Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки

Еуфорбия (Emblica officinalis, Phyllanthus emblica) представлява широколистно дърво, наричано още Индийско грозде, Амалака, Амла и Амалаки. Принадлежи към семейство Phyllanthaceae. Phyllanthus emblica е важно лечебно растение в традиционната индийска система на аюрведическата медицина. Показано е, че плодовете, с диетична и лекарствена употреба, притежават безброй лекарствени ползи, ключително и антистареещи ефекти. Научните изследвания, проведени в съответствие с философията на съвременната медицина, показват, че амла притежава свойства, които могат да се борят с болести, свързани с възрастта, като рак, диабет, сърдечни заболявания, бъбречна недостатъчност, потискане на имунитета, артрит, катаракта и с изменението (набръчкване) на кожата.
Интересно за амла
Метод на приготвяне на билката е описан през първи век от н.е. в санскрит.ски документ. Записи за лекарствената употреба на амалака също са открити в арабски, тибетски и египетски текстове, както и в системите на Сидха (Индия), Аюрведа и Унани в медицината. Всички части на растението, включително плодовете, семената, листата, корените, кората и цветята се използват както в сушени, така и в пресни форми. В аюрведическата система плодът амла се отличава със своите леки и сухи качества, както и с това, че охлажда с енергия. В Индия плодът обикновено се яде като туршия.
Устройтво на индийско грозде
Дървото е с малък до среден размер, достига височина 1-8 м. Клончетата са голи или фино опушени, дълги 10-20 см. Листата са прости, широколистни и плътно разположени по клоните, светлозелени, перести. Цветовете са зеленикаво-жълти. Плодът е почти сферичен, светло зеленикаво-жълт, гладък и твърд, с шест вертикални ивици или бразди.
Разпространение на индийско грозде
Emblica officinalis е широколистно дърво, разпространено в някои части на Азия. Билката расте най-вече в ниските части на Хималаите.
Използваема част на индийско грозде
Употребяват се предимно плодовете на растението. Зреейки през есента, те се събират на ръка след изкачване до горните клони, носещи ги. Вкусът им е кисел, горчив и стипчив, придружен от плодова влакнеста консистенция.
Всички части на дървото обикновено се използват в източната традиционната медицина при различни заболявания, включително диария, жълтеница, главоболие, възпаление и като тоник. Той е и една от съставните части на популярна аюрведична форма.
Химичен състав на индийско грозде
Подобно на повечето плодове, съдържа предимно въглехидрати, с по-малко съдържание на фибри, без протеини, нито мастни киселини.
Основни вещества изолирани от амалаки
- изключително висока концентрация на витамин С;
- минерали и аминокиселини;
- галова киселина;
- танин;
- захари;
- сурова целулоза.
Смята се, че тези плодове съдържат големи количества аскорбинова киселина (витамин С) и имат горчив вкус, който може да се дължи от висока концентрация на елагитанини като ембликанин А (37%), ембликанин В (33% ), пуниглюконин (punigluconin - 12%) и педункулагин (pedunculagin - 14%). Амла съдържа също пуникафолин и филанемблинин А, филанемблин и други полифеноли като флавоноиди, каемпферол, елагова киселина.
В билката са установени още витамини, аминокиселини, фиксирани масла и флавоноиди като рутин и кверцетин, муцинова киселина, фитостероли, каротиноиди, витамин Е, калций, натрий, фосфор, калий, магнезий, манган, желязо, мед, хлорид и цинк.
Въпреки че плодовете нямат откриваеми мастни киселини, семената притежават масло, което е богато на линолова киселина и олеинова киселина.
Плодовете съдържат висока концентрация на аскорбинова киселина, която се разгражда с нагряване или готвене. Освен това те съдържат феноли, включително елагинова киселина, галова киселина, кверцетин, каемпферол, корилагин, геранин, фурозин, галотанин, епликанини, флавоноиди, гликозиди и проантоцианидини. Корените съдържат гликозиди и танини.
Повечето от свойствата на билката се приписват на нейното силно антиоксидантно действие. Съдържанието на аскорбинова киселина в плодовете е анализирано в количество от приблизително 1 грам на 100 мл пресен плодов сок и представлява 45% до 70% от антиоксидантната активност. Аюрведичният процес на приготвяне на амла плодове води до 3-кратно увеличение на аскорбиновата киселина и повишаване на концентрацията на полифеноли. Този сушен плод на прах се смесва с пресен сок в продължение на няколко часа, след което се изсушава и отново се превръща на прах. Този метод на преработка на плодове се повтаря до 21 пъти и е хранително полезен. Други съединения в амалака, притежаващи антиоксидантни свойства са ембликанините, галовата киселина, метил галата, корилагина, фурозина и геранина.
