Полски хвощ, Дива хурка, Прешленица, Вършилка, Мечо вретено, Конска опашка

Полски хвощ, Обикновен хвощ (Equisetum arvense) представлява тревисто многогодишно растение, което се класифицира към семейство Equisetaceae (Хвощови). Това е нецъфтящо растение, размножаващо се чрез спори. То абсорбира силиций от почвата, което е рядко срещано сред билките. Понякога се бърка с обикновения хипуриус - Hippuris vulgaris. Полският хвощ не е застрашен вид. Традиционно се използва за спиране на кървене, заздравяване на язви и рани и за лечение на туберкулоза и бъбречни проблеми. Силицият в него помага за укрепване на костите. Поради тази причина някои билкари препоръчват хвощ като лечение на остеопороза. Като източник на силициев диоксид се твърди, че хвощът укрепва и косата и ноктите. Всъщност той е най-разпространеният източник на силициев диоксид в растителния свят. Билката се употребява като диуретик и като съставка в някои козметични продукти. Мехлемът от хвощ може да се прилага за заздравяване на рани, спиране на кървенето, предотвратяване на инфекция и намаляване на болката.
Полският хвощ е една от най-старите лечебни билки, която дори предхожда динозаврите на земята. Хората са го използвали, за да лекуват язви, да спират кървенето, да лекуват проблеми с бъбреците и да се борят с инфекциите още в древногръцки и римски времена. Въпреки това, малко проучвания са изследвали ефекта на хвоща при хора. Растението е наричано още: Дива хурка, Прешленица, Вършилка, Мечо вретено, Конска опашка.
Устройство на полски хвощ
Полският хвощ има отделни стерилни нерепродуктивни и плодородни спороносни стъбла, израстващи от многогодишна подземна система от коренища. Плодородните стъбла се произвеждат в началото на пролетта и не са фотосинтетични, докато зелените стерилни стъбла започват да растат след увяхване на плодородните и се запазват през лятото до първите есенни слани. Изправени или полегати, стерилните стъбла са с дължина 10-90 см и 3-5 мм в диаметър, състоящи се от сегменти. Плодородните стъбла са високи 10-25 см, с диаметър 3-5 мм, снабдени с 4-8 навивки от кафяви люспести листа и апикален кафяв спороносен конус. Конусът е дълъг 10-40 мм и 4-9 мм широк. След разсейване на спорите, стъблото загива и се развиват зелените, безплодни стъбла.
Equisetum arvense пълзи екстензивно със своите тънки и плъстени коренища, които свободно се разклоняват и носят грудки. Коренищата могат да пробият през почвата на дълбочина до 1,8 м. Това позволява на този вид да вирее при много различни условия на живот и е трудно да се изкорени дори с помощта на хербициди.
Изображение: F. Lamiot, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на полски хвощ
Хвощът произхожда от арктическите и умерените райони на Северното полукълбо. Растението е трудно за контрол поради обширните си коренища и дълбоко заровените грудки. Огънят, косенето или рязането са неефективни при премахването на растението, тъй като новите стъбла бързо израстват от коренищата. Някои хербициди премахват въздушния растеж, но повторното израстване настъпва бързо, макар и с намаляване на плътността на листата. Трудно може да се премахне от места, където е нежелан.
В Исландия Equisetum arvense расте при широк диапазон от климатични и почвени условия, при температури по-ниски от 5 °C до над 20 °C и при годишни валежи от 100 мм и до 2000 мм. Среща се често във влажни и открити гори, пасища, обработваеми земи, край пътищата, нарушени райони и близо до ръба на потоци. Предпочита неутрални или слабо основни глинести, песъчливи или тинести почви.
Растението е широко разпространено в северното полукълбо - Северна Америка, Норвегия, Швеция, Финландия, Русия. То е по-малко разпространено в южното полукълбо, но се среща в Аржентина, Бразилия, Чили, Мадагаскар, Индонезия, Австралия и Нова Зеландия, Тексас, Индия и Иран.
Полският хвощ е въведен в Нова Зеландия през 20-те години на миналия век и за първи път е идентифициран като инвазивен вид там от Ела Ор Кембъл през 1949 г. Той е включен в Националното споразумение за растенията вредители, забраняващо неговата продажба, разпространение и отглеждане.
Среща се из цяла България - по глинести и песъчливи почви, близо до реки, по ливади и поляни.
Използваема част на полски хвощ
За лечебни цели се използват надземните части на хвоща (пресни или сушени). За целите на алтернативната медицина се употребява само зелената част от растението. Коренът му не се използва. Зелените безплодни стъбла са най-активни, когато са пресни, но могат да се берат и в края на лятото и да се сушат за по-късна употреба. Понякога се ползва пепелта на растението.
Химичен състав на полски хвощ
Изображение: freepik.com
Обикновеният хвощ съдържа няколко вещества, които могат да се използват в медицината. Богат е на силиций, калий, калций, манган, магнезий и фосфор, фитостероли, диетични фибри, витамини А, Е и С, танини, алкалоиди, сапонини, флавоноиди, смоли, дъбилни вещества, органични киселини, еквизетична киселина, гликозиди и фенолни естери на кафеената киселина. При замърсени условия на развитие, той може да синтезира никотин.
Стъблата на хвоща съдържат от 5% до 8% силициев диоксид и силициева киселина. Растението съдържа сапонин, наречен еквисетонин, както и флавоновите гликозиди изокерцитрин, еквисетрин и галутеолин. През 1987 година в стероловата фракция от E. arvense е установено съдържание на бета-ситостерол, кампестерол, изофукостерол и следи от холестерол. Споменатият по-горе никотин присъства в малки количества, но може да представлява част от фармакологичната активност на растението. Цитокининът изопентениладенозин е идентифициран в листата на билката.
Лечебни свойства и приложение на полски хвощ
Полският хвощ има дълга история на медицинска употреба, като индианците и древните римски и китайски лекари го използват за лечение на различни заболявания. Той все още представлява интерес днес като билково лекарство поради ефективността му като диуретик. Билката се споменава още във фитотерапевтичните книги от 16 век. Последва забравата й, като след 18 век бива върната за лечебна употреба. Фармацевтични учебници описват широко традиционно нейно използване, например за насърчаване на елиминирането на вода при катари на бъбреците и пикочния мехур, като хемостиптик в носа, стомаха, белите дробове и при обилна менструация, като помощно средство при лечението на туберкулоза, напукани нокти и косопад, под формата на вана при гинекологични заболявания, ревматични заболявания, подагра и лечение на слабо заздравяващи рани, подуване и счупване на костите. През 2003 година е посочена употребата й при заболявания на простатата, цистит с хематурия и уретрит, уринарна инконтиненция, енуреза при деца (нощно напикаване).
Изображение: freepik.com
Хвощът притежава противовъзпалителна активност. Проучванията показват, че екстракт от него може да инхибира лимфоцитите, основният тип защитни клетки, участващи във възпалителни имунни заболявания. Етеричното масло от хвощ изглежда има мощна активност срещу бактерии и гъбички, включително Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Aspergillus niger и Candida albicans. Изследванията показват, че билката е богата на фенолни съединения, група от мощни антиоксиданти, които инхибират окислителното увреждане на клетъчните мембрани. Проучванията върху животни пък показват, че екстракт от хвощ може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар и регенериране на увредената тъкан на панкреаса. За голямото съдържание на силиции в билката се смята, че е отговорен за потенциалните ползи на хвоща за кожата, ноктите, косата и костите.
Свойства на полски хвощ
- противовъзпалително;
- кръвоспиращо;
- пикочогонно;
- понижаващо кръвното налягане;
- спомагащо за бързото зарастване на рани и язви;
- понижаващо серумния холестерол;
- антиуролитиазно;
- антимикробно;
- предполагаеми антиконвулсивни, анксиолитични и седативни ефекти.
