Дебрянка
Дебрянка (Sanicula europaea) е многогодишно тревисто растение, принадлежащо към семейство Сенникоцветни (Umbelliferae). Билката е възхвалявана още в миналото и начините и на употреба са записани във фолклорната (народната) литература. През средните векове Sanicula europaea е била едно от най-важните лекарствени растения, с което са се лекували болести на дихателните пътища и на храносмилателната система.
Устройство на дебрянка
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Корените на билката са светлокафяви, проникващи дълбоко в почвата. Стъблото е до 40 см високо, голо, изправено. Листата при основата са с дълги дръжки, разделени на 3 до 5 дяла. Цветовете са розово-бели, събрани на върха на стъблото в 3-5 неправилни сенничета (съцветия). Подредбата на цветовете в съцветия зависи от пола им, като периферните цветове са мъжки, а вътрешните са двуполови. Билката цъфти от май до юли. Плодът на дебрянката е покрит от кукести шипчета.
Разпространение на дебрянка
Sanicula europaea е разпространена в Европа, Азия, Африка. Често расте под групи от дървета и храсти, на склонове, обикновено в райони, които са били оформени като пасища или ливади. Предпочита влажни места.
Използваема част на дебрянка
От билката се употребяват надземната част и коренищата й. Бере се от юни до август месец. Надземната част се събира по време на цъфтене на растението, а коренищата му се вадят през есента. Сушат се в проветриви помещения на температура до 50 градуса.
Химичен състав на дебрянка
Надземната част на растението съдържа: етерично масло, кристален сапонин, смоли, горчиви вещества, калиеви соли, витамин С, хидроксиянтарна (ябълчна), монохидрокси-трикарбонова (лимонена) и оксалова киселини.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коренищата съдържат малко етерично масло, алантоин, сапонини. Въпреки, че сапонините са токсични, те много слабо се абсорбират от тялото и така са склонни да преминават през него без да му причиняват вреда. Унищожават се при цялостна топлинна обработка на растението. Сапонините се намират в много растения, включително и такива, които често се използват за храна, като например някои видове боб. Те притежават бактерициден ефект.
Лечебни свойства и приложение на дебрянка
Дрогата се използва за медицински цели, благодарение на своето кръвоспиращо, газогонно, отхрачващо, антиоксидантно, очистващо, противовирусно и укрепващо действие.
Заболявания, при които се прилага запарка от дебрянка
- болки в стомаха;
- диария;
- хемороиди;
- ангина;
- кръвоизливи;
- кашлица;
- скорбут;
- еризипелоид;
- обриви;
- сифилис;
- гонорея;
- дизентерия.
Изображение: Pipi69e, Public domain, via Wikimedia Commons
Дебрянката се използва за лечение на рани и кървене в стомаха. Това е една мощна билка, която силно се препоръчва при онкологични заболявания, както и за овладяване на прекомерна менструация. Също така се използва за намаляване на кръвоизливи в гръдния кош, белите дробове, червата и бъбреците. Билката с успех се включва и в лечението на тежка кашлица, болки в гърлото, повръщане на кръв и слуз, бяло течение, диария и дизентерия. Ефективна е в терапията на болести като скорбут, еризипелоид, обриви. Поради мощната й способност да чисти токсини от лигавиците на тялото, е добър избор за лечение на венерически заболявания като сифилис и гонорея.
Sanicula europaea намира и външно приложение като смачканите й листа в прясно състояния се прилагат върху рани, циреи, обриви, при контузии, ревматизъм. Използва се и в хомеопатията.
Форми на употреба на дебрянка
- запарка;
- паста.
Начин на употреба
- запарка от надземната или подземната част на растението - 1 супена лъжица се залива с 400 милилитра вряла вода. Оставя се да изстине, прецежда се и се пие по 1 супена лъжица 3 пъти на ден. Запарката може да се употребява и за гаргара.
Внимание!
Да се използва внимателно от хора употребяващи лекарства за понижаване на кръвното налягане и диуретици. Да не се използва по време на бременност и кърмене! Бъдете внимателни с дозировката и се консултирайте с лекар или фармацевт преди употребата на дебрянка.
Заглавно изображение: Yeerge, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
http://www.pfaf.org
https://homeopathie-conseils.fr/
http://www.naturesownherbs.com/
http://www.medicinalherbs-4u.com/
http://www.luontoportti.com/
http://www.webmd.com
https://en.wikipedia.org
David E. Allen, Gabrielle Hatfield; “Medicinal Plants in Folk Tradition”
Dr. Rick Sawyer, Barbara Sawye ;Dissolve Brain “Tumor” Type Problem
Коментари към Дебрянка