Екстрактът от растението е идентифициран като ефикасен срещу заболявания като възпаление, рак, остеопороза, неврологични разстройства, хипертония, старчески болести, паразитни и други инфекциозни разстройства.
Лечебни свойства и приложение на индийско грозде
Различни части от растението се използват за лечение на редица заболявания, но най-важният е плодът. Плодът се използва самостоятелно или в комбинация с други растения за лечение на много заболявания като обикновена настинка и треска; като диуретик, слабително, тоник за черния дроб, охлаждащ агент, стомашен тоник, възстановяващ, антипиретичен, противовъзпалителен, тоник за коса; за предотвратяване на пептична язва и диспепсия и като храносмилателна единица. Предклиничните проучвания показват, че амла притежава антипиретични, аналгетични, антитусивни, антиатерогенни, адаптогенни, кардиопротективни, гастропротективни, антианемични, антихиперхолестеролемични, заздравяващи рани, антидиарейни, антиатеросклеротични, хепатопротективни, нефропротективни и невропротективни свойства. В допълнение, експерименталните проучвания показват, че амла и някои от нейните фитохимикали като галова киселина, елагова киселина, пирогалол, някои норсесквитерпеноиди, корилагин, геранин, елаеокарпузин и проделфинидини В1 и В2 също имат антинеопластични ефекти. Съобщава се също, че Amla притежава радиомодулиращи, хемомодулиращи, химиопревантивни ефекти, почистване на свободни радикали, антиоксидантни, противовъзпалителни, антимутагенни и имуномодулиращи свойства, които са ефективни при лечението и профилактиката на рака.
- силен антиоксидант;
- засилва имунитета;
- стимулира и засилва растежа на косата и нейната пигментация като същевременно с това поддържа цвета и блясъка й;
- антибактериално действие;
- антисептични свойства;
- слабително действие;
- стимулира апетита;
- за лечение на анорексия, стомашни разстройство, диария и жълтеница;
- повлиява благодатно пептична язва и диспепсия;
- помага и при подагра, хепатит, хемороиди, слабост черния дроб;
- за облекчаване състоянията на стрес;
- ефект при остеопороза.
Билката се използва в:
- в медицината;
- в козметиката - шампоани;
- в хранителната индустрия - плода.
E. officinalis обикновено се използва в Аюрведа, традиционната медицинска система на Индия, при различни заболявания, включително диария, жълтеница, главоболие, възпаление и като тоник. Той е и една от съставните части на популярна аюрведична форма, Triphala. Използват се всички части на дървото, включително сушените и пресни плодове, семена, листа, корен от кора и цветя. Изследвания, направени в лабораторията и при животни, предполагат, че E. officinalis притежава антиоксидантни, антибактериални, чернодробни защитни, кардиопротективни, антиулцерни, противотуморни, антидиабетни свойства. Малки проучвания при хора показват, че има антиоксидантни и липидни понижаващи ефекти. Не е доказано лечение на рак при хора. E. officinalis има силно антиоксидантно действие и поради това може да попречи на химиотерапията и лъчевата терапия.
Предпочитани употреби
Диабет
Малки проучвания показват, че E. officinalis намалява HDL холестерола и подобрява нивата на LDL при хората с диабет.
Рак
Изследвания върху мишки, които показват, че E. officinalis може да потисне растежа на тумора. Въпреки това са необходими човешки изследвания, за да се потвърди този ефект.
Кардиопротективни ефекти
Лабораторните изследвания предполагат защитни ефекти срещу токсичността на доксорубицин.
диария
Няма научни доказателства в подкрепа на тази употреба.
жълтеница
Използва се в традиционната медицина за жълтеница. Клинични данни липсват.
Главоболие
Изследванията върху животни предполагат, че E. officinalis може да намали температурата и болката.
възпаление
Показано е, че E. officinalis намалява възпалението при лабораторни изследвания. Липсват данни за хората.
Хронични язви
Традиционната употреба и резултатите от лабораторните изследвания подкрепят тази употреба.
Хиперлипедимията
Данните от лабораторни изследвания и малки проучвания при хора показват хиперлипидемични ефекти.
Не приемайте, ако
Клопидогрел: Когато се използва едновременно, екстрактът E. officinalis установява, че повишава антитромбоцитната активност при изследване на пациенти с диабет тип 2.
Екосприн: Горното проучване установи повишена антитромбоцитна активност и с Ecosprin.
Активността на E. officinalis често се приписва на неговите антиоксидантни съставки, като аскорбинова киселина, полифеноли, флавоноиди и танини. Предклиничните изследвания показват антиоксидант, антибактериален, хепатопротективен, кардиопротективен радиопротективен, антиулцерогенен, антитуморен, аналгетик, антидиабетичен и антихиперлипидемични свойства.
Ограничените клинични данни предполагат полза при пациенти с уремия чрез намаляване на оксидативния стрес; за подобряване на HDL и понижаване на нивата на LDL-холестерола при пациенти с диабет; и за понижаване на нивата на липидите и кръвното налягане при пациенти с хиперлипидемия. Допълнението с екстракт от E. officinalis показа, че понижава множествените рискови фактори, свързани със сърдечно-съдови заболявания при възрастни с наднормено тегло; и когато се използва като помощно средство, може да бъде полезно при управлението на метаболитен синдром. В други проучвания е установено, че са от полза за тези неерозивни рефлуксни заболявания; и като допълнение, намалено възпаление и разрушаване на пародонта при пациенти с хроничен пародонтит.
Тъй като E. officinalis проявява силни антиоксидантни ефекти, той може да попречи на химиотерапията и лъчевата терапия.
Антиоксидантната активност на E. officinalis се дължи на високото съдържание на аскорбинова киселина, но се съобщава, че такива ефекти могат да се дължат на танините, Ембликанин А и Ембликанин В. Счита се, че свойството на антидиабет се дължи на способността на билката да намалява отделянето на възпалителни цитокини, които причиняват инсулинова резистентност. E. officinalis може също да играе роля за предотвратяване на свързана с възрастта хиперлипидемия, като намалява нивата на азотен оксид синтаза и циклооксигеназа-2 (COX-2) протеин чрез инхибиране на активирането на NF-kappa В. В друго проучване е показано, че екстрактите от билки предизвикват апоптоза при зрели остеокласти, ефект, който може да ограничи костната резорбция при патологии, свързани с загуба на кост. И хидроалкохолен екстракт от E. officinalis демонстрира противовъзпалителни ефекти чрез повишаване на активността на глутатион, супероксид дисмутаза и каталаза и впоследствие намалява липидната пероксидация.
Няколко проучвания също са изследвали антитуморните свойства на E. officinalis. Установено е, че Pyrogallol, компонент на екстракт от E. officinalis, причинява спиране на клетъчния цикъл във фазата G2 / M, инхибира пролиферацията и индуцира апоптоза в клетъчните линии на аденокарцином на белия дроб на човека (H441) и плоскоклетъчния рак (H520). Интраперитонеалните пирогалолни инжекции също потискат растежа на подкожен тумор при мишки. Водният екстракт намалява обема на тумора чрез инхибиране на ензима CDC25, регулиращ клетъчния цикъл. Прогалинът, извлечен от листата на E. officinalis, също предизвика спиране на клетъчния цикъл в фазата G1 / M и G2 / M, инхибира пролиферацията и индуцира апоптоза в човешки хепатоцелуларен карцином на клетките (BEL-7404). В други проучвания е показано, че екстрактите E. officinalis инхибират растежа на клетките in vitro и in vivo, възможно чрез инхибиране на ангиогенеза и активиране на автофагия в ракови клетки на яйчниците; и демонстрира кардиопротективни ефекти срещу доксорубицинова токсичност in vitro, която се приписва на антиоксиданти.
Взаимодействия с билки и лекарства
Клопидогрел: Когато се използва едновременно, екстрактът от E. officinalis е установил, че повишава антитромбоцитната активност при изследване на пациенти с диабет тип-2.
Екосприн: Горното проучване установи повишена антитромбоцитна активност и с Ecosprin.
В традиционната индийска медицина се използват сушени и пресни плодове на растението. Всички части на растението се използват в различни билкови препарати на аюрведичната медицина, включително плодовете, семената, листата, корените, кората и цветята. Според Аюрведа плодовете на амла са кисели и стипчиви, със сладки, горчиви и пикантни вторични вкусове. В аюрведичните полихербални състави индийското цариградско грозде е често срещана съставка.
В Аюрведа традиционно се използва за повишаване на общата жизненост и познание, както и насърчаване на дълголетието, като адаптогенно средство, въпреки че адаптогенен ефект не е ясно демонстриран при билката.
Към този момент във времето има много ограничени човешки доказателства за Amla, но изглежда много обещаващо, тъй като може да понижи кръвната глюкоза както при здрави хора, така и при диабетици с потентност, подобна на референтното лекарство глибенкламид. При изследвания върху животни изглежда, че амла може да намали триглицеридите и да подобри холестероловия профил, както и да облагодетелства сърдечносъдовото здраве. Повечето от тези действия се дължат на антиоксидантните му свойства, които са частично получени от високо съдържание на витамин С, но също и от голямо количество танинови съединения.
Наред с по-интересните, но предварителни изследвания, билката стимулира растежа на косата, който надвишава този на миноксидил, и стимулиращ дълголетието ефект при плодните мухи, който (макар и да не се сравнява директно с други средства) изглежда по-ефективен от други хранителни варианти.
Самите плодове (сухо тегло) или прахът им се приемат в дозировъчен диапазон от 1-3 грама дневно, като по-високата част от този диапазон се счита за по-ефективна.
Плодовете традиционно се използват в Египет за подобряване на паметта, като стимулант и възстановителни вещества за всички органи, докато като цяло се използват за лечение или профилактика на диария, жълтеница, възпаления, мозъчна недостатъчност и психични разстройства, докато други претенции включват използване като стимулант на апетита или за лечение на диабет. Сред някои аюрведически текстове (Charaka Samhita и Sushruta Samhita) тази билка е посочена като „най-добрата сред киселите плодове“ или „най-добрата сред подмладяващите билки“.
Малко ефективна е билката при
Това увеличение на дълголетието беше посрещнато с увеличаване на плодородието.
Изглежда, че има антиамнезиеви ефекти, до известна степен сравнима по ефективност с Пирацетам като референтното лекарство
Комбинираната добавка отбелязва слаби антидепресивни и анксиолитични ефекти и няма доказателства за Amla, използван изолирано
Незначителни кардиопротективни свойства
Билката инхибира абсорбцията на въглехидрати.
Включен в диетата помага в малки размери за намаляване на килограмите.
Екстракт от emblica officinalis е в състояние да намали скоростта на образуване на катарахт при диабетни плъхове и да намали натрупването на сорбитол в очите, но без видимо влияние върху кръвта глюкоза или инсулин.
Забелязано е, че съдържанието на холестерол и триглицериди в черния дроб се намалява с 10 mg / kg от етилацетатната фракция на амла или 40 mg / kg на плода за 100 дни при плъхове.
Противовъзпалителни ефекти
Данни за животни
Животинските модели на остро и хронично възпаление показват ограничени противовъзпалителни ефекти, с намален оток и грануломатозна тъкан при по-високи дози. In vitro проучвания, използващи бронхиални епителни клетки, извлечени от пациент с муковисцидоза, демонстрират инхибиране на провъзпалителната експресия на цитокини. 21 Инхибирането на колагеназа и хиалуронидаза чрез изсушен екстрактов плодов екстракт с помощта на донорен хрущял от пациенти с остеоартрит също е демонстрирано in vitro.22 Суровите екстракти имат също индуцира апоптотична клетъчна смърт на зрели остеокласти, без да повлиява на остеокластогенезата, възможно чрез модулация на транскрипционните фактори.23, 24 Съобщава се за значително намаляване на нивата на С-реактивен протеин с висока чувствителност
Антимикробни ефекти
Проучвания in vitro
Алкохолните и водни екстракти на еплика показаха положителни резултати срещу разпространени човешки патогени, включително бактерии, вируси и гъби. Изглежда, че активността е по-силна спрямо грам-положителни бактерии и само ограничена ефикасност срещу гъбички.25, 26, 27, 28 Активността срещу вируси от херпес симплекс 1 и 2 се приписва на фенолното съдържание29, докато активността срещу вируса на коксаки е открита за филаемблицин B извлечен от корените на растението.30, 31
Данни за животни
Индуцираните Klebsiella pneumoniae при мишки реагират в дългосрочен план (30 дни) на хранителни добавки с плодове на прах. Колонизацията обаче не беше възпрепятствана в краткосрочен план (15 дни) .32
Клинични данни
Изследванията не разкриват клинични данни относно употребата на инплика като антимикробно средство.
