Жасмин
Жасмин (Jasminum grandiflorum) представлява храстовидно или лиановидно растение, което принадлежи към семейство Маслинови (Oleaceae). Съществуват 43 разновидности жасмин, но само 2 вида - Jasminum grandiflorum и Jasminum officinale се използват за добиване на етерични масла. Двата вида са много подобни в своя състав и са взаимозаменяеми в ароматерапията. Jasminum grandiflorum е известен и като испански жасмин, кралски жасмин, каталунски жасмин.
Изображение: Judith.arendaing, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Друг вид жасмин е Китайският жасмин (Jasmine sambac), от който се прави жасминовият чай. В див вид това растение се среща като лиана, затова и стъблата му са много нежни. Цветовете му са най-често бели и дребни, събрани по няколко в съцветие, като венчелистчетата оформят изящна звездичка. За разлика от диворастящия, култивираният се среща и като лиана и като храст. Освен това цветовете му са по-големи и не са само бели, а жълти, розови и в различни нюанси на червеното. Култивираният жасмин достига до 1 м.
Растението има и още една разновидност - Червен жасмин (Red jasmine, Jasminum beesianum). Цъфти само в розови и червени цветове. Стойността му е декоративна и много често се използва във флорални градински решения. Лесно се култивира и отглежда. Води произходът си от Обединеното кралство. Вирее при студен климат.
Устройство на жасмин
Жасминът израства на височина от 2 до 4 метра. Храстът е широколистен, с листа разположени срещуположно на клончетата, дълги 5-12 см, перести, с 5 до 11 двойки листенца. Цветовете са събрани в открити съцветия. Цветчетата са бели до бледо жълти, състоящи се от тръбеста част с дължина от 13 до 25 мм и пет дълги венчелистчета от 13 до 22 мм. Имат уникален, сладникав аромат. Плодовете са кръгли или елипсовидни, малки топчета, оцветени в черно при узряване.
Изображение: freepik.com
Разпространение на жасмин
Този вид жасмин води произхода си от Персия и Кашмир. Разпространен е още на Арабския полуостров (Оман, Саудитска Арабия), Североизточна Африка (Еритрея, Етиопия, Джибути, Сомалия, Судан), Големите езера в Африка (Кения, Уганда, Руанда) и регионите Юнан и Съчуан в Китай. Видът е широко култивиран и натурализиран в Гвинея, Малдивските острови, остров Мавриций, Реюнион, Ява, островите Кук, Чиапас, Централна Америка и голяма част от Западна Индия.
Вирее на надморска височина от 500 до 1500 метра.
Използваема част на жасмин
Използват се венчелистчетата на цвета на растението, неговите листа и извлеченото от него масло.
Химичен състав на жасмин
Растението съдържа следните компоненти
- етерични масла;
- бензил ацетат;
- бензил алкохол;
- индол;
- линалил ацетат.
Маслото от жасмин съдържа: метил ясмонат, бензил бензоат, линалол, линалил ацетат, бензил алкохол, индол, ясмин, метил антранилат, п-кресол, гераниол, рацемик, пентанолид, бензил бензоат, нерол, 1-алфа-терпинеол, д и дл-лоналол, гама-ясмолактон, фарнезол, неролидол, евгенол.
Лечебни свойства и приложение на жасмин
Свойства на растението
- действа отпускащо и релаксиращо;
- избистря съзнанието и повишава концентрацията;
- афродизиак - асоцииран с интимност, романтика, близост, силно любовно влечение;
- антидепресантни свойства;
- действа силно на психическо и емоционално ниво;
- повишава бета-ритмите на мозъка (свързва се с умствената будност);
- успокоява автономната нервна система;
- антисептично;
- противомикробно;
- противоглистно;
- спазмолитично;
- противовъзпалително;
- антимикробно;
- адстрингентно;
- диуретично;
- дезодориращо;
- тонизиращо;
- намалява количеството отделена кърма.
Изображение: freepik.com
Установени са още антиоксидантна, противоязвена, цитозащитна, химиозащитна и липидно-пероксидазна активност на жасмина. Билката инхибира ангиотензин-конвертиращия ензим.
Най-голямо приложение жасминът намира в парфюмерията и ароматерапията. Влиза в състава на множество миещи и почистващи препарати, както и в пасти за зъби. В Индия, листата му са широко използвани в Аюрведа билкови лекарства. Цветовете на жасмина често са красяли косите на жените.
Индийската Аюрведа и традиционната китайска медицина изключително много използват жасминови цветове и масло. В Индия, маслото се счита са луксозен продукт. В много частни градини в страната се отглежда жасмин. Неговото стопанисване е и с търговска цел. Жасминовите цветя са важни в хиндуистки церемонии и са споменати в религиозни текстове. И мъжете и жените в Индия отдавна използват жасминовото масло като афродизиак, като тоник във фризьорството и козметиката, както и не на последно място в парфюмерията.
Някои от заболяванията и състоянията, при които се използва растението са
- разклащане на зъби;
- гнойни процеси - повърхностни;
- улцерозен стоматит;
- проказа;
- кожни заболявания;
- рани;
- мазоли;
- оталгия;
- оторея;
- акне.
Азиатските и в частност индийските народни лечители препоръчват употребата на жасмин при чернодробни заболявания, дизентерия, различни видове болки, дори болезнена менструация, проказа. Външното приложение на билката се състои в употребата й при кожни лезии, рак на кожата, съдови заболявания.
В козметично отношение жасминът влиза в състава на много шампоани, душ-гелове, сапуни, балсами, тоалетни води и други подобни продукти или може да се прилага самостоятелно след баня за обливане на тялото с инфузия от него.
Корените на растението се прилагат при парализи, особено на лицето, умствена слабост, хроничен запек, газове, странгурия, стерилитет, дисменорея, аменорея, вътрешни паразити, проказа, кожни заболявания.
Изображение: freepik.com
Употребата на листата се налага при одонталгия, разклащане на зъбите, улцерозен стоматит, проказа, кожни заболявания, изтечение от ушите, оталгия, странгурия, дисменорея, язви, рани и мазоли. Дъвченето на листната маса се препоръчва при афти, стоматити, зъбобол, язви в устата. Сок от тях или жасминово масло се прилагат при дискомфорти в ушите. Отвара от листата се използва за гаргара. Пресен сок от листа се прилага при язви в устата, проблеми с гърлото и венците, лезии между пръстите на краката.
Цветовете са полезни при стоматологични проблеми, енцефалопатии, одонтопатии, офталмологични заболявания, проказа, кожни заболявания, сърбеж, странгурия, дисменорея, язви. Използват се като афродизиак, като с екстракти от тях се мажат телата. Тоник от цветовете на жасмина действа превантивно при рак на гърдата и спира кървене от матката.
Маслото от жасмин, чрез методите на ароматерапията, може да се прилага като антидепресант, успокояващ агент, антистресов фактор, намалящ състояния на болка и тревога и като афродизиак. Притежава опияняващи свойства, като вдишването на жасминовия аромат увеличава бета вълните в мозъка, които са свързани с повишаване на бдителността. Маслото се препоръчва и при гнойно възпзаление на ухото.
Жасминът е широко отглеждан като декоративно растение в топлите умерени и субтропични региони.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ПАСИФЛОРА И ЖАСМИН 100 мл
АКБАР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖАСМИН * 25
НУКС ПОЧИСТВАЩО МЛЯКО С 3 РОЗИ 200 мл.
ГЕЛСЕМИУМ D1000 пилули 10 г
АВИА САПУН С ХУМА JASMINE 25 г * 4
КРЕМ-САПУН ДАВ РЕЛАКСИНГ С КОКОСОВО МЛЯКО И АРОМАТ НА ЖАСМИН 90 г
ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖАСМИН филтър * 20 TNT 21
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Oleaceae (Маслинови)
- Как да изберем подходящ дневен и нощен крем за лице
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Етерични масла срещу болка в ставите
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Червен портокал, Кървав портокал
- Воден зюмбюл, Воден хиацинт, Айхорния, Понтедерия
- Бял крем, Бял лилиум
- Вратига, Оборчлива билка, Вратика, Обикновена вратига
- Захарна тръстика
Коментари към Жасмин