Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Същински еудикоти (Core eudicots) Разред Santalales Сем. Santalaceae Сандалово дървo, Бял сантал

Сандалово дървo, Бял сантал

от 11 май 2010г., обновено на 06 март 2023г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Сандалово дървo, Бял сантал - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Сандалово дървo, Бял сантал (Santalum album) представлява вечнозелено, малко тропическо дърво и традиционен източник на масло. Това е растение с бавен растеж - за 50 години достига 10-на метра. Нарича се още санталум албум, или индийско сандалово дърво. В първите години дървото води полупаразитен начин на живот, тъй като корените му се закрепват за корените на растението гостоприемник и оттам черпят хранителните вещества, нужни за развитието му.

Устройство на сандалово дърво

сандалово дърво

Изображение: Ping an Chang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Височината на вечнозеленото дърво е между 4 и 9 метра. В Индия е много по-голямо и може да нарасне до височина от 20 м. Обиколката на ствола му достига до 2,4 м. Стволът на дървото започва да развива своя аромат след около 10 години растеж. Те могат да доживеят до стогодишна възраст. Дървото е с променлив навик, обикновено изправено до разтегнато и може да се преплита с други видове. Растението паразитира в корените на други дървесни видове, с адаптация на хаусториум върху собствените си корени, но без големи вреди за своите домакини. Индивидът ще формира незадължителна връзка с редица други растения. До 300 вида (включително и неговия собствен) могат да бъдат домакини на развитието на дървото - доставяйки макронутриенти фосфор, азот и калий и сянка - особено по време на ранните фази на развитие. По време на ранното си развитие той може да се размножава чрез изсмукване на дърво, създавайки малки насаждения. Червеникавата или кафява кора може да бъде почти черна и е гладка при младите дървета, като се напуква с червено разкритие. Сърцевината е бледо зелена до бяла, както показва общото име. Кората е стегната, тъмнокафява, червеникава, тъмно сива или почти черна, гладка при млади дървета, груба с дълбоки вертикални пукнатини при по-стари дървета, червена отвътре. Има тънки, увиснали клони. Листата са тънки, противоположни и яйцевидни до ланцетни. Голата повърхност е лъскава и ярко зелена, с блестяща бледо обратна страна. Върхът им е заоблен или заострен, с набразден листен ръб и дължина от 5-15 см.

Цветовете са лилаво-кафяви, малки, сламено оцветени, червеникави, зелени или виолетови, дълги около 4-6 мм, събрани до 6 в малки крайни или аксиларни съцветия, без аромат. Дървото започва да цъфти след 7 години. Когато дървото е все още младо, цветята са бели и с възрастта стават червени или оранжеви. Плодовете се произвеждат след три години, жизнеспособните семена след пет. Плодчетата са червени, лилави до черни, когато узреят, с големина около 1 см в диаметър. Семена се разпространяват от птици.

Разпространение на сандалово дърво

сандалово дърво

Изображение: Post of Indonesia, Public domain, via Wikimedia Commons

Билката произхожда от Южна Индия и Югоизточна Азия. Разпространено е в Източна Индонезия, Северна Австралия, Шри Ланка и Хавай. Тя се смята за свещена в някои религии, а някои култури отдават голямо значение на нейните ароматни и лечебни качества. Високата стойност на вида обаче е довела до прекомерна експлоатация до степен, в която дивата популация е уязвима на изчезване. Все още се водят спорове дали S. album е роден в Австралия и Индия или е въведен от рибари, търговци или птици от Югоизточна Азия преди векове. Сега сандаловото дърво се култивира в Индия, Шри Ланка, Индонезия, Малайзия, Филипините и Северна Австралия.

S. album се среща от крайбрежни сухи гори с височина до 700 метра. Обикновено расте в песъчливи или добре дренирани каменисти червени почви, но са обитавани широка гама почвени типове. Това местообитание има температурен диапазон от 0 до 38 ° C и годишни валежи между 500 милиметра и 3000 милиметра. S. album може да нарасне до 9,1 метра вертикално. Трябва да се засажда на добра слънчева светлина и не изисква много вода. Високата стойност на сандаловото дърво е довело до опити за отглеждане, това е увеличило обхвата на разпространение на растението.

Използваема част на сандалово дърво

сърцевината на стъблото

санталово масло

Химичен състав на сандалово дърво

  • пигмент (сантален);
  • етерично масло;
  • терпени (особено санталол);
  • смоли.

Индийското сандалово дърво има високо съдържание на санталол, около 90%, в сравнение с другия основен източник на масло, Santalum spicatum (австралийско сандалово дърво), около 39%, а Индия е доминирала в производството на масло от сандалово дърво по целия свят, но индустрията е в упадък през 21 век.

Лечебни свойства и приложение на сандалово дърво

сандалово дърво

Изображение: Ping an Chang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Сандаловото дърво е търговски и културно важен растителен вид, особено в Индия. Растението е дълголетно, но реколта от него се получава след много години. Дървесината се цени в дърворезбата поради плътния си характер. Маслото от сандалово дърво се извлича от сърцевината чрез дестилация с пара. Средният добив на масло варира от 3,0% до 6,0%. Сладката, мощна и трайна миризма прави вековното масло от сандалово дърво полезно в парфюмерийната индустрия, сапуни, свещи, тамян, народна медицина и религиозни и културни цели. Индийското сандалово дърво все още поставя високи цени на своето етерично масло поради високото си съдържание на алфа санталол. Освен това дървото и неговият прах се използват за религиозни и медицински цели, както и за хранителната промишленост, особено в Индия. Сандаловото дърво процъфтява в региони, където климатът е хладен с умерени валежи, обилно слънце и дълги периоди на сухо време. Дървото е засадено в различни щати на Индия, но с голямо търговско отглеждане е в Карнатака. Дърветата растат бавно и обикновено отнема около 30 години, докато сърцевината стане икономически полезна в Индия.

  • успокояващи свойства;
  • антисептично и противогъбично действие;
  • антидепресантно, антисептично, експекторанто и адстрингентно действие;
  • има обезоболяващо действие;
  • стимулира имунната система в борбата с инфекциите;
  • при кожни заболявания и акне;
  • повлиява нервно напрежение;
  • успокоява ума и тялото;
  • действа овлажняващо на кожата;
  • има свойства на афродизиак;
  • против гонорея, цистит и други уроинфекции;
  • действа срещу вируси, причиняващи генитални и лабиални херпеси.

Начин на употреба на сандалово дърво

  • в козметиката;
  • в ароматерапията;
  • в парфюмерийната промишленост.

сандалово дърво

Изображение: J.M.Garg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Сандаловото дърво е признат за „уязвим“ вид от Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Той е застрашен от прекомерна експлоатация и деградация на местообитания с променено земеползване, пожари (към който този вид е изключително чувствителен), болести, селско стопанство и почистване на земята са факторите, които предизвикват най-голямо безпокойство. За да се запази този уязвим ресурс от прекомерна експлоатация, законодателството защитава видовете и култивирането се проучва и развива.

До 2002 г. лица в Индия нямат право да отглеждат сандалово дърво. Поради недостига си, сандаловото дърво не може да се реже или добива от отделни индивиди. Държавата дава специално разрешение на длъжностни лица, които след това могат да отсекат дървото и да продадат дървесината му. Индийското правителство поставя забрана за износ на дървен материал.

S. album е основният източник на сандалово дърво и масло. Те често заемат важно място в обществата от неговия натурализиран обхват на разпространение. Централната част на дървото, сърцевината, е единствената част от него, която се използва за неговия аромат. Тя е жълто-кафява на цвят, твърда с мазна текстура и поради своята издръжливост е идеалният материал за дърворезба. Външната част на дървото, беловината, е без аромат. Беловината е бяла или жълта на цвят и се използва за изработване на изделия от стружки.

Дългият период на зреене и трудността при отглеждането са ограничили екстензивното засаждане. Прибирането на дървото включва няколко етапа на втвърдяване и преработка, което също оказва влияние върху търговската му стойност. Дървесината и маслото са с голямо търсене и са важна търговска позиция в три основни региона:

Индия

сандалово дърво

Изображение: Ping an Chang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Използването на S. album в Индия се отбелязва в литературата повече от две хиляди години. Използва се като дърво и масло в религиозни практики. Също така се представя като строителен материал в храмовете. Индийското правителство забранява износа на вида, за да намали заплахата от изчезването му чрез прекомерно събиране на реколтата. В южните индийски щати Карнатака, Андхра Прадеш и Тамил Наду всички дървета с по-голяма от определена обиколка са били собственост на държавата до 2001/2 г. Изсичането на дървета, дори и в частна собственост, се регулира от Управлението по горите. След това им се разрешава да се продават на частни производители, но продуктът може да се продава само на държавния отдел по горите. Годишното производство е спаднало от 4 000 тона в началото на 70-те години до по-малко от 300 тона през 2011 г. Намаляването се дължи правителствената политика и прекомерната експлоатация и са предприети действия за насърчаване на плантаторите да отглеждат дърветата отново.

Австралия

Местният вид, Santalum spicatum е по-често срещан и широко се отглежда в Западна Австралия, но към 2020 г. има две търговски плантации от индийско сандалово дърво в пълна експлоатация, базирани в Кунунура, в далечния север на Западна Австралия. Quintis (бивш Tropical Forestry Services), които през 2017 г. контролираха около 80% от световните доставки на индийско сандалово дърво и сантанол, които следват етични и устойчиви практики.

Шри Ланка

Събирането на сандалово дърво се предпочита да бъде от дървета, които са напреднали във възрастта. Продаваемото дърво обаче може да бъде от дървета на седем години. Цялото растение се отстранява, а не се изрязва до основата. Мащабното премахване на S. album през миналия век довежда до повишена уязвимост към изчезване.

Към 2020 г. малки насаждения от индийско сандалово дърво съществуват и в Китай, Индонезия, Малайзия, Филипините и Тихоокеанските острови.

Етнофармакологични употреби

сандалово дърво

Изображение: GeoTrinity (Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Маслото от сандалово дърво е широко използвано в народната медицина за лечение на обикновени настинки, бронхит, кожни заболявания, сърдечни заболявания, обща слабост, треска, инфекция на пикочните пътища, възпаление на устата и фаринкса, оплаквания от черния дроб и жлъчния мехур и други болести. Наскоро, in vivo антихипергликемичните и антиоксидантните потенциали на санталол и масло от сандалово дърво бяха демонстрирани при швейцарски мишки Albino. Освен това е доказано, че различни in vitro и in vivo части от растението притежават антимикробни и антиоксидантни свойства, шикимова киселина и др.

Заглавно изображение: Portvp, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Ветивер, Индийски троскот Ветивер, Индийски троскот
  • Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама
  • Жасмин Жасмин
  • Лимон Лимон
3.9/5 9 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСПРЕЙ ИНТЕНЗИВ спрей 250 мл
79.90лв.

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСПРЕЙ ИНТЕНЗИВ спрей 250 мл

ПАДМА БЕЙСИК таблетки * 60
48.00лв.

ПАДМА БЕЙСИК таблетки * 60

ЕТЕРИКА РЕЛАКСИРАЩО МАСЛО ЗА ТЯЛО 50 мл
14.50лв.

ЕТЕРИКА РЕЛАКСИРАЩО МАСЛО ЗА ТЯЛО 50 мл

АЮР ЕЛИКСИР 17 ЖЕНСКО ЗДРАВЕ 220 мл TNT 21
10.80лв.

АЮР ЕЛИКСИР 17 ЖЕНСКО ЗДРАВЕ 220 мл TNT 21

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
34.90лв.

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

НУКС МЕН ГЕЛ ЗА БРЪСНЕНЕ 150 мл.
35.30лв.

НУКС МЕН ГЕЛ ЗА БРЪСНЕНЕ 150 мл.

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСПРЕЙ ИНТЕНЗИВ 100 мл
39.90лв.

САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСПРЕЙ ИНТЕНЗИВ 100 мл

НУКС МЕН ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ ЗА СЛЕД БРЪСНЕНЕ 50 мл.
65.30лв.

НУКС МЕН ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ ЗА СЛЕД БРЪСНЕНЕ 50 мл.

ЕТЕРИКА МАСЛО ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 22 мл.
20.30лв.

ЕТЕРИКА МАСЛО ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 22 мл.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Santalum_album
https://www.cabi.org/isc/datasheet/50389
http://apps.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Santalum_album.PDF
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124166417000821
https://ar.iiarjournals.org/content/35/6/3137
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=200006500
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697

Коментари към Сандалово дървo, Бял сантал

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сандалово дървo, Бял сантал
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 00:22
    Коментирайте "Сандалово дървo, Бял сантал"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
  • Разред Santalales
  • Сем. Santalaceae
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Акне
  • Кодеин
  • Литий
  • Депресия
  • Елша, Черна елша, Обикновена елша
  • Дива маруля, Бодлива маруля
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 45 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 18 часа и 40 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 18 часа и 41 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 3 часа и 33 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 3 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival