Арония черноплодна
Арония (Aronia melanocarpa) храстовидно и декоративно растение. Принадлежи към семейство Rosaceae (Розоцветни). Плодовете също се наричат арония. Смята се, че растението произлиза от Северна Америка. От 19-ти век билката започва да се отглежда и в Русия. Хората са разбрали за многобройните й лечебни свойства и са започнали да я произвеждат в големи количества. Преди плодовете са били използвани за лечение на настинки.
Устройство на арония
Aronia melanocarpa е храстовидно растение, което може да достигне височина до 2 метра. Кореновата система е добре развита и не навлиза надълбоко в почвата. Надземната част на храста е съставена от издънки. Листата са тъмнозелени и блестящи, с дължина 5-7 сантиметра и широчина 3-4 см. Ръбовете им са фино назъбени. Горната повърхност на листото е по-тъмна, а долната по-светла. И двете повърхности са гладки. Дръжките са с дължина около 0,5 см. Листата се развиват през пролетта и с течение на времето цветът им потъмнява.
Цветовете са събрани в чадърести съцветия. Всяко едно съцветие е изградено от 7 до 18 цвята. Те са розови или бели, с кръгли или яйцевидни венчелистчета. Тичинките са тъмно розови, 18-20 на брой. Чашката на цвета има 5 триъгълни дяла. Цъфти през пролетта. Основните опрашители са пчелите.
Плодовете са с диаметър 0,5-1,2см. Те са лъскави и черни на цвят. Събрани са в съплодия с повече от 30 плодчета. Във вътрешността си съдържат около 1-5 семена. Узряват през август. Малко след това започват да капят. Аронията се размножава чрез семена. Големината им е около 0,20 см. За култивиране на растението, те се засяват през септември.
Изображение: freepik.com
Използваема част на арония
- плодове;
- листа.
Разпространение на арония
Aronia melanocarpa произлиза от Северна Америка. Днес растението е разпространено в целия свят. Най-голяма популярност има в Европа. В България също се отглежда. Растението е толерантно към промени в температурата. Предпочита влажни почви с кисела реакция (рН около 5.0-6.5), и огрявани от слънчева светлина места. Естествените местообитания на растението са блата, ниско залесени площи и скали.
Химичен състав на арония
Вещества, съдържащи се в билката: глюкоза, фруктоза, сорбитол, диетични фибри - пектини, мазнини, протеини, фолиева киселина, органични киселини, витамин С, витамин В1, В2, В6, К, ниацин, пантотенова киселина, натрий, калий, калций, магнезий, желязо, цинк, йод, бета-каторен, флавоноиди, танини, феноли и полифеноли, антоцианини.
Лечебни свойства и приложение на арония
Изображение: freepik.com
Със всеки изминал ден интересът към Aronia melanocarpa се задълбочава. Тя е важно декоративно и лечебно растение. Правят се все повече изследвания относно химичния състав на плодовете и ефектите им върху човешкия организъм. Плодовете представляват богат източник на много вещества (полифеноли, антоцианини, флавоноиди и феноли), упражняващи благоприятно въздействие върху здравето. Многобройните лечебни свойства на аронията определят приложението и за лечение на широка гама от заболявания. Освен това плодовете са много вкусни и са перфектна добавка за напитки и десерти. Те са определяни като супер храна.
Свойства на арония
- антиоксидантно. Редица изследвания дават задоволителни данни за антиоксидантното действие на Aronia melanocarpa. Най-мощни антиоксиданти са пресните плодове, следвани от сока от арония. Активните им съставки инхибират производството на свободни радикали и спомагат за намаляване на оксидативния стрес в организма, които е предпоставка за патогенезата на много заболявания.
- противотуморно - инхибира пролиферацията на ракови клетки. Това лечебно свойство се дължи на антоцианините. Изследвания показват, че те стимулират апоптозата на раковите клетки.
- антимутагенно действие. Мутагените са вещества, които причиняват мутации в ДНК. Причинените промени в структурата на ДНК могат да бъдат репарирани, но ако това не се случи следват тежки последствия за клетките. Мутагенните фактори са навсякъде около нас и е важно да приемаме билки с антимутагенно действие като аронията.
- хепатопротективно действие;
- кардиопротективно действие. Aronia melanocarpa намалява действието на рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания. Ендотелните клетки са единствената граница между кръвта и стената на кръвоносния съд. Тяхното увреждане, ендотелната дисфункция, е ключов фактор за развитието на атеросклероза. Фенолните съставки на аронията допринасят за защитата и възстановяването на еднотелните клетки.
- подобрява метаболизма на холестерола. Аронията подпомага за повишаване на концентрацията на „добрия” холестерол HDL и за намаляване на „лошия” холестерол LDL.;
- намалява концентрацията на глюкоза в кръвта,
- забавя кръвосъсирването;
- понижава кръвното налягане;
- противовъзпалителен ефект. Възпалителните процеси допринасят за различни патологични състояния, включително диабет, сърдечносъдови заболявания, кожни заболявания, проблеми със зрението и нарушения в имунната система. Цитокините и в частност интерлефкините са основни медиатори на възпалението. Екстрактът и сокът от арония инхибират освобождаването на възпалителни цитокини като интерлевкин IL-6, IL-8 и TNF-a.;
- подобрява функцията на имунната система;
- антибактериално действие. Аронията притежава антибактериална активност срещу Еscherichia coli, най-честия причинител на цистит, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosa. Този ефект се наблюдава при прием на 100 милилитра сок от Aronia melanocarpa в продължение на три месеца.;
- подобрява метаболизма;
- забавя стареенето;
- подобрява зрението;
- подобрява паметта.
Заболявания, при които се използва арония
- диабет тип 2;
- атеросклероза;
- хипертония;
- други заболявания на сърдечно-съдовата система;
- цистит;
- рак;
- репродуктивни проблеми;
- заболявания на нервната система;
- затлъстяване;
- бактериални инфекции;
- проблеми с храносмилането;
- отслабена имунна система;
- настинки и грип.
Изображение: freepik.com
Начин на употреба
- сок от арония - при хипертонична болест може да се взема натурален сок от арония - по 50 гр., 3 пъти дневно, в продължение на 10 - 30 дни.;
- запарка от плодове - 2-4 супени лъжици сушени плодчета от Aronia melanocarpa се заливат с 2 чаши вряла вода. Киснат в продължение на 10-12 часа. Изпива се в рамките на деня.;
- изсушени плодове;
- в козметиката - използва се в козметиката, защото сокът от арония има много положително въздействие върху човешката кожа. Полифенолните съединения забавят стареенето на кожата, намаляват образувалия се целулит.;
- в кулинарията - плодовете на аронията са изключително вкусни. Използват се като добавка за десерти, напитки и други ястия.
Като лекарствено средство, аронията във всякакъв вид, се приема 20-40 минути преди ядене. Важно в как се съхраняват плодовете на Aronia melanocarpa, защото времето и температурата на съхранение оказват влияние върху концентрациите на антоцианини и феноли. Съдържанието на тези съединения намалява при по-продължително съхранение. Най- подходящата температура е 4 градуса.
Как се прави сок от арония? Необходими съставки: 2 кг арония, 1 литър вода, 800 грама захар, 1 прясно изцеден лимон. Изсипете захарта във водата и сложете сместа да заври. Когато започне да ври, добавете измитите плодове. Разбърквайте, за да се наситнят плодовете. След това добавете изцедения лимон. Махнете от котлона, изчакайте да изстине и прецедете. Разпределете сока в бутилки и съхранявайте на тъмно. При употреба можете да го разреждате с вода.
Внимание!
Лекуването с арониеви плодчета и сок от тях не се препоръчва при хипотония, хиперациден гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника. Да не се използва от хора страдащи от хипертиреоидизъм! Препоръчва се предварителна консултация с лекуващия лекар.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА АРОНИЯ + ГИНКО БИЛОБА 100 мл
ТИРЕОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ПЮРВИТАЛ ВИЖЪН ЕКСПЕРТ капсули * 50
КАРДИОКСИН тинктура 100 мл БИОТИКА
АРОНИЯ НА ПРАХ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 100 г
СИРОП ОТ АРОНИЯ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 285 мл
ЦИКЛОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ПЮРВИТАЛ ВЕНИ капсули * 60
СУШЕНИ ПЛОДОВЕ АРОНИЯ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 100 гр.
ГОЛДЪН СТЕМ ПАУЪР саше * 30 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
СИРОП АРОНИЯ ПЛОДОВ КОНЦЕНТРАТ ВИТАНЕА 1 кг.
ВИРУМИН ХОЛЕСТЕРОЛ ФИЛТЪР * 120
Библиография
https://examine.com
https://www.minnesotawildflowers.info
https://extension.umaine.edu
https://plants.usda.gov
http://www.balkep.org
https://nativeplants.evergreen.ca
https://www.drinkaxwater.com
https://fruit.wisc.edu
https://www.thieme-connect.com
http://www.pathophysiology.info
www.aroniaberrynews.com
https://www.organicfacts.net
http://bodynutrition.org
https://www.umhs-sk.org
http://www.eattheweeds.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Диета № 9 - при диабет
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Полезни свойства на хром
- КП № 78.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕКОМПЕНСИРАН ЗАХАРЕН ДИАБЕТ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)
- 5-дневен хранителен режим за хора с диабет
- Аки, Ямайски плод
- Свалете нивото на кръвната захар със семе от червена чушка
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
Коментари към Арония черноплодна