Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Подтип Agaricomycotina Клас Agaricomycetes Разред Agaricales Сем. Tricholomataceae Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба

Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба

от 14 март 2012г., обновено на 25 юли 2025г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба (Tricholomopsis rutilans) представлява хрилеста гъба, която се класифицира към семейство Tricholomataceae. Общото наименование произлиза от сливовочервената люспеста шапка и кремообразно жълтите хриле. Лесно се разпознава по гъсто натрупаните, яркочервени до лилавочервени влакна и люспи по шапката и стъблото, покриващи почти изцяло жълтите повърхности отдолу, когато гъбата е млада. Хрилете са жълти, споровият отпечатък е бял и няма частичен воал. 

Устройство на пурпурна гъба

Гъбата има гугла/шапка, която в младо състояние е полукълбовидна, а развита - плоска до вдлъбната, с гърбица в центъра, с диаметър около 5-20 см, жълто-оранжева, пурпурночервена, виолетовочервена, червено-кафява, а при по-старите екземпляри жълто-червена на цвят. Ръбът е тънък, първоначално е подвит навътре, а по-късно е изправен, целокраен или насечен. Повърхността е суха, гладка, покрита с дребни пурпурночервени люспи, гъсто разположени в средата. Месото на гъбата е плътно, дебело, крехко, твърдо, при по-стари екземпляри е меко като тесто, жълтеникаво до слабо червеникаво, с приятен вкус и слаба гъбна миризма.

Гъбата има ламели/пластини, които са слабо прираснали към пънчето, широки, гъсти, с различна дължина, жълти с розов оттенък, с фин мъхест ръб.

Пънчето на гъбата е цилиндрично, дебело, плътно, при по-стари екземпляри - кухо, бледожълто покрито с пурпурни люспици, високо 5-11 см, дебело 8-25 мм, с червена люспеста основа, избледняваща до жълто към хрилете. С възрастта може да стане изцяло жълто.

Месестата част е жълта до кремава на цвят, а споровият отпечатък е бял. Спорите са бели до кремави, 5-7 x 3-5 микрометра, почти кълбовидни до широко елипсовидни, гладки и прозрачни. Яркожълтите хриле на тази гъба служат като напомняне, че цветът на хрилете не е добър показател за цвета на спорите, спорите на този вид са бели. Гъбата има мирис на гнила борова дървесина; вкусът е неотличим, мек или леко наподобяващ репичка. Развива се от юли до октомври месец.

Разпространение на пурпурна гъба

Този вид гъба се среща в цяла Европа, цяла Великобритания и Ирландия, Северна Америка, северозападна Русия. Вероятно случайно е била внесена в Австралия, Нова Зеландия и Коста Рика интродуциранa върху борови дървета. Расте в иглолистни и смесени гори, основно върху отсечени пънове, но и върху гола почва, на групи, през лятото до късна есен (от юни до ноември). Тази гъба е сапробна, което означава, че живее от гниеща органична материя, в този случай главно върху добре разложена дървесина на иглолистни дървета, а понякога се среща и в дървени стърготини и в богата на лигнин почва. Расте самостоятелно, разпръснато или на групи. На фона на мъх, покриващ стари борови пънове или паднали стволове, тези големи, цветни гъби създават зрелищна гледка, особено когато, както често се случва, се срещат в голям брой.

Използваема част на пурпурна гъба

Ядлива гъба е, но само в младо състояние и с отстранена кожица. Употребява се в свежо състояние или консервирана.

Химичен състав на пурпурна гъба

Проучване е проведено с цел да се определи съдържанието на някои минерали и мастни киселини в проби от Tricholomopsis rutilans. В пробите са установени седем различни мастни киселини (миристинова, пентадеканова, палмитинова, палмитолеинова, стеаринова, олеинова и линолова киселина) и шест различни минерала (Cu, Mn, Zn, Fe, Mg, Na). Олеиновата и линоловата киселина са основните мастни киселини с пропорции съответно 39,04% и 37,09%. Na и Mg се оказват минералите в най-голямо количество в гъбата.

Лечебни свойства и приложение на пурпурна гъба

В търсене на нови фармакологично активни агенти или водещи структури, фармацевтичните химици и биолози традиционно се занимават с вторични продукти от сухоземни растения и животни. През последните няколко години гъбите все повече се интегрират в различни скринингови системи. Известни са антибактериални и имуномодифициращи съединения от гъби. Различни екстракти от базидиомицети са тествани за способността им да инхибират свързването на липополизахарид (ендотоксин, LPS) с ендотоксиновия рецептор CD14 и тяхното влияние върху освобождаването на медиатори като интерлевкин 1 (IL-1), интерлевкин 6 (IL-6) и тумор некрозис фактор (TNF). Тестват се етанолови екстракти от цели гъби, както и екстракти от кожата и плодните тела и култивиран мицел. Етаноловите екстракти от Tricholomopsis rutilans намаляват свързването на LPS и освобождаването на медиатори. Освен това бива открито значително намаление на индуцираното от LPS освобождаване на IL-1 и TNF по начин, зависим от концентрацията. Екстрактът от кожата на T. rutilans е избран за по-нататъшно изследване и изолиране на активни съединения.

Антиоксидантният капацитет на T. rutilans, макар и относително нисък, е най-високият от няколко тествани вида ядливи гъби. Екстрактът показва концентрационно-зависима способност за улавяне на радикали.

Противотуморни ефекти - полизахаридите, екстрахирани от мицелната култура на T. rutilans и приложени интраперитонеално на бели мишки в доза от 300 mg/kg, инхибират растежа както на Sarcoma 180, така и на Ehrlich solid рак с 60%.

Противовъзпалителни ефекти - T. rutilans е изследван за влиянието им върху свързването на липополизахаридите с CD14+ клетки и върху освобождаването на възпалителни медиатори. Етаноловите екстракти показват, че намаляват свързването на LPS и освобождаването на медиатори, както и индуцираното от LPS освобождаване на IL-1 и TNF по начин, зависим от концентрацията.

Въпреки примамливото си общоприето име и много привлекателния си външен вид, Tricholomopsis rutilans е горчив и негоден за консумация. Много стари текстове посочват T. rutilans като очевидно годен за консумация след варене, макар че не се препоръчва. Няколко по-нови книги го посочват като нискокачествен поради вкус на гниеща дървесина.

Внимание!

Съобщава се също, че някои хора могат да имат нежелана реакция от консумацията на тази гъба.

Заглавно изображение: Alberto Vázquez, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

3.8/5 8 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Tricholomopsis_rutilans
https://www.first-nature.com/fungi/tricholomopsis-rutilans.php
https://www.wildfooduk.com/mushroom-guide/plums-and-custard/
https://www.mushroomexpert.com/tricholomopsis_rutilans.html
https://www.inaturalist.org/taxa/63387-Tricholomopsis-rutilans
https://www.discoverthewild.co.uk/MushroomGuide/plums-and-custard
https://www.researchgate.net/publication/336962540_Determination_of_fatty_acid_profile_and_mineral_contents_of_Tricholomopsis_rutilans_collected_from_Yozgat
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/%28SICI%291099-1573%281998%2912%3A1%20%3CS27%3A%3AAID-PTR240%3E3.0.CO%3B2-6
https://ultimate-mushroom.com/edible/584-tricholomopsis-rutilans.html

Коментари към Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба
    www.framar.bg 
    на 26 July 2025 в 03:42
    Коментирайте "Пурпурна гъба, Пурпурна есенна гъба"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Подтип Agaricomycotina
  • Клас Agaricomycetes
  • Разред Agaricales
  • Сем. Tricholomataceae
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Покълвали ли сте семена върху кухненска гъба?

преди 3825 дни, 12 часа и 17 мин.

Как почиствате стъклените вази и солници, в които не можете да вкарате гъба?

преди 3902 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 9 дни, 14 часа и 24 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 14 дни, 17 часа и 46 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 16 дни, 17 часа и 23 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 21 дни, 15 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival