Жълта тинтява, Горчивка, Сечено биле
Жълта тинтява (Gentiana lutea) е многогодишно тревисто растение, което е представител на семейство Тинтявови (Gentianaceae). Нарича се още горчивка или сечено биле. Към семейство Тинтявови спадат около 400 вида, но с медицински цели се използват само някой от тях - Gentiana lutea, Gentiana manshurica, Gentiana scabra и Gentiana triflora.
Устройство на жълта тинтява
Многогодишно тревисто растение с месесто дебело коренище. Корените са отвън кафяви, а вътре - жълтеникави. Цялото растение е голо, синкавозелено. Листата са срещуположни, елипсовидни, надлъжно надиплени с дъговидно жилкуване. Приосновните листа на сеченото биле са с дръжки, а стъбловите са по-дребни, с къси дръжки или приседнали.
Най-горните листа са сраснали в основата помежду си. Цветовете са златистожълти, събрани в многоцветни прешлени в пазвите на най-горните двойки листа. Тичинките са пет на брой. Плодът на жълтата тинтява е многосеменна продълговата кутийка. Цъфти през юли-август.
Изображение: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Heinz Staudacher, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на жълта тинтява
Горчивката вирее по пасища, необлагородени сенови ливади, открити полета, гъсталаци, сметища и скали. Разпространена е в Северна и Южна Америка и на Балканския полуостров. Расте още в Пиренеите, Шварцвалд и Вогес. В България жълтата тинтява се среща в национален парк "Витоша". Растението е записано в Червената книга на Република България, тъй като е застрашено от изчезване.
Използваема част на жълта тинтява
Използват се корените, които се вадят през есента. След почистването, те се сушат в сушилни.
Химичен състав на жълта тинтява
След извършване на химичен анализ са открити активните съставки, на които се дължат лечебните свойства на горчивката. В най-високо процентно съдържание в коренищата е съединението генциопикрин. Други вещества, които се включват в състава на билката са: логанова киселина, захари, пектин, тлъсти, дъбилни и слузни вещества, гликозиди - гентисин, изогентисин амарогентин и гентиоптикрин. Амарогентинът е съставката, която допринася за горчивия вкус.
Лечебни свойства и приложение на жълта тинтява
Изображение: Ghislain118 http://www.fleurs-des-montagnes.net, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
От векове наред корените на жълтата тинтява са известни с горчивия си вкус. Установено е, че притежават силни хепатопротективни и детоксикиращи си свойства. В миналото лечителите са употребявали растението при подагра, жълтеница, диспепсия и дизентерия. Според билколечителите, тинтява в комбинация с ревен е високо ефективна за подобряване на храносмилателни нарушения като загуба на апетит, гадене и повръщане.
През 90-те години на двадесети век в щата Масачузец д-р Августин Томпсън за първи път използвал тинтявата за приготвянето на силно ароматизирана безалкохолна напитка, наречена "Moxie". Мокси е популяризирана като тоник, който стимулира храносмилателната система и спомага за лечението на диабет и хранителна алергия и непоносимост. Твърдяло се още, че "Мокси" помага при парализи, безсъние и нервоза.
Днес коренът от жълта тинтява все още се използва често в производството на алкохолни аперитиви.
Лечебни свойства на жълта тинтява
- стимулира апетита;
- подобрява храносмилането - стимулира секрецията на стомашен сок и моториката на червата;
- противовъзпалително;
- антимикотично;
- хепатопротективно;
- подобрява здравето на жлъчния мехур и жлъчните пътища;
- антиеметично (предотвратяващо повръщането);
- аналгетично;
- общо тонизиращо организма.
Заболявания и състояния, при които се прилага тинтява
- чернодробни заболявания;
- жълтеница;
- нарушения в храносмилането;
- хранителна непоносимост;
- холелитиаза (камъни в жлъчния мехур);
- обща отпадналост;
- синузит;
- кандидоза;
- менструални болки;
- мигрена.
Начин на приложение
Изображение: I, B.navez, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Жълта тинтява в китайската медицина
В традиционната китайска медицина, тинтявовият корен се нарича Long Dan Cao. Най-честата му употреба е за лечение на чернодробни заболявания и подпомагане на детоксикацията на организма. Според китайските лечители растението е със студена и горчива същност, която поддържа здравето черния дроб и жлъчния мехур. Употребата на горчивката е за лечение на жълтеница, вагинален сърбеж, персистираща ерекция, сърбеж поради екзема, зачервявания на очите, глухота и хипохондрични болки.
Обикновено се приема с други лечебни билки, като например с шлемник. Тази билка също редуцира възпалителните процеси, облекчава спазмите, стимулира кръвообръщението в областта на храносмилателната система и таза, регулира хормоналните нарушения и помага при главоболие, умора и треска. Двете билки се комбинират под формата на чай, течен екстракт, тинктура, капсули.
Жълта тинтява в Аюрведа
Горчивката е силно предпочитана и в Аюрведа. Смята се, че е "почистваща" поради своя силно горчив вкус, спомагащ за пречистване на черния дроб и стимулиране на храносмилателната секреция. Използва се и за противовъзпалителните му ефекти като средство за лечение на треска и инфекции на синусите. Практикуващите Аюрведа обикновено препоръчват да се използват около един до два грама от билката по време на хранене, за постигане максимално добър ефект.
-
- запарка от корени на жълта тинтява - 1/2 чаена лъжичка нарязани изсушени корени се заливат с 400 мл вода. Киснат около 20 минути. Пие се по 1 кафена чаша преди ядене три пъти на ден.
Внимание!
Коренът от тинтява може понякога да предизвика дразнене на храносмилателната система при хора със стомашно-чревни разтройства като язва и гастрит. Приемането на корена може също да намали кръвното налягане и да повлияе върху нивата кръвната захар , което може да довете до обща слабост и припадъци. Препоръчва се при приема на билката да се следят нивата на артериалното налягане и кръвната глюкоза. Възможни нежелани реакции, които могат да се появят са стомашно дразнене, гадене, повръщане, диария, главоболие, кожно дразнене и хиперацидитет. Ако имате нежелани реакции от тинтява, незабавно преустановете употребата на билката и се консултирайте с лекар.
Заглавно изображение: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПЕДИАКИД НЕВРОЗИД сироп 125 мл
ЛЕ ДИЕЧИ ЕРБЕ таблетки * 100
МАГНАЛАБС СИНУС МАГНА капсули * 30
КОЛОН КЛЕНЗ АЛОЕ ВЕРА таблетки * 60 HOLLAND & BARRETT
СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д-Р БАХ ЗА УВЕРЕНОСТ 20 мл
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
ГАСТРОВАЛ ФОРТЕ капсули * 12
СИНУЛАН ДУО ФОРТЕ таблетки * 30 ВАЛМАРК
АПЕТИТО ФИТОБИМБИ сироп 200 мл НАТУРФАРМА
ТЕРАНОВА КОМПЛЕКС ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ капсули * 50
ЗДРАВ СТОМАХ капсули * 60 ЕСПАРА
Библиография
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Gentiana+lutea
https://en.wikipedia.org/wiki/Gentiana_lutea
http://www.koop-phyto.org/en/medicinal-plants/gentian.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Moxie#History
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-716/gentian
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Gentianales
- Сем. Gentianaceae (Тинтявови)
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Билки и храни за потискане на апетита
- Дюля
- Методи за лечение на анорексия
- Разграждане на белтъци
- Регулация на слюноотделянето
- Калоферче
Коментари към Жълта тинтява, Горчивка, Сечено биле