Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Rosales Сем. Rosaceae (Розоцветни) Сребърник, Пирински сребърник

Сребърник, Пирински сребърник

от 09 юни 2023г., обновено на 17 юни 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Сребърник, Пирински сребърник - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Сребърник, Пирински сребърник (Dryas octopetala) представлява арктическо-алпийско цъфтящо растение от семейство Розоцветни (Rosaceae). Като флорална емблема, това е официалното териториално цвете на Северозападните територии и националното цвете на Исландия. Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Продължителността на живота на този вечнозелен алпийски храст може да достигне 100 години. Това се дължи и на симбиозата му с коренова гъба, която произвежда достатъчно влага, за да оцелее дори при много тежки условия. Преместването и презасаждането му са изключително трудни. Но тъй като популацията на алпийските растителни видове е намаляла значително в Алпите, брането на диви растения е забранено. Независимо от това, препарати от растението се предлагат в аптеките. Понякога листата му се използват като билков чай.

Устройство на сребърник

сребърник

Изображение: Jörg Hempel, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Стъблата на билката са вдървесени, извити, с къси хоризонтални вкореняващи се клони. Могат да достигнат до 50 см дължина и до 1 см в диаметър дебелина, силно разклонени, полегнали, пълзящи, кафяво-червени, гъсто облистени; в основата покрити с остатъци от листни дръжки и сухи листа, образуващи гъсти туфи, завършващи с изправени цветоносни клонки или стерилни листни розетки. Листата са 7-30 мм дълги и 2-10 мм широки, 2-3 пъти по-дълги, отколкото широки, яйцевидни, яйцевидно-продълговати до продълговати или елипсовидни до продълговато-елипсовидни, в основата повече и по-малко сърцевидни, на върха тъпи или заострени, завити надолу и едро тъпо назъбени, от всяка страна с по 4-10 насочени напред зъбци. Отгоре листата са тъмнозелени, лъскави, набръчкани с повече или по-малко вдлъбната мрежа от жилки, голи или по главната жилка, а понякога и по цялата повърхност слабо влакнести; отдолу гъсто бяло или сиво наплъстени, а по главната жилка с редки, дебели, кафяви, пересто разклонени власинки, понякога и без такива. Листните дръжки са дълги колкото листната петура или 1,5, много рядко до 2 пъти по-къси от нея, бяло наплъстени, с примес от кафяви власинки. Прилистниците са тесни, кафяви, по края влакнести.

Цветовете се развиват на дръжки с дължина 3-10 см и имат осем кремаво-бели венчелистчета - оттук и специфичният епитет "octopetala". В природата обаче се срещат и цветя с до 16 венчелистчета. Цветоносният стрък по време на цъфтежа е 1,5-10 см дълъг, а при плододаване се удължава до 15 см, повече или по-малко гъсто наплъстен и с редки или гъсти чернопурпурни жлези. Прицветниците са дълги, шиловидни, влакнести. Цветовете са единични, големи (1,5-) 2-4 см в диаметър. Чашелистчетата са 7-8 на брой (по-рядко от 6 до 10), линейно-ланцетни или продълговати, тъпи или остри, с чернопурпурни жлезисти власинки. Венчелистчетата са 7-8 на брой (по-рядко от 6 до 10), бели, 1,5 пъти по-дълги от чашелистчетата, обратно яйцевидно-продълговати, 7-17 мм дълги и 3,5-7 мм широки. Тичинките са многобройни. Плодниците също, продълговато-яйцевидни. Плодът е апокарпен. Запазващите се при плодовете стълбчета са до 4 см дълги. Семената са 2,5-4 мм дълги. Цъфти юни-август месец.

Разпространение на сребърник

Билката е широко разпространена в планинските райони, където обикновено е ограничена до варовикови разкрития - в арктическите части и планините на Европа, Северна Америка и Азия. Те включват цялата Арктика, както и планините на Скандинавия, Исландия, Алпите, Карпатите, Балканите, Кавказ и други. Във Великобритания се среща в Пенинските планини на Северна Англия, на две места в района на Сноудония в Северен Уелс и по-широко в Шотландските планини. В Ирландия се среща в The Burren (карстов/глациокарстов ландшафт) и няколко други района. В Северна Америка се среща в Аляска, най-често върху предишен ледников терен от канадските Скалисти планини на юг до Колорадо. Расте в сухи местности, където снегът се топи рано, върху чакълести и каменисти места, образувайки отделна храстова общност.

Стадиалите на по-младите дриаси, по-старите дриаси и най-старите стадиали на дриаси са кръстени на Dryas octopetala, поради големите количества от неговия прашец, открит в ядра, датиращи от онези времена. По време на тези студове Dryas octopetala е бил много по-широко разпространен, отколкото е днес, тъй като големи части от северното полукълбо, които сега са покрити с гори, са били заменени в студените периоди от тундра.

D. octopetala се култивира в райони с умерен климат като почвопокривно растение или като алпийско растение и алпинеум. Той печели наградата на Кралското градинарско общество за заслуги в градинарството.

Растителните съобщества, които сребърникът формира, под името Планински съобщества от сребърник, са включени в Червената книга на Република България. Тези съобщества са подтип на природно местообитание 4060 Алпийски и бореални ерикоидни съобщества - предмет на опазване на Директивата за местообитанията (Директива 92/43/ЕИО), съответно са предмет на опазване на защитените зони от мрежата "Натура 2000" в България.

сребърник

Изображение: Steinsplitter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

В България билката се открива в планините Рила, Пирин, Славянка и Средна Стара планина - между 1570 и 2800 м надм. височина. В алпийския пояс на Рила и Пирин (на сходни места расте и на Славянка, макар и на по-малка надморска височина), расте на много ограничени площи. Скалната основа е варовикова, почвите са плитки и скелетни. Локализирани са в билни участъци, изложени на силни ветрове, или по склонове на циркуси, където се натрупва много сняг и вегетационният период е доста кратък. В Средна Стара планина съобществата на сребърника се намират между 1600 и 1700 м надм. вис. върху билни части и склонове с голям наклон. Изложени са на силни ветрове, но на сравнително добре развити почви на места със скални излази.

Сребърникът се размножава само чрез семена. Вегетативно размножаване не се наблюдава, макар че при по-големите туфи на растението се наблюдава вкореняване на клонките, но дори и в тези случаи допълнителното вкореняване не може да поддържа ново растение в случай, че връзката с главния корен бъде прекъсната или той загине. При сребърника цветовете следват движението на слънцето - т. е. те са винаги насочени към него. Това явление е известно като хелиотропизъм. Изследване в Швеция е показало, че това въртене на цветовете към слънцето осигурява по-висока температура в цвета, което от своя страна води до по-бързо образуване на семена в плодниците, а и самите семена от тези цветове са по-тежки, в сравнение с цветовете, които са засенчени.

Лесно се отглежда в обикновена градинска почва; предпочита слънчеви места; варовикови, песъчливи почви, добре дренирана торфена почва.

Използваема част на сребърник

Употребяват се листата и цветовете на билката с медицински цели и за направата на чай. Частите, които растат над земята, и корените се използват за производство на лекарства.

Химичен състав на сребърник

Билката съдържа следните вещества тритерпенови сапонини, танини, органични киселини, витамини, минерали, силиций.

Лечебни свойства и приложение на сребърник

Цялото растение, набрано точно преди или по време на цъфтежа, действа стягащо и стимулира храносмилането. Инфузия от листата му се използва като стомашен тоник, а също и като гаргара за лечение на гингивит и други заболявания на устата и гърлото.

Свойства на сребърник

  • антидиарийно, стягащо;
  • храносмилателен тоник.

Чаят от листата му укрепва нервите и се смята, че помага на тези, които се възстановяват от инсулт. Също така често се използва за борба с настинки и вирусни инфекции.

Сребърникът като

  • Стомашен тоник

Болката в стомаха е често срещана, когато има затруднено храносмилане. Това растение се използва за направата на лекарство, което действа като стомашен тоник. Ще успокои раздразнения ви стомах и ще забави храносмилането.

  • за Лечение на гингивит

Съдържа антибактериални компоненти, които убиват вредните бактерии в устата. Чрез увеличаване на притока на кръв към меките тъкани на венците, той ускорява заздравяването на рани.