Рак
Големият интерес представлява потенциала на билката за приложение за лечение на рак. За тази цел обаче няма публикувани клинични изпитвания или епидемиологични данни.
В отговор на канцерогените на тежки метали (арсен, хром, никел), плъховете, които получават екстракти от амалаки, показват намаляване на броя на хромозомните аберации, броя на увредените клетки, честотата на микроядрите в клетките на костния мозък, производството на свободни радикали и повишената клетъчна преживяемост. Хранени с екстракти гризачи, показват повишаване на активността на естествените клетки убийци, клетъчната цитотоксичност, зависима от антителата, и преживяемостта в отговор на туморните клетки (лимфом и млечен карцином). Експериментите показват, че няма ефект върху развитието на тумора, но е показано намаляване на туморния обем.
Изследванията не разкриват данни от клинични изпитвания относно употребата на индийското грозде при ракови заболявания. Проведени са обаче in vitro проучвания, използващи човешки ракови клетъчни линии, включително бели, чернодробни, цервикални, яйчникови и гръдни клетки. Различни екстракти инхибират хепатокарциногенезата, измерена чрез параметри като туморната честота, ензимните измервания и други маркери за увреждане на черния дроб.
Проведени са ограничени клинични проучвания, като се използват екстракти от билката в комбинация с други средства в кремовете за изсветляване на кожата като алтернатива на хидрохинона.
Ефекти върху храносмилателния тракт
Алкохолните и водни екстракти на амла са показали защитни и лечебни ефекти при индуцирани стомашни язви при експерименти с животни. Един експеримент обаче установява двуфазен ефект с оздравяването, наблюдавано при по-ниски дози етанолни плодови екстракти и язви, очевидно при хистологията с по-високи дози.
Проучвания in vitro, използващи йенум и илеум на гризачи, както и при живи мишки, показват антидиарейни и спазмолитични ефекти върху диария, предизвикана от рициново масло, вероятно поради мускариново действие и блокада на калциевите канали.
Изследванията не показват клинични данни относно употребата на билката при стомашни язви или диария.
Хепато- и бъбречно-защитни ефекти
Алкохолните и водни екстракти от плодове на инплика са показали хепатопротективни свойства при опити с плъхове. Чернодробните вредители включват антитуберкулозни лекарства, арсен, етанол, тиацетамид, тетрахлорид на въглерода и циклофосфамид. Експериментите демонстрират хистологични и / или ензимни защитни и възстановителни ефекти. Доказана е и намалена тежест на чернодробната фиброза, а някои изследвания включват подобрени бъбречни и панкреатични индекси.
Изследванията не разкриват клинични данни относно употребата на еуфорбия при бъбречно заболяване; въпреки това, при пациенти с уремия, вследствие на бъбречно заболяване в краен стадий, се прилагат намалени маркери на оксидативен стрес. Не се наблюдава ефект върху чернодробни, бъбречни или диабетни индекси.
Хиперлипидемия
В клинично изпитване при хора, здрави и хиперхолестеролемични мъже (на възраст от 35 до 55 години), които са приемали добавки с индийско грозде в продължение на 28 дни, са наблюдавали понижение на серумните нива на холестерола. Състоянието е обратимо след прекратяване на добавката. При доброволци със и без диабет тип 2, 2 до 3 г дневно на прах, сушени плодове подобряват липидния профил (понижен общ холестерол, липопротеин с ниска плътност и триглицериди; повишен висок -липса на липопротеин) за 21 дни. Само сред доброволците с диабет е имало понижение на общите липиди при дневната доза от 3 гр. При затлъстели възрастни, които не са на лечение със статини, значително намаляване на изчисления липопротеин-холестерол с ниска плътност и общия холестерол / липопротеин с висока плътност в сравнение с изходното ниво са наблюдавани след добавяне на 12 седмици на стандартизиран екстракт от P. embilica 500 мг два пъти дневно.
Диабет
При еднократни и многодозови експерименти, амалаки понижава нивата на кръвната глюкоза при плъхове с индуцирано диабетно състояние. Трифала (смесен билков препарат, съдържащ амалаки) показва по-силен ефект в сравнение с билката самостоятелно, а друг смесен препарат намалява кръвната глюкоза по начин, подобен на този на глибенкламид. Серумният креатинин се намалява и серумният албумин се увеличава в рамките на 20 дни при плъхове, хранени с индийско грозде. При плъхове с индуциран диабет невропатичната болка е намалена с допълнително даване на билката, вероятно чрез антиоксидативен механизъм. In vitro изследвания също така предполагат инхибиране на алфа-амилаза и глюкозидаза като потенциални механизми. Въпреки това, в друго проучване при плъхове с диабет, сушените плодове не са предотвратили хипергликемия, въпреки забавяне на прогресията на катаракта.
Намаляването на серумната глюкоза на гладно се демонстрира в клинично проучване, използващо както здрави доброволци, така и доброволци от диабет тип 2. Един до 3 гр прах, сушени плодове се консумират ежедневно в 30 ml вода в продължение на 21 дни. В друго проучване при пациенти с диабет и с уремия не се наблюдава ефект върху диабетни индекси.
Други приложения
Аналгетично / антипиретично
Алкохолът и водните екстракти от плодовете са тествани за обезболяващо и антипиретично действие при мишки. Резултатите бяха сходни с тези на аспирина, с изключение на отговора на модела на топлинна болка, при който инпликата няма активност.
противокашлични
Алкохолен екстракт от плодовете показва дозозависим ефект, подобен на този на дропропизин при котките, но е по-малко активен от кодеина.
Антидотно
Алкохолен екстракт от корени на инпликата показа неутрализиращ капацитет срещу хеморагичното действие на змийска отрова при мишки.
Сърдечни ефекти
Плодовете на инпликата показаха защитен ефект срещу исхемично увреждане на реперфузията при плъхове. В друго проучване е показано, че емпликанините предотвратяват окислителния стрес.
Подобрява паметта
Проучвания при плъхове показват подобрена памет и обръщане на индуцираната от наркотици амнезия с аюрведичен препарат. Водният плодов екстракт оказва защитен ефект върху индуцираната от алкохол мозъчна митохондриална дисфункция при плъхове.
Имуностимулиращо
Плъховете, изложени на шум стрес в продължение на 15 дни и на Triphala, показаха повишена неутрофилна функция и понижено освобождаване на кортизон. В друг експеримент обаче воден екстракт от плодове от инпликация не оказва влияние върху индуцирания от студ стрес освобождаване на кортизон.
Агрегация на тромбоцитите
АДФ и индуцираната от колаген агрегация на тромбоцитите са значително по-ниско регулирани в сравнение с изходното ниво след 12 седмици на прием с 500 mg два пъти дневно стандартизиран екстракт от P. emblica (CAPROS) при затлъстели възрастни на възраст 21 до 70 години с ИТМ на 25 до 35. Значителният ефект върху индуцираната от колаген агрегация на тромбоцитите се поддържа и след 12-седмично приемане през периода на 2-седмично измиване.
Spermatotoxicity
Броят на сперматозоидите, подвижността и жизнеспособността са увеличени при мишки и човешки сперматозоиди с екстракт от плодове на зрели екстракти.
Амла в кулинарията
Пратапгар (Pratapgarh) е един от най-големите производители и доставчици на индийско цариградско грозде. В този регион плодовете обикновено са мариновани със сол, олио и подправки. Плодовете на амла се ядат сурови или варени в различни ястия. В Pratapgarh нежните сортове се използват за приготвяне на сладко ястие, приготвено чрез накисване на плодовете в захарен сироп, докато се захаросат. Традиционно се консумира след хранене.
В района на Батак в Суматра, Индонезия, вътрешната кора се използва за придаване на стипчив, горчив вкус на бульона на традиционна рибена чорба, известна като холат.
Популярно използвано в мастила, шампоани и масла за коса, високото съдържание на танин в плодовете на амалаки служи като мотив за фиксиране на багрила в тъканите.
Emblica проявява силна антиоксидантна активност. Той е едно от най-важните растения в традиционната аюрведична медицинска система, както и в други традиционни здравни системи за имуномодулиращо, противовъзпалително, противоязвено, хепатопротективно и противораково действие. Въпреки това, има много ограничени клинични доказателства в подкрепа на използването на еплика за всякакви показания.
Има малко клинични проучвания за ориентиране на дозировките. Диабет / хиперлипидемия: 1 до 3 g прах, сушени плодове се консумират ежедневно в 30 ml вода в продължение на 21 дни в 1 клинично изпитване. В друго проучване се използват амла 300 mg таблетки (всяка съдържаща 50% екстракт от амла и 50% декстрин) 3 пъти на ден. Хиперхолестеролемия / хиперлипидемия: 500 mg стандартизиран екстракт от Phyllanthus embilica два пъти дневно.
Противопоказанията не са установени.Липсва информация относно безопасността и ефикасността при бременност и кърмене.Взаимодействия
Нито една добре документирана.
Нежелани реакции
Изследванията разкриват малко или никаква информация относно нежеланите реакции при употребата на този продукт.
токсикология
Не са съобщени големи токсични вещества.
Дозирането
Има малко клинични проучвания за ориентиране на дозировката.
Диабет / хиперлипидемия
1 до 3 грама прах, сушени плодове се консумират всеки ден в 30 мл вода в продължение на 21 дни в 1 клинично изпитване. Друго проучване използва амла 300 мг таблетки (всяка съдържа 50% екстракт от амла и 50% декстрин) 3 пъти на ден.
Доза от 3 до 6 гр / ден от прахообразно вещество е екстраполирана от доза витамин С 1 гр на ден.
Друг доклад предполага съдържание на витамин С 1,100 до 1,700 мг на 100 гр плодов екстракт.
Хиперхолестеролемия / хиперлипидемия
500 мг стандартизиран екстракт от Phyllanthus embilica два пъти дневно.
Бременност / кърмене
Липсва информация относно безопасността и ефикасността при бременност и кърмене.
Взаимодействия
Нито една добре документирана.
Нежелани реакции
Изследванията разкриват малко или никаква информация относно нежеланите реакции при употребата на този продукт. Експериментите с животни не показват съобщения за нежелани реакции.
Токсичност
Няма съобщени големи токсични ефекти от употребата на плода. При проучвания за токсичност при плъхове не е наблюдавана токсичност при еднократен или по-дългосрочен прием. Освен това не се забелязва пагубен ефект върху чернодробната или бъбречната функция. Не са открити хромозомни аберации след 7- и 14-дневни схеми на лечение при плъхове с екстракт от суров плод. В друг експеримент не се наблюдава токсичност или мутагенност при плъхове дори при най-високите дози.
Emblica officinalis (Amla) се използва широко в индийската медицинска система и се смята, че повишава защитата срещу болести. Амла се разглежда като лек при рак, диабет, лечение на черния дроб, сърдечни заболявания, язва, анемия и различни други заболявания. Преглежда се и използването й като антиоксидант, имуномодулиращ, антипиретичен, аналгетик, цитопротектор, антитусивен и гастропротективен. Приложенията му за подобряване на паметта, офталмологични разстройства, понижаване на нивото на холестерола са съсредоточени. Включени са и ефектите на ЕО при неутрализиране на змийска отрова и като антимикробно средство.
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АЮСЛИМА капсули * 60 WELEX LABORATORIES
АЮАСМО капсули * 60 WELEX LABORATORIES
НИЙМ ГАРД капсули * 60 GOODCARE
СУОНСЪН АМЛА ПЛОД ФУЛ СПЕКТРУМ капсули 500 мг * 120 SW1091
ХЕРБАЛ ХИЛС ТРИФАЛА таблетки * 60
АДИЗОА таблетки * 100
ХИМАЛАЯ СЕПТИЛИН таблетки * 40
ФИТОЛОР ПАСТИЛИ БОРОВИНКА * 18 ФОРТЕКС
ТРИФАЛА СОК 0.5 л. GOODCARE
НЕЙЧЪРС ФАЙНЕСТ СУПЕР МИКС АФТЪР МИЙЛ 80 гр.
ИМУН ГАРД капсули * 60 GOODCARE
ЛИПИД ФИТ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Phyllanthus_emblica
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21317655
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/emblica-officinalis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27320046
https://examine.com/supplements/emblica-officinalis/research/#sources-and-composition
https://www.drugs.com/npp/emblica.html
https://www.researchgate.net/publication/239927168_Role_of_Emblica_officinalis_in_Medicine_-_A_Review
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/emblica-officinalis
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/emblica-officinalis
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Phyllanthaceae
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Проверете текущото състояние на вашия имунитет
- Какво лекува английската сол
- Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
- Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
- Неутрофили
- Остеопороза
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Андрографис
- Лечебно действие на магнезия
Коментари към Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки