Кукувича прежда
Кукувичата прежда (Cuscuta europaea) е паразитно пълзящо растение, което принадлежи към семейство Convolvulaceae. Билката се използва в арабската медицина от векове.
Устройство на кукувича прежда
Тя е едногодишно безхлорофилно растение, паразитиращо върху многогодишни тревисти видове (коприва, хмел), към които се прикрепва чрез смукалца. Стъблoтo e жълтеникавo, оранжевo или червеникавo, нишковиднo, минимално разклонено, с редуциран до минимум брой листа, с диаметър около 1 мм.
Цветовете на кукувичата прежда са дребни, бели или розови, събрани в съцветия. Чашката им е с дължина колкото половината на венчето и е съставена от 4-5 чашелистчета, които притежават яйцевидна форма с дължина до 1,5 мм. Венчето е изградено от триъгълни яйцевидни листа, розови на цвят, с дължина 2,5-3 мм. Тичинките са 5 и са прикрепени към плодника на цвета. Цъфти от май до октомври месец.
Плодовете на билката са закръглени, притежаващи тънкостенна капсула. Семената в тях обикновено са 4 на брой, бледокафяви, елипсовидни, изолирани едно от друго, с големина около 1 мм. Чрез тях се осъществява размножаването.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Michael Becker, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на кукувича прежда
Счита се, че кукувичата прежда произхождащ от Източна Азия. Днес, билката е разпространена в Азия, Европа и Северна Америка.
Екологично значение на кукувича прежда
Cuscuta europaea влияе върху околната среда, както и върху екологичното равновесие в природата. Това засяга икономиката на земеделски производител, тъй като тя се разпространява на полето и засяга растежа на селскостопанските култури и води до намаляване на производството. Кукувичата прежда влияе и върху качеството на почвата в областта. Намалява обработваемата повърхност, води до количествени и качествени загуби на култури. Представлява вектор, свързан с предаването на болести като вирози и микроплазмози към растението гостоприемник и въздействието му върху биологичното разнообразие.
Използваема част на кукувича прежда
Изображение: Joan Simon from Barcelona, España, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Цялото растение се използва в тибетската медицина, където се счита, че има горчив, акрилен и сладък вкус с топлинна активност. Събира се надземната част на растението. Почиства се от частите на други растения, върху които паразитира и се изсушава на температура до 40 градуса. Използва се и екстракт от семената му като хранителна добавка.
Химичен състав на кукувича прежда
Кукувичата прежда съдържа 6% танини, глюкозида кускутин, флавони, флобафени, лейкоантоциани и неуточнено вещество с пургативно действие. Флавоните са вид флавоноиди и имат антиоксидантна активност.
Лечебни свойства и приложение на кукувича прежда
Кукувичата прежда притежава следните действия
- пургативно (очистващо);
- диуретично;
- болкоуспокояващо;
- кръвоспиращо (в тибетската медицина);
- благоприятно действие върху жлезите с вътрешна секреция;
- афродизиак;
- благоприятства бъбречната и чернодробната функция ;
- антиоксидантно;
- антидиабетно.
Използва се за облекчаване на следните заболявания
- стомашно-чревни заболявания;
- дисменорея (болки по време на менструация);
- зъбобол;
- жълтеница;
- запек;
- хемороиди;
- затруднено уриниране;
- кръвоизливи;
- остеопороза;
- метеоризъм.
Форми на приложение на кукувича прежда
- отвара;
- паста;
- екстракт от семена.
Начин на приложение на кукувича прежда
Изображение: No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Приготвя се отвара, съдържаща 5 грама от билката Cuscuta europaea добавена към 200 грама вода. Получената отвара се приема по 1 супена лъжица 3 пъти дневно. Същата се употребява и външно за бани.
Паста от кукувича прежда оказва добър ефект при сърбеж, косопад и пърхот. За приготвяне на пастата е нужно билката да се стрие и да се смеси със сусамово масло. Проучвания са установили, че екстрактът от семена на Cuscuta europaea може да подобри костната плътност и ускори процесите на ремоделиране на костта и хиалинния хрущял. In vitro култивирането на остеобласти във воден екстракт от билката показва, че може да увеличи активността на калциевата матрица на остеобластите, да стимулира пролиферацията, да увеличи активността на алкалната фосфатаза и да насърчи апоптозата на остеокластите.
Внимание!
Да не се използва от хора, които страдат от:
- диабет;
- затлъстяване;
- диария.
Да не се използва по време на бременност или кърмене!
Кукувичата прежда е отровно растение. В големи количества може да доведе до тежки последици за организма. Приема се по лекарско предписание и наблюдение.
Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Common
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КЛОРАН БЕБЕ ПОДХРАНВАЩ КРЕМ С КОЛД КРЕМ 125 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИПАРИС 10 мл
ОМЕГА 7 МАСЛО ОТ ОБЛЕПИХА капсули * 100 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ХАЯ ЛАБС РУТИН таблетки * 50
ПРОМОХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
БИОХЕРБА СТУДЕНО ПРЕСОВАНО МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 100 мл
Библиография
http://www.cabi.org/
http://www.plantwise.org/
Preeti Kumari, S. K. Tiwari and A. K. Choudhary; Host range, anatomy, biochemistry and impacts of Cuscuta reflexa Roxb.: A case study from the Betla National Park, Jharkhand, India
http://www.naturalmedicinalherbs.net
http://medanss.com/bg/pages
https://npgsweb.ars-grin.gov/
http://www.luontoportti.com
http://herbs-treatandtaste.blogspot.bg
http://www.livestrong.com/
http://practicalplants.org
https://www.bimbima.com/
https://www.healthbenefitstimes.com/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Solanales
- сем. Convolvulaceae
- Хемороиди
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Билки и билкови рецепти при хемороиди
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кока
- Ректално туше
- Лечение на хемороиди
- Драконов плод
Коментари към Кукувича прежда