Кипарисова млечка
Кипарисова млечка (Euphorbia cyparissias) представлява вид тревисто растение от рода Euphorbia, семейство Кипарисови (Euphorbiaceae).
Устройство на кипарисова млечка
Изображение: Laval University , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Растението варира на височина от 20 до 40 см. Всички негови части отделят бял млечен сок, когато се счупят. То се размножава чрез странични коренови пъпки, които му позволяват да прави обширна подземна коренова система, която му дава възможност да се възпроизвежда в голям обхват. Кипарисовата млечка може да бъде идентифицирана по синьозелените й листата, които са малки и линейни, с дължина до 4 см и широчина от 1 до 2 мм. Те са многобройни, разположени редуващо се по стъблата и са със заоблен връх.
Жълто-зелените й, забележими цветя са събрани в съцветие на върха на растението. Венчелистните им прицветници обикновено са по-тъмно зелено-жълти. Цветовете "зреят" до лилаво или червено от май до август месец.
Плодът е трислоен и съдържа 1-3 яйцевидни гладки сиви семена, които са с размери от 1,5-2 мм. Зрелият плод се разпуква, като разпространява семената до 5 метра в диаметър.
Разпространение на кипарисова млечка
Растението е с роден ареал на разпространение в Европа, като е въведено в Северна Америка през 1860-те години като декоративно растение.
Типовете естествени местообитания на вида включват дюни, крайбрежни хълмове и тревни съобщества. В Северна Америка кипарисовата млечка често се среща в сухата, чакълеста почва на крайпътни места, пасища и ливади. Тя процъфтява в отворени, нарушени зони. Вирее устойчиво на влажна, но добре дренирана почва, на слънце и сянка.
Това растение се счита за вреден плевел на много места. Подобно на някои други неместни растения, той навлиза в местообитанията на местни видове и в зони като полета, пасища, земеделска земя, крайпътни зелени ивици и дворове. Известно е, че е вредно за говедата и конете, но не и за овцете. Замърсявайки фуража, кипарисовата млечка понижава стойността му, както на пасищната форма, така и на сената. Оказва се, че е трудно да се контролира разпространението му.
Използваема част на кипарисова млечка
Изображение: JLPC, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Употребяемата част на кипарисовата млечка са нейните надземни части по време на цъфтеж.
Химичен състав на кипарисова млечка
Идентифицирани са много компоненти в екстракти и млечен секрет на Euphorbia, разкриващи поливалентна терапевтична активност на видовете. Специално Euphorbia cyparissias подлежи на изследвания относно химичен състав и приложението й като лечебно растение.
Приложение на кипарисова млечка
Този вид млечка няма уточнено медицинско приложение. Повечето млечкови представители са токсични. Токсичен е съответно и млечният сок, който отделят.
Проучване въздействието на кипарисовата млечка върху кожата
Целта на проучването е да се оцени нивото на поносимост на кожата към дразнене от прилагане върху нея на различни концентрации на тестове, екстракти и мехлеми от Euphorbia cyparissias. Изследването е проведено при плъхове и кучета, с идентифициране на всички възможни наранявания на кожата и хистологични промени.
Изображение: No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Резултатите показват, че мазните дерматологични тестове приложени върху плъхове се оказават поносими върху епилирана кожа при концентрации от 1, 2 и 5%. Мехлемите и тинктурата, в по-високи концентрации (10% и 20%), са довели до дразнене и увреждане на кожата, което е установено чрез хистология.
Така бива заключено, че мехлемът, който е тестван върху кожата на кучето, е поносим за епилирана кожа до концентрации от 1, 2 и / или 5%. Допълнително изпитване върху хора доброволци потвърждава същото положение.
Според етноботанични данни, билката може да се прилага при:
- рак на стомаха;
- диария;
- като средство за повръщане;
- като отрова;
- като очистително;
- при брадавици.
Не се препоръчва използването на тази информация за самодиагностика или самолечение!
Други употреби на кипарисова млечка
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Най-добре е растението да се използва като почвено покритие на сухи, слънчеви зони. Функцията му в цветната градина е декоративна, като трябва да се контролира склонността му към инвазивност. Кипарисовата млечка е идеална за използване като почвено покритие, дори в суха сянка. Често е част и от флоралната декорация с рязани цветове. Когато работите с растението, винаги носете ръкавици, защото млечният сок, който то отделя дразни кожата, както и очите при попадане по внимание в тях.
Euphorbia cyparissias е известна с привличането на полезни насекоми и други опрашители. Тя е богата на нектар и цветен прашец.
Заглавно изображение: Laval University , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЕКОДОМ РОДЕКИЛ ОТРОВА ЗА МИШКИ КРИСИНАЯ СМЕРТ ПАСТА 150 г
МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
ЖАН Д'АРСЕЛ РЕНОВАР КОРЕКТОР ЗА БРЪЧКИ ГЕЛ АМФИЗОМ 30 мл
Безплатна доставка за България!РАТ - ПЕПЪР ПРИМАМКА ЗА ПЛЪХОВЕ 140 г
ЕКЗЕКУТОР ОТРОВА ЗА МИШКИ ЖИТО ЧЕРНА 100 г
МУМИА ПАСТА 150 г
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_cyparissias
https://www.invasiveplantatlas.org/subject.html?sub=3116
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=280126&isprofile=0&
https://www.bethchatto.co.uk/plants-for-dry-conditions/euphorbia-cyparissias.htm
https://www.gardenersworld.com/plants/euphorbia-cyparissias/
http://medicinalherbinfo.org/000Herbs2016/1herbs/spurge/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202412/
http://www.herald-news.com/10010/%EF%BB%BFeuphorbia-cyparissias-information-about-medicinal-other
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-422/cypress-spurge
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Отдел Иглолистни (Pinophyta)
- Клас Pinopsida (Иглолистни)
- Разред Pinales
- Сем. Cupressaceae (Кипарисови)
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Каламинов лосион
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
- Фий
- Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
- Стрихниново дърво
- Скоруша
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Двуспорова печурка
Коментари към Кипарисова млечка
Използвам я като средство против заселване на къртици. Има ли дори един стрък млечка в двора, къртиците бягат надалече.