Полският хвощ се използва предимно при отоци, камъни в бъбреците и пикочния мехур, инфекции на пикочните пътища, невъзможност за контролиране на уринирането (инконтиненция) и общи нарушения на бъбреците и пикочния мехур. Използва се и при оплешивяване, туберкулоза, жълтеница, хепатит, чупливи нокти, ставни заболявания, подагра, остеоартрит, слаби кости (остеопороза), измръзване, отслабване, тежка менструация и неконтролирано кървене (хеморагия) от носа, белия дроб или стомаха. Хвощът, под формата на мехлем, се нанася директно върху кожата за лечение на рани и изгаряния.
Други състояния и заболявания, при които също се прилага полски хвощ
- бяло течение;
- подагра;
- хемороиди;
- високо кръвно налягане;
- рани и язви;
- измръзване.
E. arvense се използва в традиционната австрийска билкова медицина вътрешно като чай, или външно като вани или компреси, за лечение на заболявания на кожата, опорно-двигателния апарат, бъбреците и пикочните пътища, ревматизъм и подагра.
Хвощът се предлага в следните форми
- изсушена билка;
- течни препарати.
Препаратите от хвощ трябва да се съхраняват в херметически затворени контейнери, за да се осигури защита от светлина.
Прием на хвощ
Тъй като хвощът съдържа следи от никотин, той не се препоръчва за употреба при малки деца.
Прием при възрастни
- капсули - използвайте стандартизирана доза, която съдържа 10 до 15% силициев диоксид;
- билкова запарка - 2 до 3 супени лъжици, 3 пъти дневно. Изсипете гореща вода върху билката и накиснете за 5 до 10 минути. Пийте според указанията на опаковката на билковия продукт или след консултация с лекар или билкар;
- тинктура - приемайте след консултация с лекар или билкар;
- външно (компреси) - 10 грама билка на 1 л вода дневно.
- запарка - 1 супена лъжица стръкове се запарват в половин литър вряща вода. Престояват един час. Пие се по 1 кафена чаша три пъти дневно, преди ядене.
Растението е полезен диуретик, когато се приема вътрешно и се използва при лечение на проблеми с бъбреците и пикочния мехур, цистит, уретрит, заболявания на простатата и вътрешни кръвоизливи, което се оказва особено полезно, когато има кървене в пикочните пътища. Отвара, приложена външно, ще спре кървенето на раните и ще насърчи заздравяването. Особено ефективен е при кървене от носа. Отвара от билката, добавена към вана, е от полза при бавно зарастващи навяхвания и фрактури, както и при определени раздразнителни кожни състояния като екзема.
От прясното растение се прави хомеопатично лекарство. Използва се при лечение на цистит и други оплаквания на отделителната система.
Важно при приемът на хвощ
- пийте повече течности, когато приемате препарати от хвощ през устата;
- продължителната употреба дори на безопасна форма и доза на хвощ не се препоръчва;
- приемането на хвощ през устата може да доведе до спад на нивата на витамин В1 (тиамин) в тялото. Ако приемате хвощ редовно, трябва да приемате и качествени мултивитамини или поне добавка от В комплекс ежедневно;
- хората със сърдечни или бъбречни заболявания, диабет или подагра не трябва да използват хвощ;
- не употребявайте алкохол, докато приемате хвощ, защото както той, така и хвощът могат заедно да доведат до спад на нивата на тиамин (витамин B1) в организма;
- хвощът може да изхвърли калия от тялото, така че хората, които са изложени на риск от ниски нива на калий, не трябва да приемат хвощ;
- жени, които са бременни или кърмят, не трябва да приемат хвощ.
Действие на хвоща при различни заболявания и състояния
Остеопороза
Полският хвощ е предложен за лечение на остеопороза (изтъняване на костите), тъй като съдържа силиций, минерал, необходим за здравето на костите. В едно проучване 122 италианки са приемали сух екстракт от хвощ два пъти дневно. Резултатът е подобрена костна плътност, но проучването е лошо проектирано, поради което резулатаът не се приема за научно обоснован. Необходими са повече изследвания, за да се определи дали хвощът има някакъв ефект върху костната плътност.
Диуреза
Проучване при 36 здрави мъже установява, че приемането на дневна доза от 900 mg изсушен екстракт от хвощ под формата на капсули има по-мощен диуретичен ефект от този на класическото диуретично лекарство. Това се дължи на високите концентрации на антиоксиданти и минерални соли в растението.
Рани
10-дневно проучване при 108 жени след раждане, които са били подложени на епизиотомия по време на раждането - хирургично разрязване за улесняване на раждането - показва, че прилагането на мехлем, съдържащ 3% екстракт от хвощ, насърчава заздравяването на рани и помага за облекчаване на болката.
Псориазис
Установено е, че използването на лак за нокти, състоящ се от смес от екстракт от хвощ и други втвърдяващи ноктите средства, намалява признаците на псориазис на ноктите.
Насърчаване растежа на косата
Изследванията показват, че хвощът също може да бъде от полза за косата ви, вероятно благодарение на съдържанието на силиций и антиоксиданти. Антиоксидантите помагат за намаляване на микровъзпаленията и стареенето на влакната на косата, причинено от свободните радикали. Второ, по-високото съдържание на силиций във влакната на косата води до по-нисък процент на косопад, както и до повишена яркост.
Например, едно 3-месечно проучване при жени с изтъняване на косата установява, че приемането на две дневни капсули, съдържащи изсушен хвощ и други съставки, повишава растежа и силата на косата, в сравнение с контролна група. Подобни резултати са получени в други проучвания, които също тестват ефекта на различни смеси, съдържащи силициев диоксид, получен от хвощ. Въпреки това, тъй като повечето проучвания се фокусират върху смес от множество съединения за растеж на косата, изследванията върху ефектите само на хвощ все още са ограничени.
Възможни взаимодействия между хвоща и лекарства
Алкохол - хората, страдащи от алкохолизъм, могат да имат ниски нива на витамин В1 (тиамин) в организма. Тъй като хвощът също може да причини понижаване нивата на тиамин, не трябва да се употребяват заедно.
Никотинови пластири или дъвки - хвощът съдържа малко никотин и не трябва да се използва заедно с никотинови лепенки или дъвки.
Дигоксин - хвощ може да причини понижаване нивата на калий (хипокалиемия) в организма. Хората със сърдечни аритмии и тези, които приемат дигоксин, не трябва да използват хвощ.
Диуретици - поради диуретичните свойства на билката, тя не трябва да се приема заедно с диуретици.
Литий - приемът на хвощ и литий заедно, може да доведе до опасно натрупване на литий в тялото.
Диабет - хвощът може да понижи нивата на кръвната захар при хора с диабет. Приемането на хвощ заедно с лекарства за диабет може да доведе до твърде ниска кръвна захар. Следете внимателно кръвната си захар. Може да се наложи промяна на дозата на Вашето лекарство за диабет.
Ниски нива на калий (хипокалиемия) - хвощът може да провокира извеждане на калия от тялото, което би довело до твърде ниски нива на калий в организма. При това използвайте билката с повишено внимание, ако сте изложени на риск от дефицит на калий.
Ефавиренц е лекарство, използвано за лечение на ХИВ. Приемът на хвощ с ефавиренц може да намали ефектите на ефавиренц.
Лекарствата за ХИВ/СПИН взаимодействат с хвоща. Едновременният им прием може да намали ефекта на тези лекарства.
