Меча стъпка
Меча стъпка (Acanthus mollis) е вид тревисто растение, многогодишна билка от семейство Acanthaceae. Acanthus mollis е описан за първи път през 1753 г. от Карл Линей в неговата книга Species Plantarum. Името на рода произлиза от гръцкото име на растението - kanthos, което означава „трън“, отнасящ се до бодливите чашелистчета или всяко бодливо растение на гръцки език. Латинското наименование на вида, mollis, което означава „мек, гладък“, се отнася до структурата на листата на растението. Билката понягога е наричана само акант. Едно от двете растения е във венеца за принц Филип, поднесен на погребението му от Меган и Хари.
Изображение: Lionel Allorge, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Описанието на аканта в Materia Medica, написано през I век от н.е. от гръцкия лекар Диоскорид, е едно от най-точните ботанически описания, оцелели от древния свят. Диоскорид препоръчва корените под формата на гипс за лечение на изгаряния и за обвиване на изкълчени стави. Като инфузия се смяташе, че акантът е диуретик. Използва се също за облекчаване на газове и спазми и за успокояване на увредените нерви. Формата на листата на това растение вдъхновява древногръцкия скулптор Калимах (5 в. Пр. Н. Е.) да моделира столицата на коринтската колона. Оттогава колоната на коринтския орден се използва широко в гръко-римската и класическата архитектура. В продължение на векове каменни или бронзови стилизирани версии на листата на мечата стъпка се появяват като украса върху определени стилове на архитектурата и мебелите. Вергилий описал Елена от Троя като облечена в рокля, избродирана с листа на меча стъпка.
Устройство на меча стъпка
Изображение: Hectonichus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Мечата стъпка има грудкови корени. Образува приосновна розетка от тъмни, лъскаво зелени, лопатовидни или дълбоко назъбени, гладки листа с дължина 50 см и ширина 30 см, с дръжка дълга 20-30 см. От юни до август месец развива високи съцветия от бели цветя с тъмно лилави прицветници. Цветоносът е висок до 200 см, излизащ от листната розетка. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашва от пчели. Плодът е заострена капсула с дължина около 2 см, съдържаща едно или две, рядко четири, големи кафяви до черни семена с дължина около 14 мм и 8 мм широчина.
Разпространение на меча стъпка
Билката е родена в средиземноморския регион - Южна Европа - от Португалия и Испания до Балканите; Северна Африка - Алжир, Мароко, Тунис; Северозападна Африка; Западна Азия - Сирия, Турция, Сирия и Канарските острови. Повечето земи, където расте това цвете, са дивите такива. Тези растения обикновено се размножават от грудки и са склонни да образуват големи, локализирани буци, които могат да оцелеят в продължение на няколко десетилетия и да изглеждат статуетни, когато са добре отгледани, но пригодността му като градинско растение е намалена поради инвазивната си природа (новите растения се произвеждат лесно както от семена, така и от части от корен) и неговата податливост на атаки от охлюви. Растенията могат да се разпространяват агресивно при оптимални условия на растеж. Може да расте в полусенки или без сянка. Предпочита влажна почва, но толерира суша. Успешно вирее и като градинско цвете.
Размножава се предимно от издънки, които са трудни за унищожаване поради дълбоките им корени. Експлозивното разпръскване на семена на широка площ и прорастването на растението от всякакви остатъци от корени, то трудно може да бъде унищожено.
Използваема част на меча стъпка
С лечебна цел се употребяват листата и корените на мечата стъпка. Листата се събират в началото на лятото, а корените през есента. Растението се включва успешно във флоралната декорация. Acanthus mollis се отглежда както заради атрактивната си зеленина, така и заради архитектурните си цветни шипове. Може да се отглежда както по единично, така и на малки групички.
Химичен състав на меча стъпка
Растението съдържа значителни количества слуз и танин. Други вещества открити в него са полизахариди, флавоноиди, фенолни киселини, гликопротеини, аминокиселини, неорганични соли, горчиви агенти.
Лечебни свойства и приложение на меча стъпка
Значителните количества слуз и танин в билката обосновават традиционното й използване като лечение на изкълчени стави и изгаряния. Омекотяващите му свойства го правят полезен при лечение на раздразнена лигавица в храносмилателните и пикочните пътища.
Свойства на меча с тъпка
- детергентно;
- омекотяващо;
- средство за лекуване на рани;
- адстрингентно;
- откашлящо;
- жлъчегонно;
- антиоксидантно;
- пречистващо кръвта;
- стимулиращо храносмилането.
Състояния и заболявания, при които се използва меча стъпка
- анорексия;
- диария;
- фрактура;
- рани;
- храносмилателни разстройства;
- чернодробни заболявания;
- висока температура;
- изгаряния;
- уринарни проблеми.
Билката традиционно се използва като средство при изкълчване на ставите и изгаряния. Пастата, направена от растението, когато се прилага върху изкълчена става, има тенденция да нормализира засегнатите мускули и връзки, като едновременно ги отпуска и стяга, за да насърчи ставата да се върне на правилното й място. Натрошените листа са използвани като лапа за успокояване на изгаряния и попарвания. За вътрешна употреба омекотяващите свойства на растението са полезни при лечение на раздразнени лигавици в храносмилателните и пикочните пътища. Прието вътрешно помага за пречистване на кръвта и за успокояване на стомаха. Също така е ценно лекарство при треска, тъй като възстановява хидратацията на организма. Листата на мечата стъпка се използват от индийците като противоотрова при ухапвания от змии.
Изображение: S.G.S., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- инфузия - една лъжица изсушени листа се добавя към чаша вряща вода; приема се в количество до три пъти на ден;
- чай - приготвя се от лъжица натрошен корен; приема се в количество до три пъти на ден.
Нарязаните части на растението, потопени в студена вода, под формата на лапи, се използват срещу кожни раздразнения, изгаряния и рани, тъй като имат обезболяващи, успокояващи и лечебни действия. В народната медицина билковият чай от сухи цветя и листа се препоръчва за лечение на дразнене на пикочния мехур и кръвохрачене.
Други приложения
Растението е добър почвопокривен вид. Относително бавно в началото покрива земята, но в крайна сметка може да стане инвазивно.
Внимание!
При употребата на билката не се съобщава за появата на странични ефекти.
Заглавно изображение: Wetman at en.wikipedia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПИК ТЕРМОГЕЛ МАКСИ 17 см. / 30 см.
НАЛАКЪТНИК N3 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
ВАРИТЕКС СТАБИЛИЗАТОР ЗА ГЛЕЗЕН С ГЕЛ ВЛОЖКА 816
ГИПСОВ БИНТ ПЕРФИКС 2.7 м / 20 см МЕДИКА
ВАРИТЕКС ДЕТСКА УНИВЕРСАЛНА НАГЛЕЗЕНКА 887
ВАРИТЕКС ДЖУДО НАКОЛЕНКА ОТ АНГОРА И ВЪЛНА 805
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Acanthus_mollis
https://www.rhs.org.uk/plants/155/acanthus-mollis/details
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=275338&isprofile=0&
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Acanthus+mollis
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/a/acanthus-mollis=bear%27s-breeches.php
https://practicalplants.org/wiki/Acanthus_mollis
https://herbsandremedies.club/medicinal-plants/medicinal-use-of-acanthus-bears-breeches-acanthus-mollis-acanthaceae/
http://temperate.theferns.info/plant/Acanthus+mollis
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Acanthus-Mollis-Cid6165
https://www.healthbenefitstimes.com/bears-breeches/
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=81
https://www.mtplantas.com/eng/plants/acanto.htm
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Acanthaceae
- Аналната фисура мъчи с години, а се лекува за минути, разказва д-р Матев
- Каламинов лосион
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Наложете нарязани картофи върху изкълчения глезен
- Екстензионна терапия
- Обгаряне
- Ортези за долен крайник
- Изкълчване на акромиоклавикуларната става в спорта
- Медът ефективно облекчава кожните изгаряния
- Топли компреси
Коментари към Меча стъпка