Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен
Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен (Castanea sativa s. vulgaris, Sweet chestnut) представлява вид кестен, чийто плодове свободно могат да се консумират от хората. Принадлежи към семейство Букови (Fagaceae). Растението е едно от 38-те, от които се правят цветните еликсири на д-р Бах.
Устройство на обикновен кестен
Достига височина от 25 до 40 метра, с диаметър на ствола най-често около 2 метра. Кората му е дълбоко набраздена и нацепена, със спирални оформления по цялото протежение на ствола. При по-старите екземпляри са се развили няколко издънки, образуващи един голям, с неправилна форма и широк ствол. Листата са с продълговато-копиевидна форма, със силно назъбен листен ръб. Дълги са от 16 до 28 см и широки от 2 до 4 см. Цветовете са мъжки и женски, с дължина от 10 до 20 см. Представляват реси, които в северното полукълбо се появяват в края на юни и юли месец. Обичайно цъфти през месеците май-юни. От началото на есента женските цветове се развиват в бодливи кутийки, които съдържат от 3 до 7 кафеникави ядки. Бодливата повърхност на плодовете ги предпазва от увреждане от дивите животни. На възраст от 20 години, дървото започва да дава плодове.
Изображение: DoF CC-BY-X, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Paulo Etxeberria, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на обикновен кестен
Родният ареал на разпространение на сладкия кестен е установен в Европа и Мала Азия, и широко отглеждан в целия умерен пояс. Идеални услови за развитие дървото намира на територията на Швейцария и Италия. Среща се и у нас. Живее дълго и произвежда годни за консумация ядки, които са използвани в кулинарията от древни времена. Сладкият кестен може да има продължителност на живот от 2000 години.
Видът е широко култивирани за своите хранителни семена (наричани също ядки) и за неговото дърво. Още от римско време, тя е въведена в по-северните райони, а по-късно също е отглеждана в манастирските градини от монаси. Днес, вековни екземпляри могат да бъдат намерени във Великобритания и цяла Централна, Западна и Южна Европа.
Използваема част на обикновен кестен
- листа;
- кора;
- плодове.
Химичен състав на обикновен кестен
- листа - дъбилни и пектинови вещества, флавоноиди, смола, мазнини, захар;
- кора - дъбилни и пектинови вещества, гликозиди;
- плодове - въглехидрати, белтъчини, мазнини, органични киселини, минерални вещества, микроелементи, витамини А, С, РР, група В и др.
Всички части на дървото съдържат танин.
Изображение: Blackerking, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; JLPC, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на обикновен кестен
Свойства на кестена
- затягащо действие;
- кръвоспиращо действие;
- за лечение на белодробни болести - срещу бронхити, коклюш, спазматична и дразнеща кашлица;
- за укрепване на стомаха;
- срещу диария;
- при напълняване;
- срещу слабост на пикочния мехур и капково уриниране;
- при сърдечни проблеми;
- при главоболие и депресии;
- приложение при малария и лумбаго.
Как се използва билката?
- вътрешно - запарка, отвара;
- в хранителната промишленост - брашно;
- за производство на дървесина.
Листни настойки се използват при респираторни заболявания и са популярен лек за магарешка кашлица.
Ядливият кестен като цветен еликсир на д-р Бах
Сред цветята на д-р Бах, сладкият кестен се нарича "Цветето на освобождението". Ето за кои хора е предназначен цветният еликсир от ядливия кестен, според създателя му: "За хора, чието страдание е толкова силно, че изглежда непоносимо - когато умът или тялото сякаш са достигнали границите на поносимостта и е останала само разрухата." - Едуард Бах
Изображение: Maja Dumat from Deutschland (Germany), CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
С какво се характеризира състоянието на индивида, нуждаещ се от еликсир от сладък кестен?
Той е в огромна депресия. За него изход от нея няма, няма светло бъдеще, няма добро минало, а настоящето е само мъка, тъга и има чувството, че всички са го забравили и изолирали. Не вижда нищо положително в съществуването си, само „тъмнина”. Отчаянието, безизходицата от ситуации, самотата и изолацията са негови неразделни спътници. Не вижда начин по който би могъл да продължи напред (за него няма такъв), нито плаче, нито се смее. Измъчва се от това, че е опитал всичко, но сега е в пълно отчаяние. Не може да повярва, че съществува такова страдание.
Приемът на цветното средство за защита „събужда” индивида от тъмнината, в която живее и го пренася в необходимата светлина за неговото съществуване. Повлиява симптомите на пълното отчаяние, огромната депресия, дълбоката душевна нестабилност, личностният крах, душевното състояние на неизлечимо болните.
Начин на употреба
- запарка - 1-2 ч.л. сушени листа се залива с 1 чаша вряла вода, кисне 5 мин и се прецежда. Пие се на глътки след хранене;
- отвара - 20 гр. кори се залива с 1 л. вода. Пие се по 1 чаша многократно през деня;
- срещу подагра и ревматизъм - 1/2 шепа листа и околоплодни люспи се варят в 1 л вода за 5 мин. Прецежда се и се сипва във вана с вода, в която се престоява 15 мин.
Шампоан за коса може да бъде приготвен от отвара от листа и плодови обвивки.
Други употреби на обикновения кестен
Дървото е популярен избор за озеленяване в Англия, особено през 18-ти и 19-ти век. Активно участва във флоралната декорация на паркове и градини. Дори като рязани клонки е красиво оформление на букети и редица цветни аранжировки.
Изображение: Muséum de Toulouse , CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Кастените се пекат със своята твърда, кафява обвивка след премахване на бодливата такава. След варене ядките придобиват сладък вкус и брашнеста консистенция, подобни са на сладки картофи. Сварени могат да се добавят към плънката за птици, зеленчуци или тестени изделия. Влагат се и в сладкиши, пудинги, десерти и сладкиши. Те се използват и за направата на брашно за месене на хляб, като заместител на зърнени култури, заместител на кафе, сгъстител в супи и други готварски употреби, както и за съхранение на склад. На римските войници е била давана кестенова каша, преди да отидат в битка.
От ядките се извлича захар. От тях се приготвя и сладко кестеново брашно, което се влага в направата на корсиканското разнообразие от полента. За варенето на корсиканска бира също се използват сладки кестени. От кестеновите ядки се продава на пазара и пюре - подсладен продукт от тях, смесен с ванилия и крем от марон.
Дървесината му е светла на цвят, твърда и здрава. Тя се използва за направата на мебели, бъчви и покривни греди особено в Южна Европа. Дървесината е с плътност от 560 кг на кубичен метър. Поради своята издръжливост се използва за направата на аксесоари във фехтовката. Тя е много добро твърдо гориво, което не трябва да се използва в огън на открито, поради способността й да отделя много искри.
Заглавно изображение: Arnold Unterholzner, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АМРИТА МАСАЖЕН КРЕМ С ЕКСТРАКТ ОТ ДИВ КЕСТЕН 200 мл
ХЕМОГЕЛ ГЕЛ ПРИ ХЕМОРОИДИ 35 г
БОДИ 10 N4 ХИДРАТИРАЩО МЛЯКО ЗА ТЯЛО - СЛЕД ЕПИЛАЦИЯ 500 мл.
УНКАДЕП сироп 150 мл
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 6 ТРЕВОЖНОСТ 30 мл
АМРИТА МАСАЖНО МАСЛО С ЕКСТРАКТ ОТ ДИВ КЕСТЕН 200 мл
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КЕСТЕНОВ ЛЕК 50 мл
ДЕРМЕДИКС ГЕЛ ЗА УЛТРАЗВУК ЗА ОТСЛАБВАНЕ И ОФОРМЯНЕ НА ТЯЛОТО 250 мл.
ДАВИНЕС НУНУ ШАМПОАН ЗА ТРЕТИРАНА КОСА 250 мл
МИЛВА ШАМПОАН ЗА КОСА С КЕСТЕН 200 мл
ИВЪНСУИС ИНТЕНЗИВНО ОЗАРЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fagales
- Сем. Fagaceae (Букови)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Лечение при остеофити (шипове)
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- При кои състояния и защо са полезни кестените
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Кестени - полезни и вредни свойства
Коментари към Кестен-обикновен, Сладък кестен, Ядлив кестен