  • Излекувайте храносмилателната система със сребърник

Билката ще улесни храносмилането ви, като стимулира апетита ви. Следователно, той помага за по-бързото храносмилане на храната. И все пак успокоява активното храносмилане.

  • Лекува заболявания на устата и гърлото

Тъй като има антибактериални компоненти, той елиминира вирусите и микробите в устата. Това ще ви предпази от различни заболявания. Освен това може да помогне за премахване на алергията на гърлото ви.

  • За по-добро здраве на кожата

Има уникална функционална роля в подобряването на кожата. Отвара от корените му ще ви помогне да премахнете белезите от акне, като направите естествен серум върху лицето. Не само това, но изненадващо ще премахне и старческите ви петна.

  • Поддържане на здравето на черния дроб

Това растение помага за стимулиране на детоксикацията на тялото чрез премахване на токсините от черния дроб. Той ще поддържа черния дроб здрав и ще подобри състоянието на тялото ви.

  • Действа като противоотрова

Тежки метали могат да причинят отравяне на организма, а това билково растение действа като антидот на някои отрови. Ето защо, ако имате отравяне с тежки метали, лекарството, направено от корените на това растение, ще ги неутрализира.

Други употреби на сребърник

Някои варят корените на това растение за приготвяне на напитка. От билката се получава зелено багрило, по-конкретно от семената му тъмнозелената боя.

сребърник

Изображение: Velela, Public domain, via Wikimedia Commons

Местните американци са го използвали като алтернатива на канелата. Причината е, че коренът на това растение има същия вкус като нея. Те влагат корена в супата, за да обогатят вкуса й. От листата му приготвят чай. Той може да подобри храносмилателните ензими и да премахне подуването и газовете. Ето защо индианците са го обичали за лечение на усложнения при стомашно-чревни проблеми. Също така са го употребявали за облекчаване на зъбобол - възпрепятства усложнения, тъй като съдържа антибактериални агенти.

Растението прави добро почвено покритие за пролетните луковици, въпреки че не е силно потискащо плевелите. Отначало расте бавно, след това образува плътна подложка. Растенията трябва да бъдат разположени на около 30 см едно от друго и да образуват килим, като клоните се вкореняват на интервали по стъблата. Коренът на това растение се простира под земята и заключва почвата на място. По този начин блокира движението на рохка почва и я прави по-стабилна. Можете да използвате това растение като почвено покритие с други цъфтящи растения. Това ще подобри визуалния вид на вашата градина.

Освен това може да ядете цветовете, листата или корените на това растение като стягащо или антимикробно средство. Като цяло тази билка има вкус на карамфил, стипчивост, сладост, дървесност. Обикновено се консумират корена и листата. Свежи имат горчив, кисел и стипчив вкус, който по-късно става сладък.

Използвайте билката като азотфиксиращо растение. Няколко бактерии в корените му превръщат свободния азот от атмосферата в амоняк. След това те абсорбират този амоняк, който значително повлиява растежа на сребърника.

Като диво цъфтящо растение играе съществена роля в горските екосистеми. Не много животни го консумират. Но при лошите условия на живот в аркто-алпийските райони, някои от тях го използват като храна - арктическа овца, арктически елен, бурундук, ларвата на нощния молец и др.

Ако живеете на топло място, е невъзможно да отглеждате това растение у дома. То вирее само при студен климат и добре дренирана, пясъчна или рохкава почва.

Интересно за сребърник

сребърник

Изображение: Opio?a jerzy, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Вкаменелостите от растения Dryas са важни за палеоеколозите, изучаващи минали епизоди на изменение на климата и промени в аркто-алпийската растителност. Късно през плейстоцена климатът на северното полукълбо започна постепенно да се затопля, след когато последната голяма ледникова епоха се оттегля. В два случая общият модел на затопляне е внезапно обърнат за периоди от 300-1000 години и растителността на арктическата тундра се е върнала в райони, които се променят към горска покривка. Еколозите наричат тези периоди по-стар дриас (преди приблизително 13 800 години) и по-млад дриас (преди 11 500-12 800 години) поради преобладаването на вкаменелости от дриас. Точната причина за сравнително бързата промяна на климата (изчислено, че е отнела само няколко десетилетия) все още се обсъжда, но може да повлияе на изследванията на съвременното изменение на климата.

