Юка
Юка (Yucca filamentosa, Yucca) е вечнозелен, цъфтящ храст от семейство Asparagaceae. Ценна е в градинарството заради своите архитектурни качества. Много съединения от билката се употребяват в производството на нови лекарства. Екстрактът от юка се използва като разпенващ и ароматизиращ агент в газирани напитки. Тя съдържа химикали, които могат да помогнат за намаляване на високото кръвно налягане и високия холестерол, както и да облекчат симптомите на артрит като болка, подуване и скованост. Видът принадлежи към Agavaceae (Агавови, Столетникови).
Юка е растение, произхождащо от горещите сухи райони или от Америка и Карибите; тя се адаптира към различни климатични условия и може до известна степен да устои на суша. В света има повече от 40 вида юка и около 24 подвида, създаващи невероятно разнообразие от форми, размери и цветове.
Устройство на юка
Изображение: Moriori, Public domain, via Wikimedia Commons
Юка израства на височина до 3 метра. На външен вид прилича на палма с дебело, късо стъбло и саблевидни листа. Цветовете на юка са като бели звънчета с приятен аромат, образуващи гроздове. Цъфти в началото на лятото.
Разпространение на юка
Юка е родена в югоизточната част на САЩ, Мексико и Карибските острови. Натурализирана е по крайбрежието на Атлантическия океан на север до Лонг Айлънд Саунд и в районите на долния Среден Запад, във Франция, Италия и Турция. Това растение се среща най-често в песъчливи почви, особено в плажни храсти и дюни, но също така и в полета и скалисти склонове, въпреки че расте добре и в тиня или на глинести почви. Видът се отглежда лесно в леки, сухи до средни по влага, добре дренирани почви на пълно слънце. Толерантен е към бедни, песъчливи почви, топлина, суша и соленост. Проявява изненадваща толерантност към частична сянка. Може лесно да се размножава от базални издънки. Въпреки че юките са по-характерни за западните пустини и пасища, някои от тях са местни на Изток.
Използваема част на юка
Употребяват се плодовете и плодовите стъбла на билката в кулинарията. С лечебни цели се използват листа и корени на нецъфтящи растения.
Химичен състав на юка
Екстракт от билката съдържа:
- ензими;
- сапонини;
- хлорофил;
- антиоксиданти и други активни съставки.
Лечебни свойства и приложение на юка
Юка е истински благодат за хората с хронични заболявания на дебелото черво. По-възрастните и хората на средна възраст, страдат от неприятния хроничен колит - “лениви черва”. Сапонините на юката се прилагат с успех в лечението на ставните заболявания. Това природно средство, което има стероидно действие, няма контраиндикации, ако се използва в препоръчаните дози. За разлика от животинските и синтетичните стероиди, юката не дразни гастроинтестиналния тракт. Неслучайно при скованост в ставите, индианците препоръчвали глад и прилагали само определени видове растения. Юката била едно от тези растения, имайки предвид, че задоволява потребностите на организма от ензими, витамини, минерали и растителни хранителни съставки, а същевременно подобрява и детоксикацията. Лечението с юка, продължаващо няколко седмици, на практика подмладява тялото, подобрява физическото и психическото равновесие, осигурява добро общо състояние и предлага по-добра защита от болести на организма, поради укрепване на имунитета. Юка намалява нивото на холестерола и стреса.
Свойства на юка
- противовъзпалително;
- антиревматоидно;
- лаксативно.
Юка предлага многобройни ползи за здравето и често се използва медицински. Части от растението могат да бъдат включени във вашата диета. Може да се използва и локално за лечение на кожни заболявания или рани. Най-често юката се приема като добавка.
Юка съдържа големи количества витамин С и антиоксиданти, като и двете могат да са от полза за имунната система и цялостното здраве. Витамин С стимулира производството и активността на белите кръвни клетки, които се борят с инфекциите и вирусите.
Съдържащите антиоксиданти юка ни предпазват от клетъчни мутации и увреждания от разрушителни молекули, наречени свободни радикали.
Индианците отдавна използват юка за облекчаване на симптомите на артрит, а добавките от юка (често под формата на таблетки) се приемат за същата цел днес. Юка има противовъзпалителни свойства, които помагат за успокояване на болката.
Някои изследвания предполагат, че тези с висок риск от артрит могат потенциално да предотвратят появата му, като приемат юка.
Юка също съдържа мощни антиоксиданти и сапонини. Тези вещества могат да намалят симптомите на артрит.
Състояния и заболявания, при които се прилага юка
- уринарни болести;
- простатит;
- артрит, неврит, невралгия, ревматизъм;
- остеоартрит;
- високо кръвно налягане;
- мигренозно главоболие;
- възпаление на червата (колит);
- висок холестерол;
- стомашни разстройства;
- диабет и заболявания на черния дроб и жлъчния мехур;
- рани, кожни заболявания, кървене, навяхвания, болки в ставите, плешивост, пърхот.
Цветята и плодовете на юка са хранителни и с високо съдържание на въглехидрати. Доказано е, че коренът, макар и не толкова вкусен, има противовъзпалителни свойства, съдържащ важни хранителни вещества като витамини В, С, желязо и калций. Доказано е, че растението е полезно и за лечение на артрит, колит, хипертония и мигренозно главоболие. Високото количество витамин С и антиоксиданти, присъстващи в растението, също повишава имунната система и цялостното здраве, предпазвайки ни от мутации на клетките и увреждане на свободните радикали. Освен това, когато е поставена на закрито, юката има забележителни свойства за почистване на въздуха и е в състояние да премахва токсините в него.
Начин на употреба
- корени - рани, кожни заболявания, кървене, баня при счупени крака и изкълчвания;
- сок от листа при - отравяне с отровни стрели;
- лапа, направена от корените, се използва за лечение на рани, кожни заболявания и навяхвания;
- капсули - като хранителна добавка.
Изображение: Indigostock, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лесно намерени онлайн или в магазините за естествени здравословни храни, добавките от юка се предлагат като капсули, прахове или екстракти. Капсулите обикновено се предлагат във формули от 100 милиграма и се считат за безопасни при тази доза. Съществуват и изсушени продукти от корен от юка, които се използват за приготвяне на чай или екстракти.
- отвара - 7 грама корени се варят 15 мин в половин литър вода. Приемат се 3-4 дози на ден. Има способността да облекчи болка в продължение на няколко дни
- при артрит - прави се стандартна отвара и се пие в доза - 1 чаша 2-3 пъти на ден. Билков състав на отварата:
корени от юка - 6 части
дяволски нокът - 4 части
корен от черен кохош - 3 части
кора от американски зантоксилум - 2 части
корен на джинджифил - 2 части
корен от женско биле - 2 части
Количеството на ден корени от юка е около 3,5 грама.
Кулинарна употреба на юка
Приготвянето на прясна юка е сложно по няколко причини. Първо, сапонините в корена, макар и потенциално способни да понижат холестерола ви, всъщност са доста токсични. В повечето случаи това само ще причини лошо храносмилане, тъй като човешките черва не усвояват толкова добре сапонините.
След като семената бъдат премахнати, плодовете могат да бъдат сварени и изядени. Големите цветни листенца могат да се консумират и в салати.
Плодовете могат да се консумират сурови или варени. Те са големи и месести. Често се сушат за зимна употреба. Цветята се приемат сурови или сушени, натрошени и използвани като ароматизатор. Вкусно допълнение са към салатата. Установено е, че цветята са доста горчиви. Цъфтящото стъбло бива варено и използвано като аспержи.
Други употреби на юка
Листата, стъблата и корените на това растение могат да се използват за зашеметяване на риби. Чероки го използват за тази цел. Корен на прах се добавя във водата, като привежда рибите в безпомощно състояние, те изплуват на повърхността на водния басейни лесно се ловят.
