Памук
Памук (Gossypium hirsutum) многогодишно влакнодайно растение, от семейство Malvaceae (Слезови), което в условията на умерения климат се отглежда като едногодишна култура.
Gossypium hirsutum, известен също като планински памук или мексикански памук, е най-широко засаденият вид памук в света. В световен мащаб около 90% от цялото производство на памук е от сортове, получени от този вид. В САЩ, най-големият износител на памук в света, той представлява приблизително 95% от цялото производство на памук. Той е роден в Мексико, Западна Индия, Северна Южна Америка, Централна Америка и вероятно тропическа Флорида.
Устройство на памук
Изображение: Krish Dulal, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Памукът има силно развита коренова система, като израства на височина до 1,5 метра. Стъблото му е правостоящо, здраво, в основата вдървесено, голо или покрито с власинки, цилиндрично по форма. Листата на билката са със сърцевидна форма, дълги и широки от 7,5 до 15 см. Цветовете й са едри, бели, кремави или жълти, с или без малиново петно в основата. На тяхно място се развиват памучните пъпки, съдържащи семена.
Разпространение на памук
Смята се, че памукът произхожда от Централна Америка. По време на американската гражданска война той е въведен в повечето тропически и субтропични страни по света. Сега той е основа на всички търговски памучни култури в Африка извън долината на Нил, всички тези в Южна Америка, с изключение на Перу и Северна Бразилия, на съвременната руска култура и голяма част от тази в Северна Индия и Пакистан и Филипинските острови, както и тази на памучния колан на САЩ.
Растението се култивира много широко заради влакното, получено от семената му, което се използва за направата на плат и множество други предмети. Най-големи производители на памук са Индия, САЩ, Бразилия, Китай, Египет и бившите съветски републики в Средна Азия. Най-качествено влакно от памук се получава в Египет, където са и най-благоприятните климатични условия за високи добиви, оптимална дължина на влакното, съчетана с фин строеж. В България, в областите Стара Загора, Пловдив и Хасково, се отглеждат най-големите земи с памукови насаждения.
Археологическите доказателства от долината Теуакан в Мексико показват отглеждането на този вид още преди 3500 г. пр. Н. Е., Въпреки че все още няма доказателства къде точно е бил опитомен за първи път. Това е най-ранното доказателство за отглеждане на памук в Америка, открито досега.
Използваеми части на памук
- семена (добива се масло от тях);
- корени;
- стъбла;
- влакна;
Химичен състав на памук
- госипол, флавоноиди;
- зрялото влакно е съставено от около 94 % целулоза и 6 % други органични вещества.
Кората на корена съдържа около 3% червеникава кисела смола, летливо масло, фенолна киселина (вероятно 2,3-дихидробензоена киселина; салицилова киселина, безцветен фенол, бетаин, мастен алкохол, фитостерол (C27H46O), въглеводород ( вероятно триаконтан), церилов алкохол и олеинова и палмитинова киселина. Наръчникът на Hager също изброява изокерцитрин, кверцимеритрин, кверцетин-3'-глюкозид, хирзутрин, изоастрагалин, палмитинова киселина, олеинова киселина, линолова киселина, а -пипен, b-кариофилен, бизаболол, кариофиленпоксид, бизаболеноксид, абсцисин II, серотонин, хризантемин, госипицианин и хистамин.
Изображение: Mason Brock (Masebrock), Public domain, via Wikimedia Commons; ChriKo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на памук
Освен влакнестите култури, Gossypium hirsutum и Gossypium herbaceum са основните видове, използвани за производството на памучно масло.
Памуково масло
- семената се извлича масло, което е полусухо и служи за производство на сапуни;
- чай от корените му подпомага родовата дейност при жената;
- стимулира маточните контракции и повлиява родилните мъки;
- стимулира спускането на кърмата;
- памуковото масло намира приложение при лечението на тежки менструални течения и ендометриоза;
- може да причини безплодие при мъжете - понижава броя на сперматозоидите;
- причинява дегенерация на клетките, продуциращи сперматозоиди (т.нар. сертолиеви клетки).
Изображение: ChriKo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Сварени листа от памук се прилагат върху кожни обриви при деца. Памучното семе и корените са били използвани при полипи в носа, миома на матката и други видове рак. Памукът показа противоракова активност в новите туморни системи LL, WA и PS-150. Муцилагинен чай от пресни или печени семена е използван при бронхит, диария, дизентерия и кръвоизлив. Цветята са диуретично и омекотяващо средство, използвано при хипохондриаза. Листа, напоени с оцет, се нанасят върху челото при главоболие. В Гвинея листата и семената се смятат за омекотяващи, а корените - за стимулиращи менструалния поток. Около 100 грама корен се вари в около литър вода, докато се намали с 1/2. След това петдесет грама от получената отвара се пие на всеки половин час. Коренът се прилага при астма, диария и дизентерия. Кората на корена, лишена от танин, е стягащо, антихемороидно средство, използващо се като стимулиращо менструалния поток, хемостатик, лактагонно средство, като окситоцин и вазоконстриктор. Билката се използва в Китай като мъжки контрацептив.
Начин на употреба на памук
- в медицината;
- в козметиката;
- в текстилната промишленост - висококачественият памук е с бял или кремавобял цвят. Колкото е по-тънко и дълго и в същото време здраво, влакното е по-ценно, а изработените от него тъкани са по-качествени;
- стъблата могат да бъдат преработвани и да служат като енергиен източник;
- кюспето, след преработка на семената, е с много добра фуражна стойност;
Други употреби на памук
Gossypium hirsutum включва редица сортове или кръстосани сортове с различни дължини на влакна и допустими отклонения към редица условия на отглеждане. Сортовете с по-голяма дължина се наричат „дълги щапелни възвишения“, а сортовете с по-малка дължина се наричат „възвишения с къси щапели“. Дългите основни сортове са най-широко отглеждани в търговското производство.
Народът Zuni използва това растение, за да прави церемониални облекла и шнурове.
Изображение: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons
Семена на памука могат да се консумират варени. Те съдържат до 40% протеин, имат вкус на ядки при печене и могат да се консумират като лека закуска. Те също се варят и използват като ориз в гювечи и супи. Смлени на прах, те могат да се добавят към брашно за хляб, сладкиши и др. От тях може да се направи и намазка, подобна на фъстъченото масло. Някои форми на това растението произвеждат семена, съдържащи токсина госипол, който трябва да бъде отстранен преди семето да бъде изядено. Семената на сортовете без жлези не съдържат този токсин. Масло, получено от семената, се използва за салати, при готвене и за приготвяне на маргарин.
Нискокачествените семена, след като маслото е изцедено, се използват като тор.
От нишката на семената се получават качествени влакна. Памучните влакна имат широк спектър на употреба, включително за изработване на дрехи; гуми; пълнеж за възглавници; хирургически превръзки; изработване на канап и въжета; килими и др.
Както вече бе споменато от семето се получава масло. Нискокачествените масла се използват при производството на сапун, смазочни материали, сулфонирани масла и защитни покрития. Корпусите на семената и сухите стъбла се използват като гориво.
Култивиран предимно заради растителните си влакна, суровината за голям обем текстилни продукти, този вид се счита за най-важното от растенията, даващи памук, осигурявайки по-голямата част от търговските памуци. Семената дават полусъхнещо и годно за консумация масло, използвано за смазване, маргарин, салати и олио за готвене и за защитни покрития. Остатъци, сладкиши от памучно семе или брашно са важен протеинов концентрат за добитъка. Хлябът, направен с протеин от памучно семе, е дори по-добър източник на протеин от обогатения бял хляб. Нискокачествените остатъци служат за тор, постелки и гориво. Мъхът, който не се отстранява при пречистването, се превръща в облицовки във филцове, тапицерии, матраци, канапи, фитили, килими, хирургически памуци и в химическата промишленост като изкуствени кожи, фолио, нечупливо стъкло, пластмаси, лакове и целулозни експлозиви.
Изображение: Alabama Extension, CC0, via Wikimedia Commons
Токсичност на памука
Токсичният дихидроксифенол, който се среща в семената и жлезите на разсада от памук, трябва да се отстрани, преди памучното семе да се използва за фураж. При прасета се наблюдават смъртни случаи от ядене на сурови памучни семена. 100 гр смляно семе съдържа 7,3 гр вода, 23,1 гр протеин, 22,9 гр мазнини, 43,2 гр общ въглехидрат, 16,9 гр фибри, 3,5 гр пепел, 140 мг калций, 1,2 мг манган, 320 мг магнезий, 680 мг фосфор, 14 мг желязо, 290 мг натрий, 1,110 мг калий 240 мг сяра, 5 мг мед. След като маслото се отстрани, масата от 100 гр съдържа 7,3 гр вода, 41,4 гр протеин, 5,6 гр мазнини, 10,9 гр сурови фибри, 39,5 гр общо въглехидрати (6,5 гр общо захари, 6,4% лигнин), 190 мг калций, 1,8 мг мед, 10 мг желязо, 490 мг магнезий, 2,3 мг манган, 1,090 мг фосфор, 1250 мг калий, 50 мг натрий и 400 мг сяра. Търговското памучно семе съдържа приблизително 92% сухо вещество, 16-20% протеини, 18-24% масло, 30% въглехидрати, 22% сурови фибри. Основният пигмент в семената е госипол, отровно фенолно съединение, което обикновено става безвредно при смачкване или нагряване, но може да запази малки количества, към които прасетата и пилетата са чувствителни.
Заглавно изображение: David Stanley from Nanaimo, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 100 г
АНТИОКСИДАНТ СТРОНГ таблетки * 30 ВАЛМАРК
ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г
ТАМПОНИ ПАЛОМИТА СУПЕР * 16
ТАМПОНИ ЕВЕНТ СУПЕР ПЛЮС * 16
ЛАНДЖЕЛИКА ОФИЦИНАЛИС ОМЕКОТЯВАЩ ДУШ ГЕЛ С ПАМУК И АРОМАТ НА БЯЛ МУСКУС 500 мл
МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.
ЛЕНТА CURETAPE 5 м. / 5 см.
ТАМПОНИ ПАЛОМИТА НОРМАЛ * 8
ТАМПОНИ ЕВЕНТ НОРМАЛ * 8
БИОТЕН СКИН МОЙСЧЪР ПОЧИСТВАЩО МЛЯКО ЗА СУХА / ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 200 мл
ТУПФИ БЕЛЛА * 200
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Gossypium_hirsutum
https://www.prota4u.org/database/protav8.asp?h=M4&t=Gossypium,hirsutum&p=Gossypium+hirsutum
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Gossypium+hirsutum
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Gossypium_hirsutum.html
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Gossypium+hirsutu
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malvales
- Сем. Malvaceae (Слезови)
- Как да изберем подходящ дневен и нощен крем за лице
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Алтернативно лечение на миома
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Билки при удебелена лигавица на матката
- Диария при кърмени бебета
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Воден зюмбюл, Воден хиацинт, Айхорния, Понтедерия
- Бял крем, Бял лилиум
Коментари към Памук