Мимоза, Срамежлива мимоза
Мимоза, Срамежлива мимоза (Mimosa pudica) представлява храстовидно растение, което се отнася към семейство Бобови (Fabaceae, Leguminosae). Растението е заслужило името си от това, че при докосване на листенцата му или при вятър те се свиват. Това е вид защитна реакция към лоши атмосферни условия и тревопасни животни.
Устройство на мимоза
Срамежливата мимоза достига на височина до 1-1,5 метра. В родния си ареал на разпространение може да се развие и на по-голяма височина, но отглеждана в саксия не става по-висока от 40-50 см. Стъблата й имат изправен растеж отначало, като в по-късните етапи на развитието й се разполагат полегато. Покрити са с малки бодли. Листата й са характерно дълбоко нарязани, отличаващи се с извънредно голямата си, вече спомената по-горе, чувствителност при допир. Всеки лист се състои от 10 до 26 двойки листенца. Листната дръжка е бодлива.
Изображение: Baluperoth, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Цветовете на мимозата са изключително интересни, състоящи се от множество фини израстъци, подобни на власинки, които завършват на върха с малки белезникави топченца. Цветът е с големина 8-10 мм в диаметър и е оцветен в розово, червеникаво или пурпурно. Цъфти през месеците юни-септември. Плодът й е шушулка, в която се разполагат семенца. Шушулките са събрани на групички от 2 до 8 на брой, дълги 1-2 см, с бодлива периферия. Семенцата са с големина 2,5 мм, оцветени в светло кафяво. Имат твърда обвивка, която затруднява кълняемостта им. Те са по-лесният начин за захващане на растението, отколкото чрез издънки. Мимозата се опрашва с помощта на вятъра и насекомите.
Разпространение на мимоза
Произхожда от Бразилия. В България се внася и използва като домашно саксийно цвете. Широко натурализирана е по целия свят.
Използваема част на мимоза
Употребяват се листата и корените на растението.
Химичен състав на мимоза
Растението съдържа следните вещества
- непротеиновата аминокиселина мимозин;
- триптамини (в корените);
- алкалоиди;
- флавоноиди С-гликозиди;
- стероли;
- терпеноиди;
- танини;
- мастни киселини.
Лечебни свойства и приложение на мимоза
Мимозата притежава следните свойства
- антибактериални;
- антиконвулсивни;
- противозачатъчни;
- противогъбични;
- противовирусни;
- антидепресантни;
- свойства на афродизиак;
- свойства на противоотрова;
- седативни;
- повръщателни;
- тонизиращи;
- мощно антипролиферативни и апоптотични.
Изображение: Vengolis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Водни екстракти от корените на растението са показали значителни неутрализиращи ефекти към отровата на вид кобра (Naja Kaouthia). Изглежда, че инхибират миотоксичността и ензимната активност на тази змийска отрова.
В експерименти е установено, че екстракт от срамежлива мимоза помага за регенерирането на седалищния нерв. По същият начин е установено и хипергликемичното и диуретичното й действие. Срамежливата мимоза показва и активност при маточно кървене. Разполага с антихепатотоксичен и антиоксидантен потенциал.
Състояния и заболявания, при които се прилага мимоза
- при нервни разстройства;
- срещу безсъние;
- убива ларвните форми на стронгилоидите за по-малко от час;
- урогенитални заболявания;
- хемороиди;
- дизентерия;
- рани;
- алопеция;
- диария;
- неоплазии.
Изображение: Assafn, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листа от срамежлива мимоза заедно с листа от други лечебни растения се използват при лечение на хемороиди и инфекции на пикочните пътища. Сокът от тях се прилага при синузит, язви, хемороиди и фистули. Под формата на паста се нанасят локално при подувания на жлези и хидроцеле.
Отвара от корените на билката е ефикасна при уролитиаза и други уринарни оплаквания. С нея се третира дизентерия, треска, сифилис, проказа, стомашни паразитози, венерически болести, ухапвания от насекоми, безсъние, нервност, хемороиди.
В народната медицина, в различни части на света срамежливата мимоза се използва под различни форми при следните заболявания и състояния: с цел повишаване сексуалната потентност при мъже, ухапвания от змии, гаргара при зъбобол, под формата на възглавнички от листа за приспиване на деца и възрастни, локално при циреи.
Приложение на мимозата под формата на паста
Много често използвана е паста от корена на растението пържен в рициново масло. Тя се нанася върху дълбоки рани, като действа кръвоспиращо и ускорява зарастването им. Пастата от корени пържени в топено масло се нанася върху зъби с кариеси за премахване на болката.
Затоплена паста от листата на билката се нанася около фурункули и абсцеси, като помага за тяхното абсцедиране и отстраняване на гнойта. С нея може да се намаже и вече отворен цирей - помага осезаемо за по-бързото му оздравяване. Паста от листа се нанася върху челото при главоболие и мигрена. Паста от листа с мед се предписва за прием два пъти на ден на гладно в продължение на 3-4 дни при болки в стомаха и глисти.
Интересно за мимоза
Растението се храни почти постоянно. То има нужда от хранителни вещества на всеки 1-2 минути. При това, фотосинтезата му се ограничава когато листенцата му са свити, въпреки че тази тяхна способност е вид защитна реакция. Вечер по естествен път те се прибират, като при първите слънчеви лъчи отново се разтварят.
Заглавно изображение: Suyash.dwivedi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХИМАЛАЯ ПАЙЛЕКС крем 30 г
ФИЛОРГА НЕОЦИКА ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ФЛУИД ЗА УВРЕДЕНА КОЖА 40 мл
АЮРОИДС капсули * 60 WELEX LABORATORIES
ФЛОРИЛИС АМПУЛИ С КОДЖИКОВА КИСЕЛИНА ЗА ВСЕКИ ТИП КОЖА 3 мл * 10
МЕТРОРУБОРИЛ A. Z. КРЕМ 30 мл
АЮСИД капсули * 60 WELEX LABORATORIES
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Явор, Обикновен явор
- Как да се справим с безсънието
- Китайска роза, Хибискус
Коментари към Мимоза, Срамежлива мимоза