Нежелани реакции свързани с употребата на хвощ
Поглъщането на големи количества от билката може да бъде токсично. Има съобщения за деца, които са били отровени чрез използване на стъблата като надухващи пистолети или свирки. Суровият хвощ съдържа ензима тиаминаза, който унищожава витамина B тиамин. Отравянето с тиаминаза може да доведе до трайно увреждане на черния дроб. Доклад описва случай при 52-годишен мъж, който е консумирал сок от хвощ (500 мл/ден в продължение на 2 седмици) и който е имал остеоартрит, бъбречни колики и асимптоматично хронично чернодробно заболяване в резултат на инфекция с хепатит В. Симптомите се засилват след консумация на сока в продължение на 1 седмица. В клинично изпитване при здрави доброволци, пероралната употреба на E. arvense при 900 мг дневно (в 3 разделени дози) не води до признаци на чернодробна, бъбречна, хематологична или електролитна токсичност.
При животни поглъщането на хвощ води до мускулна слабост, атаксия, загуба на тегло, необичайна честота на пулса, студени крайници и треска - симптоми, подобни на тези при никотинова интоксикация. Сено, съставено от 20% или повече от E. arvense, предизвиква тези симптоми за 2 до 5 седмици. Полският хвощ може също да предизвика себореен дерматит при животните.
Относно алергичните реакции може да се заключи, че хората с неизвестни свръхчувствителности могат да развият локални и системни реакции от хвоща.
Силикатите в билката могат да причинят храносмилателни проблеми, особено когато се използва продължително.
От гледна точка на безопасността трябва да се отбележи, че употребата на препарати от Equisetum arvense е противопоказана при пациенти със сърдечна дисфункция.
Няма данни за безопасни дози на прием на хвощ при пациенти с чернодробно и бъбречно увреждане, възрастни хора или други специални групи пациенти.
Други употреби на хвоща
- стъблата на хвоща се варят и ядат в Япония;
- пъпките се ядат като зеленчук в Япония и Корея през пролетта;
- корените се използват като храна от индианците в Ню Мексико;
- традиционна употреба при респираторни заболявания;
- растението се използва за реминерализация поради високото съдържание на калий и силиций;
- от стъблото се получава светло розово или сиво-жълто багрило.
Също така някога е бил ползван за полиране на калай и дърво като абразив. Когато растението изсъхне, кристалите силициев диоксид, които се образуват в стъблата и клоните, изглеждат като пернати опашки и придават на растението ефект на надраскване. Това обяснява историческата му употреба при полиране на метал, особено на калай.
В градинарството и селското стопанство, воден екстракт от E. arvense е одобрен за употреба като фунгицид в Европейския съюз и Обединеното кралство. Екстрактът от хвощ може да се използва за контрол на редица важни гъбични патогени по културите включително:
- гъбички и брашнеста мана по краставиците;
- различни гъбични заболявания на овощните дървета;
- пухната, така и брашнеста мана по лозята;
- мана по доматите;
- сива плесен, брашнеста мана, червена сърцевина и плодово гниене по ягодите;
- ранна мана, късна мана и брашнеста мана по картофите.
Equisetum се използва в биодинамичното земеделие, по-специално за намаляване на ефектите от прекомерната влага около растенията. Високото съдържание на силициев диоксид в растението намалява въздействието на влагата.
Внимание!
Що се отнася до страничните ефекти на хвоща, употребата му може да причини взаимодействия между лекарства и билки, когато се консумира заедно с антиретровирусни лекарства, предписани за лечение на ХИВ.
Освен това растението съдържа никотин, както вече бе споменато. По този начин трябва да го избягвате, ако имате алергия към никотин или искате да откажете пушенето.
Има един случай на 56-годишна жена, която е развила панкреатит, предизвикан от чай от хвощ (възпаление на панкреаса). Симптомите й изчезват, след като спира да пие чая.
Растението съдържа еквизетична киселина, за която се смята, че е идентична с аконитовата киселина. Това вещество е мощно успокоително за сърцето и нервите, но е опасна отрова, когато се приема във високи дози.
Това растение съдържа дразнещи вещества и трябва да се използва само за кратки периоди от време, най-добре под наблюдението на квалифициран лекар.
Хвощът има отчетена тиаминазна активност. Тиаминазата е ензим, който разгражда тиамина или витамин В1. По този начин, дългосрочният прием на хвощ или приемът му от пациенти с ниски нива на тиамин - като хора, злоупотребяващи с алкохол, може да доведе до дефицит на витамин В1. Бременни и кърмещи жени, хора с ниски нива на витамин В1 и тези, които приемат антиретровирусни лекарства, трябва да избягват да го консумират.
Да не се използва при деца под 12 години!
Да не се употребява от пациенти със състояния, при които се препоръчва намален прием на течности, напр. тежки сърдечни или бъбречни заболявания.
Лица на литиева терапия, които използват диуретични билки, могат да стигнат до дехидратация и произтичаща от това токсичност, ако в същото време приемат хвощ.
Трансплантирани пациенти и пациентите на химиотерапия трябва да избягват едновременната употреба на билката с други растителни лекарствени продукти.
Билковите препарати от хвощ не трябва да се използват при пациенти със свръхчувствителност към активното вещество в тях и състояния, при които се препоръчва намален прием на течности (напр. тежки сърдечни или бъбречни заболявания).
Ако при употребата на полски хвощ се появят оплаквания или симптоми като треска, дизурия, спазми, кръв в урината, трябва да се консултирате с лекар или квалифициран медицински специалист.
Полският хвощ е посочен като билка с неопределена безопасност от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA). FDA не е одобрила хвоща за лечение на каквито и да е медицински състояния. Билковите продукти от хвощ също не се регулират от FDA. Билковите средства, приготвени от E. arvense, обикновено се считат за безопасни, когато се използват правилно.
Въпреки че се използва от дълго време, няма добри изследвания за това колко добре действа хвощът или колко безопасен е за хората. Използвайте билката винаги след консултация с лекар!
Заглавно изображение: AfroBrazilian, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ДЕМИР БОЗАН * 90
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВИ БЪБРЕЦИ 100 мл
ВИВИСКАЛ ЗА ЖЕНИ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА таблетки * 180
Безплатна доставка за България!ФОЛИГЕЙН ФОРМУЛА ПРОТИВ ПОСИВЯВАНЕ НА КОСАТА капсули * 60
АНДРОФИКС капсули 400 мг * 60 БИОТИКА
ФИТОЛИЗИН перорална паста 100 г
ФАРМОНА РАДИКАЛ АМПУЛИ ЗА СТИМУЛИРАНЕ РАСТЕЖА НА КОСАТА БЕЗ ОТМИВАНЕ 5 мл * 15
ФИТОЛИЗИН ПЛЮС капсули * 30
ЦЕРЕБРОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ФАРМОНА РАДИКАЛ КОНЦЕНТРАТ ПРОТИВ КОСОПАД ЗА УКРЕПВАНЕ НА УВРЕДЕНА И КАПЕЩА КОСА БЕЗ ОТМИВАНЕ 100 мл
БИОХЕРБА ТИНКТУРА ДЕМИР БОЗАН 100 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Equisetum_arvense
https://www.fs.fed.us/wildflowers/plant-of-the-week/equisetum_arvense.shtml
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/horsetail
https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-14-283
https://www.healthline.com/nutrition/horsetail
https://www.rxlist.com/horsetail/supplements.htm
https://www.verywellhealth.com/horsetail-4692253
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-843/horsetail
https://www.drugs.com/npp/horsetail.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132922/
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Equisetum+arvense
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-equisetum-arvense-l-herba_en.pdf
https://supplements.selfdecode.com/blog/horsetail/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- ОТДЕЛ EQUISETOPHYTA (ХВОЩОВИ)
- Клас Equisetopsida
- Разред Equisetales
- Сем. Equisetaceae (Хвощови)
- Червена мъртва коприва
- Домашни средства за лечение на бяло течение
- Вагинално течение
- Рани
- Лале
- Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
- Паричка, Многогодишна паричка
- Дива маруля, Бодлива маруля
- Лечение на рани с природни средства
- Калоферче
Коментари към Полски хвощ, Дива хурка, Прешленица, Вършилка, Мечо вретено, Конска опашка