Отвара от билката се използва за миене на косата, като шампоан за пърхут и плешивост. Yucca може да се използва и за направата на изцяло натурален шампоан и сапун, който е деликатен върху кожата и допринася за заздравяване на обриви и малки драскотини.
Юките са популярен избор като вътрешни и външни дизайнерски растения и често се използват за ландшафти, но могат да се отглеждат и в контейнери, като същевременно се запазват полезните им свойства.
Влакно, получено от листата, се използва за направата на въжета, плат, кошници и рогозки. То може да се използва и за направата на хартия. Листата се събират през лятото, те се остъргват, за да се отстрани външната обвивка и след това се накисват във вода за 24 часа преди готвене. Влакната се готвят в продължение на 2 часа с луга и след това се разбиват в топкова мелница в продължение на 4 часа. Те правят кремава хартия. Листата се използват като четки за боя. Корените са богати на сапонини и могат да се използват като заместител на сапуна за измиване на косата, тялото и дрехите.
Внимание!
Юка се счита за безопасна, когато се консумира като храна. За разлика от това, дългосрочната безопасност на добавките юка е неизвестна. Честите нежелани реакции включват гадене, стомашно разстройство, повръщане и продължителен горчив вкус в устата.
Въпреки че юката понякога се използва като лапа или мехлем за лечение на леки кожни наранявания, тя може да причини дразнене и алергия (включително контактна уртикария и контактен дерматит). Тежките алергични реакции са редки, но могат да се появят.
Не е известно какви, ако има такива, лекарствени взаимодействия могат да възникнат, ако приемате юка. Поради ефекта си върху тромбоцитите, той може потенциално да усили ефектите на антитромбоцитни лекарства като Plavix (клопидогрел). За да избегнете взаимодействия, посъветвайте Вашия лекар, ако използвате или възнамерявате да използвате юка за медицински цели.
Прекалената употреба на юка може да доведе до чревни спазми и разстройство. Не се знае достатъчно за безопасността на дългосрочното приемане на юка през устата или нанасянето й върху кожата. Някои хора развиват алергични реакции към юка. Симптомите могат да включват кожен обрив и затруднено дишане. Няма достатъчно надеждна информация за безопасността на приема на юка при бременност и кърмене, поради което не трябва да се използва по време на тези две състояния. Юка не трябва да се изпозлва и при деца.
Когато купувате юка, като суха билка или добавка, доверявайте се на популярни фирми, произвеждащи ги. Продуктите от юка лесно могат да бъдат объркани/фалшифицирани с такива от маниока или от отровни видове юка.
Заглавно изображение: Botaurus stellaris, Public domain, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СУОНСЪН ПРОЧИСТВАНЕ НА ПИКОЧНАТА КИСЕЛИНА капсули * 60 SWU849
ПРОМОАРТРОФЛЕКС таблетки * 30 DR. GREEN
СУОНСЪН ЮКА ЗА СТАВИ капсули 500 мг * 100 SW972
ПРОМОКАЛИВИТА ЕКСТРАКТ ОТ ЮКА капсули * 100
БИОХЕРБА ЮКА СТЕБЛО капсули 270 мг * 100
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca_filamentosa
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=c287
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Yucca+filamentosa
https://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=YUFI
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-734/yucca
https://organicgrowersschool.org/the-many-uses-and-benefits-of-yucca/
http://medicinalherbinfo.org/000Herbs2016/1herbs/yucca/
https://www.healthline.com/health/health-potential-of-yucca
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/foliage/yucca/yucca-plant-as-food.htm
http://temperate.theferns.info/plant/Yucca+filamentosa
https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-yucca-89536
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Agavaceae (Агавови, Столетникови)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Активен въглен за отслабване: прием, ползи и противопоказания
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Какво лекува английската сол
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Инжекционни кортикостероиди
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
Коментари към Юка