми чрез инхибиране на клетъчна ДНК, РНК или протеинов синтез. Установено е, че арктигенинът индуцира диференциация в миши миелоидни левкемийни клетъчни линии. Бенедиктинският трън е съставна единица на билкови формули, които се включват в борбата с рака.

Прилага се при

  • проблеми с менструацията;
  • проблеми с уринирането;
  • при липса на апетит;
  • при запек;
  • при отпадналост;
  • заболявания на черния дроб;
  • патологии на жлъчката и др.

Билката често се използва под формата на билкови чайове като билково лекарство при загуба на апетит, лошо храносмилане (което не е свързано с язви), респираторни заболявания, чревни паразити, запек, метеоризъм, колики, анорексия и заболявания, свързани с лоша чернодробна функция придружени от главоболие, умора и раздразнителност. В гръцката народна медицина билката се използва за лечение на малария, а общото вярване там е, че може да лекува епидемични заболявания като морбили, варицела, едра шарка и чума.

Горчивото вещество, намиращо се в благословения бодил, е това на което се дължи стимулиращият апетита ефект, засилва храносмилането чрез повишаване секреция на сокове от слюнчените жлези, стомаха, панкреаса, жлъчния мехур и червата.

Стягащите свойства на растението го правят добро средство за лечение на диария. Когато се използва за лечение на състоянието, тя често се комбинира с други билки с високо съдържание на танин като Agrimonia eupatoria, Filipendula ulmaria и Tormentil (Potentilla erecta).

Той е бил използван срещу Staphylococcus aureus и Escherichia coli поради бактерицидните си свойства. Билката съдържа и вещества, за които се съобщава, че предотвратяват ХИВ.

Благословеният бодил е традиционно използван за лечение на някои симптоми на менопаузата, за облекчаване на болезнена менструация, менструални спазми и главоболие, както и за увеличаване на млекопроизводството при кърмещи майки.

Счита се, че увеличава кръвообращението в мозъка и традиционно се използва за подобряване на паметта и концентрацията и облекчаване на главоболието (особено ако е свързано с лоша чернодробна функция) и депресията.

Начин на употреба

  • запарка - една супена лъжица билка се залива с 300 милилитра топла вода. След като престои един час се прецежда и се пие по 1 кафена чаша от чая, три пъти дневно, преди хранене;
  • чай -към две чащи вода се добавят 1,5 до 2 грама суха билка и се оставя да ври на бавен огън от 5 до 10 мин. Прецежда се, като получената течност се разделя на три равни части, предназначени за трикратен прием през деня, преди хранене. Дневната доза на билката в сухо състояние е 4,6 грама;
  • тинктура - слаба тинктура в съотношение 1:1 билка и 25% алкохол - приема се в дози от 1 до 3 мл или от 3 до 6 мл силна тинктура (1:4 билка и 25% алкохол).

пресечка

Изображение: freepik.com

Студената инфузия от билката действа тонизиращо, топлата диафоретично и стимулиращо менструалния поток, а ако е силно концентрирана - повръщателно. Използва се и като тоник при загуба на апетит, диспепсия и рецидивиращи патологични състояния на храносмилателната система. Ценни са и в етапи на формиране на фебрилни и възпалителни заболявания.

Цялото растение се кисне в студена вода една нощ и течността се пие три пъти дневно при лечението на венерически заболявания. От мъжете се изисква да се движат след всяка доза, за да се насърчи потенето. Лечението често причинява гадене и повръщане - приети прекомерни дози от растението предизвикват повръщане.

Дозиране на билката

Приема се под формата на тинктура, чай и течни екстракти. Възрастни (над 18 години) могат да употребяват бенедиктински трън в количество от 1,5 до 3 грама суха билка, залети със 150 милилитра вряла вода, три пъти на ден. Друг вариант на прием е суха билка в количество от 1 до 3 супени лъжици добавени към чаша вряла вода, киснати от 5 до 15 минути, три пъти на ден, като се препоръчва това да се случва половин час преди хранене.

При деца (под 18 години), използването на пресечка не се препоръчва поради липсата на надеждни данни за безопасността й.

Бенедиктинският трън в кулинарията

Суровите екстракти от нея съдържат около 0,2% цинин. Той е компонент в някои горчиви течности.

Младите свежи листа от благословен бодил може да се добавят към салатите, а младите цветни глави могат да се консумират по същия начин като артишока. Коренът може да бъде сварен и изяден като зеленчук.

Билката не е особено предпочитана за консумация, поради изявената й горчивина. Използва се като добавка в горчиви напитки и билкови ликьори. Била е влагана и в бира. Употребява се и като ароматизатор. От семената й се получава масло с добро качество. Използва се при спешни случаи, когато не са налице други масла.

Внимание!

Няма съобщения за странични ефекти или противопоказания при употреба на пресечката, когато се използва правилно. Пациенти, страдащи от язва на стомаха и бременни жени, трябва да избягват употребата й.

Както другите горчиви билки, приета в по-високи дози, пресечката може да предизвика дразнене на стомашно-чревния тракт, което да доведе до гадене, повръщане или диария.

Съществува и теоретична възможност, бенедиктинският трън да предизвика алергична реакция. Хора с проявена алергия към билки от семейство Сложноцветни, трябва внимателно да се възползват от лечебните свойства и на пресечката.

Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Кондуранго Кондуранго
  • Дива лилия Дива лилия
  • Киселец, Кози киселец, Козя брада Киселец, Кози киселец, Козя брада
  • Кайсия Кайсия
4.2/5 5 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ПРЕСЕЧКА / БЛАГОСЛОВЕН ТРЪН капсули 390 мг * 100 NATURE'S WAY
29.90лв.

ПРЕСЕЧКА / БЛАГОСЛОВЕН ТРЪН капсули 390 мг * 100 NATURE'S WAY

ФИМЕЙЛ АКТИВ КОМПЛЕКС сироп 250 мл
74.90лв.

ФИМЕЙЛ АКТИВ КОМПЛЕКС сироп 250 мл

БИЛКОВА СМЕС №6 180 г ЗДРАВНИЦА
18.90лв.

БИЛКОВА СМЕС №6 180 г ЗДРАВНИЦА

КИНГ КОНГ капки 30 мл ENERGY GROUP
53.80лв.

КИНГ КОНГ капки 30 мл ENERGY GROUP

КАЛИВИТА МЕНОПАУЗАЛ ФОРМУЛА капсули * 135
144.80лв.

КАЛИВИТА МЕНОПАУЗАЛ ФОРМУЛА капсули * 135

Безплатна доставка за България!
АЛОЕ СТОМАХ ФОРМУЛА 960 мл LILY OF THE DESERT
81.30лв.

АЛОЕ СТОМАХ ФОРМУЛА 960 мл LILY OF THE DESERT

ПЕРФЕКТ БЮСТ капсули * 90
90.00лв.

ПЕРФЕКТ БЮСТ капсули * 90

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Cnicus
https://www.herbal-supplement-resource.com/blessed-thistle-herb.html
https://www.avogel.ch/en/plant-encyclopaedia/cnicus_benedictus.php
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/cnicus-benedictus=blessed-thistle.php
https://www.sigmaaldrich.com/life-science/nutrition-research/learning-center/plant-profiler/cnicus-benedictus.html
https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/cnicus.htm
http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.849.5277&rep=rep1&type=pdf
http://www.livingnaturally.com/ns/DisplayMonograph.asp?storeID=3D9D155236034A5897378F7C5A033221&DocID=blessedthistle
https://www.pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Cnicus+benedictus

Коментари към Бенедиктински трън, Пресечка

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. daniela 
    на 26 February 2011 в 16:05
    Здравейте, чувала съм че тази билка помага и рак. Знаете ли или чували ли сте за това й действие?

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Asterales
  • Сем. Asteraceae (Compositae, Сложноцветни)
  • Методи и съвети за извършване на клизма
  • Какво лекува английската сол
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
  • Натурални средства за лечение на анални фисури
  • Запек
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Калоферче
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 596 дни, 3 часа и 35 мин.

Високо кръвно налягане, бръмчене в ушите, отпадналост - Здравен казус

преди 868 дни, 16 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 15 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Запек Запек

Запек

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Хранителни навици, които подобряват здравето на черния дроб Хранителни навици, които подобряват здравето на черния дроб

Хранителни навици, които подобряват здравето на черния дроб

от 14 юли 2023г. Прочети повече
K70-K77 Болести на черния дроб K70-K77 Болести на черния дроб

K70-K77 Болести на черния дроб

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Особености на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт Особености на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт

Особености на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 750 мл

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival