Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес
Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес (Laburnum anagyroides) представлява отровно, красиво цъфтящо растение, което се развива под формата на храст или малко дърво и се класифицира към семейство Бобови (Fabaceae). Дървото е известно и като фалшив абанос, тъй като много стари екземпляри могат да се използва вместо истинския абанос. Златният дъжд е медоносно растение.
Устройство на лабурнум
Изображение: J.F. Gaffard, licence GFDL, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Златният дъжд израства на височина до 7 метра и развива корона с широчина до 4 метра. Има гладка кора и сиво-зелени до тъмнозелени млади клони. При възрастните екземпляри, кората на дървото е почти черна. Листата на лабурнум анагироидес обикновено са триделни, като всеки дял е с овална до елипсовидно-яйцевидна форма, с гладка горна повърхност и покрита с власинки долна. Листната петура разполага с дълга дръжка. Цветовете на билката са малки и жълти, фино напръскани на горното венчелистче с тъмночервени до лилави багри. Събрани са в красиви гроздовидни съцветия. Цветчетата са ароматни, а клъстерите са с дължина до 25 сантиметра. Лабурнум анагироидес цъфти през месеците май и юни.
Плодовете на растението представляват шушулки с дължина до 6 см, оцветени в различни нюанси на кафявото при узряване. Незрели те имат зелен цвят. В тях са поместени до осем семена. При узряване, през месеците септември и октомври, шушулките се разпукват по шевовете си. Могат да останат по клоните на дървото и през зимата.
Разпространение на златен дъжд
Родено е в Южна и Централна Европа. Расте на влажни и особено варовити почви. Вирее също и на сухи и слънчеви места, а е устойчиво и на засушаване.
Използваема част на златен дъжд
Всички части на растението са отровни. С медицински цели се използват семената, листата и цветовете му.
Химичен състав на златен дъжд
Изображение: wikimedia.org
Златният дъжд съдържа алкалоиди, пектин, ензими. Всички части на растението съдържат цитизин и са силно отровни. В големи количества той е открит в семената на златния дъжд. В тях се съдържа и метилцитизин. Цитизинът е изключително отровен за хора и животни. Само зайците и елените могат да консумират семената без да се отравят.
От цветовете на растението са изолирани каротеноиди.
Лечебни свойства и приложение на златен дъжд
Екстракти от билката са включени в състава на медикаменти за отказване от пушенето и такива, които стимулират дейността на дихателния център, който се намира в продълговатия мозък. В същото време лабурнумът повишава кръвното налягане.
Свойства на златен дъжд
- хипертонично;
- дихателен стимулант.
Състояния и заболявания, при които се прилага
- задух;
- състояние след наркоза;
- отравяния.
Hapoднaта мeдицинa пpeпopъчвa употребата на листа и семена от билката при следните заболявания: конвулсии, очни болести, бронхит, задух, астма, сърдечни заболявания.
От златният дъжд се приготвя и хомеопатично лекарство.
Други употреби на жълт дъжд
Изображение: Muséum de Toulouse , CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Използва се дървесината на растението, която е гъвкава, тежка и с оцветяване в различни нюанси на жълто-кафявото. Подходяща е за изработване на стълбове, декоративни елементи в дървообработването и за твърдо гориво. В миналото от нея са се правели лъкове.
Поради бързият растеж на вида и склонността му да се развива под формат на храст, той може да се използва в екстериорната флорална декорация, например за направата на жив плет. Включва се в декорирането на паркове, градини, цветни градини в домовете, цветни алеи. Подходящ е и за създаване на бонзай.
Интересно за лабурнум
- английският поет Франсис Томпсън описва ламбурнума в свои стихове;
- писателят Й. Р. Толкин е вдъхновен от златния дъжд за създаването на Лаурелин, едно от двете митологични дървета в "Силмарилион", а описанието на Толкин е силно повлияно от стиховете на Томпсън.
Внимание!
Поради високата степен на токсичност на билката, тя се приема само по лекарско предписание и под лекарски контрол.
Лабурнум не трябва да се употребява при: хипертония, оток на белия дроб, атеросклероза, вътрешни кръвоизливи, кървене от големи кръвоносни съдове.
Има множество описани случаи на консумация на семена от билката от деца, при които впоследствие се развиват стомашно-чревни неразположения (гадене, повръщане, болки в корема) и замаяност. Смъртни случаи са наблюдавани при възрастни индивиди след приема на чай от листата на растението.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
ХРИСТИНА КРЕМ ЗА ТЯЛО С АКАЦИЯ 200 мл
КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР DR. FREI TURBO MINI
Безплатна доставка за България!АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН C102 ТОТАЛ
Безплатна доставка за България!ПРАНАРОМ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЕВКАЛИПТ 30 мл.
СЕТ ЗА ИНХАЛАТОРИ PIC AIR PROJET
Библиография
https://en.wikipedia.org
http://www.missouribotanicalgarden.org
http://www.thepoisongarden.co.uk
Коментари към Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес