Теменуга трицветна, Пъстра теменуга, Любиче
Трицветна теменуга (Viola tricolor) представлява едногодишно или многогодишно тревисто растение, което има малки нежни цветчета с прекрасно ухание. Растението е известно още с имената: пъстра теменуга, любиче, дива теменуга. На латиница се нарича още: Johnny-jump-up, Wild Pansy, Heart’s-ease, Heartsease, Johnny Jumpup. У нас са известни около 30 представителя на род Виола. Трудно е отдиференцирането им един от друг. В исторически план, трицветната теменуга е използвана в народната медицина за подпомагане лечението на респираторни проблеми като бронхит, астма и симптоми на настинка.
За целите на фармацията и производството на лекарства, екстракти се получават от пресни растения. Това налага натурализирането й в големи части от Европа и Близкия изток, Централна Азия, Съединените щати. Например в литовската дива флора местообитанията й бързо намаляват. Освен, че видът е застрашен от изчезване, ограничени са и количествата на любичето необходими за получаване на лекарства. Причините за намаляване на природните й местообитания са не само неблагоприятните метеорологични условия, но и конкурентният растеж на други билки, както и ирационалните човешки дейности. За да се запази видът първо трябва да се проведат изчерпателни изследвания относно адаптацията й след това да бъде култивирана.
Изображение: freepik.com
Устройство на трицветна теменуга
Трицветната теменуга е висока от 10 до около 40 см. Има слабо разклонено стъбло и тънък вретеновиден корен. Листната маса е фина и изразено назъбена. Долните листа са яйцевидни, а горните - последователни, с дълги дръжки и с два прилистника.
Цветчетата се развиват по единично. Снабдени са с дълги дръжки и със сини, виолетови и бели венчелистчета, в преливащи по-светли и по-тъмни нюанси. Имат дължина до 3 см, 5 венчелистчета, 5 чашелистчета, жълто оцветен център и 5 кафеви тичинки. Цъфтят от май до септември месец. Плодът представлява кутийка. При узряване се разпуква, съдържайки много кафяви и лъскави семена.
Разпространение на трицветна теменуга
Пъстрата теменуга е с роден ареал на "обитание" европейският континент. Вирее по тревисти места, пасища и ливади, из храсталаци, ниви и стърнища из цялата ни страна. Разпространена е на до 1800 метра надморска височина.
Използваема част на трицветна теменуга
Изполва се надземната част на растението, брана по време на цъфтеж.
Химичен състав на трицветна теменуга
Билката съдържа следните вещества
- етерично масло;
- витамин С;
- минерални вещества;
- слузни вещества;
- танини;
- алкалоиди;
- сапонини;
- виолакверцетрин (рутин);
- салицилова киселина.
Трицветната теменуга съдържа още виоланин, кверцетин, скопарин, виолакверцетрин (рутин), сапонарин, виолатин, сапонаретин, апигенин, кризоериол, изорамнетин, кемпферол, лутеолин, клей, смола, захар.
Наситнено, растението, и особено коренът му, отделят миризма на прасковени ядки или циановодородна киселина.
Изображение: freepik.com
Лечебни свойства и приложение на трицветна теменуга
Свойства на любичето
- понижаващо кръвното налягане;
- потогонно;
- отхрачващо;
- диуретично;
- пречистващо кръвта;
- противовъзпалително;
- дезинфекциращо действие.
Съдържанието на сапонини в нея определя отхрачващите й свойства. Притежава още успокоително и слабително действие, а само коренът се прилага като повръщателно средство.
Състояния и заболявания, при които се прилага
- подагра;
- атеросклероза;
- ревматизъм;
- бронхити;
- кашлица;
- кожни заболявания;
- болести на пикочната система;
- хистерия;
- задържане на течности в организма.
Изображение: Jörg Hempel, CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons
Съдържанието на витамин C и рутин в растението определят употребата му при атеросклероза, а салициловата киселина локалното му приложение при кожни заболявания. Пъстрата теменуга се използва още при епилепсия, нощно напикаване, истерия, астма, цистит, настинка.
Viola tricolor е един от многото растителни видове, принадлежащи към род Виола, съдържащи циклотиди. Тези вещества представляват малки пептиди, за които е доказано, че са полезни в разработването на лекарства, поради размера и структурата им, които осигуряват висока стабилност на съединенията, в които участват. Много от циклотидите, намерени в трицветната теменуга са цитотоксични. Това действие определя употребата на растението в борбата с раковите заболявания.
Цветовете на теменугата се изследват за въздействие върху сърдечно-съдовата система, като резултатите показват положително такова. Все още не е конкретизиран начинът й на употреба при заболявания на показаната система. Любичето е прилагано при деца болни от малария, като намаля значително конвулсивните пристъпи на заболяването. От цялото растение се прави хомеопатично лекарство, което се използва за лечение на кожни заболявания.
Приложение в народната медицина намира при следните заболявания: простудни, атеросклероза, ревматизъм, гастрит, подагра, бронхит, трахеит, уролитиаза, обриви.
В какви форми външно се използва трицветната теменуга
- отвара - прилага се за жабурене и гаргара при възпаления в устната кухина и болки в гърлото;
- лапи - за локално лечение на рани и възпаления по кожата като екземи, акне, скрофули, импетиго и други;
- бани - при рахит, краста, сърбежи, възпаления под памперсите на бебетата, ухапвания от насекоми, разширени вени;
- кремове - отново при патологии на кожата.
Начин на приложение
- запарка - 2 чаени лъжички от растението се заливат с 300 мл. вряла вода. Прецежда се и се пие по 1 супена лъжица, три пъти на ден;
- отвара - две супени лъжици от билката се прибавят към 500 милилитра вода. Варят се 5 минути. Получената отвара се приема в доза по 1 винена чаша, 4 пъти на ден преди хранене;
- тинктура - прилага се при проблеми с уринирането, храносмилателни разстройства, слаби капиляри, с цел стимулиране на имунната система и кръвообращението.
Трицветната виола в кулинарията
От листата на растението се приготвя чай. Пъпките и листната маса се варят и консумира в някои краища на света. Влагат се в супи или пресни като декорираща единица на салати и гарнитури. Цветовете й, естествени или захаросани, могат да се използват за декорация на тестени изделия - торти, дребни сладки, сладкиши и други подобни. Те успешно се вписват и в разкрасяването на сладоледи, шоколадови изделия, алкохолни или безалкохолни напитки.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Други употреби на любичето
От цветовете се добиват жълто, зелено и синьо-зелено багрило. Листата могат да бъдат използвани като химичен индикатор - вместо лакмус при изследване на киселини и основи. Самото растение е достатъчно красиво и различно с нежността си, че намира прекрасно място във флоралната декорация на дома и градината, като грижливо пренесено от дивата природа и засадено или като букет от виолетова прелест.
Интересно за трицветната теменуга
Въпреки скромните си размери, пъстрата теменуга впечатлява народите в продължение на векове. Църквата е виждала в нейните три нюанса символ на Светата Троица. Хора са се обръщали към растението, за да облекчи техните тревоги, а много паметни исторически личности са го избрали като своя любим цвят. Според финландско предание в чашелистчетата на растението са видени да седят образи на майка и детенцето й.
Внимание!
Да не се приема в големи количества, тъй като може да предизвика раздразнение на стомаха, повръщане, гадене и диария.
Заглавно изображение: No machine-readable author provided. Tom.k assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СУПЕР ФОРМУЛА ЗА СЪРЦЕ И КРЪВОНОСНИ СЪДОВЕ 500 мл ДР. БИОМАСТЕР
ЕРОМАКС капсули * 10 КОМПЛЕКТ 1 + 1 ПОДАРЪК МИРТА МЕДИКУС
БИЛКОВА СМЕС №3 200 г ЗДРАВНИЦА
ЕНЧЕЦ - БРЕЗА билкови капки 30 мл ЕСПАРА
ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ЛОНГ ЛАЙФ сироп 200 мл МИРТА МЕДИКУС
СОРИА НАТУРАЛ ГУАЛАВИТ капсули * 30
ЕРОМАКС капсули 475 мг * 10 МИРТА МЕДИКУС
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ПОДАГРА 50 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Violaceae (Теменугови)
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
Коментари към Теменуга трицветна, Пъстра теменуга, Любиче