Цветята на сребърника проследяват движението на слънцето по небето през деня, явление, наречено хелиотропизъм. Повечето растения, които имат сходни способности, правят това, за да намалят количеството слънчева радиация, поразяващо техните цветя или листа. При сребърника цветята правят обратното, движейки се, за да увеличат максимално количеството слънчева светлина, отразяваща се от венчелистчетата и върху масата от плодници в центъра на цветето. Експерименти на изследователи в Швеция показват, че цветята, които следват слънцето, са по-топли и имат плодници, които се развиват по-бързо и произвеждат по-тежки семена, отколкото тези, които са засенчени, чиито венчелистчета са отстранени или са манипулирани по друг начин, за да се предотврати хелиотропизъм.

Внимание!

Сребърниците не са отровни. Вместо това те са много полезни. Те са годни за консумация както от хора, така и от животни. Ако можете да съберете тези растения, можете да ги използвате като билкови лекарства за множество заболявания.

Няма достатъчно данни за безопасността на употреба на билката при бременност и кърмене - да не се използва! Не е известно взаимодействие между нея и други билкови лекарства и медикаменти!

Подходящата лечебна доза сребърник зависи от няколко фактора като възрастта на потребителя, здравословното му състояние и др. Понастоящем няма достатъчно научна информация за определяне на подходящ дозов диапазон. Имайте предвид, че естествените продукти не винаги са непременно безопасни и дозите могат да бъдат важни. Уверете се, че следвате съответните указания върху етикетите на продуктите и се консултирайте с вашия фармацевт или лекар или друг медицински специалист, преди да ги използвате.

Заглавно изображение: Steinsplitter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Кипарисова млечка Кипарисова млечка
  • Кукувиче грозде, Мускари Кукувиче грозде, Мускари
  • Декоративен лук Декоративен лук
  • Воден спореж, Крайводна якобеа Воден спореж, Крайводна якобеа
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

КЪПИНА ЛИСТА 50 гр. КАРМЕН
2.60лв.

КЪПИНА ЛИСТА 50 гр. КАРМЕН

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл.
28.20лв.

СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл.

АЛИН ЧАЙ ЛАЙКА ЦВЕТОВЕ 40 г
3.89лв.

АЛИН ЧАЙ ЛАЙКА ЦВЕТОВЕ 40 г

БИСМУТУМ 9 CH
5.39лв.

БИСМУТУМ 9 CH

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО OT РИГАН 10 мл.
13.10лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО OT РИГАН 10 мл.

НЕЙЧЪРС ЕЙД АЦИДОФИЛУС КОМПЛЕКС капсули * 60
32.50лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД АЦИДОФИЛУС КОМПЛЕКС капсули * 60

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Dryas_octopetala
https://bgflora.net/families/rosaceae/dryas/dryas_octopetala/dryas_octopetala.html
https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Dryas+octopetala
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/d/dryas-octopetala=mountain-avens.php
https://www.parconazionale-stelvio.it/en/the-national-park/flora-and-fauna/flora/medicinal-plants-in-the-national-park/dryas-octopetala.html
https://temperate.theferns.info/plant/Dryas+octopetala
https://frostyarctic.com/mountain-avens-dryas-octopetala/
https://www.fs.usda.gov/wildflowers/plant-of-the-week/dryas_octopetala.shtml
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/mountain-aven/mountain-aven-flowers.htm
https://www.naturewatch.ca/plantwatch/mountain-avens/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-302/avens

Коментари към Сребърник, Пирински сребърник

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сребърник, Пирински сребърник
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 05:04
    Коментирайте "Сребърник, Пирински сребърник"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Rosales
  • Сем. Rosaceae (Розоцветни)
  • Разстройство
  • Хранителен режим (диета) при диария
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
  • Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
  • Кипарисова млечка
  • Дизентерия
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Каламинов лосион
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 8 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 27 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 23 часа и 23 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 23 часа и 23 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 8 часа и 16 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 8 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival