Кардамон
Кардамон, Зелен (истински) кардамон (Elettaria cardamomum) е многогодишен храст. Принадлежи към семейство Zingiberaceae (Джинджифилови). Нарича се още кардамом. Растението произхожда от южна Индия. Семената му се използват като подправка. Билката често се оприличава като "Кралицата на подправките". Elettaria cardamomum се счита за една от най-старите използвани билки. Употребата и датира от 4000 години. Древните египтяни са я използвали за много медицински цели, като част от ритуали и дори за балсамиране. Те са дъвчели кардамоновите семена, за да почистят зъбите си. Гърците и римляните са използвали билката заради острия и аромат. Добавяли са я към парфюми. От мястото си на произход, едва през 19-ти век британски колонисти са създали плантации с Elettaria cardamomum. Днес Гватемала е най-големият търговски производител на кардамон.
Устройство на кардамон
Изображение: Chhe, Public domain, via Wikimedia Commons
Elettaria cardamomum достига височина до 5 метра. Храстът е вечнозелен и е изграден от около 20 листни филизи. Кореновата система е разположена хоризонтално. Листата са тъмнозелени и дълги, с форма на меч. Долната страна на листата е по-бледа и е покрита от мъхче. Цветовете са разположени последователно, като формират един дълъг цъфтеж, който може да достигне до 1 метър. Те са двудомни мъжки и женски и са бледо зелени на цвят. Едно от венчелистчетата е бяло с виолетови ивици.
Плодовете са бледозелени или жълти с продълговата форма. Дълги са 1-2 сантиметра. Вътрешността им е разделена на три отделни камери, изпълнение с малки и ароматни семена. Семената имат мощен, ароматен мирис и приятен, остър вкус. Освен Elettaria cardamomum се различават още бял и кафяв кардамом. Белият кардамон представлява избелен, черен кардамон. Кафявият кардамон не е истински кардамон и се смята за най-некачествен. За най-качествен се смята Elettaria cardamomum.
Използваема част на кардамон
Употребяемите части на билката са нейните:
- листа;
- семена;
- плодове.
Разпространение на кардамон
Изображение: Sailesh, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Кардамонът произхожда от южна Индия, Шри Ланка, Малайзия и Суматра, а сега се отглежда и в Непал, Тайланд и Централна Америка. Обичайното му местообитание е сенчестата джунгла на тропическите дъждовни гори. Вирее и на по-хладни климатични условия, ако е на закрито място. Предпочита богата, глинеста почва, със слабо кисела реакция, богата на минерали и калий. Задължително условие за развитието му е частичната или непряка слънчева светлина. За да се получат зрели плодове, съдържащи семена, са необходими около 3 години.
Химичен състав на кардамон
Кардамонът съдържа следните вещества
- етерично масло; цинеол;
- магнезий; алуминий; силиций; фосфор; сяра; хлор; калий; калций; манган; желязо; мед; цинк;
- съдържание на семената - микрен, лимонен, у-тирпин, р-цимен, терпинол, германол, транс-неродиол, хепатин, линалол, камфор, цитрал, фарнеол и ситостерол.
- съдържание на етеричното масло - палмитинова киселина, олеинова киселина, а-пинен, b-пинен, сабин, мирцен, а-феландрен, лимонен, 1,8-кинеол, у-терпиен, р-цимен, терпинолен, линанол, линалилацетат, терпиен-4-олеи, а-терпинеол, а-терпинеол ацетат, цитронелол, нерол, геранилол.
Лечебни свойства и приложение на кардамон
Изображение: Didier Descouens, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Elettaria cardamomum съдържа богат резерв от метаболити. Употребява се в кулинария, в козметиката, в ароматерапията и за медицински цели. В китайската и аюрведическата медицина се прилага при много заболявания. В кулинарията и козметиката, употребата му се дължи на силния аромат и многобройните му лечебни свойства.
Свойства на кардамон
- аналгетично;
- противовъзпалително;
- противомикробно;
- антиоксидантно средство;
- апетитовъзбуждащо;
- отхрачващо;
- противотуморен ефект;
- подобрява зрението;
- освежава дъха;
- охлаждащ агент;
- антидиабетогенно;
- слабителен ефект;
- диуретично;
- афродизиак;
- антиеметично;
- подобрява паметта - този ефект се появява, защото кардамонът намалява активността на ацетилхолинестеразата и подобрява ефекта на ацетилхолина, който е основен невротрансмисер в мозъка.;
- намалява зависимостта към никотин. Дъвченето на изсушени плодове намалява желанието за пушене, безпокойството и раздразнителността.
Заболявания, при които се прилага кардамон
- раздразнен стомах;
- болки в гърлото;
- мигрена;
- импотентност, преждевременна еякулация и еректилна дисфункция;
- помага при борба с рака на дебелото черво;
- астма;
- бронхит;
- проблеми с зрението;
- гадене;
- повръщане;
- проблеми със храносмислането;
- метеоризъм;
- понижен апетит;
- диабет;
- заболявания на сърдечно-съдовата система;
- парадонтоза;
- бактериални и вирусни инфекции;
- артрит,
- болки в мускулите;
- инфекции на пикочо-половата система;
- при когнитивни затруднения;
- настинка и грип;
- левкорея - бяло течение;
- депресия;
- лечение на зависимости.
Изображение: T. R. Shankar Raman, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- сурови семена - суровите семена се дъвчат за премахване на лош дъх и за детоксикация.;
- брашно от семената в комбинация с лист от мента - разтворете 0,5 грама брашно от семената в 200 милилитра гореща вода. Добавете едно прясно листо от мента и изпийте. Тази запарка оказва благоприятен ефект при хълцане.;
- семена в комбинация с мляко и мед - повишават потентността.;
- отвара от изсушени плодове - 3 грама изсушени плодове се раздробяват и се слагат на котлона в 200 мл вода. Изчаква се количеството вода да намалее до 50-70 мл. След това се изпива.;
- тинктура от кардамон;
- семена от кардамон с мед - за подобряване на зрението;
- за намаляване на нивата на глюкоза в кръвта - комбинация на кардамон с ечемик и нахут. Запечете 125 грама семена от ечемик и ги смесете с 25 гр семена от кардамон и 25 грама нахут. От получената смес направете брашно и приемайте половин чаена лъжичка с вода три пъти дневно.;
- за облекчаване на гадене и повръщане - 2 грама кардамонов семенен прах се приемат от 3 до 6 пъти дневно в зависимост от състоянието.;
- в кулинарията;
- етерично масло от кардамон - използва се в ароматерапията и козметиката.
Употреба на "Кралицата на подправките" в кулинарията
Сушените плодове и семена от кардамон се използват, за да добавят уникален вкус към ориз, месо (включително хамбургери, пица и кюфтета), зеленчуци и други солени ястия. Цели и смлени семена се добавят към кафе, чай, ликьори, сладолед, сладкарски изделия и печени продукти (включително датски сладкиши). Elettaria cardamomum е съставка в коледните бисквитки, датски и шведски бисквитки, сладкиши и бонбони. Листата нямат същия аромат като семената, но могат да се използват за обвиване на риба, ориз или зеленчуци, за да се добави вкус по време на готвене. Те се използват в малка степен за ароматизиране на тютюна.
Лечебни свойства на етеричното масло от кардамон
Изображение: cyclonebill, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Етеричното масло от кардамон има многобройни полезни ефекти. То се извлича от семената. Използва се главно в ароматизиране на преработени храни и напитки, а понякога и в парфюмерия. То подобрява здравето на целия организъм. Съдържанието на желязо и мед е от съществено значение за клетъчния енергиен метаболизъм. Калият, съдържащ се в маслото, е ефективен за поддържане на нашето сърдечно-съдово здраве. Манганът подобрява антиоксидантното действие на кардамона, като се използва като кофактор за антиоксидативния ензим, наречен "супероксид дисмутаза". Освен това етеричното масло от Elettaria cardamomum стимулира нервната система. Този конкретен ефект на ревитализиране допълнително увеличава силата на духа ни в случаи на депресия или умора. В допълнение, то подхранва секрецията на многобройни ензими и хормони, стомашни сокове, като по този начин поддържа правилния метаболизъм на цялото тяло. Кардамоновото етерично масло има доста силни антисептични, както и антимикробни свойства. Ако се използва за измиване на устната кухина, с добавянето на няколко капки масло във вода, разтворът ще я дезинфекцира и ще елиминира лошия дъх. Може да се добави към питейната вода, за да се елиминират съдържащите се в нея микроби. Лек разтвор във вода може да се използва за къпане, за дезинфекция на кожата, както и на косата. Кардамоновото масло има стимулиращ ефект, който ще помогне за лечение на сексуална слабост, еректилна дисфункция, импотентност. Употребата на маслото всеки ден ще подобри общото състояние на организма ви, ще се почувствате по-продуктивни и по-щастливи.
Внимание!
Противопоказания за употреба на Elettaria cardamomum са бременност и кърмене! Използването му не се препоръчва при хора, страдащи от жлъчно-каменна болест. Не използвайте еретично масло от кардамон ако страдате от чувствителна кожа.
Заглавно изображение: Stephantom, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
ОРИГИНАЛНА ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО МАРИЯ ТРЕБЕН 500 мл
ЕКВИЛИБРА ЧЕСЪН + ГЛОГ капсули * 32
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР ДИШАЙ ДЪЛБОКО * 17
ЕН - ТИ - ТУС С МЕД И ЛИМОН таблетки за смучене * 20 ЕКОФАРМ
БИОХЕРБА ЧАЙ АФРОДИЗИАК НАСИПЕН 120 гр.
ХИМАЛАЯ КОФЛЕТ ПЧЕЛЕН МЕД С АРОМАТ НА ПОРТОКАЛ пастили * 12
ХИМАЛАЯ КОФЛЕТ пастили * 10
ОРИГИНАЛНА ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО МАРИЯ ТРЕБЕН 200 мл
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР ВЕЧНО МЛАД * 17
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР ЖЕНСКИ БАЛАНС * 17
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР С ЕХИНАЦЕЯ * 17
Библиография
https://en.wikipedia.org
http://www.herbco.com/
https://www.myspicer.com
http://www.biologydiscussion.com
http://powo.science.kew.org
http://www.indianmirror.com
http://s3.amazonaws.com
http://www.botanical.com
http://www.botanicalauthentication.org
http://www.planetayurveda.com
http://www.sigmaaldrich.com
http://medicinalherbinfo.org
http://www.webmd.com
https://www.healthbenefitstimes.com
https://www.ayurtimes.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Zingiberales
- Сем. Zingiberaceae (Джинджифилови)
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Домашно лечение при ларингит
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
Коментари към Кардамон