Момина сълза
Момина сълза (Convallaria majalis, Lily of the valley) представлява многогодишно, тревисто растение, което принадлежи към семейство Кремови (Liliaceae). Тя е медоносна билка. Легенди за нея се носят от дълбока древност, като по това време е приемана за най-съвършеното творение на природата.
Много са народните й наименования. Нейното древно латинско име е Lilium convalatum, в превод означава "лилия на долините". Така я е нарекъл Карл Линей, поради разпространението й по влажни места.
Устройство на момина сълза
Изображение: Matti Virtala, CC0, via Wikimedia Commons
Коренището на момината сълза е пълзящо, с многобройни тънки корени, които дават издънки на нови растения. Стъблото в долната си част е покрито със светло розови люспи и има дължина до 30 см. То е тънко, с триръбеста форма и без листа. Листата са приосновни, т.е. в основата на едно стъбло израстват 2-3 листа, с дължина около 20 см и ширина 4-8 см. Заострени са на върха, с продълговато-елипсовидна форма и дълги дръжки.
Цветовете се развиват в гроздовидни съцветия на върха на стъблото. Разположени са по единично, рядко в двойки на къси цветни дръжки, около 20 на брой в съцветие. Те са дребни, бели, камбанковидни, с приятен аромат. Състоят се от 6 срастнали венчелистчета и толкова на брой тичинки. Цъфти през месеците май-юни.
Плодовете представляват кръгли, червени ягодки. Имат големина от 5 до 7 мм и съдържат няколко семена. Семената са големи, белезникави до кафеникави на цвят, с размери от 1-3 мм.
Разпространение на момина сълза
Вирее по влажни, сенчести места и храсталаци, предимно в широколистни гори и градини в умерените ширини на Северното полукълбо. Развива се на надморска височина до 1400 метра.
Използваема част на момина сълза
Употребяват се коренището, листата и цветовете на растението.
Химичен състав на момина сълза
Билката съдържа следните вещества
- сърдечни гликозиди - конвалатоксин, конвалозид, конвалатоксол, глюкоконвалозид и др;
- етерично масло;
- органични киселини;
- сапонин;
- алкалоиди;
- аспарагин;
- нишесте;
- захари;
- ябълчена и лимонена киселини;
- фарнезол;
- ликопин и други.
Лечебни свойства и приложение на момина сълза
Растението притежава кардиотонично действие - повишава артериалното налягане, увеличава сърдечните съкращения, намалява налягането във вените, забавя сърдечната дейност, елиминира неприятно усещане в сърдечната област. Момината сълза засилва чревната перисталтика, подобрява съня, успокоява нервната система, действа кръвоспиращо, нормализира кръвообращението, увеличава диурезата.
Изображение: freepik.com
Момината сълза намира приложение при
- сърдечна невроза;
- аритмия;
- задух;
- климакс;
- подагра;
- епилепсия;
- маточни кръвотечения;
- мигрена;
- главоболие;
- хистерия;
- сърдечна недостатъчност в лека форма;
- нарушен сърдечен ритъм;
- водянка;
- артериосклероза;
- нарушено кръвообращение;
- високо кръвно налягане;
- леки случаи на базедова болест и захарен диабет.
Интересно е приложението на билката в Германия като вода на Хартман срещу парализа. Тя се получава от цветовете на растението, които са събирани след залез слънце. Водата от момина сълза в Англия се нарича “златна вода” (Аquaaurea). Тя се използва за лечение на нервни неразположения, главоболие, профилактично при заразни заболявания и епидемии.
Цветовете се прилагат при: воднянка, сърдечни заболявания, епилепсия, апоплектичен удар, а в народната медицина под формата на тинктура като успокояващо средство, за понижаване на болката, при възпаления.
Други употреби на момина сълза
Изображение: freepik.com
Момината сълза много успешно се използва в парфюмерията. Приятният, нежен аромат на екстракта от нея е често предпочитано ухание от дамите.
Декоративната стойност на растението е огромна. Включва се с еднакво голяма сила както като рязан цвят, така и като цяло растение във флоралната декорация. Честа цветна и предпочитана нотка е в булчински букети и украси.
Красиво приляга и в интериорното оформление на дома. Изящни са и бижутата направени с нейни идеи.
Начин на употреба
- запарка - 1 чаена лъжичка от растението се залива с половин литър топла вода. Оставя се да кисне около 2 часа и се пие по 1 супена лъжица, 3 пъти дневно.
- запарка - към 250 милилитра вряла вода се добавят 4-6 цвята момина сълза. След изстиване се приема в същата доза както първият вид запарка.
- тинктура от момина сълза - по 10–15 капки 3 пъти дневно, като приемът се контролира от лекар.
Внимание!
Момината сълза е отровно растение, поради което самолечението с нея не е за предпочитане. Консултирайте се с лекар преди да започнете приема на билката, под каквато и да е форма. Билката не се препоръчва за употреба при възпаление на стомашно-чревния тракт, при заболявания на бъбреците и черния дроб.
Признаци на отравяне с момина сълза: гадене, ступор, отпадналост, нарушено цветоусещане, сърдечни аритмии, повръщане, разстройство, главоболие, шум в ушите, световъртеж, психична възбуда, понякога гърчове, колапс.
След като наберете цветето, измийте ръцете си с топла вода и сапун. Листата могат да причинят леко дразнене на кожата. Не трябва да се бере от деца и бременни жени.
Всички части на растението са отровни. Противоотрова, която се използва при отравяне с момина сълза е сваряване на дъбова кора и мляко.
Всякаква форма на прием на билката трябва да бъде консултирана с лекар.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ОСТЕОФИТУМ пластири * 14 CHENES 3
ОСТЕОФИТУМ ГЕЛ 100 мл
ХИПЕРТИН УНИ таблетки * 120 ТОШКОВ
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Liliales
- Сем. Liliaceae (Кремови)
- Син лотос, Син египетски лотос
- Явор, Обикновен явор
- Китайска роза, Хибискус
- Трепетлика, Осика
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- От рециклирани материали направете оригинални, красиви и евтини коледни играчки
- Турта, Тагерис, Тагетес
- Мастиково дърво
Коментари към Момина сълза