Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
Кисел трън (Berberis vulgaris) представлява разклонен бодлив храст, който принадлежи към семейство Киселтрънови (Berberidaceae). Растението се среща още с имената: Царевео грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис.
Европейски барберис, Барбери (European barberry, Barberry), са също известни наименования на киселия трън. Други негови имена на латиница са: jaundice berry, pepperidge bush, sowberry.
Устройство на кисел трън
Изображение: Sten, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката е широколистен храст, който расте на височина до 4 метра. Листата й са малки овални, дълги 2-5 см и 1-2 см широки, с назъбен листен ръб. Имат яйцевидна форма и почервеняват през есента. Те се развиват на групички от 2 до 5 на брой на къси дръжки дълги от 3 до 8 мм. Цветовете са жълти, 4-6 мм дълги, събрани в 3-6 см дълги, увиснали, гроздовидни съцветия. Цъфтят в края на пролетта. Плодът е продълговат оцветен в оранжево-червено, с размери 7-10 мм дължина и 3-5 мм широчина. Узряват в края на лятото или есента. Те са годни за консумация, но са много кисели, с тръпчиви нотки във вкуса, освежаващи и богати на витамин C.
Разпространение на кисел трън
Родният ареал на разпространение на растението са Централна и Южна Европа, Северозападна Африка и Западна Азия. Натурализиран е в северната част на Европа, включително и на Британските острови и Скандинавия, както и в Северна Америка. В Съединените щати и Канада, се установява в природата на площите от Нова Скотия до Небраска, с допълнително заселване в Колорадо, Айдахо, щата Вашингтон, Монтана и Британска Колумбия. Отглежда се заради своите плодове в много страни. У нас расте по каменисти, сухи и планински места.
Използваема част на кисел трън
Използват се корените, кората и плодовете на растението. От обелената кора се прави запарка.
Химичен състав на кисел трън
Плодовете са богати на пектин, витамин C, захари, изохинолинови алкалоиди особено берберин.
Коренът и кората са богати на протоберберини (берберин, палматин, яторизин) и бисбензилисоквинолинови производни (оксиакантин, бербамин), както и други алкалоиди като бервулсин, магнофлорин и колумбамин. Коренът може да съдържа най-много 3% алкалоиди, които придават жълт цвят на дървесината.
Билката съдържа още дъбилни вещества, слузни вещества, органични киселини.
Лечебни свойства и приложение на кисел трън
Изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Киселият трън е и отровен и лечебен. С изключение на плодовете и семената, останалите части на растението са леко отровни. Най-важната му съставка е берберинът, който е известен с редица терапевтични ефекти.
В миналото растението е използвано за лечение на акне, скорбут, стомашно-чревни заболявания и кашлица, очни проблеми. Употребата на барбери в традиционната медицина е била ограничена, поради горчивия вкус на кората и корена му. Въпреки това са посочени множество негови употреби, включително при рак, холера и хипертония, висока температура, подагра, бъбречни и жлъчни заболявания, ревматични симптоми, диария, храносмилателни проблеми и дерматити.
Свойства на кисел трън
- антипсориатични;
- антибактериални;
- противогъбични;
- антидиарични;
- противовъзпалителни;
- антиоксидантно;
- антиконвулсивно;
- седативно;
- жлъчегонно;
- кръвоспиращо;
- усилва перисталтиката на червата;
- повишава тонуса на матката;
- понижава кръвното налягане;
- повишава пикочоотделянето;
- в по-големи дози води до потискане на сърдечната дейност.
Изображение: freepik.com
Намира приложение при
- кръвотечение от матката;
- подагра;
- пясък в жлъчния мехур и бъбреците;
- холецистити и други жлъчни заболявания;
- цистопиелити;
- за задържане на урината;
- ошипявания;
- диарии;
- екзема;
- туберкулоза;
- скрофули;
- маточни заболявания;
- заболявания на далака.
Плодовете се използват при
- болести на далака
- черния дроб
- стомашни болки
Външно билката се прилага под формата на отвара за измиване на очите при катаракта и изплакване на устната кухина при гингивит. Настойка от листата, в съотношение 1:10 с бяло вино, киснещи в продължение на 8 дни, се използва като слабително средство. Иначе листната маса се употребява при диарии и дизентерия.
Изображение: freepik.com
Киселият трън намира приложение и в пивоварната и сладкарска промишленост.
Плодовете са годни за консумация и богати на витамин С, макар и с много остър вкус. Те са важна храна за много малки птици, които разпръсват семената им чрез техните изпражнения. Широко достъпни руски бонбони наричани "Барбарис" (Барберис) са направени с екстракт от плодовете на растението, които са изобразени и върху опаковката им. В Русия екстрактът от тях се използва и за ароматизиране на безалкохолни напитки. В Европа, плодове традиционно се използват като съставка на конфитюри, но като цяло употребата им е много рядка. В югозападната част на Азия, по-специално Иран, те се използват за приготвяне на храни и сладкиши. Това е страната, в която днес най-често намират приложение плодовете на берберис. Там обикновено се влагат като касис в ориз-пилаф и като подправка за птиче месо.
Сушени плодове се използват в билкови лекарства. Проучено е, че берберинът в тях е по-добър от Метформина при лечение на поликистозен овариален синдром. Берберинът е и маточен стимулант. Той също така се използва за лечение на акне, екзема, инфекция с Candida. Растителните алкалоиди в барбери притежават антибактериални, противогъбични, противовъзпалителни, антиоксидантни и антидиуретични свойства.
Изображение: Conifer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Плодове са били използвани в традиционната австрийска медицина като лекарството, приемано вътрешно, под формата на чай, желе или сироп за лечение на заболявания на дихателните пътища, повишена температура, инфекции, простуда и грип.
Барбери е широко отглеждан за жив плет в Нова Зеландия. Има и декоративна стойност, като често се включва във флорални композиции.
Berberis vulgaris разпространява гъбичното заболяване ръжда по домашната пшеница. Поради тази причина, култивирането му е забранено в много области на САЩ, както и вносът му.
Начин на употреба на кисел трън
- отвара - 1 чаена лъжичка кори или корени се варят в 500 мл. вода, 10 минути. Отварата се прецежда и се пие в доза по 1 винена чашка 4 пъти на ден.
Внимание!
Киселият трън е противопоказан за употреба при пациенти проявили свръхчувствителност към растителния вид. Да не се употребява по време на бременност и кърмене.
Наблюдавани нежелани реакции при употребата на берберис са: парене, сърбеж, зачервяване при локална употреба на барбери, в подходящата лекарствена форма.
Симптоми на отравяне с него са летаргия, ступор и замаяност, повръщане и диария, нефрит.
Да се използва под лекарски контрол, поради опасност от отравяне.
Заглавно изображение: Arnstein Rønning, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БЕРБЕРИН капсули 500 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СУОНСЪН БЕРБЕРИН капсули 400 мг * 60 SW1411
ПРОМОХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ПОДОФИЛУМ ПЕЛТАТУМ 9 СН
КАУЛОФИЛУМ ТАЛИКТРОИДЕС 9 CH
БЕРБЕРИС ВУЛГАРИС 5 СН
ФИТОБИОТИК капсули * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОБИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗДРАВО СЪРЦЕ 100 мл
ХИМАЛАЯ ДИАБЕКОН таблетки * 30
КАУЛОФИЛУМ ТАЛИКР 15 СН
БЕРБЕРИС ВУЛГАРИС 9 СН
СУОНСЪН БИЛКОВА ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА ЖЛЪЧКАТА капсули * 60 SW1492
ПРОМОРАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Berberidaceae (Киселтрънови)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
Коментари към Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис