Роза
Роза (Rosa) е род многогодишни растения принадлежащ към семейство Rosaceae (Розоцветни). Името произлиза от френски. Към този род принадлежат над 100 вида рози и хиляди сортове. Плодовете на растението се наричат шипки. Цветето роза се смята за „Кралицата на цветята“.
История на розата
Розите имат дълга и цветна история. Те са символи на любовта, красотата, войната и политиката. Според вкаменелостите растението съществува от 35 милиона години. Още Клеопатра е покривала стаята си с розови венчелистчета. Култивирането на розите започва преди 5000 години вероятно в Китай. По времето на Римския период растенията били широко отглеждани в Близкия изток. Римските жени от висшето общество са използвали венчелистчетата като валута. Те са били поставяни във виното, защото се е смятало, че розата спира влиянието на алкохола. Използвали са се като конфети, за медицински цели и като парфюм. Създават се големи градини с рози в Рим. След падането на Римската империя популярността на розата се запазва.
През 15-ти век цветето било използвано като символ на бунтовниците, които са се борили за контрола на Англия. Бялата е символизирала Йорк, а червената Ланкастър. Този конфликт става известен като „Войната на розите“. През 17-ти век растението става изключително търсено. Кралските особи са смятали цветята и розовата вода за платежно средство и често са я използвали за размяна и плащания. Съпругата на Наполеон Джоузефин създала обширна градина от различни видове рози, която по-късно се превръща в една от най-добрите ботанически илюстрации на розите. Едва в края на 18-ти век розите се разпространяват широко в Европа. Днес растението е много популярно.
Легенди за розата
Изображение: Photo: JLPC / Wikimedia Commons
Гръцката митология разказва, че Афродита - богинята на любовта, е създала розата от нейните сълзи и кръв за любимия и Адонис. Друга легенда казва, че когато синът на Венера, купидонът бил ужилен от пчела, изстрелвал стрели в розовата градина. Тези стрели стимулирали растежа на растението. Когато Венера минала през градината се убола на едно трънче и от кръвта и поникнали рози.
Римляните също приемат цветето като символ на любовта и красота. Купидонът опитващ се да подкупи Бога на мълчанието с роза, за да заглуши любовните стенания на Венера, превръща растението в символ на тайната. Таваните на римските трапезарии са били украсявани с рози, за да напомнят на гостите да пазят в тайна това, което са чули. „Под розата“ до ден днешен означава поверително. Друга римска легенда разказва за невероятно красивата девойка Ротенте, която привличала погледите на всички мъже. Тя се уморила да я преследват и се скрила в храма при приятелката си Диана. Ефектът не бил задоволителен, защото моряците счупили портите на храма, за да видят любимата си Ротенте. Диана обаче била ревнива и превърнала Ротенте в роза, а нейните обожатели в тръни.
Арабска легенда за славеят и розата
Имаше само бели рози до нощта, в която славеят срещна бяла роза и се влюби. На този етап славеите не са били известни със своята мелодична песен. Но след любовта между птицата и розата, славеят бил вдъхновен да пее. Той притискал розата към себе си, бодлите и го пронизали, наранили кожата му, потекла кръв и от нея цветът на цветето станал червен.
Устройство на роза
Розата е многогодишно цвете храст. Стъблото притежава израстъци на епидермиса, наречени бодли. Те имат форма на сърповидни куки, които спомагат за захващането на розата към други растения. Бодлите имат и защитна функция. Клончетата са тънки и изправени. Цветът им е първоначално зелен, после преминава в кафяв. Листата са зелени, разположени са последователно, с дължина от 5 до 15 сантиметра, криволинейни, разделени на 5-9 дяла. Ръбовете им са назъбени с малки бодли отдолу. Повечето рози са широколистни, а някои от тях са вечнозелени.
Цветовете имат 5 или повече венчелистета. Всяко от тях е изградено от два отделни листа. Цветът им е розов, бял, жълт или червен, макар че напоследък се срещат и двуцветни рози. На венчелистчета се намират жлези, които отделят секрет с парфюмен аромат, на който се дължи приятния мирис на розата. Под венчелистчетата има 5 чашелистчета. Те са дълги и видими, когато цветът се гледа отгоре. Розите се опрашват от насекоми. Плодовете на розата се наричат шипки. Във вътрешността им се намира едно семе.
Изображение: Georges Seguin (Okki), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Използваема част на роза
- цветове;
- плодове;
- корени.
Разпространениe на роза
Розата вирее в района на топло влажните зони, със средна температура 10 градуса. Развитието и е пряко засегнато от въздействието на морския въздух с високи валежи, влажност, леко лято, не студена зима. Предпочита кафява или пясъчна глинеста почва. Към този род Роза принадлежат над 100 вида и хиляди сортове. Повечето видове са местни за Азия, Европа, Северна Америка, Африка. Смята се, че отглеждането на рози за получаване на розова вода, а по-късно и на розово масло е започнало в Индия и Египет. По-късно е пренесено в Персия и Тунис. У нас има 31 вида.
Химичен състав на роза
Цветът на розата съдържа
- етерично масло;
- танини;
- восъци;
- витамин С - едно от най-богатите растения на аскорбинова киселина;
- витамин В1, витамин В2, витамин В6, витамин А, витамин D, витамин Е, никотинова киселина;
- фолиева киселина;
- емзими - амилаза, липаза, холинестераза, алдолаза, кисела фосфатаза, алкална фосфатаза;
- аминокиселини - включително незаменимите;
- макроелементи - калий, натрий, магнезий, калций, желязо, цинк, мед, йод, хром, никел и др.;
- захари - глюкоза, фруктоза, малтоза, захароза;
- флавоноиди;
- естествени антибиотици;
- съдържание на плодове - богати на витамини, захари, лимонена киселина, хининова киселина, флавоноиди, пигменти;
- съдържание на етерично масло - линалол, гликозиди, танини, мазнини, органични киселини, цианин, ментен, бета-каротин.
Лечебни свойства и приложение на роза
Изображение: Syrio, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Розите се считат за най-красивите цветя в света. Цветът е неразделна част от безброй истории, легенди, митове и наследства. Хората, които не знаят за лечебните им свойства, все още смятат, че една красива, червена роза може да привлече романтични чувства дори и в най-тежките сърца. В красотата на розата се крият и многобройните и ползи за здравето. Китайските лекари са смятали, че цветето има сладък и леко горчив вкус, който носи топлина в природата. Растението отдавна е оценено за кулинарни, лечебни, козметични и аромотерапевтични цели. Използва се и в промишлеността за боядисване на копринени тъкани.
Свойства на роза
- укрепва венците;
- аналгетичен ефект;
- слабителен ефект;
- пречиства кръвта;
- антисептично;
- понижава кръвното налягане;
- апетитовъзбуждащо;
- подмладява кожата - дължи се на съдържанието на танин G, който е ключът към красотата. Дълготрайната употреба на продукти съдържащи роза спомага за редуциране на луничките и бръчките.;
- има функцията на „женска виагра“ - спомага за поддържане на хормонален баланс и увеличава сексуалното желание при жените;
- ускорява транспорта в клетките;
- противотуморен агент - дължи се на съдържанието на 9-метоксиелипцин;
- детоксикира организма;
- подобрява емоционалното състояние;
- стимулира имунната система;
- афродизиак;
- очистващ ефект;
- аналгетично свойство;
- противовъзпалително действие;
- подпомага храносмилането;
- чернодробна дисфункция;
- антипирогенно действие;
- поддържа здравето на нервната система;
- анти-ХИВ ефекти;
- антидиабетични ефекти;
- антиоксидантно действие.
Заболявания и състояния, при които се прилага роза
- болки в ушите;
- главоболие;
- изгаряния;
- хепатит;
- СПИН;
- холецистит;
- жлъчни камъни;
- липса на апетит;
- нередовна менструация;
- туберкулоза;
- тиф;
- главоболие;
- бронхит;
- фаригингит;
- менорагия;
- ревматизъм;
- запек;
- инфекции на храносмилателната система;
- болки в гърлото;
- стрес;
- депресия;
- предменструален синдром;
- безсъние;
- кожни заболявания;
- херпес;
- висока температура.
Изображение: Liuthalas, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- запарка от венчелистчета - 2 супени лъжици от цвета се заливат с около 500 милилитра вряла вода. Престоява 1 час. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша 4 пъти на ден, преди ядене.;
- запарка за външно приложение - за жабурене при възпаление на венците, при пресипнал глас;
- чай от рози - прави се от изсушени венчелистчета и цветни пъпки. Има приятен мирис и сладък вкус. Богат е на витамин С.;
- тинктура;
- инхалация с розови листенца;
- паста от розови листенца;
- сироп от роза;
- компреси напоени със запарка от сухи венчелистчета - прилагат се върху рани и отоци, имат противовъзпалително действие;
- комбинация със канела, мед, лимонена трева.
- при менорагия - направете отвара от 9 грама корен, подсладена с кафява захар;
- при ревматизъм - направете отвара от 9 грама изсушени венчелистчета от роза, шафран и 6 грама ангелика;
- розова вода;
- етерично масло от роза;
- в козметиката.
Розова вода - тайната за красотата на Клеопатра
Изображение: freepik.com
Розовата вода несъмнено е магическата отвара за красотата на суха, мазна или комбинирана кожа. Добавянето на розова вода към ежедневната грижа за кожата е тайното оръжие на жените по целия свят. При избора на розова вода, трябва да сте сигурни, че купувате 100% чист продукт, дестилиран от рози без химикали. Употребата на розова вода датира древните времена в Египет. Красивата Клеопатра я е използвала, за да поддържа блестящия си вид. Розовата вода притежава редица ползи за здравето на кожата. Тя спомага за поддържане на pH на най-големия орган в човешкото тяло и контролира образуването на себум. Има и противовъзпалително действие, благодарение на което спомага за намаляване на зачервяването на раздразнена кожа, за лечение на акне, дерматити, екземи. Тя хидратира кожата, притежава антибактериални и антиоксидантни свойства. Тези ефекти подпомагат лечението на белези, рани и бръчки чрез укрепване на клетките и регенериране на тъканите. Освен за кожата, розовата вода има вълшебно действие и върху косата. Приложението и спомага за лечение на леки възпаления на скалпа и пърхот. Тя играе ролята на естествен балсам, стимулиращ растежа на косата. Ароматът и подобрява настроение като премахва чувството за тревожност и насърчава емоционалното благополучие. В допълнение мирисът подобрява качеството на съня. Розовата вода намира разнообразно приложение. Най-добрият вариант е да я нанасяте на кожата си преди да си легнете, за да може да действа цяла нощ и да почисти лицето.
Начин на употреба на розовата вода
- налейте розова вода в шишенце с пулверизатор и напръскайте на лицето си. Тази процедура спомага за почистване на остатъците от грима и хидратира кожата;
- за третиране на суха и накъсана коса - смесете равномерни части розова вода и глицерин, нанесете върху скалпа и масажирайте 10-15 минути. Оставете да подейства още 30 минути и измийте с шампоан.;
- за почистване на лице - смесете няколко капки глицерин с една супена лъжица розова вода и го нанесете на лицето си;
- на скриване на торбички под очите - накиснете памучни тампони в розова вода и поставете на очите си;
- като балсам за коса - използвайте чаша розова вода за окончателно изплакване на косата;
- тоник за лице - напоете памучен тампон с розова вода и с леки кръгообразни движения нанесете на лицето си. Стягащите му свойства ще помогнат за затваряне на порите;
- за лечение на акне - смесете 1 супена лъжица лимонов сок с 1 супена лъжица розова вода, нанесете въху лицето и оставете да подейства в продължение на 30 минути. След това измийте с хладка вода.
- почистване на грим - розовата вода е най-добрия препарат за почистване на грим. Добавете няколко капки кокосово масло в розовата вода. Разтрийте внимателно.;
- избелващ агент - добавете 2 супени лъжици брашно, розова вода и лимонов сок, за да направите паста. Нанесете на лицето и оставете да подейства 10 минути. След това измийте с хладка вода.;
- лосион за цялото тяло - смесете розова вода с бадемово масло и крем за тяло и използвайте след баня. Освен, че ще хидратира кожата ви, тази смес носи невероятна миризма. В допълнение можете да си направите и баня с розова вода, която е прекрасен антидот за стрес.
Етерично масло от роза
Изображение: freepik.com
Маслото от роза е светло жълто на цвят понякога с зелен нюанс. То притежава силна миризма на пресни рози. Съставът му не е еднакъв, като зависи от вида на растението и условията на средата, в която се отглежда. Например маслото от растения, отглеждани на по-студен климат, съдържа много висок процент восък. България е един от най-големите производители на етерично масло от роза. Тя изнася от 30% до 60% от производството. То се екстрахира чрез парна дестилация и е магическа субстанция с редица ползи за здравето. Розовото масло повишава самочувствието, увереността и умствената сила. Тези му качества могат да бъдат много полезни за избягване на депресия и безпокойство. Друго действие е антипиретичното. Определяно от този ефект, маслото е полезно за пациенти с високо температура и за лечение на инфекциозни заболявания. Розовото масло притежава и антисептично свойство. То е ароматен и луксозен начин за лечение на рани. Освен това облекчава спазмите в дихателната и храносмилателната система, мускулни спазми в крайниците. Също така спомага лечението на конвулсии. Етеричното масло от роза има и антивирусен ефект и предпазва от много вирусни инфекции. На това отгоре то е мощен афродизиак. Самият аромат има такъв ефект - повишава либидото. Спомага за лечение на еретилна дисфункция, фригидност (импотентност при жените) и общо безразличие към сексуална активност. Етеричното масло от роза укрепва венците, тонизира кожата, предпазва от косопад, бръчки и други симптоми свързани със стареенето. Лекува белези, акне, шарка, стрии. Есенциалното масло пречиства кръвта, като спомага за отстраняването и неутрализирането на токсините. Притежава и кръвоспиращо действие. То стимулира отделянето на хормоните, предизвикващи менструация. Също така облекчава крамки, умора, главоболие свързани с менструацията. По тази причина е особено подходящо за приложение по време на предменструалния, менструалния период и менопауза. Поддържа и здравето на „лабораторията в организма”-черния дроб. Тонизира нервите и ги предпазва от смущения вследствие възраст или наранявания.
Начин на употреба на розовото масло
- розовото масло за депресия - ако някога се чувствате неспокойни поставете пет капки масло и пет капки масло от лавандула в дифузер за ароматерапия в спалнята преди лягане. Ще се събудите с чувство за мир и хармония.;
- за лечение на акне - нанесете капка розово масло върху нежеланата пъпка. Ако кожата ви е много чувствителна го смесете с кокосово масло;
- за повишаване на либидо - смесете масло от сандалово дърво, розово масло, масло от жасмин и кокосово масло. Нанесете малко на шията си.;
- за масаж на цялото тяло - смесете розово масло с базово масло (кокосово или бадемово).
Употреба на роза в кулинарията
Изображение: Ashley Pomeroy, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Заедно с огромното си медицинско приложение, розата намира мястото си и в кулинарията. От нея се приготвя широка гама от продукти като розови сиропи, есенции, конфитюри, сладка. Употребата на плодовете на растението - шипките, в кулинарията е най-изтънчената част. Те имат аромат подобен на този на червената боровинка и са годни за консумация дълъг период от време. Етеричното масло от роза може да се добавя към различни десерти, бонбони и сиропи. Изсушени и нарушени венчелистчета се използват за приготвянето на традиционни индийски сладки. Освен това те често се използват за декорация на различни ястия.
Употреба на роза за декорация
Основната причина за отглеждането на розите е тяхното величие и визуален облик. Те се смятат за най-атрактивното цвете на света. Освен това розата има различно значение, определяно от различния цвят на венчелистчетата. Розата може да служи за декорация на събития като сватба или погребение. Съществува индийски ритуал, в който булката и младоженецът си разменят гирлянди направени от стотици пресни цветя. Цветята, особено розите винаги са били най-добрия начин на изразиш това, което чувстваш. Това растение винаги е било наш верен съюзник за споделяне на любовта или на други емоции.
Символика на различните цветове роза:
- Червено - израз на любовта. Червените рози обикновено показват дълбоки чувства, като любов, копнеж или желание. Те могат да бъдат използвани, за да покажат уважение, възхищение или преданост. Тъмно червената роза намира приложение за израз на съжаление и скръб. Броят на цветята има и специален смисъл. 12 червени рози е най-популярният номер, който се подарява. Той означава "Бъди мой" и "Обичам те".;
- Розово - съществуват много вариации на розовия цвят. Обикновено розовите рози се използват за изразяване на нежни емоции като възхищение, радост , благодарност и дълбока или безкрайна любов.;
- Тъмно розово - означава дълбока благодарност и благодарност. Тъмно розовите рози също изразяват елегантност и грация.;
- Светло розово - символ на невинност;
- Бял - цветът на чистотата, невинността и свещената любов. Тя представлява любов, която е вечна и издържи отвъд смъртта. Бялата роза обикновено може да символизира ново начало. Най-широко се използва в булчинските букети, булките да ги държат, когато се разхожда по пътеката на сватбата си. В някои религии, бялата роза може да представлява святостта на брака. Тя може да се използва, за да покаже съчувствие или смирение.;
- Жълто - израз на блаженство. Жълтите рози показват слънчеви чувства на радост, топлина. Те са символи на приятелството и грижата. Те, за разлика от някои от другите рози, не означават или не изразяват романтика.;
- Оранжево - напомнят на повечето хора за огнен пламък. Тези огнени цъфтежи са символи на страст и енергия. Оранжевите рози могат да се използват, за да покажат желание и гордост.;
- Бургунди (бордо) - символ на красотата.;
- Зелени (понякога са бели рози с оттенъци на зелено) - символизират най-добрите желания, късмет и благословии за добър живот или възстановяване на добро здраве.;
- Синьо - не могат да бъдат намерени в природата и затова представляват недостижимото или загадъчното.
Сините рози следователно показват желанието за целите, които не можете да достигнете. Те понякога могат да означават "не мога да те имам, но не мога да спра да мисля за теб".;
- Черно - цветът на смъртта и сбогом. Черните рози показват смъртта на чувството или идеята. Изпращането на черни рози до някого показва смъртта на връзката или понякога може да се използва при погребения.;
- Виолетово и лилаво - символизира закрила, а също и усещане за величие и кралство великолепие. Може да показват вълшебство и любов от пръв поглед.
Розата не е случайно растение. Тя е дар от природата, с който всички сме благословени. Започвайки от венчелистчетата, всяка част от това цвете е намерила своето приложение за задоволяване на нуждите на хората.
Внимание!
Да не се използва по време на бременност!
Заглавно изображение: Kango, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
БИОФРЕШ РЕДЖИНА ФЛОРИС АНТИ - ЕЙДЖ СЕРУМ С АРГИЛЕРИН Б - ЕФЕКТ И РОЗОВО МАСЛО 40 мл
СЛИМ ПАМ ЗА ЖЕНИ капсули * 40 + саше * 20
РЕВИВ РОУЗ УЛТРА ИНТЕНЗИВЕН ПОДМЛАДЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С ЕКСТРАКТ ОТ ОХЛЮВИ И РОЗОВО МАСЛО 30 мл.
РЕВИВ РОУЗ АКТИВЕН ПОДМЛАДЯВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С ЕКСТРАКТ ОТ ОХЛЮВИ И РОЗОВО МАСЛО 50 мл.
РЕВИВ РОУЗ ИНТЕНЗИВЕН ПОДМЛАДЯВАЩ НОЩЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С ЕКСТРАКТ ОТ ОХЛЮВИ И РОЗОВО МАСЛО 50 мл.
ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
ЕВТЕРПА САПУН РОЗА ЗА АРОМАТЕРАПИЯ С НАТУРАЛНО БЪЛГАРСКО РОЗОВО МАСЛО 75 г
РОЙБОС СТАР ИНТЕНЗИВЕН ХИДРАТИРАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ БРЪЧКИ 50 мл
ЕКВИЛИБРА СПРЕЙ С ПРОПОЛИС 20 мл
БИОХЕРБА БИЛКОВ ЧАЙ ЗА ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 20 бр.
КРЕМ МЕДИКО ИДЕАЛ 40 мл
Библиография
https://extension.illinois.edu/roses/history.cfm
https://en.wikipedia.org/
https://www.theflowerexpert.com/
https://simple.wikipedia.org
https://www.mdidea.com
http://www.cloverleaffarmherbs.com
http://www.everygreenherb.com/
http://food.ndtv.com
https://www.organicfacts.net
https://draxe.com/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://listaka.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Роза