Пролетно блатно кокиче
Пролетно блатно кокиче (Leucojum vernum, Spring snowflake) представлява един от видовете от съответния род, многогодишно, тревисто растение, което расте покрай водни басейни. Принадлежи към семейство Кокичеви (Amaryllidaceae). С лятното блатно кокиче (Leucojum aestivum) си приличат, като пролетното цъфти по-рано и е по-малко.
Устройство на пролетно блатно кокиче
Изображение: Petr1888, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Луковицата на растението има яйцевидна форма, с размери от 2-3 см в диаметър. Притежава суха, люспеста покривка в сиво-кафяв цвят. Растението израства на височина до 20 см, рядко до 35 см. То има тесни, подобни на каишка, тъмно зелени листа. Дълги са от 10 до 25 мм и широки от 5 до 25 мм. По време на цъфтеж по тях се образува фина обвивка.
Цветовете са малки и с форма на камбана, бели със зелени (или понякога жълти) връхчета на отделните листенца. Те имат леко ухание и големина около 2,5 см в диаметър. Хермафродитни са - притежават и мъжки и женски плодни органи. Цветоносното стъбло е с дължина от 12 до 35 см, обикновено по-дълго от листната маса и кухо. Кокичето цъфти от средата на февруари до март-април месец, почти веднага след разтапянето на снежната покривка.
Пролетното блатно кокиче образува малки белезникави семенца, които са събрани в плодна кутийка. Имат големина от около 7 милиметра и шиповиден израстък, който им помага лесно да се разпространяват от животни. Сeменцата узряват през юли месец.
Разпространение на пролетно блатно кокиче
Изображение: Erell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението е ендемичен вид за Европа. Кокичетата са местни за Централна и Южна Европа, от Пиренеите до Румъния и Западна Русия. Вирее в много защитени зони, като там се разпространява на големи площи. За разлика от това, на други места е застрашено от изчезване, дори някъде местообитанието му е загубено. То расте в Централна и Южна Европа от Испания до Украйна. Смята се за натурализирано в Ирландия, Великобритания и източното крайбрежие на Северна Америка, Флорида, както и в области извън естественият му ареал на растеж. Вирее предимно покрай големи реки, а по-малко предпочита лонгозни влажни гори. Цветето е установено и у нас.
Съществуват две разновидности на кокичето: L. vernum Var. vernum със зелени петна по своите листчета и широко разпространение и L. vernum Var. Carpathicum със жълтеникави петна по листчета, с разпространение до Карпатите. "Vagneri" е разновидност, която расте в Унгария и е вариант на L. vernum Var. vernum, често с две цветя на стъблото.
Използваема част на пролетното блатно кокиче
Използват се луковиците на кокичето.
Химичен състав на пролетното блатно кокиче
В луковиците на този вид кокиче са открити алкалоиди (lycorine, homolycorine и 2- O-acetyllycorine), идентифицирани с помощта на ЯМР анализ. Изследвани са за антивирусни свойства, като са установени такива високи антиретровирусни ефекти. Галантаминът, който също е извлечен от пролетното блатно кокиче, показва потенциал в лечението на болестта на Алцхаймер.
Лечебни свойства и приложение на пролетно блатно кокиче
Изображение: Silar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението е отровно, но въпреки това, след подходяща обработка се използва с лечебни цели. Проучвания показват, че съдържащите се в луковиците на L. vernum алкалоиди са и с високи антиретровирусни свойства срещу вируса HIV-1. Резултатите сочат, че трисферидина, ликорина, хомоликорина и хемантамина (trisphaeridine, lycorine, homolycorine, haemanthamine) притежават висока антиретровирусна активност, съпроводена от нисък терапевтичен индекс.
Други употреби на пролетното блатно кокиче
Пролетното блатно кокиче е атрактивно декоративно цвете в някои страни. Там се култивира и продава по цветните пазари. В други, култивирането му е свързано с осигуряването на суровина за фармацевтичната промишленост. Употребата на вида с колекционерска цел не е известна.
Заглавно изображение: Ragnar1904, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПРОВИОТИК за деца саше * 10
ТермолабилниПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
НовОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
НовРАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Liliales
- Сем. Amaryllidaceae (Кокичеви)
- СПИН
- Скоруша
- Лечение при токсоплазмоза
- Японска акация, Японска софора
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Пираканта
- Основи на Запер терапията
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
Коментари към Пролетно блатно кокиче